Jedziesz za granicę? Uważaj żeby nie zostać przemytnikiem!
Odkąd Polska weszła do strefy Schengen, coraz częściej zdarza się, że gangi wykorzystują polskich turystów, by przemycić narkotyki przez wschodnie granice. Najczęściej podrzucają nieświadomym podróżnym towar do bagażu. Jak się przed tym ustrzec?
W tym roku zatrzymano już 390 Polaków narkokurierów - alarmuje dziennik "Polska". Najwięcej w Madrycie (58 osób), Sztokholmie (29) a także krajach Ameryki Południowej (15). Jest to efekt działalności gangów, których ofiarami stają się coraz częściej polscy turyści. Przemytnicy znajdują swoje ofiary w restauracjach oraz hotelach. Nawiązują znajomość, a potem proszą o przewiezienie przez granicę paczki albo podrzucają narkotyki do bagażu. - W ten sposób ofiarami gangów narkotykowych staje się rocznie co najmniej pół tysiąca Polaków - ocenia Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych. - Od chwili wejścia Polski do strefy Schengen ruch na granicach zachodnich kraju wzrósł, a wraz z nim aktywność gangów - dodaje Wioletta Paprocka, rzecznik MSWiA.
Gangi narkotykowe ściągają towar najczęściej z Ameryki Południowej i Azji przez Hiszpanię i Szwecję do Polski. Potem zachodzi tzw. redystrybucja dóbr, a narkotyki trafiają do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech czy Słowacji. Przemytnicy chwytają się najróżniejszych sposobów na przewiezienie narkotyków przez granicę.
Dziennik "Polska" podaje kilka rad jak nie stać się ofiarą przemytników: nie należy powierzać swoich bagaży obcym osobom, nie zostawiać ich też bez dozoru w miejscach publicznych. Należy zabezpieczać bagaż żeby nie było do niego łatwego dostępu np. zamykać walizki na kluczyki. W czasie kontroli granicznej szczególnie pilnować walizek, aby uniknąć ich celowej podmiany. Nie należy także przyjmować od osób nie w pełni zaufanych żadnych rzeczy w celu przewiezienia przez granicę i przekazania ich później osobom trzecim. Ponadto warto też stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec wyjątkowo atrakcyjnych ofert wyjazdu za granicę. I najważniejsze: zgłaszać policji każdą próbę wykorzystania do przewiezienia podejrzanych pakunków.
Komentarze
Tagi:
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Nordic Jet Line wprowadza opłatę
Zimowa promocja w polskich obiektach sieci Starwood Hotels & Resorts
Francuzi czekają na polskich hotelarzy i restauratorów!
Akcja wychowywania turysty z Warszawy
Katastrofa lotnicza w Kambodży
Imprezowa Majówka Studencka 2012 w Hiszpanii w Lloret de mar !
Samolot niemieckich linii awaryjnie lądował w Belgradzie
Kraków rozpoczął walkę z nielicencjonowanymi przewodnikami!
Kolonie językowe dla dzieci i młodzieży
Prestiżowa lista UNESCO z toruńską Starówką
Z Wrocławia odleciało już ponad 10 tys. pasażerów Norwegian