Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Wieś atrakcyjna turystycznie - niemieckie pomysły na pobudzenie turystyki
Mieszkańcy saksońskich wsi burzą zaniedbane budynki, aby w ich miejscu postawić nowe, założyć park. Co więcej tworzą muzea i zakładają wioski tematyczne. Tym samym pokazują, że wieś może być atrakcyjna dla turystów. Środki na tego typu przedsięwzięcia pochodzą z programów rządowych i unijnych. W przypadku naszego kraju programy takie obejmują następujące województwa: opolskie, górnośląskie, dolnośląskie.
Jak podkreśla, Bogusław Wijatyk, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, mieszkańcy wiosek sami wychodzą z inicjatywą ich odbudowy. Najczęściej we wsi tworzy się grupa osób, które opracowują plan odnowy, następnie dostają oni część pieniędzy i rozpoczyna prace. Dzięki temu, że sami mieszkańcy mogą wykonać część prac albo np. dostarczyć materiały potrzebne do remontu koszty można obniżyć. Grupy odnowy wsi korzystają z pieniędzy z budżetu samorządu i unijnych dotacji. Ich liderzy uzyskują potrzebną wiedzę na szkoleniach i warsztatach. Co ciekawe wsie rywalizują w konkursach i planują co jeszcze można zrobić i skąd wziąć na to pieniądze. Przedstawiciele wiosek wyjeżdżają również do Niemiec, aby zobaczyć jak tam wyglądają projekty odnowy wsi. W Saksonii problemy na wsiach są podobne do tych polskich chodzi tutaj głównie o wyludnianie się wsi, większą atrakcyjność miast. Niemcy szukają rozwiązania w następujących programach odnowy: ILE i LEADER. Zaangażowało się w nie 35 gmin. Jedną z nich jest Rammenau. Dzięki dotacjom siedziba gminy wieś Rammenau wyremontowała stare więzienie, w którym utworzono rolnicze muzeum i kuźnię, gdzie turysta może poprosić o wykucie dla siebie podkowy. Jest również sposób na wyludniające się wsie ponieważ w Saksonii każda wieś poniżej 5 tys. mieszkańców może otrzymać dotacje na remonty. Tak np. mieszkańcy przekształcają stare gospodarstwa w domy, do których się przeprowadzają. Dzięki temu dostają do 50 proc. zwrotu kosztów, mają gdzie mieszkać, wieś staje się ładniejsza. Miejscowość Demitz-Thumitz wygrała konkurs na wioskę tematyczną zorganizowany w ramach programu ILE. Mieszkańcy opracowali także logo swojej miejscowości - wiadukt kolejowy, który połączył dwie wsie - Demitz i Thumitz, lasy, wzgórze i żuraw, którym transportuje się wydobywany tam granit. Wieś reklamuje się jako wioska granitu pokazując, że nawet treny z ogromnym kamieniołomem nie muszą odstraszać turystów. W planach jest jeszcze 11 innych projektów m.in.: utworzenie parków z małą architekturą z granitu, muzeum granitu, promocja kamieniołomu.
W Neugersdorf do niedawna istniał budynek starej farbiarni, której ruiny były składowiskiem kabli i gruzów. Mieszkańcy zburzyli fabrykę na miejscu tworząc plac z tarasami i pergolą. Zostanie tutaj także utworzona scena i amfiteatr. Z kolei mieszkańcy Duerrhennersdorf, w którym znajduje się dawny zespół rycerski, wyremontowali zabudowania tworząc klub dla młodzieży. W budynkach organizuje się wystawy i imprezy z których dochód przeznacza się na dalsze remonty. W Bucholz został wyremontowany dawny sklep spożywczy z salą, w której można urządzić spotkanie albo imprezę urodzinową, świetlicę, profesjonalną salę do kręgli. Może z niej korzystać każdy mieszkaniec wsi,a pieniądze idą na utrzymanie świetlicy.
Zmiany na terenie wiosek są efektem zaangażowanie mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i pomocy zewnętrznej. Pieniądze dostępne za pomocą rożnych programów dają szansę na stworzenie na terenach wiejskich atrakcyjnych turystycznie miejsc.
Komentarze
Tagi:
Dział centra informacji i promocji:
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Finnair - nowe loty do Singapuru
Turystyka dentystyczna na Podkarpaciu
Bieszczady: dobre lub dostateczne warunki do uprawiania turystyki
Rzeszów: powstanie Pizza Hut, KFC i Hilton
Kudowa-Zdrój: Turysto, wybieraj hotel z certyfikatem
Gdynia jednak nie będzie miała lotniska?
Zwiększyła się liczba kąpielisk spełniających najwyższe standardy jakości
PO zaprotestowało przeciwko zaangażowaniu Balic w budowę lotniska w Obicach
Warszawa: promocja Warszawy wisi na włosku?
Podróżowanie bez barier. Kraków-Balice przyjazne dla niepełnosprawnych
Z Warszawy do Larnaki na Cyprze za 531 zł
Zmiany w ustawie - co na korzyść turystów?
Rekordowy jarmark św. Dominika?