Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Rozpoczęto postępowanie antymonopolowe przeciwko grupie linii lotniczych
Urząd zajmujący się nadzorem nad konkurencją w Unii Europejskiej tuż przed świętami rozpoczął formalne postępowanie antymonopolowe przeciwko grupie linii lotniczych - między innymi Air France-KLM, British Airways oraz Japan Airlines, którym zarzuca się uczestnictwo w kartelu ustalającym ceny za przewóz ładunków w transporcie powietrznym.
Kilku czołowych przewoźników lotniczych na świecie, między innymi British Airways, Korean Air oraz Quantas, przyznało się już do winy popełnienia czynów kryminalnych w podobnym postępowaniu, prowadzonym przez amerykański departament sprawiedliwości: w nim również chodzi o wspólne ustalanie opłat za przewóz ładunków. Wspomniane firmy zostały ukarane dużymi grzywnami. Niemiecka Lufthansa, została warunkowo wyłączona z oskarżenia, zarówno prowadzonego we wrześniu ubiegłego roku w USA, jak i w Unii Europejskiej i wszędzie indziej, ponieważ była pierwszą firmą, która całkowicie współpracowała z władzami a także przyznała się do udziału w kartelu. Przewoźnik ten zapłacił 85 mln dolarów grzywny, która będzie przeznaczona na zaspokojenie roszczeń zbiorowych, jakie w związku z tą sprawą mogą być wysuwane w USA. Tuż po decyzji UE o wszczęciu postępowania antymonopolowego Lufthansa zadeklarowała, że będzie nadal w pełni współpracować z prowadzącymi śledztwo.
Śledztwo, które objęło światowe linie lotnicze, staje się jednym z największych i najdalej sięgających postępowań antymonopolowych. Komisja Europejska przed świętami poinformowała, że wystosowała tzw. oficjalne zastrzeżenia do nieokreślonej dokładnie liczby przewoźników powietrznych, którzy podejrzewani są o udział we wspólnym ustalaniu stawek za fracht lotniczy. Według unijnych procedur, wystosowanie takich zastrzeżeń oznacza rozpoczęcie sprawy przeciwko stronom, podejrzewanym o złamanie przepisów o konkurencji, umożliwiając im jednocześnie przygotowanie się do obrony.
Działania Komisji Europejskiej zostały podjęte w wyniku przeprowadzonego w lutym 2006 r. wspólnego "nalotu" władz amerykańskich i unijnych na biura kilku firm, zajmujących się powietrznym przewozem ładunków. Przedstawiciel unijnego organu nadzorującego przestrzeganie zasad konkurencji poinformował wówczas w Brukseli, że ma powody do podejrzeń, iż kontrolowane firmy mogły złamać prawo unijne. British Airways, Japan Airlines, Air France, KLM (firma należąca do Air France), SAS Scandinavian Airlines oraz luksemburski przewoźnik Cargolux potwierdziły otrzymanie zastrzeżeń od Komisji Europejskiej oraz zapowiedziały udzielenie odpowiedzi w stosownym czasie. Japan Airlines przyznały, że w lutym 2006 r. biura oddziału towarowego tego przewoźnika we Frankfurcie zostały przeszukane. Jeśli firmy, do których zwróciła się Komisja, przyznają się do uczestnictwa w porozumieniu cenowym, lub jeśli zostanie im ono udowodnione, grożą im grzywny w wysokości proporcjonalnej do rozmiarów sprzedaży na rynku objętym takimi manipulacjami: wysokość tych kar zależy także od tego, jak długo funkcjonował kartel. Grzywny te nie mogą być jednak wyższe niż 10% rocznych obrotów ukaranych firm.
W wyniku śledztwa, prowadzonego przez władze antymonopolowe w USA, do uczestnictwa w kartelu cenowym przyznał się niedawno Qantas - flagowy przewoźnik australijski. Firma ta zgodziła się zapłacić 61 mln dolarów grzywny. Te same zarzuty wysunięto w sierpniu w USA przeciwko British Airways oraz Korean Air: tych przewoźników ukarano grzywną w wysokości 300 mln dolarów za udział w tajnym porozumieniu dotyczącym ustalania opłat za transport pasażerów i ładunków. Za udział w kartelu dotyczącym opłat od pasażerów, BA zostały dodatkowo ukarane przez brytyjski Urząd ds. Uczciwego Handlu grzywną w kwocie 121,5 mln funtów.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Dział prawo i podatki:
MSiT chce 10 strategii dla
TSUE: Tożsamość płciowa klienta nie należy do danych niezbędnych do zakupu
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Pensjonat-widmo: uwaga przed sylwestrem
Likwidowane połączenia PKP w podlaskim - szansa dla prywatnych przewoźników
Jelenia Góra: ponad 3 mln zł na rozbudowę Hotelu Cieplice
Kraków wprowadzi przywileje dla turystów z miast partnerskich?
Klient BrowArmii za minimum 35zł
Finnlines: promy na trasie Rostock - Gdynia - Helsinki
Karkonosze: zamknięto szlaki na Śnieżkę
Rough Guide: Anglicy to naród rozkochanych w telewizji, zapijaczonych tłuściochów
Słowacy zamierzają stworzyć nowe szlaki w Tatrach Wysokich
Szynobusem dotrzemy wprost na lotnisko w Świdniku
Nowy portal turystyczny www.wczasik.pl
Dębica sprzedała Hotel Igloopol
Praca, która uskrzydla - stewardessy i stewardzi
PKP Intercity: pociąg "Św. Jacek" zabierze na Ogólnopolskie Spotkania Młodych
Policja z Podkarpacia sprawdziła trzeźwość kierowców autobusów i busów
Plany Starwood: budowa 500 nowych hoteli w ciągu 5 lat
Koniec sporu o budowę lotniska na Krywlanach
Hotel Stella Beach, Turcja. Ktoś był ?