Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Zamek Królewski w Niepołomicach został uhonorowany certyfikatem "Czysta Turystyka"
Zamek Królewski w Niepołomicach jest pierwszym w Polsce zespołem zamkowym, który zdobył certyfikat: "Czysta Turystyka", przyznawany przez Fundację Partnerstwa dla Środowiska firmom z branży turystycznej wdrażającym proekologiczne rozwiązania.
Zamek Królewski w Niepołomicach został wyposażony w inteligentny system zarządzania budynkiem BMS (Building Management System), umożliwiającym automatyczne obniżenie temperatury w pustych pomieszczeniach do 16 stopni. Wykorzystuje rozwiązania, np. termoregulatorów, automatyki pogodowej oraz strefowej sterowania centralnym ogrzewaniem. Dzięki zastosowaniu wymienników ciepła ogrzane powietrze pochodzące z sal konferencyjnych jest kierowane znowu do systemu grzewczego, dzięki czemu wykorzystuje się ponownie temperaturę powietrza. Zamek posiada świadectwo charakterystyki energetycznej. Do ogrzewania ponad 2000 m2 piwnic oraz parteru wykorzystuje odnawialne źródła energii w postaci gruntowych pomp ciepła. Centrum konferencyjne oraz zamkowy hotel są wyposażone w energooszczędne oświetlenie poddawane utylizacji, natomiast wszystkie źródła wody są sterowane za pomocą fotokomórek. W planach pozostaje utworzenie ogrodu (Ogród Królowej Bony), w którym goście hotelowi będą mieli możliwość samodzielnego zbierania ekologicznych warzyw i owoców.
Jak powiedział Leszek Stankiewicz, dyrektor Zamku Królewskiego w Niepołomicach, "Rozwiązania, które zastosowaliśmy w Zamku, są nie tylko proekologiczne, ale również energooszczędne. Można więc powiedzieć, że korzystamy na nich podwójnie - nie tylko odwiedza nas więcej turystów, ale również oszczędzamy w skali roku znaczne kwoty, które inaczej musielibyśmy przeznaczyć na rachunki za ogrzewanie. Mamy nadzieję że Certyfikat "Czysta Turystyka" nie tylko pozwoli nam przyciągnąć nowych klientów, dla których dbałość o środowisko jest istotną kwestią, ale również będzie stanowić zachętę dla innych obiektów do podnoszenia swoich standardów działania i kreowania nowych trendów w branży. Proces audytu i certyfikacji prowadzący do uzyskania Certyfikatu "Czysta Turystyka" uzmysłowił nam dodatkowe obszary, w których możemy wzmocnić nasze działania, takie jak między innymi segregowanie odpadów, które w perspektywie przyczynią się do dalszego zwiększenia korzyści ekonomicznych."
Jak powiedział Ewa Figórska z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, program "Czysta Turystyka" to szansa dla firm z branży turystycznej na przyciągnięcie turystów, którzy chcą pozostawać w zgodzie z naturą. Coraz więcej hoteli oraz obiektów turystycznych daje taką możliwość, zaś same certyfikaty pomagają im wyróżnić się na rynku".
Certyfikat przyznawany jest hotelom, gospodarstwom agroturystycznym, kwaterom prywatnym, a także hostelom, które poprzez wprowadzenie oszczędnych oraz przyjaznych środowisku rozwiązań zamierzają obniżyć koszty eksploatacji, oferować wyższą jakość usług, zwiększając swoją konkurencyjność oraz wyróżniając się na rynku turystycznym. W ramach projektu "Aktywna edukacja na zielonych szlakach Greenways", które jest finansowane z Funduszy Norweskich, do końca marca 2011 roku firmy mają możliwość skorzystania z porad ekspertów Fundacji, a także uzyskania certyfikatu bezpłatnie. O przyznaniu certyfikatu decyduje niezależna kapituła.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska działa od 1997 r. pomagając mieszkańcom ponad 20 regionów Polski zmieniać ich otoczenie. Rozwija współpracę lokalną, przedsiębiorczość oraz szacunek dla środowiska naturalnego. Fundacja jest także członkiem stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development, które działa w Europie Środkowo-Wschodniej. Razem z ponad 600 partnerami z Polski (organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje samorządowe oraz przedsiębiorstwa), wdraża sześć długoletnich programów, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki - Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea, Markę Lokalną. Programy Fundacji wciąż ulegają zamianom zgodnie z lokalnymi potrzebami. Działania obejmują m.in. pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań oraz upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań, które są przyjazne dla środowiska.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, przyznaje certyfikaty: Zielona Flaga, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej oraz Zielone Biuro.
Komentarze
Tagi:
Dział centra informacji i promocji:
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Wielki remont Zamku w Lublinie
Hotele z aquaparkami oblegane przez turystów
Zderzenie samolotów na Heathrow
Koniec rozbiórki hotelu Solec na Powiślu
Co czeka turystę zanim wsiądzie do samolotu, czyli jak przejść liczne kontrole na lotnisku
Obraz Polaka za granicą: skąpy, ale grzeczny
71 tysięcy pasażerów Żeglugi Augustowskiej
Loty z Wrocławia do Malagi, Bolonii, Paryża od 2010 roku
Urlop najczęściej psuje... towarzysz podróży?
Szybciej, łatwiej i przyjemnej dla klienta
Przereklamowane atrakcje turystyczne
Super Jumbo Jet miał kłopoty w polskiej przestrzeni