Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Największe obroty w branży wykazują biura niemieckie i brytyjskie
Instytut Turystyki wraz z "Wiadomościami Turystycznymi" wydał raport, który analizuje sytuację na rynku turystycznym w ostatnich kilku latach.
W ubiegłym roku wartość europejskiego rynku turystycznego, czyli wyjazdy zorganizowane, podróże lotnicze i kolejowe, wynajem samochodów i inne wyniosła w sumie 249 mld euro. Od 2003 roku rośnie ona o 3-5 mld euro rocznie.
Największe obroty wykazują biura niemieckie i brytyjskie. Cztery niemieckie biura z pierwszej dziesiątki liderów mają aż 62% udziałów w rynku europejskim. Na pierwszym miejscu jest niemieckie TUI Group z 14,5 mld euro dochodu z działalności związanej z turystyką w ubiegłym roku. W 2005 roku koncern ten zatrudniał 63 tys. osób w 3,3 tys. agencji. Na kolejnych miejscach są: Thomas Cook z Niemiec z 7,9 mld euro, 23,3 tys. pracownikami i 2,4 tys. agencjami, REWE Touristik z Niemiec z 4,4 mld euro, 14 tys. pracownikami i 700 agencjami, MyTravel z Wielkiej Brytanii z 4,3 mld euro, 8 tys. pracownikami i 836 agencjami, First Choice z Wielkiej Brytanii z 4,1 mld euro, 14 tys. pracownikami i 700 agencjami. Na dalszych miejscach znalazły się: Grupo Iberostar z Hiszpanii, Kuoni ze Szwajcarii, Club Med z Francji, Alltours Group z Niemiec i Hotelplan ze Szwajcarii.
Od kilku lat zauważalna jest konsolidacja w branży turystycznej. Jeżeli Komisja Europejska wyrazi zgodę, w 2007 roku połączą się aż cztery giganty. TUI Group i First Choice mają utworzyć największy koncern turystyczny świata: TUI Travel z siedzibą w Londynie, natomiast Thomas Cook i MyTravel mają stworzyć Thomas Cook AG.
Największe zmiany na rynku spowodowane są rosnąca sprzedażą przez internet. W 1998 roku rynek online stanowił jedynie 0,1% całości, w 2005 roku już 9,7%, a w ubiegłym roku według C.H. Marcussen było to 11,6%. Wartość sprzedanych usług wzrosła z 0,2 mld euro w 1998 roku do przewidywanych 31,5 mld w 2006 roku. Najczęściej przez internet sprzedawane są bilety lotnicze i noclegi w hotelach, które stanowią blisko trzy czwarte wszystkich transakcji.
Wśród Europejczyków, najwięcej jeżdżą Niemcy. W 2005 roku odbyli oni około 107 mln podróży urlopowych z minimum czterema noclegami w kraju i za granicą. W biurach podróży wykupili z tego 38,5 mln wyjazdów. Na dalszych miejscach są Francuzi z 84 mln wyjazdów, z czego 9,5 mln zorganizowanych przez biura, Brytyjczycy z 66 mln wyjazdów, w tym 17 mln zorganizowanych przez biura, Włosi, Hiszpanie, Holendrzy, Polacy z 16,5 mln wyjazdów, z czego 1,4 mln zorganizowanych przez biura, a dalej Czesi, Grecy i Belgowie.
W Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystki i Pośredników Turystycznych w Polsce zarejestrowanych jest 2688 organizatorów lub pośredników turystycznych, czyli o 2,3% więcej niż w ubiegłym roku. W 2004 roku z rejestru wykreślono aż 962 podmioty, natomiast w 2006 roku już tylko 241.
Najwięcej biur podróży znajduje się w województwach najludniejszych i najbardziej zurbanizowanych. Na pierwszym miejscu znajduje się województwo mazowieckie z 507 biurami, co stanowi 18,9% wszystkich biur. Za najatrakcyjniejszy rynek uznawana jest Warszawa. Na drugim miejscu jest województwo śląskie z 358 biurami, a dalej województwo małopolskie z 322 biurami i dolnośląskie z 235 biurami. W tych województwach działa aż ponad połowa wszystkich biur podróży w Polsce. Najmniej jest ich w województwie lubuskim, świętokrzyskim, opolskim i lubelskim.
Od stycznia 2006 roku do stycznia 2007 roku w większości województw biur przybywało, podczas gdy w 2005 roku prawie wszędzie ich ubywało. Co najmniej 3 lata działa w Polsce 79,6% biur. W kraju przeważają biura, które mają zezwolenie na prowadzenie dwóch rodzajów działalności, czyli organizatora turystyki i pośrednika. Jest ich w sumie 2079, czyli 77,3% wszystkich biur. Samą organizacją zajmuje się 560 biur, czyli 20,8%, a samym pośrednictwem 49, czyli 1,8%.
Podczas wpisywania do rejestru trzeba określić obszar działania, ponieważ od tego będzie zależeć wysokość gwarancji lub ubezpieczenia. Najwięcej biur posiada zezwolenie na działalność w Polsce oraz krajach europejskich - 40%, wyłącznie w Polsce - 28,9%, a na całym świecie - 14,7%.
W 2005 roku biura podróży zatrudniały 16,3 tys. osób, czyli o 2 tys. mniej niż w roku 2004. Najwięcej zatrudnionych w biurach podróży było w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim, a najmniej w lubuskim, świętokrzyskim, opolskim i podlaskim. 72% z nich pracowało w małych biurach, zatrudniających do dziewięciu osób.
W 2006 roku Polacy powyżej 15 roku życia odbyli 38,5 mln podróży krajowych z przynajmniej jednym noclegiem. Podróże krótkookresowe, czyli trwające mniej niż pięć dni stanowiły około 60% wszystkich wyjazdów. Liczba ta była większa o 7,2% w porównaniu z rokiem 2005.
O 20%, czyli do 7,3 mln wzrosła w ubiegłym roku liczba wyjazdów zagranicznych. Jednocześnie zmalało zainteresowania usługami biur podróży, a w szczególności wyjazdami organizowanymi przez nie w całości. W 2005 roku wyjazdy zorganizowane przez biura stanowiły 16%, a w 2006 roku 12%. Związane to było między innymi z rosnącą liczbą tanich połączeń lotniczych. W 2005 roku ruch pasażerski w portach lotniczych wzrósł o 30,2%, natomiast w 2006 roku o dalsze 33,6%. Turyści decydowali się na samodzielne rezerwacje również ze względu na poprawę standardu oraz lepszą dostępność bazy noclegowej rezerwowanej osobiście.
W 2005 roku przychody biur oraz agencji turystycznych w Polsce wyniosły łącznie 5,2 mld zł. Największe zyski odnotowało 99 średnich i dużych biur, które zatrudniają co najmniej dziesięć osób. Od kilku lat liczba średnich oraz dużych firm spada. Jednak pozostałe zarabiają więcej i są w lepszej kondycji. Według Instytutu Turystki, w 2006 roku ich przychody wyniosą około 5,7 mld zł, a w 2007 roku 6,2 mld.
W ubiegłym roku do Polski przyjechało 15,7 mln turystów, czyli o 3% więcej niż w roku 2005. O 17% wzrosła liczba przyjazdów z krajów "starej" Piętnastki, które nie sąsiadują z Polską, a o 8% z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Liczba przyjazdów z krajów zamorskich, jak: USA, Australia, Japonia, Korea Południowa i Kanada zwiększyła się o 8,5%. Natomiast liczba turystów z Niemiec zmniejszyła się o 2%.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział centra informacji i promocji:
Arłamów gościł działaczy
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Jakie narodowości lubią Polacy?
Do roku 2015 PKP Przewozy Regionalne dostaną dodatkowe 800 mln zł
CIR: będzie pomoc finansowa na budowę regionalnych portów lotniczych
Letnie połączenia czarterowe Centralwings dla touroperatorów!
Drożej na praskich mistrzostwach
eSKY.p sprzedaje bilety na koleje europejskie
Polska może stracić unijne pieniądze na rozbudowę lotnisk!
Branża turystyczna pomaga niedożywionym dzieciom
Organizacja podróży służbowych
Wypadek autokaru w Hiszpanii. Sześć osób zginęło.
Przeciwpożarowe systemy w autobusach turystycznych
FVW: klasyfikacja europejskich organizatorów turystyki
Best Reisen Group - podróż pociągiem po 4 stanach Indii
Szukam firmy oklejającej przyczepy gastro w Warszawie i okolicach?