Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Państwo dopłaca do wycieczek patriotycznych i religijnych
Będzie można liczyć na dopłaty do szkolnych wycieczek do wskazanych miejsc patriotycznych i religijnych. W województwie lubuskim takimi miejscami są oflag w Dobiegniewie i sanktuarium w Rokitnik.
Oflag II C Woldenberg w Dobiegniewie był to największy obóz jeniecki dla polskich oficerów. Miesiąc temu otworzono tam odrestaurowane muzeum.W Ministerstwie Oświaty przygotowano ,,Program wycieczek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży" , który obejmuje 30 bloków tematycznych i prezentuję listę prawie 200 miejsc do zwiedzania. Szkoły chcące je zobaczyć mogą wystąpić o ministerialną dotację.
- Znajomość ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem, jak i wartością, którą ciągle, na nowo, powinna odkrywać szkoła. Jest to obowiązek bycia w miejscach, które tworzyły i tworzą dziedzictwo narodowe. Program wycieczek edukacyjnych ma wspomóc w tym szkołę - czytamy w piśmie ministerstwa.
Kuratorium oświaty w województwie lubuskim otrzymało na takie wycieczki 240 tysięcy złotych. - Pieniądze wystarczą, na co najmniej kilkadziesiąt wyjazdów. Szanse na wycieczkę w tym roku szkolnym są jednak niewielkie - mówi Wiesława Luftman, dyrektor Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej.
- Zgodnie z zaleceniem ministra, aby podzielić te pieniądze, musimy zorganizować konkurs. Ogłosiliśmy go właśnie na stronie internetowej. Na wnioski i projekty szkół czekamy do 15 czerwca - wyjaśnia Luftman.
Szkoły otrzymają pokrycie 30-70% kosztów, a jeżeli chodzi o najbiedniejsze dzieci nawet 100%. W tym roku projektem będą objęci jedynie uczniowie szóstych klas szkoły podstawowej, drugiej gimnazjum i drugiej liceum. Dyrekcje szkół zastanawiają się jednak, czy liczyć się będzie rok szkolny, w którym złożono wniosek, czy ten, w którym wycieczka się odbędzie.
- Jest to w tej chwili najpoważniejsza wątpliwość, której na razie nie wyjaśniliśmy w resorcie - przyznaje Luftman.
Projekty złożone przez szkoły oceniane będą przez specjalną komisję. - Przestrzegam dyrektorów, żeby nie traktowali tego projektu jak szansy na łatwe zdobycie pieniędzy. Oceniając program wycieczki, będziemy patrzeć przede wszystkim na walor edukacyjny. Przed wyjazdem młodzież musi wiedzieć, gdzie i dlaczego jedzie, z czym wiążą się miejsca, które odwiedzi. Liczy się także oszczędna kalkulacja kosztów i dobra organizacja wycieczki, czyli zaplanowanie wszystkiego w szczegółach - dodaje Wiesława Luftman.
Aktualnie uczniowie gorzowskiego Gimnazjum nr 9 znajdują się gorzowskiego Warszawie na wycieczce Szlakiem Powstańców Warszawskich.
- Pojechał pełen autokar, ale złożony z dzieci z różnych klas, które było stać na ten wyjazd. Zapisy prowadziliśmy od września. Koszty są znaczne, dlatego nie wszyscy mogli pojechać - wyjaśnia dyrektor gimnazjum Anna Gajos-Sejwa.
W gorzowskim I LO w tym roku nie odbyła się żadna patriotyczna wycieczka. - Młodzież pojechała na jeden dzień do Poznania. Teraz jedna klasa jedzie do Włoch. Do Oświęcimia czy na Wawel nikt się nie wybrał. Może projekt ministra coś zmieni? - zastanawia się jeden z nauczycieli.
Dyrektorzy pozytywnie przyjęli pomysł ministerstwa. - Dawniej na wycieczkę jeździły całe klasy, dzisiaj ledwie 60-70 proc. uczniów. Rodziców nie stać na finansowanie wyjazdów, dlatego dobrze się stało, że resort wychodzi z takim pomysłem - mówi Tadeusz Wierzbicki, dyrektor gorzowskiej "trzynastki".- Martwi mnie tylko ta cała biurokracja. Jak zobaczyłem, jaką dokumentację trzeba przygotować dla kuratorium, to lekko się przeraziłem. Po co ten konkurs? Wygra szkoła, która napisze ładniejszy projekt, a przecież każdy taki wyjazd powinien być sfinansowany - dodaje Wierzbicki.
Wiesława Luftman liczy, że każde zgłoszenie zostanie pozytywnie rozpatrzone. - Nie podjęliśmy jednak decyzji, czy jeśli zgłoszeń będzie więcej niż pieniędzy, to zdecyduje ich kolejność, czy też wyższa ocena projektu - mówi Luftman.
Na liście miejsc wartych zwiedzenia w województwie lubuskim znalazły się jednynie dwie pozycje. Dobiegniew z pomnikiem i muzeum jeńców wojennych, oraz Rokitno z sanktuarium maryjnym. Nie wymieniono natomiast m.in. obozu jenieckiego w Żaganiu
- Pewnie dlatego, że przetrzymywano tu nie polskich, lecz alianckich żołnierzy. Pod tym względem nie jest to miejsce pamięci narodowej, choć przecież to także część historii, w dodatku z wielką ucieczką jeńców w tle - mówi Jacek Jakubiak, dyrektor Muzeum Martyrologii Jeńców Alianckich. - Po wojnie przetrzymywano tu Niemców i przez kilka dni Polaków wracających z Zachodu. Ale polskich ofiar nie było wiele. Nie martwię się jednak, że tego obozu nie ma na liście. Co roku odwiedza nas 10 tys. osób, w tym szkolne wycieczki. A ostatnio była nawet młodzież z Hong Kongu- dodaje.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Dopłaty do wycieczek szkolnych - TAK
[2007-09-05 14:40 193.33.124.*]
Obiema rękami ZA!!!, tylko Kuratora powinny mieć opracowane przez (spec. od turystyki + historyk+ WOS+geograf) , dla swojego terenu działania trasy wycieczek dla poszczególnych szkół i klas, a Jakaś Komisyja winna przydzielać kasę!!! (a nie hop na babe bydzie.....) (KH.) odpowiedz »
Dopłaty do wycieczek szkolnych
[2007-09-07 16:42 90.156.37.*]
Bardzo popieram takie inicjatywy, tylko..... jeśli dobrze rozumiem organizatorami takich wycieczek mają być same szkoły, a nie wyspecjalizowane w turystyce szkolnej biura podróży, bo to szkoły stają do konkursu. Niestety, to mnie martwi, bo nawet najlepszy program takiej wycieczki opracowany przez nauczycieli - specjalistów różnych dziedzin nauki, nie zapewni dzieciom bezpieczeństwa, bo..... szkoła nie jest biurem podróży i, nawet przy najlepszych chęciach, nie zapewni bezpiecznej logistyki, bo nie zna sie na tym.... Organizowanie wycieczek bezpośrednio przez szkołę, jest swoista szarą strefą i nie powinno do tego zachęcać Ministerstwo Edukacji Narodowej, bo w razie wypadku - odpowiedzialność prawną poniesie dyrektor szkoly i nauczyciel - twórca programu.... czy to gra fair play? :D(.... mary odpowiedz »
Dopłaty do wycieczek szkolnych
[2007-09-07 23:11 83.22.107.*]
może i pomysł dobry ale dołaczam sie do opinii poprzednika jak zwykle nie dopracowany wpierdala się w to urzędas nie mający pojęcia poza stroną merytoryczna to mam pytanie kto realnie ma za to dopłacic? odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział centra informacji i promocji:
ECTAA ogłosiła Preferowany Kierunek Podroży na rok
Kraków wśród wybranych przez
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Od dziś Ryanair lata na trasie Warszawa - Dublin - Warszawa
Kolejne wstrząsy w Chile - w rejonie turystycznym
Podrożały przejażdżki gondolą w Wenecji
Poznań będzie mieć wystarczająco dużo hoteli na Euro 2012
Port lotniczy w Piotrkowie Trybunalskim
Szczecinek: od września gości przyjmie hotel Zieliński
Linie Centralwings podsumowały długi weekend
Port lotniczy Ławica rozwija siatkę tanich lotów
Air Polonia ogranicza czartery - cd.
ITD: kierowcy wyłączają tachografy
Indie: Turyści odzyskali hotel Taj Mahal