Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Przewodnik - praca w Grecji
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
Wrocław z nową trasą na zimę
Ryanair ogłosił rekordowy rozkład dla Wrocławia na sezon zima 2024. Obejmuje on zbazowanie na zimę dodatkowego samolotu (łącznie 5), 33 trasy (1 nowa do Marsylii) oraz zwiększoną liczbę lotów do ulubionych słonecznych kierunków na zimowy city-break, jak Alicante i Malta.
Rozkład Zima 24 Ryanair dla Wrocławia obejmuje 33 trasy, w tym 1 nowa do Marsylii, we Wrocławiu będzie zbazowanych 5 samolotów (inwestycja 500 mln dolarów) oraz potwierdzony szósty samolot zbazowany na sezon Lato 25 (inwestycja 100 milionów dolarów).
Karol Przywara, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław, powiedział Kolejny samolot Ryanair stacjonujący w Porcie Lotniczym Wrocław to doskonała informacja dla wszystkich pasażerów, którzy będą mogli korzystać z jeszcze bardziej rozbudowanej siatki połączeń. Podróżni chętnie wybierają loty, oferowane przez irlandzkiego przewoźnika. Średni poziom wypełnienia samolotów w sezonie letnim wyniósł ponad 90%, co tylko potwierdza, że potencjał dalszych wzrostów we Wrocławiu jest bardzo duży. Z chęcią będziemy go dalej wykorzystywać wspólnie z Ryanair. Warto podkreślić, że od przyszłego lata będziemy drugą pod względem liczby samolotów bazą Ryanair w Polsce. Doskonale wpisuje się to w nasze plany rozwoju, które są bardzo ambitne. W przyszłym roku nie tylko będziemy realizować rekordową inwestycję w infrastrukturę, ale także wspólnie z przewoźnikami zaproponujemy pasażerom rekordowe pod względem kierunków lato.
Kolejnych hangar naprawczy to inwestycja warta 25 mln euro, która zapewni ok. 300 nowych miejsc pracy w wrocławskim Aircraft Maintenance Service (WAMS).
Hangar powstanie na potrzeby linii Ryanair wzmacniając jej zaangażowanie w przemysł lotniczy w regionie. Nowy hangar, zajmujący imponującą powierzchnię 8300 m2, został zaprojektowany zgodnie z nowoczesnymi standardami serwisowania i obsługi samolotów. Inwestycja zwiększy również łączną liczbę miejsc pracy w WAMS o 300, zwiększając całkowite zatrudnienie do 550 osób, w tym znacznej liczby wysoko wykwalifikowanych inżynierów i mechaników lotniczych.
Założona w 2017 r. firma WAMS jest odpowiedzialna za obsługę zimową i konserwację samolotów floty Ryanair. Wraz z otwarciem drugiego hangaru, serwis będzie teraz w stanie podwoić swoje możliwości w zakresie inspekcji samolotów - umożliwiając serwisowanie do 4 samolotów jednocześnie.
W letnim rozkładzie Ryanair dodaje 2 nowe trasy do Dubrownika i Marsylii, co daje rekordowy rozkład obejmujący 43 trasy. Aby wesprzeć ten rekordowy rozkład lotów, Ryanair podstawi 1 nowy samolot na lato w ramach siatki S 24 (dodatkowa inwestycja w wysokości 100 mln USD), zwiększając całkowitą flotę Ryanair we Wrocławiu do 5 - wspierając ponad 2000 miejsc pracy (w tym wysoko płatne miejsca pracy dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów) w regionie.
Eddie Wilson, CEO Ryanair, powiedział: Otwarcie naszego drugiego hangaru w WAMS jest dowodem na stałe zaangażowanie Ryanaira w regionie Wrocławia. Ta inwestycja o wartości 25 milionów euro nie tylko wzmacnia nasze możliwości serwisowe, ale także podkreśla naszą rolę we wspieraniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu miejsc pracy. Jesteśmy dumni z naszego wkładu w rozwój branży lotniczej we Wrocławiu. Druga część hangaru WAMS demonstruje naszą silną inwestycję w modernizację infrastruktury lotniczej w Polsce, aby pomieścić stale powiększającą się flotę Ryanair. Ryanair jest jedyną linią lotniczą, która odnotowuje znaczący wzrost w Polsce i Europie. Dziś ogłaszamy rekordowy rozkład lotów we Wrocławiu w sezonie S24, obejmujący 43 trasy, w tym 2 ekscytujące nowe połączenia na lato do Dubrownika i Marsylii. Wzrost ten jest wspierany przez zaangażowanie Ryanaira w Port Lotniczy Wrocław, dodając 1 nowy samolot bazowy na S 24. Zwiększa to całkowitą flotę Ryanaira we Wrocławiu do 5 - wspierając ponad 2000 miejsc pracy w regionie.
Przemysław Myszakowski - wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław, dodał Budowa kolejnego hangaru WAMS we Wrocławiu to doskonała informacja nie tylko dla Portu Lotniczego Wrocław, ale dla całej branży lotniczej w Polsce, która już teraz notuje dwucyfrowe wzrosty. Stale zwiększająca się obecność Ryanair na naszym rynku tylko ten proces przyspieszy. Bardzo cieszy fakt, że poza rozbudową bazy samolotów we Wrocławiu, największa europejska linia lotnicza inwestuje również w infrastrukturę serwisową. Sąsiedztwo z WAMS to nie tylko korzyści biznesowe, ale również duża przyjemność.
Jeszcze w tym roku ruszy rozbudowa strefy operacyjnej wrocławskiego lotniska. Jako pierwsze rozpoczną się prace przy nowej płycie postojowej. Potem powstanie droga szybkiego zjazdu, równoległa droga kołowania i nowa płyta do odladzania. Koszt inwestycji to 350 mln zł, z czego 50 proc. dopłaci Unia Europejska.
Najbliższe lata to spore zmiany na wrocławskim lotnisku. W tym roku rozpoczną się prace przy największym polskim projekcie dofinansowanym przez Unię Europejską w konkursie dla sektora transportu w ramach instrumentu "Łącząc Europę" 2021-2027 (CEF 2), a ich celem jest zwiększenie możliwości operacyjnych lotniska pod potrzeby operacji wojskowych.
W praktyce oznacza to rozbudowę infrastruktury, która będzie sprzyjać nie tylko wojskowej mobilności w Europie, ale posłuży także lotnictwu cywilnemu.
To bardzo istotna inwestycja nie tylko dla naszych pasażerów, ale również i dla całej Europy. Dzięki rozbudowie i modernizacji strefy operacyjnej zwiększymy przepustowość lotniska i przyspieszymy wykonywanie operacji lotniczych mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Oznacza to m.in. krótszy czas wykonywania operacji lotniczych i więcej miejsc postojowych dla samolotów pasażerskich.
Kalendarium rozbudowy
Pod koniec tego roku rozpocznie się budowa płyty postojowej, która będzie stanowiła "lustrzane odbicie" tej już istniejącej przy terminalu pasażerskim. Znajdzie się na niej 12 miejsc dla samolotów kodu C takich jak Airbus 320 czy Boeing 737. Pozwoli to na uzyskanie dodatkowego, niezależnego miejsca postojowego dla największych maszyn wojskowych, cargo i pasażerskich kodu F (np. C-5 Galaxy, Boeing C-17 Globmaster, AN-124 Rusłan oraz Boeing 747 Jumbo Jet, Boeing 787).
W II kwartale 2024 roku ruszy realizacja drogi szybkiego zjazdu umożliwiającej sprawniejsze opuszczenie przez samoloty drogi startowej, co w praktyce oznacza krótszy czas operacji lotniczych. W tym samym czasie rozpoczną się także prace przy równoległej drodze kołowania, dzięki której wykonywanie manewrów przez samoloty wojskowe będzie możliwe bez wstrzymywania ruchu samolotów pasażerskich.
Rok później, czyli w II kwartale 2025 roku, przebudowana zostanie obecna droga kołowania, a także rozpocznie się realizacja nowej płyty do odladzania samolotów po zachodniej stronie lotniska. Pozwoli to odladzać cztery maszyny w tym samym czasie,
a samoloty będą mogły startować z obu kierunków. Wpłynie to znacząco na skrócenie procedur przed startem.
Rozbudowa terminalu - wstępna koncepcja
Port Lotniczy Wrocław w planach ma także drugi bardzo ważny projekt dotyczący modernizacji infrastruktury i skupiający się na rozbudowie terminala. Liczba pasażerów na naszym lotnisku cały czas wzrasta. Wiemy już, że w tym roku osiągniemy rekordową liczbę obsłużonych osób na poziomie 3,9 mln i liczymy, że w kolejnych latach będziemy odnotowywać kolejne wzrosty. Rozbudowa terminala jest więc koniecznością mówi Przemysław Myszakowski, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław.
Docelowo nowy terminal będzie mógł obsłużyć nawet 10 mln pasażerów rocznie. Rozbudowa planowana jest w dwóch etapach przewidzianych na lata 2026-2028 (etap I) i 2033-2035 (etap II).
W pierwszym etapie, w którym powierzchnia terminala zwiększy się o blisko 60 proc., zaplanowano m.in.: rozbudowę terminala od strony zachodniej oraz wschodniej o dodatkowe 75 m, co umożliwi budowę dodatkowych trzech mostów wraz z rękawami od strony płyty lotniska, zwiększenie liczby stanowisk check-in, powiększenie hali odbioru bagażu, wzrost liczby gatów w strefie Schengen oraz Non-Schengen. Planowana jest także budowa "wieży" kontroli ruchu statków powietrznych na płytach postojowych.
W drugim etapie projekt przewiduje m.in. rozbudowę terminala o pirs o długości 165 m w formie dwukondygnacyjnego budynku z czterema dodatkowymi mostami wraz z czterema rękawami i strefą trzech bus gatów, zwiększenie liczby gatów oraz powierzchni komercyjnej. Dodatkowo planowany jest 5-poziomowy parking na blisko 600 samochodów, który zrekompensuje zlikwidowane miejsca na parkingu naziemnym.
Blisko 17-procentowy wzrost liczby pasażerów w porównaniu do rekordowego lipca 2019 oraz ponad 27-procentowy w porównaniu do lipca 2022 odnotowało wrocławskie lotnisko w ubiegłym miesiącu.
453 011 pasażerów skorzystało w lipcu z Portu Lotniczego Wrocław. To historyczny wynik, który w porównaniu do zeszłego roku jest wyższy o ponad 27 proc. (355 557 podróżnych) i o blisko 17 proc. bije też dotychczasowy rekord z 2019 roku (387 772 pasażerów).
Jesteśmy w szczycie sezonu i widzimy, jak z miesiąca na miesiąc liczba podróżnych wzrasta. Przed nami jeszcze drugi, bardzo intensywny pod względem wylotów na wakacje miesiąc, sierpień. Zestawiając czerwiec z lipcem tego roku, liczba pasażerów wzrosła o blisko 30 tys. Te wyniki to dla nas powód do dumy, gdyż widzimy, że podróżni chętnie korzystają z naszej oferty i po prostu lubią latać z Wrocławia. Dotyczy to nie tylko mieszkańców Dolnego Śląska, ale także i ościennych województw - mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Turcja liderem wśród kierunków południowych
Turcja w lipcu okazała się liderem wśród wszystkich połączeń południowych - zarówno czarterowych, jak i niskokosztowych. Wybrało ją 53 310 osób, co w zestawieniu z lipcem 2019 roku stanowi blisko 68-procentowy wzrost. Najpopularniejsza wśród tureckich kurortów okazała się Antalya - zdecydowało się na nią ponad 40 tys. osób. Pozostali wybrali Bodrum (8,4 tys.), Izmir (2,9 tys.) i Dalaman (1,8 tys.). Kolejnymi najpopularniejszymi kierunkami, poza Turcją, były: Heraklion, Rodos, Kos, Palma i Tirana.
Łączna liczba osób korzystających z połączeń czarterowych z Wrocławia wyniosła 137 145 i stanowiła 30 proc. wszystkich pasażerów obsłużonych przez lotnisko w lipcu. Jest to blisko 25-procentowy wzrost w porównaniu z lipcem 2019 roku.
Połączenia niskokosztowe w szczycie popularności
250 185 osób, czyli ponad 55 proc. wszystkich pasażerów odlatujących i przylatujących do Portu Lotniczego Wrocław, to podróżni korzystający z usług linii takich jak Ryanair i Wizz Air. W lipcu najchętniej latali oni do Wielkiej Brytanii (prawie 71,9 tys.).
Z typowo wakacyjnych i południowych kierunków najczęściej wybierane były Włochy (43,7 tys.), z Bolonią i Mediolanem na czele. - Obserwujemy, że Włochy od kilku miesięcy są zdecydowanym liderem wśród południowych połączeń niskokosztowych i plasują się na drugim miejscu, zaraz za Wielką Brytanią, w zestawieniu najpopularniejszych kierunków - zauważa Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. Podkreśla także, że liczba osób podróżujących do Włoch zdecydowanie się zwiększyła - w porównaniu lipiec 2019 - lipiec 2023 ten wzrost sięga aż 130 proc.
Drugim najchętniej wybieranym krajem południowej Europy jest Hiszpania (21 tys.). Na trzecim miejscu plasuje się Grecja (17,9 tys.), która odnotowała niebagatelny, blisko 290-procentowy wzrost w porównaniu do lipca 2019 roku (4,6 tys. podróżnych). Z połączeń niskokosztowych do Chorwacji skorzystało w lipcu 16,6 tys. osób i jest to czwarte miejsce w zestawieniu najpopularniejszych kierunków południowych.
Oferta przewoźników sieciowych
Ofertę przewoźników sieciowych w lipcu wybrało 56,6 tys. osób. Same połączenia międzynarodowe przewoźników, takich jak Lufthansa, KLM, Swiss International Air Lines czy Eurowings stanowiły 7,4 proc. całego ruchu pasażerskiego w lipcu - 33 546 osób. Na połączenie rodzimego przewoźnika PLL LOT do Warszawy zdecydowało się natomiast 23 119 osób.
Tak dobrego czerwca nie odnotowano w całej historii lotniska. Z miesiąca na miesiąc liczba pasażerów wzrasta, a w czerwcu osiągnęła ponad 424 tys. osób, czyli o 109 tys. więcej niż w analogicznym czasie rok temu. To o prawie 58 tys. podróżnych więcej niż w rekordowym 2019 roku.
Historyczny czerwiec w rekordowym roku dla wrocławskiego lotniska. Co miesiąc liczba pasażerów korzystających z Portu Lotniczego Wrocław rośnie - w czerwcu było to już o 82 tys. osób więcej niż w maju 2023 roku, a przed nami jeszcze szczyt sezonu.
Spodziewamy się, że w lipcu i sierpniu liczba podróżnych zwiększy się jeszcze o 20-30 tysięcy. Sezon wakacyjny sprzyja wylotom w południowe rejony Europy, a w tym roku pasażerowie jeszcze chętniej korzystają również z oferty czarterowej, na którą składa się blisko 30 kierunków zaznacza Cezary Pacamaj, prezes wrocławskiego lotniska.
Czartery biją rekordy popularności. Liczba pasażerów korzystających z połączeń czarterowych jest największa od lat, a w czerwcu stanowiła ponad 27 proc. całego ruchu pasażerskiego. W ubiegłym miesiącu z oferty tour operatorów z opcją wylotu z Wrocławia skorzystało 116,5 tys. osób. Dla porównania w maju tego roku było to nieco ponad 49 tys., a w rekordowym czerwcu 2019 roku - 96 tys. Pozycję lidera utrzymuje tu niezmiennie od trzech miesięcy Turcja. W czerwcu poleciało tam blisko 46 tys. osób (w maju tego roku było to ponad 33 tys., a w kwietniu 9,2 tys.), czyli praktycznie tyle, ile wyniosła liczba wszystkich podróżnych na kierunkach czarterowych w maju tego roku. Pasażerowie w czerwcu chętnie wybierali także połączenia czarterowe do Grecji - wzrost był tu prawie trzykrotny i osiągnął poziom 32,6 tys. osób. Na trzecim miejscu uplasowała się Bułgaria - na zorganizowany wypoczynek do tego kraju wybrało się 11,6 tys. podróżnych. Na stałym poziomie, od kwietnia do czerwca tego roku, utrzymuje się zainteresowanie podróżami do Egiptu - średnio co miesiąc wypoczywa tam od 4 do 5 tys. osób lecących z Portu Lotniczego Wrocław.
Ponad połowa pasażerów korzysta z przewoźników niskokosztowych. 57 proc. wszystkich podróżnych z Wrocławia korzystało w czerwcu z oferty przewoźników niskokosztowych. Łącznie było to blisko 241 tys. osób, czyli o prawie 50 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu rekordowego 2019 roku. Największą popularnością cieszyły się loty do Wielkiej Brytanii - z tych połączeń skorzystało 72 tys. pasażerów. Z krajów w południowej części Europy liderem pozostają nadal Włochy (41,7 tys.), na drugim miejscu plasuje się Hiszpania (19,5 tys.), potem Grecja (powyżej 17,3 tys.) oraz Chorwacja (14,9 tys.). W porównaniu miesiąc do miesiąca (maj 2023-czerwiec 2023) największy wzrost liczby podróżnych - o ponad 10 tys., nastąpił na tym ostatnim kierunku.
Połączenia niskokosztowe od zawsze stanowiły naszą mocną stronę i dlatego dbamy, by stale poszerzać naszą ofertę na najpopularniejszych kierunkach takich jak Włochy, Hiszpania, Grecja czy Chorwacja podkreśla Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Portu Lotniczego Wrocław.
Na stabilnym poziomie w czerwcu utrzymywała się także liczba pasażerów korzystających z połączeń sieciowych. Do Warszawy liniami PLL LOT poleciało 26 tys. podróżnych, a ofertę przewoźników takich jak Lufthansa, KLM, Swiss czy Eurowings wybrało 32,5 tys. osób.
Już w listopadzie uruchomione zostanie międzykontynentalne - i co najważniejsze - bezpośrednie lotnicze połączenie z Portu Lotniczego we Wrocławiu do Seulu w Korei Południowej. To historyczne, pierwsze takiej rangi i tak odległe połączenie z Wrocławia, które wystartuje jeszcze w tym roku i będzie obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Pasażerowie do stolicy Korei Południowej polecą od 3 listopada najnowocześniejszym samolotem - Boeingiem 787-8 Dreamliner.
Nowo uruchamiane od jesieni połączenie lotnicze z Wrocławia do Seulu pokazuje, że Port Lotniczy we Wrocławiu znakomicie rozwija swoją ofertę. Jako samorząd województwa dolnośląskiego od wielu lat realizujemy bardzo ambitną, dynamiczną i otwartą strategię rozwoju gospodarczego. Nasz autorski projekt Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza ukierunkowany jest na wsparcie regionalnych przedsiębiorców na międzynarodowych rynkach. Dzięki nowemu połączeniu lotniczemu ułatwimy dolnośląskim przedsiębiorcom relacje biznesowe w Korei Południowej. Bardzo ważnym aspektem uruchomienia stałych lotów z Wrocławia do Seulu jest także umożliwienie komunikacji między Koreą Południową a Dolnym Śląskiem dla społeczności południowokoreańskiej pracującej w LG Energy Solutions, które dynamicznie rozwija się w naszym regionie mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Na Dolnym Śląsku, w aglomeracji wrocławskiej działa światowy gigant w branży elektronicznej, chemicznej i motoryzacyjnej - południowokoreański LG Energy Solution. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 500 firm z kapitałem koreańskim, z czego połowa tych firm znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku! Oznacza to, że istnieje potrzeba stworzenia bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Seulu, aby ułatwić obywatelom Korei Południowej transport do pracy, rodziny oraz do celów turystycznych. Uruchomienie nowego połączenia jest odpowiedzią na zwiększony ruch pasażerski z Wrocławia do Warszawy, a stamtąd do Seulu, który od 2007 roku wzrósł czterokrotnie. Jak wynika z szacunków wrocławskiego lotniska, w 2022 roku na trasie Wrocław-Korea podróżowało 35 tys. osób (ruch w obie strony), a prognozy na 2023 rok wynoszą 44 tys. osób. 80 proc. z nich to pasażerowie podróżujący z i do Seulu.
Nie byłoby tej bardzo dobrej informacji i bezpośredniego połączenia lotniczego z Wrocławia do Seulu bez wielostronnej współpracy, na różnych poziomach administracji, także na poziomie regionalnym z instytucjami rządowymi i państwowymi, takimi jak Polskie Linie Lotnicze LOT mówi wicemarszałek województwa Grzegorz Macko
Z wrocławskiego lotniska pasażerowie polecą liniami PLL LOT bezpośrednio do Seulu i wylądują na jednym z największych hubów w Azji - lotnisku Incheon. Loty do Korei Południowej będą pierwszym międzykontynentalnym i bezpośrednim połączeniem ze stolicy Dolnego Śląska, będą je obsługiwały samoloty Boeing 787 Dreamliner, a przelot na trasie Wrocław - Seul ma trwać około 11 godzin.
Warto mieć marzenia i warto je spełniać. To historyczny dzień dla naszego lotniska. Możemy z dumą ogłosić uruchomienie pierwszego transkontynentalnego połączenia z Wrocławia prosto do Seulu realizowanego samolotem, który jeszcze nigdy nie startował z naszego lotniska. Ten wielki, historyczny projekt był możliwy dzięki owocnej współpracy wszystkich zaangażowanych w to podmiotów takich jak samorząd województwa dolnośląskiego, miasto Wrocław, przedstawiciele PLL LOT i przedstawiciele rządu mówi Cezary Pacamaj Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.
Dwie nowości, które pojawią się w zimowym rozkładzie lotów Portu Lotniczego Wrocław to połączenia do Lizbony i Agadiru. Pasażerowie polecą do stolicy Portugalii i do marokańskiego kurortu liniami Ryanair. Przewoźnik już uruchomił sprzedaż biletów.
Spacery wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, spotkania z niezwykłymi kulturami i architekturą. To wszystko czeka na pasażerów wrocławskiego lotniska już od końca października za sprawą dwóch nowych połączeń ogłoszonych przez linie Ryanair. Od 31 października podróżni będą mogli polecieć bezpośrednio z Wrocławia do stolicy Portugalii - Lizbony i do najpopularniejszego marokańskiego kurortu - Agadiru.
Nowe atrakcyjne kierunki południowe wzmacniają naszą ofertę połączeń niskokosztowych. Wierzymy, że zarówno Lizbona, jak i Agadir przyciągną do Portu Lotniczego Wrocław tych podróżnych, którzy poszukują ciekawej opcji na słoneczny wyjazd w sezonie zimowym mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Jak dodaje, dwa rejsy tygodniowo na każdym kierunku umożliwiają dobranie terminów wylotów w taki sposób, by wybrać się nad Ocean Atlantycki na przedłużony weekend.
Samoloty będą latać do Lizbony we wtorki i niedziele, a do Agadiru we wtorki i w soboty. Lot do Portugalii potrwa 3 godziny i 50 minut, a do Maroka - 4 godziny i 35 minut.
Lizbona i Agadir to już kolejne nowości od przewoźników niskokosztowych, które znajdą się w zimowym rozkładzie lotów. Niedawno do sprzedaży wprowadzono loty do Malagi (Wizz Air) i do Walencji (Wizz Air i Ryanair). Nowe połączenia pojawiły się także w ofercie czarterowej - od 20 grudnia podróżni z Wrocławia będą latać do Mombasy w Kenii. Na 29 października uruchomienie drugiego porannego połączenia z Wrocławia do Amsterdamu zapowiedział również przewoźnik sieciowy - linie KLM.
Linie lotnicze KLM zapowiadają zwiększenie liczby lotów z Wrocławia.
29 października 2023 r, przewoźnik dołoży nowe połączenie do Amsterdamu. W ten sposób połączenie z Wrocławia do stolicy Holandii będzie obsługiwane dwa razy dziennie. Samoloty będą startować z Wrocławia o godzinie 6.20 i o 14.10.
Dwa połączenie dziennie oznaczają lepszą obsługę ruchu tranzytowego przez Amsterdam - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży Portu Lotniczego Wrocław. Dzięki lądowaniu o godz. 8.05 na lotnisku Schiphol pasażerowie będą mogli przesiadać się na poranne loty po Europie oraz na inne kontynenty. Popołudniowy rejs umożliwi zaś powrót do Wrocławia tym pasażerom, którzy wylądowali w Amsterdamie porannymi samolotami.
Wrocław chwali się rekordowym majem
Liczba podróżnych na wrocławskim lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc. W maju z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało ponad 342 tys. osób. To o 24 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu rekordowego 2019 roku.
Maj był kolejnym rekordowym miesiącem na wrocławskim lotnisku pod względem liczby obsłużonych pasażerów. W ubiegłym miesiącu z oferty lotniska skorzystało 342 tys. osób, czyli o 52 tys. więcej niż w kwietniu tego roku. Władze Portu Lotniczego Wrocław szacują znaczne wzrosty w kolejnych miesiącach i przewidują, że rok 2023 zamkną nowym rekordem - 3,8 mln obsłużonych podróżnych.
Notujemy rekordową liczbę pasażerów, a jesteśmy jeszcze przed szczytem sezonu. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie na wszystkich kierunkach - zarówno tych typowo wakacyjnych, jak i na połączeniach do dużych europejskich miast mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Najwięcej pasażerów skorzystało z międzynarodowych połączeń niskokosztowych (ponad 232 tys.). Znacznie wzrosła też liczba podróżnych korzystających z lotów czarterowych - z ponad 17 tys. w kwietniu do ponad 49 tys. w maju. Blisko 30 tys. osób zdecydowało się na międzynarodowe połączenia sieciowe, a prawie 31 tys. wybrało loty krajowe - ponad 24 tys. połączenia niskokosztowe do Gdańska i na lotnisko Olsztyn-Mazury, a 6,2 tys. wykupiło bilety u rodzimego przewoźnika PLL LOT.
Wśród południowych połączeń niskokosztowych zdecydowanym liderem są Włochy. W maju, w podróż do słonecznej Italii wybrało się ponad 42 tys. osób. Drugim najchętniej odwiedzanym krajem na południu Europy była Hiszpania (21 tys. osób) i Grecja (15 tys. osób).
Znaczny wzrost zainteresowania odnotowały połączenia czarterowe, a najpopularniejsze były odpowiednio: Turcja (33 tys. pasażerów), Grecja (10 tys.) i Egipt (4 tys.). - Turcja w maju biła rekordy popularności. Liczba pasażerów tylko na tym kierunku wzrosła w ciągu miesiąca o 300 proc. i praktycznie zrównała się z łączną liczbą osób korzystających ze wszystkich połączeń czarterowych w maju ubiegłego roku - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Portu Lotniczego Wrocław.
Wśród połączeń, które w każdym miesiącu stanowią znaczny odsetek międzynarodowego ruchu niskokosztowego, były rejsy do Wielkiej Brytanii. W maju poleciało tam aż 73 tys. osób, czyli o 4 tys. więcej niż w kwietniu.
Ubiegły miesiąc był najlepszym majem w historii wrocławskiego lotniska, a liczba pasażerów (342 tys.) przebiła tę z rekordowego 2019 roku (318 tys.). Największa różnica, na korzyść 2023 roku, widoczna jest w statystykach międzynarodowych połączeń niskokosztowych - tu liczba osób podróżujących wzrosła z blisko 197 do 232 tys. W ubiegłym miesiącu liczba osób podróżujących na włoskich kierunkach, w porównaniu z majem 2019, zwiększyła się o 25 tys., na greckich - o 10 tys., a na hiszpańskich - o 5 tys.
Ze stolicy Dolnego Śląska będzie można polecieć w świat kolejną linią lotniczą posiadającą bogatą siatkę połączeń w Europie i nie tylko.
Finnair, jedna z pięciu najdłużej operujących linii lotniczych na świecie, będzie latać z Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska to czwarte miasto w Polsce, z którego polecimy na lotnisko Helsinki-Vantaa, a stamtąd dalej do Azji czy Ameryki. Pierwsze loty wystartują w kwietniu 2024 roku, a przewoźnik już uruchomił sprzedaż biletów.
Z Wrocławia prosto do najszczęśliwszego kraju na świecie. Loty do Finlandii, sześciokrotnego lidera rankingu "World Happiness Report", są już osiągalne dla pasażerów z Dolnego Śląska. Wszystko dzięki nowemu przewoźnikowi - Finnair, który uruchamia codzienne połączenia z Portu Lotniczego Wrocław do Helsinek.
Finnair to jedne z najważniejszych linii lotniczych krajów nordyckich. Oferują rejsy po całym świecie, dlatego dla podróżnych z Wrocławia oznacza to większe możliwości podróżowania nie tylko w wyjątkowe zakątki Europy Północnej, ale także do takich krajów jak Japonia, Korea czy Stany Zjednoczone mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Pierwszy lot Finnair z Wrocławia na lotnisko Helsinki-Vantaa odbędzie się 2 kwietnia 2024 roku. Przewoźnik już zapowiedział, że rejsy będą codziennie. W poniedziałki, środy, piątki i niedziele samoloty z Wrocławia wystartują o godz. 5.35, a we wtorki, czwartki i soboty o godz. 15.10. Lot potrwa 2 godziny i 5 minut.
Linie Finnair są członkiem sojuszu lotniczego Oneworld. Dołączenie lotów tego przewoźnika do oferty Portu Lotniczego Wrocław oznacza, że od marca przyszłego roku z Wrocławia będą operować przewoźnicy należący do wszystkich trzech sojuszy lotniczych na świecie. Obecnie są to: Star Alliance (m.in. PLL LOT, Lufthansa oraz Swiss) oraz Sky Team (m.in. KLM).
Obecność linii Finnair wzmacnia naszą pozycję jako jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionalnych portów lotniczych w kraju. Liczymy, że z połączenia do Helsinek skorzystają zarówno pasażerowie podróżujący w celach turystycznych, jak i biznesowych mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Portu Lotniczego Wrocław.
Cieszymy się, że możemy przedstawić Wrocław jako nowe miejsce docelowe. Wierzymy, że Wrocław jest nie tylko mile widzianym dodatkiem dla osób podróżujących służbowo, ale także intrygującym miejscem wypoczynku dla osób szukających city breaku w malowniczym otoczeniu mówi Ole Orvér, dyrektor handlowy Finnair.
Spór zbiorowy ze związkami zawodowymi na wrocławskim lotnisku zakończony. Podwyżka płac została ustalona w proporcjach 5-10-15
2 czerwca nowy zarząd Portu Lotniczego zawarł porozumienie ze związkami zawodowymi, które kończy trwający spór zbiorowy.
Inwestujemy w naszą kadrę, która codziennie pracuje, by nasze lotnisko spełniało jak najwyższe standardy. Podpisane porozumienie dotyczy podwyżek dla wszystkich pracowników Portu Lotniczego Wrocław zatrudnionych na umowę o pracę i wynosi ono od 5 do 15 proc. w zależności od zajmowanego stanowiska. Chcę podziękować przedstawicielom związków zawodowych za konstruktywne rozmowy i negocjacje, których wynik z pewnością wpłynie pozytywnie na pracę całego zespołu wrocławskiego lotniska mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Efektem porozumienia są podwyżki wynagrodzenia zasadniczego do 5 proc. dla kadry dyrektorskiej, do 10 proc. dla kierowników i 15 proc. dla wszystkich pozostałych pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w Porcie Lotniczym Wrocław. Porozumienie obowiązuje od 1 maja 2023 roku. Jednocześnie zostało też zawarte porozumienie na przyszły rok gwarantujące takie same warunki od 1 kwietnia 2024 roku.
Lotnisko podsumowało także rok 2022 i pochwaliło się 24,2 mln złotych zysku po opodatkowaniu, co jest wynikiem zbliżonym do 2019 roku. W 2022 roku odprawiono blisko 2,9 mln pasażerów (-19% względem 2019 roku) i wykonano 27 tys. operacji lotniczych. Przychody portu lotniczego wyniosły 385,5 mln złotych, co daje kwotę o ponad 100 mln większą niż w 2019 roku, ale w tej kwocie bardzo duży udział miała sprzedaż paliwa lotniczego, które w 2022 było znacznie droższe niż w 2019 roku, stąd spektakularny wzrost. W 2022 roku spółce wzrosły koszty pracy i usług zewnętrznych, przeprowadzono także inwestycje w kwocie ponad 5 mln złotych.
Ryanair ogłosił dziś uruchomienie nowego połączenia w ramach rozkładu lotów we Wrocławiu Zima 2023. Będzie można polecieć do Walencji, z częstotliwością 4-ch lotów tygodniowo.
Alicja Wójcik-Gołębiowska, Country Manager CEE & Baltics w Ryanair, powiedziała Ryanair z przyjemnością ogłasza naszą nową trasę z Wrocławia do Walencji na zimę 2023 z czterema lotami tygodniowo, oferując naszym wrocławskim klientom jeszcze większy wybór na ferie zimowe w najniższych cenach w Europie. Bilety są dostępne w cenach od 179zł.
Walencja to obowiązkowy cel podróży na zimę 2023 r., z ciepłą pogodą, piaszczystymi plażami i oszałamiającą architekturą, która tylko czeka na odkrycie, a po zakończeniu zwiedzania starego miasta można skosztować jednych z najlepszych tapas z widokiem na Morze Śródziemne.
Niesamowita wyprawa na safari, plażowanie na urokliwym wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, czy podziwianie różowych flamingów. To wszystko oferuje podróżnym Kenia - nowy kierunek z Portu Lotniczego Wrocław.
Kenia dołącza do czarterowej siatki połączeń Portu Lotniczego Wrocław. Pasażerowie polecą do Mombasy, położonej nad Oceanem Indyjskim. Pierwszy lot zaplanowany jest na 20 grudnia, co oznacza, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie można spędzić pod palmami. Samoloty z Wrocławia do Mombasy będą latały raz w tygodniu - w środy, a podróż potrwa 10 h 20 min. Ten egzotyczny kierunek z Wrocławia na pewno ucieszy naszych pasażerów, którzy lubią wypoczywać zimą w ciepłych krajach. Ruch czarterowy po pandemii odbudował się niemal w 100 proc. już w ubiegłym roku, a kolejne nowości pozwalają prognozować satysfakcjonujący wzrost w roku 2023 mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Wrocław jest trzecim lotniskiem w Polsce, po Warszawie i Katowicach, z którego podróżni będą mogli wybrać się do Kenii.
To kolejny krok rozszerzający naszą działalność we Wrocławiu. W poprzednim sezonie liczba pasażerów z wrocławskiego lotniska wyniosła prawie 20 tysięcy, w tym roku spodziewamy się już ponad 30 tysięcy. Zwiększamy liczbę czarterów do Turcji, Egiptu, Grecji czy do bardzo popularnej w tym sezonie Tunezji - wylicza Maciej Szczechura, członek zarządu Rainbow Tours SA. Zdajemy sobie jednak sprawę, że Polacy oczekują egotycznych kierunków. We Wrocławiu zaczynamy od Kenii, ale mam nadzieję, że wkrótce ogłosimy kolejne połączenia dodaje.
Kenia jest jednym z najpopularniejszych turystycznych krajów w Afryce. Podróżnych przyciąga tam przede wszystkim unikatowa przyroda. W Parku Narodowym Lake Nakuru mogą oglądać skupiska setek różowych flamingów. W Narodowym Rezerwacie Masai Mara, gdzie odbywa się jedno z najwspanialszych zjawisk świata - Wielka Migracja, mają okazję obserwować zwierzęta takie, jak żyrafy, słonie, zebry, lwy, gepardy, antylopy czy gazele. Na spragnionych wypoczynku na plaży czeka też białe wybrzeże Oceanu Indyjskiego i znajdująca się tam jedna z najpiękniejszych na świecie raf koralowych.
Czartery mocnym atutem
Wybór Wrocławia jako trzeciego lotniska, z którego w sezonie zimowym będą latać samoloty do Kenii, nie był przypadkowy. Port Lotniczy Wrocław ma spory potencjał, co pokazuje również letnia oferta lotów czarterowych. W obecnym rozkładzie pasażerowie mogą wybierać spośród 27 kierunków i 10 krajów takich, jak Albania (Tirana), Bułgaria (Varna, Burgas), Cypr (Larnaka), Egipt (Marsa Alam i Hurghada), Grecja (Chania, Heraklion, Rodos, Kos, Zakynthos, Korfu i Saloniki), Hiszpania (Majorka, Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria i Minorka), Portugalia (Madera), Tunezja (Djerba, Enfidha), Turcja (Antalya, Bodrum, Dalaman, Izmir) oraz Włochy (Lamezia Terme, Olbia).
Spośród wszystkich połączeń czarterowych z Wrocławia największą popularnością w kwietniu i maju cieszyły się: Turcja, Egipt, Grecja oraz Fuerteventura. Pasażerowie, którzy skorzystali z tej oferty, w większości pochodzili z terenu Dolnego Śląska (65 proc.), a także z województwa lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. - Naszym celem i ambicją jest przyciągać podróżnych nie tylko z Dolnego Śląska, ale i ościennych województw. To już się dzieje, ale zamierzamy wzmocnić ten trend, inwestując w infrastrukturę i rozwijając jeszcze bardziej siatkę połączeń z Wrocławia - podkreśla Przemysław Myszakowski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
Sezon w pełni
Połączenia czarterowe stanowią blisko 1/3 wszystkich połączeń letniego rozkładu lotów. Pasażerowie rozpoczęli już sezon wakacyjny i planują nie tylko wakacje z biurami podróży, ale także decydują się na ofertę przewoźników niskokosztowych. W obecnej siatce lotów jest aż 56 takich połączeń, w tym trzy nowości - Brindisi, Sofia i Porto. Po zimowej przerwie wróciły także lubiane kierunki takie, jak m.in. Zadar, Split, Dubrownik, Podgorica, Ateny, Kreta, Korfu, Rodos, Barcelona-Girona czy Majorka. - Tegoroczna majówka była przedsmakiem nadchodzących wakacji. Przed nami gorące lato, podczas którego spodziewamy się rekordowej liczby pasażerów na lotnisku - podkreśla Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
Pasażerowie Portu Lotniczego Wrocław mogą skorzystać z takich udogodnień, jak bezpłatny przejazd busem i meleksem z parkingu do budynku terminala czy rezerwacja parkingu online. W terminalu na podróżnych czeka bogata oferta gastronomiczna On Time Restaurant, The Whitehouse, Gate Bar czy Flying Bistro, a odprawę podróżujących poza strefę Schengen ułatwiają bramki do automatycznej kontroli, dostępne także dla dzieci powyżej 120 cm wzrostu. Nowością na wrocławskim lotnisku, uruchomioną z początkiem sezonu letniego, jest ładowarka do samochodów elektrycznych.
Prezes Cezary Pacamaj: Komfort pasażerów jest dla nas na pierwszym miejscu. Chcemy, by Port Lotniczy Wrocław był tym lotniskiem, z którego będą latać najchętniej.
Po 16 latach Dariusz Kuś kończy dziś swoją kadencję na stanowisku prezesa Portu Lotniczego Wrocław. W tym czasie wrocławskie lotnisko stało się jednym z najlepiej ocenianych przez pasażerów lotnisk w Europie.
Dariusz Kuś kierował Portem Lotniczym Wrocław od stycznia 2007 roku. Bardzo dziękuję pracownikom i współpracownikom za ogromny wkład w rozwój lotniska. Odchodzę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Lotnisko odnotowuje wzrosty we wszystkich kluczowych obszarach - rośnie liczba połączeń, pasażerów i przychodów mówi Dariusz Kuś. Trzymam kciuki za dalszy rozwój i życzę wielu sukcesów zespołowi i następcom. Z kolei pasażerów niezmiennie namawiam do jednego: latajmy z Wro. Wrocław ma naprawdę świetne lotnisko dodaje.
Ostatnie lata to bardzo intensywny rozwój wrocławskiego lotniska: budowa nowego terminala pasażerskiego, inwestycje w infrastrukturę, podnoszenie standardów obsługi pasażerów. Tylko w ciągu 10 lat inwestycje wyniosły 600 mln zł. Zrealizowano ok. 300 tys. operacji lotniczych,
a z lotnisko skorzystało 25 mln pasażerów. To z myślą o nich tworzona i rozwijana jest siatka połączeń - w tej aktualnej na lato jest ponad 90 połączeń, z czego 4 to nowości. Z kolei sezon zimowy zapowiada się najatrakcyjniej w historii. W szczególności dotyczy to połączeń czarterowych, dzięki którym bezpośrednio z Wrocławia polecimy do Kenii, Dubaju, Omanu, a także na aż trzy Wyspy Kanaryjskie.
Znakiem rozpoznawczym wrocławskiego lotniska po oddaniu nowego terminala do użytku stała się przyjazna obsługa pasażerów. Potwierdzeniem tego jest m.in. miejsce w pierwszej dziesiątce najlepiej ocenianych lotnisk w Europie według ocen wystawionych na platformie Google. Jakość obsługi pasażerów była dla nas zawsze oczkiem w głowie. Wierzyliśmy bowiem, że niezależnie od tego dokąd podróżujemy, nasze wakacje zaczynają się właśnie na lotnisku - podkreśla Dariusz Kuś.
Przed Portem Lotniczym Wrocław kolejne intensywne lata. Trwa realizacja inwestycji o wartości 350 mln zł w ramach wygranego przez lotnisko konkursu na dofinansowanie rozbudowy infrastruktury tzw. podwójnego wykorzystania. Finalizuje się rozbudowa pierwszej w Polsce i trzeciej w Europie bazy technicznej Ryanaira. Rozwija się także baza WizzAira, a przewoźnicy zapowiadają zwiększenie częstotliwości obecnych połączeń i otwieranie nowych.
Dalszym rozwojem lotniska pokieruje nowy zarząd spółki. Funkcję prezesa pełnić będzie Cezary Pacamaj z wrocławskim lotniskiem związany od 4 lat - początkowo jako członek Rady Nadzorczej, a od 3 lat jako wiceprezes portu. Z kolei stanowiska wiceprezesów obejmują Przemysław Myszakowski i Karol Przywara.
Najlepszy kwiecień w historii Portu Lotniczego Wrocław. Dolnoślązacy ruszyli do samolotów. To był najlepszy kwiecień w historii wrocławskiego lotniska. Z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało prawie 290 tys. osób, a liczba pasażerów przekroczyła poziom rekordowego kwietnia 2019.
Podróżni najchętniej wybierali niskokosztowe loty w rejon południowej Europy. Chętnie decydowali się na loty czarterowe, zwłaszcza do Turcji.
Dolnoślązacy ruszyli na Południe, by korzystać z pogody i odpoczywać na plażach. Sprzyjał temu zwłaszcza obowiązujący od końca marca letni rozkład lotów z 90 połączeniami z Wrocławia. W kwietniu skorzystało z nich 289 tys. pasażerów, co daje blisko 22-procentowy wzrost w porównaniu z marcem 2023 roku. Co ciekawe, w kwietniu 2023 z Wrocławia podróżowało o 100 tys. osób więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 roku. Jak podkreśla Dariusz Kuś, prezes wrocławskiego lotniska pod względem liczby pasażerów był to najlepszy kwiecień w historii Portu Lotniczego Wrocław: Obserwujemy ożywiony ruch na wszystkich kierunkach. Z jednej strony podróżni chętnie korzystają z połączeń, których mamy najwięcej w rozkładzie, czyli tradycyjnie jest to Wielka Brytania i Niemcy. Z drugiej widzimy dużą popularność lotów typowo wakacyjnych, bo sezon urlopowy już się po prostu zaczął.
W kwietniu największy udział w ruchu pasażerskim miały międzynarodowe połączenia niskokosztowe. Skorzystało z nich prawie 217 tys. osób. Blisko 25 tys. to pasażerowie zagranicznych połączeń sieciowych, a 30 tys. - lotów krajowych (Warszawa, Gdańsk, Olsztyn-Mazury). Ponad 17,5 tys. osób skorzystało z połączeń czarterowych.
Ze względu na częstotliwość połączeń najchętniej wybieranymi pozostają te do Wielkiej Brytanii. W kwietniu skorzystało z nich 69 tys. osób, czyli o 8 tys. więcej niż w marcu. Najpopularniejsze wśród kierunków południowych są oczywiście Włochy, które od kilku miesięcy są tu liderem. W kwietniu z połączeń do Włoch skorzystało ponad 43 tys. podróżnych. To 16 tys. więcej niż w marcu 2023 roku. Dolnoślązacy kochają Włochy i widzimy, że z roku na rok liczba lecących tam osób systematycznie wzrasta. Sprzyja temu przede wszystkim rozbudowana siatka połączeń, która w nowym rozkładzie obejmuje aż 10 kierunków niskokosztowych mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
O wzroście zainteresowania włoskimi kierunkami świadczą przede wszystkim liczby. W porównaniu do kwietnia 2022 roku liczba pasażerów do Włoch zwiększyła się o 81 proc., a w porównaniu z kwietniem 2019 roku, czyli rokiem rekordowym dla Portu Lotniczego Wrocław, wzrost ten wyniósł aż 123 proc. W kwietniu praktycznie na wszystkich kierunkach, w szczególności takich jak Rzym, Mediolan, Piza, Palermo, Neapol i Bolonia, samoloty były wypełnione w ponad 90 proc.
W kwietniu Dolnoślązacy podróżowali również chętnie do Hiszpanii. Liniami Ryanair i Wizz Air poleciało tam blisko 21 tys. osób, czyli o 8,5 tysiąca więcej niż w marcu. Samoloty na kierunkach takich jak Barcelona, Alicante czy Malaga wypełnione były w ponad 93 proc.
Coraz więcej pasażerów zdecydowało się także na podróż do Grecji i Chorwacji. Wpływ na to miała przede wszystkim zwiększona oferta lotów w nowym rozkładzie. W kwietniu do Grecji poleciało ponad 9 tys. podróżnych (w marcu było to niecałe 2 tys.) a do Chorwacji 2,7 tys. osób (w marcu w tym kierunku udało się blisko 500 osób). Połączeniami chętnie wybieranymi były, z uwagi na częstotliwość połączeń, również Niemcy (23 tys. podróżnych) i Polska (blisko 30 tys. podróżnych).
Oferta czarterowa w kwietniu zyskała na popularności przede wszystkim z uwagi na rozbudowaną liczbę kierunków - 29. W minionym miesiącu z tych połączeń skorzystało ponad 17 tys. podróżnych. Dla porównania w marcu były to niecałe 4 tys. Hitem okazała się Turcja, do której poleciało 9 tys. pasażerów (w marcu było to niespełna 1,5 tys. osób). Do Egiptu, podobnie jak w marcu, udało się 5,5 tys. pasażerów.
Jesienią liniami Wizz Air z Wrocławia będzie można polecieć do dwóch nowych miast - Walencja i Malagi. Bilety są już w sprzedaży.
To atrakcyjne miejsca do podróżowania gdy u nas słota - trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii oraz popularny kurort na Costa del Sol. Hiszpania to niezwykle popularny kierunek z Wrocławia. Słoneczna pogoda, wysokie temperatury i malownicze plaże sprawiają, że można tam wypoczywać przez cały rok. Nowe kierunki to uzupełnienie naszej oferty połączeń niskokosztowych w tak lubiany przez pasażerów rejon południowej Europy mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Pierwszy samolot do Walencji wystartuje 30 października, a loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki. Podróż potrwa nieco ponad trzy godziny. Ceny biletów zaczynają się od 169 zł. Natomiast rejsy do Malagi Wizz Air uruchomi 31 października. Polecimy we wtorki, czwartki i soboty, a podróż potrwa niecałe cztery godziny. Podobnie jak w przypadku Walencji, przewoźnik już uruchomił sprzedaż biletów. Ceny rozpoczynają się od 189 zł.
Częstotliwość nowych połączeń do Hiszpanii sprzyja weekendowym wylotom z Wrocławia, podczas których można nie tylko odpocząć na plaży, ale także zwiedzać zabytki i degustować lokalne potrawy. Dzięki wylotom w czwartki, piątki i soboty Walencja oraz Malaga to znakomity pomysł na jesienny city break mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
Wrocławski port z nowym Zarządem
Powołany został nowy Zarząd Portu Lotniczego Wrocław S.A. Funkcję prezesa pełnić będzie Cezary Pacamaj, a stanowiska wiceprezesów obejmą Przemysław Myszakowski i Karol Przywara. Decyzję w tej sprawie pięciu członków Rady Nadzorczej spółki podjęło jednogłośnie.
Zarząd w tym składzie rozpocznie pracę w czerwcu, po zakończeniu kadencji obecnego Zarządu, którego prezesem jest Dariusz Kuś.
Cezary Pacamaj, nowy prezes Portu Lotniczego Wrocław z wrocławskim lotniskiem związany jest od 4 lat - początkowo jako członek Rady Nadzorczej, a od 3 lat jako wiceprezes. Ma długoletnie doświadczenie zawodowe i menadżerskie. W swojej karierze był m.in. prezesem Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, wiceprezesem Kolei Dolnośląskich i prezesem zarządu Interferie Medical Spa. Jest absolwentem studiów MBA i studiów z zakresu zarządzania infrastrukturą lotniskową. - Moim celem jest dalszy rozwój spółki, inwestycje w usługi dla pasażerów i infrastrukturę. Równie ważna będzie także rozbudowa siatki połączeń, tak by Port Lotniczy Wrocław był lotniskiem pierwszego wyboru dla coraz większej liczby pasażerów z Dolnego Śląska i całego regionu - mówi Cezary Pacamaj.
Decyzją Rady Nadzorczej na stanowisku wiceprezesa pozostanie Przemysław Myszakowski. Z wykształcenia jest prawnikiem. Pracował jako radca prawny m. in. we wrocławskich kancelariach prawnych, gdzie specjalizował się w prawie gospodarczym i prawie spółek handlowych. Był również zastępcą dyrektora Departamentu Prawnego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Nowym członkiem zarządu powołanym przez Radę Nadzorczą na stanowisko wiceprezesa jest Karol Przywara, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. współpracy międzynarodowej i doradca ds. międzynarodowych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Kieruje Fundacją Kaukaską, a w latach 2015-2020 pełnił funkcję dyrektora wydziału współpracy z zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W 2018 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Batumi.
Udziałowcami wrocławskiego lotniska są: Miasto Wrocław - 49,24% akcji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - 31,01% akcji i Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze"- 19,75% akcji.
W najbliższy weekend marca w życie wchodzi nowy letni rozkład lotów z Portu Lotniczego Wrocław. Nowy letni rozkład to ponad 90 połączeń z Wrocławia. Największa jego część to niskokosztowe połączenia lotnicze, których jest aż 56. W tym roku bardzo atrakcyjnie prezentuje się też oferta lotów czarterowych - pasażerowie będą mogli wybierać aż z 29 kierunków. Dodatkowe 6 połączeń zapewnią przewoźnicy sieciowi.
To będzie pierwszy sezon letni, w którym możemy mówić o pełnym zniesieniu restrykcji covidowych. Widać to również po rozbudowanej ofercie przewoźników, a także po liczbie pasażerów na naszym lotnisku. Już w zeszłym roku podróżni chętnie wybierali się na urlopy w maju. W tym roku liczymy na jeszcze większy ruch pasażerski wiosną i latem mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
W nowym sezonie pasażerowie będą mogli podróżować w dwa zupełnie nowe miejsca. 28 marca startuje pierwsze połączenie do włoskiego Brindisi. Samoloty linii Ryanair będą latać tam dwa razy w tygodniu - we wtorki i w soboty. Wylot z Wrocławia będzie możliwy w godzinach porannych, podobnie jak loty powrotne. Czas podróży to 2 godziny i 10 minut. Brindisi, leżące nad Adriatykiem, to doskonała propozycja dla fanów nurkowania i plażowania. Dużą atrakcją jest także port, który w XIX wieku przyczynił się do rozkwitu miasta.
Drugą rozkładową nowością jest Sofia, stolica Bułgarii. Symbolami miasta są przede wszystkim: sobór św. Aleksandra Newskiego, Bania Baszi Dżamija, jeden z najstarszych meczetów w Europie oraz bulwar Witosza, przyciągający turystów ciekawych kuchni i nocnego życia. Pierwsze loty zaplanowano na 27 marca i będą one realizowane dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki. Lot do Sofii potrwa 2 godziny 5 minut.
Po udanym zimowym debiucie, na wiosnę i lato w rozkładzie zostaje również Porto, do którego będzie można polecieć dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki. Nowy rozkład lotów to także powrót lubianych przez pasażerów kierunków południowych takich jak Zadar, Split, Dubrownik, Podgorica, Ateny, Kreta, Korfu, Rodos, Barcelona-Girona, Majorka, Tirana, Burgas, Piza czy Bari. Od 26 marca pasażerowie będą mogli ponownie podróżować do Brukseli oraz na lotnisko Olsztyn-Mazury.
Łącznie w letnim rozkładzie lotów włoskich kierunków będzie aż 10, hiszpańskich - 5, greckich - 4, chorwackich - 3 i cypryjskich - 2.
W nowym rozkładzie częstotliwość rejsów low cost zwiększyła się o 15 proc., co oznacza, że pasażerowie będą mogli jeszcze lepiej dostosować terminy wakacji oraz city i beach breaków do swoich planów podkreśla Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
W tym roku 30 proc. letniego rozkładu lotów przypada na loty czarterowe. W ofercie znalazło się aż 29 połączeń do Europy, Afryki i Azji Zachodniej. Są to Albania (Tirana), Bułgaria (Varna i Burgas), Cypr (Larnaka), Egipt (Hurghada, Marsa Alam i Taba), Grecja (Heraklion, Chania, Rodos, Kos, Zakynthos, Korfu i Saloniki), Hiszpania (Majorka, Fuerteventura, Teneryfa, Gran Canaria, Minorka), Portugalia (Madera), Turcja (Antalya, Bodrum, Izmir i Dalaman), Tunezja (Djerba i Enfidha), Włochy (Palermo, Lamezia Terme i Olbia).
Oferta lotów sieciowych na wiosnę i lato obejmuje sześć kierunków. Warszawa (PLL LOT), Frankfurt i Monachium (Lufthansa), Zurych (Swiss), Amsterdam (KLM) i Düsseldorf (Eurowings). Dobrą wiadomością dla pasażerów jest fakt, że od 26 kwietnia Lufthansa uruchamia dodatkowe połączenie do Frankfurtu o godz. 18.50 - łącznie ten przewoźnik będzie realizował aż cztery połączenia dziennie na tej trasie. Wiosną i latem pasażerowie polecą dwa razy dziennie do Monachium i sześć razy dziennie do Warszawy. Do Amsterdamu rejsy będą odbywały się codziennie, a do Zurychu i Düsseldorfu dwa razy w tygodniu.
Po zeszłorocznym sukcesie, gdy w sezonie wakacyjnym - od maja do września 2022 - wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 1,6 mln pasażerów, władze Portu Lotniczego Wrocław spodziewają się jeszcze lepszego wyniku pod koniec tego lata. W 2022 rok zbliżyliśmy się liczbą pasażerów do rekordowego 2019 roku. Było to zasługą okresu wakacyjnego, w którym odnotowaliśmy najlepsze od trzech lat wyniki. Liczymy, że w tym roku podróżni jeszcze chętniej będą korzystać z oferty lotniska, a my będziemy mogli poinformować o nowych rekordowych statystykach zaznacza Dariusz Kuś.
Ponad 1800 operacji lotniczych i ponad 195 tys. podróżnych obsłużyło w lutym wrocławskie lotnisko. Port Lotniczy Wrocław kontynuuje dobrą passę ze stycznia i wszystko wskazuje na to, że rok zakończy rekordową liczbą pasażerów.
Loty na słoneczne Południe, a także city breaki w największych miastach Europy - te kierunki były najczęściej wybierane przez pasażerów z Wrocławia w minionym miesiącu. W lutym tego roku z oferty lotniska skorzystało o ponad 62 proc. więcej pasażerów niż w analogicznym miesiącu rok temu. W porównaniu z poprzednim rokiem o ponad 25 procent wyższa była także liczba operacji lotniczych. W lutym zaobserwowaliśmy, że pasażerowie decydowali się równie chętnie na beach breaki w południowych częściach Europy, co na city breaki w dużych miastach. Wynika to przede wszystkim z okresu ferii zimowych, który sprzyja wypoczynkowi i podróżowaniu w każdej formie. Dzięki korzystnemu harmonogramowi lotów w połowie lutego pasażerowie mogli wybrać się zarówno na tydzień lub dwa klasycznych ferii zimowych, jak i na atrakcyjny przedłużony weekend w jednym z wielu miast europejskich dostępnych bezpośrednio z Wrocławia - zauważa Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Krajem południowej Europy, który zdecydowanie cieszy się największą popularnością wśród pasażerów z Wrocławia, są Włochy. W lutym słoneczną Italię wybrało blisko 22 tys. podróżnych, a ponad 90 proc. wypełnienia zanotowano na trasach do Rzymu, Mediolanu, Neapolu i Palermo. Samoloty wypełnione w ponad 96 proc. wylatywały również do Porto (nowość w zimowym rozkładzie lotów), w 95 proc. do Barcelony i w 93 proc. do Paryża. Wzmożony ruch widoczny był również na typowo beach breakowych kierunkach takich jak Larnaka, Pafos, Malta czy hiszpańskie Alicante i Malaga. Samoloty wypełnione w ponad 90 proc. latały także do Oslo. - Lutowe trendy w podróżowaniu to kontynuacja styczniowych wyborów pasażerów. Widzimy wyraźnie, że podróżni są spragnieni słońca i po blisko trzech latach obostrzeń sanitarnych chętnie decydują się zimą na częste, kilkudniowe urlopy z bezpośrednim wylotem z Wrocławia - podkreśla Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. Prawie 30 proc. wszystkich pasażerów w lutym stanowili ci, którzy wybrali się do Wielkiej Brytanii. Najwięcej pasażerów podróżowało do Londynu (prawie 30 tys.), East Midlands (ponad 4 tys.), Birmingham (ponad 3 tys.) i Edynburga (blisko 3 tys.). W lutym największy odsetek ruchu, podobnie jak w styczniu, stanowił międzynarodowy ruch sieciowy - 71,5 proc. (ponad 139 tys. podróżnych), następnie międzynarodowy ruch sieciowy - 11,3 proc. (ponad 22 tys.), sieciowy krajowy (20 tys. podróżnych) i ruch czarterowy - blisko 4,3 proc. (ponad 8 tys. pasażerów).
Marzec to ostatni miesiąc, w którym podróżni mogą skorzystać z zimowego rozkładu lotów. W ostatni weekend marca w życie wejdzie niezwykle atrakcyjny letni rozkład lotów z ulubionymi południowymi kierunkami i rozkładowymi nowościami takimi jak Brindisi czy Sofia.
Ponad 3,5 mln pasażerów - Port Lotniczy Wrocław zakłada, że w 2023 roku wyrówna najlepszy w historii lotniska wynik z 2019 roku. Styczeń w porcie rozpoczął się dobrze, a według prognoz ruch pasażerski nabierze jeszcze większego tempa wiosną.
Ponad 200 tys. pasażerów obsłużyło w pierwszym miesiącu 2023 roku wrocławskie lotnisko. Podróżni chętnie wybierali kierunki południowe i korzystali z oferty lotów do dużych miast europejskich. Popularne były również krajowe loty do Gdańska. Łącznie w styczniu tego roku w Porcie Lotniczym wykonano ponad 1500 operacji lotniczych (ruch regularny) tj. o około 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Liczba pasażerów natomiast wzrosła aż o ponad 80 proc. - co pokazuje, że istotnie zwiększyło się również wypełnienie samolotów latających z i do Wrocławia. Początek roku zapowiada się nadzwyczaj dobrze, a władze lotniska z optymizmem patrzą w przyszłość. W 2022 roku zbliżyliśmy się do poziomu z rekordowego 2019 roku, obsługując 2,9 mln pasażerów. Zakładamy, że w tym roku wyrównamy, a może nawet przekroczymy liczbę 3,5 mln podróżnych mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Popularne kierunki
Południowa Europa niezmiennie jest kierunkiem najchętniej wybieranym przez pasażerów z Wrocławia. Najpopularniejsze są Włochy, do których podróżowało w styczniu prawie 24 tys. osób. Najczęściej wybierali Palermo, Neapol i Rzym - wypełnienie samolotów na tych kierunkach przekroczyło 91 proc. Popularna była Hiszpania, którą odwiedziło ponad 10 tys. osób. Najchętniej podróżowano na wybrzeże - Costa del Sol (Malaga) i Costa Blanca (Alicante). Największe wzrosty odnotowano jednak na trasach na Cypr - zarówno do Pafos jak i do Larnaki. Warto zaznaczyć, że te kierunki w ogóle nie były oferowane w styczniu 2019 roku. W ubiegłym roku obsłużono na nich około 1,5 tys. pasażerów, natomiast w styczniu bieżącego roku było to już blisko 8,5 tys. pasażerów, a więc ponad 5-krotnie więcej. Do portugalskiego Porto, które w zimowym rozkładzie jest nowością, poleciało ponad 3 tys. osób, a samoloty na tym kierunku były wypełnione w 93 proc. Rejsy na Maltę wypełniły się w 90 proc. i poleciało tam prawie tyle samo pasażerów co do Porto.
Można zauważyć, że podróżni w zimie nadal chętnie wybierali city i beach breaki, czyli krótkie okołoweekendowe wyloty do dużych miast i znanych kurortów, gdzie mogli odpocząć i po prostu zregenerować siły w nieco cieplejszym klimacie niż w Polsce. Dużą popularnością cieszył się również Gdańsk, który Dolnoślązacy też chętnie odwiedzają w celach turystycznych mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
Ponad 28 proc. wszystkich pasażerów w styczniu stanowili ci, którzy podróżowali do Wielkiej Brytanii. Ze względu na dużą częstotliwość i szeroką ofertę lotów (m.in. do Londynu, Edynburga, Manchesteru, Liverpoolu, East Midlands czy Bristolu) z połączeń na Wyspy skorzystało ponad 56 tys. osób. Łącznie niskokosztowy ruch międzynarodowy stanowił blisko 73 proc. całego ruchu lotniska w styczniu. Z połączeń sieciowych skorzystało ponad 40 tys. podróżnych, a z czarterów - ponad 8 tysięcy podróżnych.
Port Lotniczy Wrocław na kursie wznoszącym
Port Lotniczy Wrocław w styczniu kontynuował dobrą passę z 2022 roku. Ubiegły rok wrocławskie lotnisko zaliczyło do szczególnie udanych pod względem liczby podróżnych, która wyniosła 2,9 mln. W porównaniu do roku 2021 stanowiło to 102 proc. wzrostu i tylko 19 proc. mniej niż w rekordowym 2019 roku. W tym roku dzięki bardzo bogatej wiosenno-letniej siatce połączeń, która będzie dostępna już na przełomie marca i kwietnia, władze portu spodziewają się jeszcze lepszego wyniku niż cztery lata temu i wyrównania, a może nawet ustanowienia nowego rekordu w liczbie obsłużonych pasażerów.
Komentarze
Tagi:
Dział transport:
Udany rok na lotnisku w
Ryanair planuje przewiezienie 20 mln
Gdzie Polacy latali samodzielnie w
Starsze aktualności:
Projekt opłaty turystycznej niepokoi branżę
eSky zmienia model obsługi
Najlepszy Produkt Turystyczny Wielkopolski
Obiekty noclegowe zanotowały wzrost liczby gości w pierwszym
Niemcy krytykowani za przywrócenie kontroli
Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzył skargi na Pakiet
TFP zacznie wypłacać pieniądze, zamiast je
Kiepskie dworce autobusowe szkodzą
Nowa manager w Leonardo Boutique Kraków City Center
Letnia praca bez zapłaty - ciąg dalszy
Kopalnia Soli w Wieliczce pozostanie jednak państwowa
Turystyka: Niemcy i Brytyjczycy najbardziej nieokrzesani
Polsko-bułgarskie rozmowy o zwiększeniu ruchu turystycznego
Nowa trasa z Poznania i nie tylko
Na zamku w Olsztynie powstaje platforma widokowa
Ciekawa forma promocji miasta Sopot
Wojna mnichów z turystami we Francji