Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Nowe Muzeum Śląskie będzie ogrzewane wodami geotermalnymi?
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego, powstająca na terenie dawnej kopalni "Katowice", może być ogrzewana ciepłymi wodami, które ze względów bezpieczeństwa muszą być wypompowywane z dawnych podziemnych wyrobisk. Instalację geotermalną, dzięki której będzie to możliwe, zaprojektowali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach.
Zaprojektowana instalacja jest pierwszym takim projektem w Polsce, opartym o wody kopalniane. Naukowcy przekonują, że podobne instalacje mogą powstać także w innych miejscach, w których pompowane są wody z kopalń. Za tym, by właśnie kopalniane wody służyły do ogrzewania muzeum, przemawia kilka powodów: wody są ciepłe, ich pompowanie na powierzchnię jest niezbędne i odbywa się na koszt państwa, a przyszły odbiorca energii znajduje się tuż przy szybie, służącym do odpompowywania wody. To wszystko powoduje, że całe przedsięwzięcie jest opłacalne. - Instalacja geotermalna do odbioru ciepła z wód kopalnianych pokrywa w całości zapotrzebowanie na ciepło dużego, nowego obiektu Muzeum Śląskiego oraz zapotrzebowanie pomp ciepła na energię elektryczną. Nadwyżka może być wykorzystana na użytek obiektu lub sprzedana - podkreśliła rzeczniczka GIG, Sylwia Jarosławska-Sobór, dodając, że warunki istniejące w zlikwidowanej kopalni "Katowice", występują również w wielu innych kopalniach węgla kamiennego, dlatego zaprojektowane przez naukowców z GIG rozwiązanie może być szybko adaptowane do nowych warunków. Wody kopalni "Katowice" są wypompowywane na zewnątrz szybem "Bartosz II", a stamtąd kierowane są do kanału zrzutowego. Średnio jest to na godzinę od 324 do 378 metrów sześciennych. Zapotrzebowanie przyszłego muzeum to maksymalnie 109,6 m sześc. wody na godzinę, zostanie więc duża rezerwa, gwarantująca iż wody (a tym samym ciepła) nie zabraknie. Ważne jest również to, że zaprojektowana instalacja nie ingeruje w obecny system pompowania i odprowadzania wód do środowiska naturalnego. Ciepło odbierane będzie już po wypompowaniu wód na powierzchnię, w budynku technologicznym położonym na kanale zrzutowym, gdzie umieszczono siłownię geotermalną. Za ten projekt naukowcy z GIG zostali wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie "Panteon Polskiej Ekologii".
Nowe Muzeum Śląskie ma stanąć w centrum miasta, na zdegradowanym 6-hektarowym terenie po kopalni "Katowice". Projekt przewiduje, że główna powierzchnia wystawiennicza znajdować się będzie wewnątrz naturalnej skarpy, opadającej w stronę ścisłego centrum Katowic. Na zewnątrz wystawać będą tylko szklane bloki, dzięki którym do podziemi będzie docierać światło. Pozostałe na powierzchni elementy dawnej kopalni - m.in. dwa szyby wyciągowe - również mają zostać zaadaptowane na potrzeby muzeum. W konkursie na koncepcję architektoniczną gmachu wygrała austriacka firma Riegler Riewe Architektem. Według planów budowa nowego muzeum rozpocznie się w 2010 roku, a zakończy dwa lata później. Koszt inwestycji wyniesie ok. 240 mln zł. 85 proc. tej kwoty ma być pokrytych ze środków unijnych. Obecnie Muzeum Śląskie znajduje się w centrum miasta w budynku dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku. W budynku jest tak mało miejsca, że placówka może jednocześnie eksponować najwyżej 2 proc. swoich zbiorów.
Komentarze
Tagi:
Dział przewodnicy i piloci:
MSiT chce 10 strategii dla
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Rozpoczęto starania o nowy, polski wpis na listę
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000
Dział dla turystów:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
LOT wprowadza odroczone
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Belgia: stanęły pociągi Eurostar
Obietnice posła Gosiewskiego- międzynarodowe lotnisko w Kielcach?
Przewodnik dla miłośników kolei już dostępny
Gastromonia na Kazimierzu pod lupą
Internetowy System Informacji Turystycznej
Setne urodziny zakopiańskiej Gubałówki
Sierpień 2008 na wrocławskim lotnisku
Ruszyła kolejka wąskotorowa w Czarnej Białostockiej
Letni Festiwal Jazzu w Krakowie!
Michelin zaprasza do odkrywania krajów nadbałtyckich