Zakaz kąpieli w Międzyzdrojach z powodu salmonelli
Wygląda na to, że w przyszłym tygodniu prawdopodobnie na części morskiego kąpieliska w Międzyzdrojach, z powodu wykrycia w wodzie pałeczek salmonelli, nadal będzie obowiązywał zakaz kąpieli. Ów zakaz został wprowadzony w czwartek decyzją służb sanitarnych.
Międzyzdroje są jednym z najbardziej znanych oraz najczęściej odwiedzanych przez turystów kurortów położonych nad Bałtykiem. Władze samorządowe szacują, że w sezonie letnim w tym liczącym siedem tysięcy mieszkańców miasteczku wypoczywa około kilkadziesiąt tysięcy urlopowiczów.
Antoni Skrzypczak, powiatowy inspektor sanitarny w Kamieniu Pomorskim powiedział, że dopiero 14 sierpnia (w czwartek), będą znane wyniki próbek wody morskiej pobranej na międzyzdrojskim kąpielisku w piątek. Kolejne próbki mają zostać pobrane w poniedziałek, a ich wstępne wyniki zostaną ujawnione w sobotę 16 sierpnia, jednak jak powiedział inspektor, pełny raport zostanie mu dostarczony 18 sierpnia. Jeśli wyniki będą dobre, zakaz zostanie uchylony.
Skrzypczak dodał również, że aby uzyskać stuprocentową pewność, pobrane próbki, zostały rozdzielone na dwa litrowe pojemniki, które zostaną zbadane równolegle przez dwa niezależne laboratoria Sanepidu - w Szczecinie oraz w Gryficach.
Inspektor zaznaczył, że wykryciem źródła zakażenia powinien zająć się burmistrz Międzyzdrojów.
Jak dotąd wiadomo, że burmistrz wziął pod uwagę decyzję Sanepidu i nakazał wywiesić na plaży napisy o zakazie kąpieli, a także zamieścił informacje w Internecie, o zakazie mają też informować na plaży megafony.
Henryk Nogala, sekretarz Międzyzdrojów zapewnił, że służby miejskie robią wszystko co w ich mocy, aby odnaleźć oraz zdiagnozować przyczynę skażenia wody. Dodał także, że w tym właśnie celu bardzo dokładnej obserwacji poddawane są m.in. nadmorskie punkty gastronomiczne.
Nogala zaznaczył również, że zakaz kąpieli został wprowadzony jedynie na 600-metrowym odcinku plaży, od Bazy Rybackiej do molo. Pozostałej część kąpieliska położona na zachód od molo, mająca długość 900 merów jest bezpieczna i tak kąpiel jest dozwolona.
Zakaz, który został wprowadzony przez Sanepid, a obowiązuje aż do odwołania.
Jak wiadomo, salmonella występuje w przewodzie pokarmowym zwierząt oraz ludzi, a jej bakterie zdolne są do wywołania dolegliwości żołądkowo-jelitowych (zatrucia pokarmowe). Objawy tej chorobowe, występują zazwyczaj po 18-24 godzinach od zakażenia, są to: bóle brzucha, biegunka, gorączka, a czasami nudności i wymioty.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Długie weekendy listopadowe również
Sierpień będzie lepszy od
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Dział centra informacji i promocji:
Arłamów gościł działaczy
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Już 345 ofiar podczas powrotów z wakacji
W 2006 roku nie będzie czym latać
Nowość na rynku - wille na Krecie
EvoBus zaprasza na "Dni otwarte"
Wakacje w Zakopanym: nie wszystkie atrakcje są łatwo dostępne dla turystów
W zasobie ANR znajduje się ponad 800 pałacyków i dworków
Łódzkie lotnisko traci połączenia!
Misski nie zapłacą za sesję zdjeciową nad Morskim Okiem
Najazd turystów na Wyspy Kanaryjskie
Kubańska turystyka przyjazdowa notuje wzrosty