Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
- Sprzedawca wycieczek luksusowych
- Szukasz partner? MICE EXPO!
- Specjalista/ka ds turystyki (Warszawa)
- Specjalista ds turystyki
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Skórzewo...
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Białystok
- Przewodnik Kulinarny/ Gdańsk
- Lokal W CH Nowa Sukcesja
Słowacja - Od 1 listopada granica w Tatrach będzie zamknięta
Pomimo obowiązywania zasad układu Schengen Słowacy zamierzają zamknąć granicę w Tatrach. Jeszcze pół roku temu zapowiadali, że najprawdopodobniej tego nie zrobią.
W grudniu 2007 roku Polska i Słowacja weszły do strefy Schengen. Zniesiono wówczas kontrole na granicach pomiędzy oboma krajami. Granica nie została otwarta tylko na tatrzańskich szlakach, ponieważ nie zgodzili się na to Słowacy. Tłumaczyli to troską o wysokogórską przyrodę.
Pół roku trwały negocjacje w sprawie wytyczenia tatrzańskich szlaków, gdzie bez przeszkód można by przejść z Polski na Słowację i z powrotem. Ostatecznie nowe zasady zostały dopracowane w czerwcu. Słowacy wyrazili zgodę na przekraczanie granicy prawie we wszystkich miejscach, gdzie polskie szlaki spotykają się ze słowackimi z wyjątkiem dwóch, gdzie obowiązuje całkowity przejścia: na Tomanowej Przełęczy, skąd prowadzi szlak do słowackiej Doliny Cichej oraz na Bobrowieckiej Przełęczy w Tatrach Zachodnich. Jednocześnie zaznaczyli, że te ustalenia będą obowiązywały do 1 listopada z możliwością ich utrzymanie na zawsze.
Do dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem trafiła informacja od słowackich leśników, że od 1 listopada 2008 do 15 czerwca 2009 przekraczanie granicy w Tatrach będzie zabronione.
Marian Sturcel, wicedyrektor słowackich lasów państwowych Tatrzańskiego Parku Narodowego wyjaśnia - Ustalenia układu z Schengen nie dotyczą przepisów związanych z ochroną przyrody. Dlatego, ze względu na ochronę przyrody w słowackich Tatrach, zamykamy zimą czasowo wysokogórskie szlaki, w tym te dochodzące do polskiej granicy.
Na szlakach po słowackiej stronie granicy pojawią się tablice z informacjami na ten temat. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości 2 tys. koron, czyli około 220 zł.
Słowakom bardzo zależy, aby pokazać swoją troskę o przyrodę w Tatrach. Właśnie temu ma służyć wprowadzony zimowy zakaz poruszania się po wysokogórskich szlakach. W ostatnim czasie Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), publikująca Czerwoną Księgę gatunków zagrożonych wyginięciem oraz zajmująca się klasyfikacją obszarów chronionych zagroziła Słowakom odebraniem prawa do posługiwania się nazwą "park narodowy" w stosunku do Tatr. IUCN zakwestionowała plan nowych inwestycji narciarskich w słowackich Tatrach. Nowa trasa zjazdowa nad Szczyrbskim Jeziorem ma zostać otwarta jeszcze tej zimy, a w ciągu trzech najbliższych lat ma powstać tam również nowy kompleks dziesięciu hoteli i apartamentowców. Budynki mają mieć po około 20 metrów wysokości. Słowacy chcą też udoskonalać tatrzańską przyrodę przez nasadzenie wśród tatrzańskich traw pasów trawników angielskich przy hotelach nad brzegiem Szczyrbskiego Jeziora. Nowe inwestycje narciarskie w Tatrach zaplanowano również w rejonie Tatrzańskiej Łomnicy (nowe trasy zjazdowe), Zdziaru (nowa kolejka krzesełkowa), Starego Smokowca (nowe hotele) oraz w Spalonej Dolinie (nowe hotele).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
TOO: opieszałość MSiT jest
Rozwiązanie Rainbow
Dział centra informacji i promocji:
Arłamów gościł działaczy
Starsze aktualności:
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Kraków Airport podsumowuje miniony
Niezły wynik lotniska w
Boeingi 737 MAX 9 uziemione w
Chorwacja z delikatnym wzrostem przyjazdów z
Travelplanet.pl: już 400 tysięcy klientów
Samolot z norweskimi turystami awaryjnie lądował w Kopenhadze
Bilety na lot Airbusem A380 można kupić - tylko na aukcji!
Czy jordańska Petra - jeden z nowych cudów świata zachęci turystów do odwiedzin?
Co można, a czego nie można wnieść na pokład samolotu
Coraz więcej podróżnych korzysta z lotów czarterowych i lotnisk regionalnych
Więcej pasażerów w Pyrzowicach
Subway otwiera kolejne restauracje w Polsce
Rekiny w Egipcie - plaże znów zamknięte
Ruszyła budowa dworca PKS w Toruniu
Strajk pilotów w Niemczech: odwołano blisko 1000 lotów
Akcje Sakana wzrosły już w debiucie o 238,38%
Grecos holiday z Poznania - opinie