Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Rząd chce nowego lotniska pod Warszawą i szybkiej kolei
W środę, 1 października Ministerstwo Infrastruktury mówiło o nowym lotnisku pod Warszawą oraz pociągach pędzących ze stolicy z prędkością 300 km/godzinę.
Jesienią Ministerstwo Infrastruktury zamierza wybrać firmę, która zbada, czy warto budować nowe lotnisko, a jeżeli nie, to które porty powinny być rozwijane i co dalej zrobić z Okęciem. Tadeusz Jarmuziewicz, wiceminister infrastruktury podczas konferencji poświęconej rozwojowi lotnisk wyznał - Wierzymy, że analiza potwierdzi nasze przypuszczenia, że jednak taki port jest potrzebny.
Jednak obecni na sali specjaliści lekko studzili zapały resortu. Zbigniew Sałek z Międzynarodowego Stowarzyszenia Menedżerów Lotnictwa podkreślił, że nowy port centralny musiałby być ogromnym lotniskiem przesiadkowym dla pasażerów, którzy latają np. z Europy Zachodniej do Azji. Jednocześnie nie wiadomo, czy znajdą się przewoźnicy, którzy będą chcieli uruchomić takie połączenia. Z wybudowaniem hubów przesiadkowych Polskę wyprzedziły już takie miasta, jak: Wiedeń, Praga i Helsinki. Sałek zaznaczył - Za kilka lat będzie gotowe nowe lotnisko pod Berlinem, a niedługo ogromna rozbudowa czeka lotnisko w Kijowie. Zainwestowali w nie Japończycy, licząc, że stanie się bramą do Azji.
Rząd poruszył również temat kolei poruszającej się z dużą prędkością. Linia w kształcie litery Y miałaby prowadzić ze stolicy przez Łódź do Kalisza, gdzie rozgałęziałaby się na Poznań i Wrocław. Podróż z Wrocławia do stolicy zajmowałaby zamiast obecnych sześciu godzin, zaledwie półtorej. Inwestycja ma zostać uruchomiona w 2020 roku.
Wielu osobom szybka kolei ściśle wiąże się z budową centralnego lotniska dla Polski. Według nich stacja i port miałyby powstałyby pomiędzy Łodzią, a Warszawą. Pasażerowie wysiadający z samolotów mogliby dojechać pociągiem do wielu innych miast Polski. Bogusław Jankowski, współtwórca stowarzyszenia, walczącego o budowę centralnego lotniska w Baranowie pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Żyrardowem podkreślił - Pod terminalem na dwóch poziomach powinny się krzyżować dwie szybkie linie kolejowe z Warszawy do Wrocławia i Poznania oraz Centralna Magistrala Kolejowa z Krakowa i Katowic do Trójmiasta. Tam mają wysiadać głównie mieszkańcy Azji, którzy będą chcieli obejrzeć upadającą cywilizację europejską.
Według wstępnych planów, prowadzące od zachodu tory miałyby dotrzeć do Gołąbek na granicy Ursusa i Piastowa, a dalej przez tereny kolejowe przebić się do Dworca Zachodniego. A stamtąd po starych torach superszybka kolej miałaby dotrzeć do nowego Dworca Centralnego.
Na konferencji znalazły się też osoby, którym wizja poruszających się z prędkością 300 km/godzinę pociągów nie spodobała się. Karol Trammer z dwumiesięcznika kolejowego "Z biegiem szyn" skrytykował pomysł - Zbudujemy jedną pokazową linię, a inne trasy kolejowe będą popadać w ruinę, bo nie wystarczy pieniędzy na ich modernizację.
Jednak kolejarze zaznaczają, że nie zapomną o innych szlakach. Obecnie na wielu trasach pociągi jeżdżą bardzo wolno. Z Warszawy do odległego o 100 kilometrów Radomia pośpieszny jedzie się dwie godziny, a z Kłodzka do położonej 45 km dalej Kudowy aż 2 godziny i 10 minut. Natomiast podróż z Przemyśla do Świnoujścia trwa 17 godzin.
Komentarze
Tagi:
Dział centra informacji i promocji:
ECTAA ogłosiła Preferowany Kierunek Podroży na rok
Kraków wśród wybranych przez
Dział dla turystów:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
LOT wprowadza odroczone
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Ewakuacja na lotnisku La Guardia w Nowym Jorku z powodu szaleńca
Pomysł na promocję: "Zakopane - modne miasto"
Na Okęciu działają już pierwsze samoobsługowe punkty odprawy
Ateny: protest pracowników Olympic Airlines na płycie lotniska
Samolot w Manchesterze stanął w ogniu
Spłoneła restauracja i motel w Bolesławcu - mogą być ofiary śmiertelne
Spada tempo budowy nowych hoteli - za dwa lata będzie mniej nowych obiektów niż przewidywano
Dolnośląska Informacja Turystyczna rusza 2 lipca
Małe zainteresowanie oferta zimową?
SAS: już 15 lat na trasie Poznań - Kopenhaga
Wyniki easyJet za rok finansowy
Udany sierpień na lotnisku Jasionka
Pasażerowie włoskiego pociągu Eurostar otrzymają 800 euro odszkodowania
Uwaga na młodego "niby" pilota do Wiednia