Praca w turystyce
W polskiej turystyce cały czas brakuje osób chętnych do pracy. Co trzeci właściciel hotelu i restauracji ma wolne stanowiska w swojej firmie i nie może ich zapełnić. Ponad 60% ofert pracy w przedsiębiorstwach turystycznych dotyczy stanowisk wykwalifikowanych. Ministerstwo Gospodarki zaznacza - Na rynku brak jest osób przeszkolonych do pracy w zawodach związanych z cateringiem i hotelarstwem.
Według raportu "Rynek pracy specjalistów w 2007 roku" w minionym roku na portalu Pracuj.pl pojawiło się aż 1727 ofert zatrudnienia w turystyce, hotelarstwie i gastronomii.
Biura podróży najczęściej poszukują absolwentów turystyki, jednak niekoniecznie z wyższymi studiami. Często wystarcza szkoła policealna o profilu hotelarskim lub turystycznym. Ilona K. z biura turystycznego Alfa Star wyjaśnia - Absolwenci turystyki są preferowani np. na stanowiskach związanych z turystyką wyjazdową. Wymagana jest również znajomość języków obcych. W naszym przypadku to angielski i hiszpański. Na początku absolwenci turystyki pracują jako referenci, a potem specjaliści ds. turystyki zagranicznej. Pierwsza praca jest związana z załatwianiem formalności: rezerwacją biletów, hoteli, współpracą z liniami lotniczymi. Jednak to nie są jedyne wymogi. Właściciel jednego z warszawskich biur podróży dodaje - Kandydat do pracy powinien umieć rozmawiać przez telefon. Musi być osobą otwartą i kontaktową, nie może przecież bać się klientów. Ważna jest też znajomość komputera, przynajmniej podstawowych programów i arkuszy kalkulacyjnych. Nie wymagamy znajomości programów rezerwacyjnych, bo one bardzo się od siebie różnią. Ważne jest także doświadczenie.
Anna M. wyznała - Byłam na praktykach w biurze podróży. Zajmowałam się sprzedażą ofert turystycznych i ubezpieczeń. Później dostałam tam pracę, jednak jako studentka mogłam zarobić około 1200-1400 zł brutto. Anna M. ukończyła dwuletnie studium policealne Turystyczno-Gastronomiczne na Krasnołęckiej w Warszawie. Następnie dostała się do wyższej szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej na kierunek turystyka do krajów biblijnych. Zaznacza - Mało kto wie, że istnieje coś takiego. Na dzisiejszym rynku pracy nie zawsze jest jednak wymagane wykształcenie turystyczne.
Wykształcenie turystyczne nie jest wymagane w zawodach pośrednio związanych z turystyką, jak opieka nad kolonistami. Zazwyczaj wiosną biura podróży rozpoczynają nabór osób, które zapewnią obozowiczom profesjonalną opiekę podczas wakacji. W tym przypadku bardziej liczą się zdolności pedagogiczne, które można nabyć na specjalnych kursach dla wychowawców kolonijnych. Taki kurs trwa od dwóch do czterech tygodni, ale niektóre firmy organizują też przyspieszoną naukę w weekend. Koszt kursu to prawie 180 zł.
Praca w turystyce to również zatrudnienie u przewoźników, szczególnie w tanich liniach lotniczych, które poszukują przede wszystkim stewardes. Nowych pracowników cały czas poszukuje Wizz Air. Nabór nowych pracowników zapowiedział też Centralwings. Kamil Wnuk z Centralwings poinformował - W przyszłym roku otwieramy dwie nowe bazy - w Gdańsku i Krakowie. W każdej chcemy zatrudnić około 60 nowych osób. Od kandydatów wymagana jest znajomość dwóch języków obcych, w tym angielskiego oraz obywatelstwo polskie. W Wizz Air przyjmowane są osoby posiadające wykształcenie średnie oraz umiejące pływać. Pracę rozpoczyna się jako młodszy członek personelu pokładowego. Stewardesa Katarzyna Surówka zaznacza - Po przepracowaniu stu godzin w powietrzu można awansować na starszego członka personelu. Średnio z rocznym doświadczeniem w branży stewardesa może awansować na szefa pokładu. Natomiast najlepsi, którzy dodatkowo mają predyspozycje do przekazywania wiedzy, awansowani są na instruktorów. Część z nich zdobywa również uprawnienia egzaminatorów.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Praca w turystyce
[2008-09-19 14:10 62.87.247.*]
chyba trzeba uciekac... odpowiedz »
Praca w turystyce
[2009-06-22 11:31 83.28.126.*]
Tak oferty pracy są za 1000 1500 najlepiej w 2 językami, i jeszcze hotelarze robią problemy. Jestem Absolwentem turystyki i rekreacji po AWF w Krakowie. Po 5 letnich studiach to trochę mało. Z drugiej strony staram się zrozumieć hotelarzy i osoby prowadzące biura turystyczne, istniejący program nauczania nie przygotowuje nas chociaż w 10 % do pracy w takim biurze. Zamiast uczyć nas robienia idiotycznych stronek internetowych wolałbym nauczyć się obsługi programu rezerwacji, a uczenie się o wykopaliskach prowadzonych w Ameryce Środkowej uważam za totalną bzdurę nikomu się to nie przyda.
Pozdrawiam studia fajne, ale o godziwa pracą i płacą słabo. odpowiedz »Praca w turystyce
[2009-06-22 13:24 83.29.204.*]
Nie jest zbyt ciekawie z pracą ale trzeba cierpliwie szukać..przeglądać różne portale i może akurat coś się znajdzie...ja od kilku dni śledzę oferty na http://turystykamalopolska.pl/praca zawsze tam coś publikują z Krakowa odpowiedz »
Praca w turystyce
[2009-06-30 15:58 95.158.100.*]
A co to za praca na najwyżej dwa miesiące bez żadnych perspektyw-szuka sie nie pracowników tylko chetnych do pracy dorywczej za grosze i bez ubezpieczenia a także często bez gwarancji otrzymania wynagrodzenia-po wykonanej pracy głuchnie telefon pracodawcy.
Łudzie chetni do pracy w turystyce są-mają tez kwalifikacje ale szukają stabilizacji i stałego zatrudnienia a nie przypadkowego zajęcia w roli chłopca na posyłki z mglistą i nierealna perspektywą zatrudnienia w odległej i nieokreslonej przyszłości-jak sie "wykażą" odpowiedz »
Praca w turystyce
[2009-09-14 12:36 83.9.240.*]
chyba ich glowa wszytskich boli, nie wiem gdzie sa te oferty ale napewnie nie na tym serwisie, to fakt te studia to bzdura kompletna, jak ktos ma troche kasy i zrobie pare kursow to lepiej niz po studiach bo cos umie, po za tym z mila checia zlinczuje tutaj AWF warszawa na kierunku turystyka i rekreacja i dwoch panow specow od turytyski ktorym sie w glowie poprzewracalo i uwazaja sie za bogow wiedzy o turystyce ale chyba nie znaj rynku pracy, Boze uchowaj wszytskich od AWF warszawa i niech ta uczelnia sie szybko rozpadnie bo to jest zenada organizacyjna odpowiedz »
Praca w turystyce
[2009-09-14 19:39 95.158.100.*]
jezeli uczelnia ma przygotowywac do pracy to powinna zatrudniac praktyków a nie pasozytów na budzetowych pensjach,ktorzy czasem nigdy w zyciu nie mieli okazji byc turystą bo w czasie wolnym i w wakacje dorabiają na kursach albo w prywatnych uczelniach.Wykładali cos tam w czasach kiedy nie bylo na ich uczelniach kierunku turystyka a potem sie przekwalifikowali i znowu sa wykladowcami-byle do emerytury i znowu będą gdzies wykładać-tzn wypełniac czas bezsensownym bełkotem
ten cały pseudo naukowy bełkot jest w turystyce zbędny.Sprawa jest prosta produkt i klient a rodzaj i jakość produktu określi rynek a nie jakis mól ksiązkowy. odpowiedz »Praca w turystyce
[2009-09-15 07:26 95.158.100.*]
po co niepotrzebnie produkować kadry dla branzy,ktora pada.jest gotowe wszystko hotele,transport,tour operatorzy,przepisy prawne tylko nie ma klienta i bedzie coraz mniej bo padaja zakłady pracy a dla zagranicznego turysty nigdy nie bedziemy atrakcyjni z wielu wzgledow od klimatu poczawszy na naszej nudzie skonczywszy.Dla samego chleba ze smalcem i panienek nikt tu nie przyjedzie.Mogliby i chcieli przyjezdzac Rosjanie tylko politycy robia wszystko zeby ich odstraszyć.Mamy za wysokie ceny jezeli turysta ma do wyboru nocleg w naszym hotelu i tańszy w np włoskim to chyba liczyć potrafi.
Jedyna praca w turystyce jaka bedzie to sezonowa tak jak w Tunezji,Turcji itp.Do noszenia talerzy studia niepotrzebne-tylko czym zajeliby sie wykładowcy?Łatwiej mówic innym jak zmywac talerze niz robić to samemu.
Nasza szansą byl turysta ze wschodu-przepadlo niestety. odpowiedz »
Praca w turystyce
[2010-02-20 20:20 83.14.158.*]
pisac tak czy inaczej musza, tego nikt nie zmieni, stek bzdur!!!!! jezeli co trzecie miejsce jest wolne to gdzie sa te ogloszenia i oferty pracy ????? tu chyba ktos zapomnial dodac ze bez znajomosci nawet jak bedziesz absolwentem Turystyki na Harvardzie (paradoks) nikt cie w pl biurze podrozy nie zatrudni..... wiem wiem ciezkie bo przetrawienia ale jak najbardziej prawdziwe.... pozdrawiam odpowiedz »
Praca w turystyce
[2010-03-23 14:47 83.4.164.*]
Teraz młodym się wydaje, że potrafią wszystko, machają tylko papierkami i myślą, że to wystarczy, co jeden nabór tym gorsi kandydaci - na 10 może jedna osoba się nadaje. U nas też nie możemy zwerbować kadry do pracy. Problem jest poważny. odpowiedz »
Praca w turystyce
[2010-03-26 16:00 95.158.100.*]
Taaak? to dawaj namiary jak potrzebujesz z kwalifikacjami do pracy odpowiedz »
Praca w turystyce
[2010-03-30 15:15 79.162.23.*]
Co za bzdury!!! Ja wlasnie koncze studia turystyczne i nie moge znalezc pracy w turystyce w Warszawie. Niestety nie mam doswiadczenia turstycznego, bo trudno je zdobyc podczas studiow... Ogloszen niby jest sporo ale wszedzie chca z doswiadczeniem ;((( kaszana... :((( odpowiedz »
Praca w turystyce
[2012-02-06 15:39 83.25.33.*]
posiadam 3letnie doświadczenie w biurze podróży, 2 języki poparte certyfikatami, wyższa wykształcenie tur.międzynarodowa i pracy nie ma! to jest bzdura! nie masz pleców pracy nie dostaniesz! odpowiedz »
Praca w turystyce
[2010-05-27 14:27 83.16.148.*]
tylko gdzie ta praca jest.... odpowiedz »
Praca w turystyce
[2010-07-20 15:42 95.50.160.*]
strasznie sie podniecacie- a popatrzcie na date publikacji- 2008r. stary tekst- oczywiście teraz jest inaczej- pracy ciężko szukać. odpowiedz »
Praca w turystyce
[2010-07-29 14:01 91.198.230.*]
ambitny student turystyki poszukuje pracy w branży od września
klipe@poczta.onet.pl odpowiedz »Praca w turystyce - oferta pracy
[2012-04-25 08:52 213.134.130.*]
Specjalista ds. sprzedaży usług turystycznych
1-13-19271/FT
Warszawa
Dla naszego klienta dostawcy usług turystycznych w związku z ekspansją na rynku polskim poszukujemy osoby na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży usług turystycznych.
Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za:
budowanie bazy klientów i utrzymywanie dobrych relacji biznesowych
sporządzanie raportów sprzedaży
reprezentowanie firmy na targach
prezentacje produktu
rozwój biznesu na obszarze całej polski
Wymagania:
doświadczenie w pozyskiwaniu i budowaniu relacji z firmami branży usług turystycznych (m.in. hotele, pensjonaty, ośrodki SPA, biura podróży)
czynne prawo jazdy oraz własny samochód
zorientowanie w najnowszych trendach w branży
samodzielność i dobra organizacja pracy
biegła znajomość języka angielskiego
doświadczenie w sprzedaży w branży min. 3 lata
gotowość do pracy w trybie Home Office
wykształcenie wyższe ( preferowane związane z turystyką)
Oferujemy
bezpośredni wpływ na wyniki biznesowe
szkolenia
konkurencyjne rynkowo wynagrodzenie: podstawa + prowizja
niezbędne narzędzia pracy
Aplikacje prosimy przesyłać na adres sales3@grafton.pl wraz z numerem referencyjnym w tytule maila. odpowiedz »
Praca w turystyce
[2013-01-21 15:18 89.70.210.*]
Jeśli ktoś interesuje się pracą w branży animacyjnej, zachęcam do poczytania na mojej stronce www.animationinegypt.com . Opisana jest charakterystyka tej pracy, wymagane kompetencje itp. Żadnych ukrytych reklam, po prostu przydatne informacje dla chętnych spróbowania się w tym zawodzie :) odpowiedz »
Dział gastronomia:
Długie weekendy listopadowe również
Dział biura turystyczne:
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Staż w najlepszych hotelach tylko dla młodzieży, która nie mogła rozpocząć studiów
Kirgistan wprowadza obowiązek wizowy wobec Polaków
Niepostrzeżenie powstał hotel na terenie poligonu
Izrael: dodatkowe przepisy dla pasażerów ograniczą zagrożenie terrorystyczne?
Częstochowa: pół wieku Zespołu Szkół Gastronomicznych
Potencjał turystyczny tkwi w Polonii?
Otwarto czwarte lotnisko na dachu świata
Ruch na polsko-czeskich przejściach
Kraków rozpoczyna akcję promocyjną w Niemczech!
W Zabrzu powstanie Centrum Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki
Londyn: karta miejska "Oyster" będzie ważna także w pociągach
Jest zainteresowanie nowymi lotami Düsseldorf - Bydgoszcz
Polska specjalizacja - weekend?
WTO: turystyka to czwarty sektor przemysłowy na świecie
Noclegi w europejskich hotelach zdrożały znacznie w ciągu miesiąca
Pyrzowice: w lutym spadł ruch czarterowy
Wszyscy walczą o tych samych klientów - biznesmenów
Kolejna nieudana prywatyzacja brytyjskich kolei