Modernizacje na bydgoskim lotnisku
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace modernizacyjne w bydgoskim porcie lotniczym. Wyremontowany zostanie terminal, a najważniejszą jego częścią będzie nowa hala odlotów.
Według Tomasza Moraczewskiego, prezesa portu lotniczego, chwilami w porcie jest zbyt tłoczno. Mimo ogólnie niewielkiej liczby odprawionych podróżnych (mniej niż 300 tys.), latem, przy zwiększonym ruchu czarterowym, pasażerowie są odprawiani w niezbyt komfortowych warunkach. Muszą czekać ściśnięci w dwóch halach odlotów, co może zniechęcać do dalszego korzystania z bydgoskiego lotniska. Według założeń przyjętych przed budową lotniska, największe przyjmowane tu samoloty nie powinny mieć więcej niż 75 miejsc. W rzeczywistości boeingi Ryanaira czy maszyny linii czarterowych mają ich prawie dwieście. Rozbudowa portu jest więc jak najbardziej uzasadniona.
Plan modernizacji zakłada, że na wyższej kondygnacji znajdzie się kolejna hala odlotów o powierzchni 173 m kw. Obecnie dwie mają po 332 i 210,5 m kw. Nowa hala ma znaleźć się w miejscu, gdzie kiedyś planowano otwarcie restauracji. Ta jednak nigdy nie powstała ze względu na zbyt małą liczbę pasażerów. W czasie modernizacji zostanie także zaadaptowany obecnie zamknięty taras widokowy. Będzie on przeszklony, tak żeby pasażerowie z hali odlotów mogli zobaczyć co dzieje się na płycie lotniska. Na piętrze znajdą się również nowe sklepiki - prawdopodobnie drogeria, pamiątki i lokal gastronomiczny. Z kolei na parterze część budynku w której znajdują się sale odpraw zostanie powiększona w stronę płyty postojowej, dzięki czemu zyska dodatkowe 53 m kw.
Po przebudowie zmieni się kolejność poruszania się po lotnisku. Obecnie pasażer w pierwszej kolejności przechodzi kontrolę dokumentów, później pokonuje bramkę bezpieczeństwa. Ma to miejsce w dolnej części terminalu. Po przebudowie, niezależnie od hali odlotów do której pasażer zostanie skierowany, będzie musiał wejść na piętro, gdzie odbędzie się kontrola bezpieczeństwa a potem kontrola dokumentów. Rzeczniczka portu Joanna Sowińska przyznaje, że taki układ ma zachęcić podróżnych do korzystania z oferty handlowej. Dopiero po wszystkich formalnościach pasażer zostanie skierowany do odpowiedniej hali odpraw. Poruszanie się między kondygnacjami ułatwią pasażerom ruchome schody oraz windy.
Rozpoczęcie prac w terminalu ma rozpocząć się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. Istnieje już projekt techniczny przedsięwzięcia, kolejnym krokiem będzie wybranie wykonawcy robót. Lotnisko ma jednak jeszcze inne plany inwestycyjne na najbliższy czas: jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont pasa startowego, dróg kołowania oraz płyt postojowych dla samolotów.
Komentarze
Tagi:
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
W Tarnowie otwarto trzeci w Polsce lokal Sphinx Express
Terminal Portu Lotniczego Lublin wypełni się sklepami i kawiarniami
4You Airlines zwróci pieniądze za bilety
ściema e-edukatora z kursami dla wychowawców
Najdroższe miasta świata. Zobacz ranking!
Otwarcie nowego parkingu k. byłego obozu Birkenau już niedługo