Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Rozpoczynają się prace zabezpieczające w Auschwitz II - Birkenau
W byłym obozie Auschwitz II - Birkenau wkrótce rozpoczną się prace zabezpieczające ruiny komór gazowych nr 2 i 3 - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum. W czasie wojny, w komorach gazowych Birkenau naziści zamordowali setki tysięcy osób, w większości Żydów deportowanych do Auschwitz z krajów okupowanej Europy. W styczniu 1945 r. Niemcy, uciekając przed natarciem Armii Czerwonej, wysadzili budynki.
"Ruiny krematoriów 2 i 3 znajdują się poniżej poziomu gruntu. Ochrona tych wyjątkowych miejsc wymaga powstrzymania nieustającego parcia ziemi. Dzięki niezbędnym pracom pozostałości po machinie zagłady będą nadal przestrzegały kolejne pokolenia przed tym, do czego zdolny był człowiek" - podkreślił dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Piotr Cywiński. Według muzealników stan ruin z roku na rok pogarsza się. Wpływają na to między innymi warunki atmosferyczne, wysoki poziom wód gruntowych, naturalna erozja materiału budowlanego, parcie gruntu na istniejące jeszcze fragmenty ścian komór gazowych, ale również nie zawsze odpowiedzialne zachowanie grup zwiedzających. "Prace mają na celu ochronę tych pozostałości i ich zachowanie dla przyszłych pokoleń" - dodał Sawicki.
Według kierownika działu konserwacji muzeum Rafała Pióro, prace w żaden sposób nie naruszą struktury ruin komór gazowych. "W pewnym oddaleniu od nich zostanie wykonana specjalistyczna konstrukcja zabezpieczająca, wykorzystująca metodę tak zwanej mikropali. Wstrzyma ona napór gruntu i uchroni ruiny budowli przed całkowitym zawaleniem. Została wybrana przez zespół ekspertów i zaakceptowana przez Międzynarodową Radę Oświęcimską oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zapoznali się z nią również eksperci UNESCO" - podsumował Pióro. Prace sfinansowane zostaną przez Fundację Ronalda S. Laudera i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przeprowadzone będą pod ścisłym nadzorem konserwatorów i archeologów, a ze względu na możliwość znalezienia ludzkich prochów nadzór rabiniczny nad projektem sprawuje naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Zabezpieczenie ruin komór gazowych ma zakończyć się jeszcze przed końcem 2008 roku.
Obóz Auschwitz istnieje od 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau od roku 1942. Jest to przede wszystkim miejsce masowej zagłady Żydów. W przeszłości kompleks uzupełniała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, przede wszystkim Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
Komentarze
Tagi:
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział atrakcje turystyczne:
Zapał Europejczyków do podróży nie
Dofinansowanie na projekty
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Bezpieczne ferie dzieci i młodzieży z Krakowa
Region świętokrzyski i łódzki na ITB w Berlinie
Triada odwołuje wyloty do Egiptu do końca marca
Odprawa przez internet CheckN Go - nowa usługa Ryanair
Nastąpi włączenie Centralwings do LOT-u?
PIT i ubezpieczyciele a koszty leczenia za granicą
Bezpłatne szkolenia i egzaminy na tytuł mistrza kucharz małej gastronomii
Nowy dyrektor Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój
Nowy Jork: zakaz używania soli w restauracjach
Białystok - nowe pomysły na promocje
Obwarzanek krakowski będzie unijnym produktem regionalnym?
Gdynia - bezpieczeństwo na kąpieliskach
Grand, Vera, Europejski, Metropol i Warszawa - do remontu