Ogłoszenia
Ogłoszenia
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
Nowe Muzeum Śląskie będzie ogrzewane wodami geotermalnymi?
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego, powstająca na terenie dawnej kopalni "Katowice", może być ogrzewana ciepłymi wodami, które ze względów bezpieczeństwa muszą być wypompowywane z dawnych podziemnych wyrobisk. Instalację geotermalną, dzięki której będzie to możliwe, zaprojektowali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach.
Zaprojektowana instalacja jest pierwszym takim projektem w Polsce, opartym o wody kopalniane. Naukowcy przekonują, że podobne instalacje mogą powstać także w innych miejscach, w których pompowane są wody z kopalń. Za tym, by właśnie kopalniane wody służyły do ogrzewania muzeum, przemawia kilka powodów: wody są ciepłe, ich pompowanie na powierzchnię jest niezbędne i odbywa się na koszt państwa, a przyszły odbiorca energii znajduje się tuż przy szybie, służącym do odpompowywania wody. To wszystko powoduje, że całe przedsięwzięcie jest opłacalne. - Instalacja geotermalna do odbioru ciepła z wód kopalnianych pokrywa w całości zapotrzebowanie na ciepło dużego, nowego obiektu Muzeum Śląskiego oraz zapotrzebowanie pomp ciepła na energię elektryczną. Nadwyżka może być wykorzystana na użytek obiektu lub sprzedana - podkreśliła rzeczniczka GIG, Sylwia Jarosławska-Sobór, dodając, że warunki istniejące w zlikwidowanej kopalni "Katowice", występują również w wielu innych kopalniach węgla kamiennego, dlatego zaprojektowane przez naukowców z GIG rozwiązanie może być szybko adaptowane do nowych warunków. Wody kopalni "Katowice" są wypompowywane na zewnątrz szybem "Bartosz II", a stamtąd kierowane są do kanału zrzutowego. Średnio jest to na godzinę od 324 do 378 metrów sześciennych. Zapotrzebowanie przyszłego muzeum to maksymalnie 109,6 m sześc. wody na godzinę, zostanie więc duża rezerwa, gwarantująca iż wody (a tym samym ciepła) nie zabraknie. Ważne jest również to, że zaprojektowana instalacja nie ingeruje w obecny system pompowania i odprowadzania wód do środowiska naturalnego. Ciepło odbierane będzie już po wypompowaniu wód na powierzchnię, w budynku technologicznym położonym na kanale zrzutowym, gdzie umieszczono siłownię geotermalną. Za ten projekt naukowcy z GIG zostali wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie "Panteon Polskiej Ekologii".
Nowe Muzeum Śląskie ma stanąć w centrum miasta, na zdegradowanym 6-hektarowym terenie po kopalni "Katowice". Projekt przewiduje, że główna powierzchnia wystawiennicza znajdować się będzie wewnątrz naturalnej skarpy, opadającej w stronę ścisłego centrum Katowic. Na zewnątrz wystawać będą tylko szklane bloki, dzięki którym do podziemi będzie docierać światło. Pozostałe na powierzchni elementy dawnej kopalni - m.in. dwa szyby wyciągowe - również mają zostać zaadaptowane na potrzeby muzeum. W konkursie na koncepcję architektoniczną gmachu wygrała austriacka firma Riegler Riewe Architektem. Według planów budowa nowego muzeum rozpocznie się w 2010 roku, a zakończy dwa lata później. Koszt inwestycji wyniesie ok. 240 mln zł. 85 proc. tej kwoty ma być pokrytych ze środków unijnych. Obecnie Muzeum Śląskie znajduje się w centrum miasta w budynku dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku. W budynku jest tak mało miejsca, że placówka może jednocześnie eksponować najwyżej 2 proc. swoich zbiorów.
Komentarze
Tagi:
Dział przewodnicy i piloci:
Rozpoczęto starania o nowy, polski wpis na listę
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000
Małopolska rozpoczyna nowy projekt
Rzeczniczka MŚP apeluje o podniesienie kwoty limitu zwolnienia z
Dział dla turystów:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Belgia: stanęły pociągi Eurostar
Obietnice posła Gosiewskiego- międzynarodowe lotnisko w Kielcach?
Przewodnik dla miłośników kolei już dostępny
Gastromonia na Kazimierzu pod lupą
Internetowy System Informacji Turystycznej
TRIADA co z odsetkami za spóźnione pensje???
Setne urodziny zakopiańskiej Gubałówki
Sierpień 2008 na wrocławskim lotnisku
Ruszyła kolejka wąskotorowa w Czarnej Białostockiej
Letni Festiwal Jazzu w Krakowie!
Michelin zaprasza do odkrywania krajów nadbałtyckich