Ogłoszenia
Ogłoszenia
- specjalista ds turystyki
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
- Pilot do Drezna - 1-4.05.2025
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
- PRACOWNIK BIUROWY - OBSŁUGA KLIENTA
- Rezydent Turystyczny Turcja
Roaming za 49 eurocentów za minutę już podczas wakacji?
Kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz eurodeputowani doszli do wstępnego porozumienia w sprawie obniżenia kosztów roamingu rozmów telefonicznych. Jest szansa, że już podczas tegorocznych wakacji turyści, wyjeżdżających za granicę w UE będą mogli rozmawiać taniej.
Porozumienie przewiduje następujące pułapy cen detalicznych, które nazywane są "eurotaryfa": 49 eurocentów za minutę dla połączeń wychodzących oraz 24 eurocentów za rozmowy odebrane. Są to ceny netto, do których trzeba doliczyć VAT. W kolejnych latach pułapy te mają być jeszcze niższe.
Porozumienie musi zostać zatwierdzone na posiedzeniu plenarnym przez Parlament Europejski, które odbędzie się 23 maja oraz ministrów telekomunikacji krajów członkowskich, które odbędzie się 7 czerwca.
Jeżeli wszystko będzie przebiegać zgodnie z forsowanym przez Komisję Europejską kalendarzem, rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w czerwcu, a dzień później zacznie obowiązywać.
Od momentu rozpoczęcia obowiązywania rozporządzenia, operatorzy telekomunikacyjni będą mieć miesiąc na poinformowanie klientów o wejściu eurotaryf w życie oraz ich wysokości. Natomiast konsumenci będą mieć dwa miesiące na decyzję, czy chcą z nich skorzystać. Jeżeli wyrażą chęć, wówczas zostaną przełączeni w ciągu dwóch tygodni. Będą mieć również prawo wybrać inne proponowane przez operatora stawki, jeżeli uznają je za lepsze.
Brak wyrażonej decyzji będzie oznaczał przejście po dwóch miesiącach na "eurotaryfę". Jednak nie dotyczy to abonentów, którzy korzystają ze specjalnych promocyjnych taryf roamingu. Jeżeli nie zadecydują inaczej, wówczas zachowają je bez zmian.
Paul Ruebig, sprawozdawca projektu w PE przekonywał - Dzięki temu w lipcu-sierpniu konsumenci będą mieli szansę skorzystać z tańszych stawek za roaming podczas zagranicznych wyjazdów wakacyjnych. Tym bardziej, że nie czekając na wprowadzenie eurotaryf, operatorzy zapewne będą starali się przyciągnąć klientów własnymi, jeszcze bardziej korzystnymi ofertami.
Według Ruebiga, osiągnięcie porozumienia jest sukcesem Parlamentu Europejskiego, chociaż niewiele różni się od propozycji niemieckiego przewodnictwa - odpowiednio 50 i 25 eurocentów. Natomiast deputowani żądali w negocjacjach stawek w wysokości 40 i 15 eurocentów. Sprawozdawca przyznał - Wykazaliśmy się wielką elastycznością, teraz kraje członkowskie muszą zatwierdzić porozumienie.
W następnych latach stawki mają być jeszcze obniżane. W 2008 roku odpowiednio 46 i 22 eurocenty, a w 2009 roku - 43 i 19 eurocentów. Natomiast po trzech latach rozporządzenie wygaśnie, chyba że Komisja Europejska zdecyduje, że ceny cały czas wymagają regulacji. Wówczas kraje członkowskie oraz Parlament Europejski wprowadzą eurotaryfy na kolejne lata.
KE ma również prowadzić obserwacje rynku pod kątem ewentualnego uregulowania cen wiadomości SMS, MMS oraz przesyłania danych, które nie są objęte obecnym rozporządzeniem.
Maksymalną stawkę w rozliczeniach hurtowych pomiędzy operatorami ustalono na 30 eurocentów. Limit ten zacznie obowiązywać dwa miesiące po wejściu w życie rozporządzenia.
Porozumienie musi zostać jeszcze poparte przez frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim. Socjaliści uważają, że ustępstwa negocjujących w imieniu państw członkowskich Niemiec były zbyt małe. Głosowanie nad kompromisem w parlamentarnej komisji do spraw przemysłu pokaże, czy niezadowolenie socjalistów jest aż tak duże, że zablokują wejście w życie rozrządzenia przed wakacjami.
Rozporządzenie zakłada całkowitą przejrzystość opłat. W momencie przekraczania granicy użytkownicy mają dostawać SMS-y z dokładnymi stawkami, natomiast operatorzy mają prowadzić bezpłatne infolinie.
Obecnie w Unii Europejskiej średnia cena za połączenie z wykorzystaniem roamingu wynosi 1,15 euro. Według KE jest to przynajmniej pięć razy więcej niż wynosi rzeczywisty koszt takiej usługi. Za połączenia odebrane poza granicami kraju, których koszt wynosi około 10 eurocentów za minutę, operatorzy pobierają nawet 500-procentową marżę. W wyniku tego rocznie rynek roamingu wart jest w Unii Europejskiej 8,5 mld euro i stanowi 15% zysków operatorów.
Komentarze
Tagi:
Dział prawo i podatki:
TSUE: Tożsamość płciowa klienta nie należy do danych niezbędnych do zakupu
Modlin inwestuje i zwiększy
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział dla turystów:
Rekordowy rok na Lotnisku
Lotnisko w Radomiu podsumowuje rok
Starsze aktualności:
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Portal Flysiesta.pl oferuje bilety wszystkich tanich linii
Egipt: 11 turystów zgineło, 30 jest rannych w wypadku autokaru
Ożarenkowa pracuje w Warszawie, ale serce zostawiła w Wilnie
Pomorska Organizacja Turystyczna po walnym zgromadzeniu
Eva Air wchodzi na Polski rynek!
Poznań: modernizacja dworców przede wszystkim
Delta Air Lines pominęła warszawskie lotnisko
Pyrzowice: nie będzie nowego terminalu pasażerskiego na Euro 2012
Rainbow Tours podsumowuje i planuje
Warszawa: Sylwester po raz pierwszy na placu Konstytucji
Warszawa: 20% zniżki w hotelach Sheraton i Westin
Samolotem z Krakowa do Gdańska!
Szybkie połączenie kolejowe Wrocław - Łódź - Warszawa tylko w projekcie?
Strajk pracowników Iberii w Hiszpanii. Wszystkie loty do Barcelony odwołane!
Jasionka: budowa nowego terminala rozpoczęta
andel's Hotel Cracow - Fancy Longdrinks
Będzie więcej turystów z zagranicy w Polsce