Ogłoszenia
Ogłoszenia
- praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Wzrosty na wrocławskim lotnisku przerosły oczekiwania
Wrocławskie lotnisko obsłużyło w listopadzie blisko 16% pasażerów więcej. W imponującym tempie rozwijają się połączenia sieciowe, bardzo dobre wyniki notują też tanie linie. Wzrost liczby pasażerów na wrocławskim lotnisku przekracza prognozy.
W listopadzie Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie blisko 234 tys. pasażerów, tj. o 15,9% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Listopad potwierdził, że utrzymuje się trend wzrostowy we wszystkich segmentach. Cieszy nas również to, że nowości, zarówno proponowane przez przewoźników sieciowych, jak i niskokosztowych, znakomicie wpisują się w oczekiwania pasażerów - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Zwraca uwagę fakt, że przewoźnicy sieciowi osiągnęli w listopadzie wzrost na poziomie znacznie ponad 23%. Najwięcej pasażerów, blisko 15% przy podobnej liczbie rejsów jak przed rokiem, przybyło na obsługiwanej przez Lufthansę trasie do Monachium. Pod względem liczby podróżnych na pierwszym miejscu niezmienne znajduje się Frankfurt, utrzymuje się też bardzo duże zainteresowanie wprowadzonym w tym roku połączeniem Air France na główne lotnisko Paryża (Charles de Gaulle). Od sezonu zimowego przewoźnik wprowadził na tej trasie większe samoloty. Dodajmy, że już 25 lutego 2019 r. ruszy następny nowy kierunek sieciowy, Bruksela, który będzie obsługiwany przez linie Brussels Airlines. Z kolei od nowego sezonu letniego linie KLM wprowadzą połączenie do Amsterdamu, trzeciego pod względem liczby obsłużonych pasażerów portu w Europie.
Tanie linie: dużo pasażerów na wszystkich kierunkach
Przewoźnicy niskokosztowi odnotowali w listopadzie wzrost o ponad 14% w porównaniu do listopada 2017. Tradycyjnie, bardzo dużo pasażerów korzysta z połączeń do Anglii, Szkocji oraz Irlandii, ale liczba podróżnych wybierających kierunki południowe nadal wygląda tak, jakby lato wcale się nie skończyło. Wśród połączeń z tej grupy w listopadzie wyróżnił się Mediolan Bergamo, w samolotach na tej trasie zajętych było ponad 94% miejsc. Powodzeniem na zbliżonym poziomie cieszyły się też Teneryfa, Lizbona, Rzym Ciampino, Neapol, Malta czy Madryt. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkały się też dwa nowe kierunki wschodnie - Kijów Boryspol (Ryanair) oraz Charków (Wizz Air). Wśród innych kierunków najwięcej pasażerów latało na trasach do Eindhoven oraz Paryża Beauvais. Utrzymuje się stałe zainteresowanie kierunkami skandynawskimi.
Dodajmy, że znacząco więcej podróżnych, ponad 80% w porównaniu z listopadem ubiegłego roku, wybrało wycieczki z oferty biur podróży. Można się spodziewać, że w kolejnych miesiącach segment połączeń czarterowych będzie się rozwijał jeszcze szybciej, ponieważ w drugiej połowie grudnia startują dwa nowe kierunki egzotyczne - Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj), a także hit ubiegłorocznego sezonu zimowego, czyli Zanzibar.
Wzrost ponad prognozy
Od początku roku z wrocławskiego lotniska skorzystało już ponad 3,1 mln pasażerów, co oznacza że port już pobił swój rekord roczny. Mamy za sobą bardzo dobre 11 miesięcy. Warto podkreślić, że liczba pasażerów wykracza nawet ponad nasze wstępne prognozy, a grudzień to przecież kolejny szczyt ruchu w okresie świąteczno-noworocznym. Dlatego aktualnie szacujemy, że do końca roku lotnisko obsłuży co najmniej 3,3 mln podróżnych - podsumowuje Dariusz Kuś.
Port Lotniczy Wrocław: w tym roku już 3 mln pasażerów
Wrocławskie lotnisko jeszcze nigdy dotąd nie osiągnęło takiej liczby podróżnych w jednym roku. Rośnie ponadregionalne znaczenie lotniska.
Trzymilionowy pasażer w 2018 roku przyleciał do Wrocławia dzisiaj przed godz. 12.00. Okazał się nim być pan Karol, który liniami Air France podróżował z Meksyku na paryskie lotnisko Charles a de Gaulle a, a stamtąd do stolicy Dolnego Śląska.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że tylko do końca października 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło tylu pasażerów, co w całym 2017 roku, a dziś, w połowie listopada, po raz pierwszy przekroczyło symboliczną granicę 3 milionów pasażerów. Te liczby wymiernie obrazują dynamikę rozwoju portu, za nami jest m.in. znakomite lato. Przypomnę przy tym, że ten rok, mimo osiągnięcia trzech milionów pasażerów, nie jest nadzwyczajny, lecz wpisuje się w nasze długoterminowe prognozy. Liczba obsłużonych podróżnych wzrasta systematycznie co roku - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku lotnisko obsłuży ok. 3,28 mln pasażerów, co będzie oznaczało wzrost o ponad 15% w porównaniu do 2017 roku.
Skąd przyjeżdżają pasażerowie?
Większość podróżnych korzystających z wrocławskiego lotniska to Dolnoślązacy, ale coraz więcej pasażerów przyjeżdża też z innych regionów. Do niedawna najwięcej z nich pochodziło z Opolszczyzny, jednak jeśli przyjrzymy się najbardziej aktualnym danym, to okazuje się, że dziś na pierwszym miejscu są Wielkopolanie (ok. 9% ogółu podróżnych). Z Opolszczyzny pochodzi 8% pasażerów, a na kolejnych miejscach znajdują się województwa śląskie i łódzkie.
Ciekawostką jest, że systematycznie wzrasta liczba pasażerów przylatujących do Wrocławia z zagranicy. Jeszcze 3-4 lata temu stanowili oni ok. 25% ruchu. Obecnie ten udział przekracza 32%.
Dojazd na lotnisko pasażerom z Dolnego Śląska i regionów ościennych ułatwiło też uruchomienie specjalnej autobusowej linii WRO Airport Express, kursującej między dworcami kolejowym i autobusowym a lotniskiem, a także usytuowanie tuż przy lotnisku przystanku dalekobieżnych połączeń Flixbusa.
Siatka coraz bogatsza
W ciągu ostatniego roku przybyły cztery nowe kierunki sieciowe. To przede wszystkim połączenie Air France na główne lotnisko Paryża, uruchomione pod koniec maja i od początku cieszące się ogromnym zainteresowaniem pasażerów. Wcześniej Swiss Airlines wprowadziły połączenie do Zurychu, a linie Eurowings (należące do Luftansy) uruchomiły rejsy do Stuttgartu. Z kolei od 25 lutego 2019 r. wystartuje nowe połączenie do Brukseli, wprowadzane przez flagowe belgijskie linie Brussels Airlines. Pasażerowie mają do dyspozycji kluczowe połączenia do najważniejszych portów przesiadkowych na świecie i w Europie, jak Frankfurt, Monachium i Kopenhaga, w ostatnim czasie zyskali też wyczekiwane kierunki jak główne lotnisko Paryża, Zurych czy Bruksela. Zrealizowaliśmy w ten sposób nasze plany, a przyszłościowo myślimy już o pozyskaniu kolejnych strategicznych dla regionu połączeń do europejskich hubów przesiadkowych, w tym Amsterdamu czy Londynu Heathrow - dodaje Dariusz Kuś.
Największą liczbę pasażerów odnotowują przewoźnicy niskokosztowi, sukcesywnie rozwijający siatkę połączeń z Wrocławia. Na prawie wszystkich kierunkach południowych, z powodzeniem funkcjonujących przez cały rok, oraz na Wyspy Brytyjskie w samolotach regularnie zajętych jest ponad 90% miejsc.
Dynamicznie rośnie liczba podróżnych i oferowanie na kierunkach wschodnich. W nowym, zimowym rozkładzie lotów doszły dwa takie połączenia - Kijów Boryspol (Ryanair) oraz Charków (Wizz Air). W rezultacie lotnisko podwoiło oferowanie na tych kierunkach.
Łącznie w rozkładzie lotów na sezon zimowy 2018/2019 znalazło się 58 połączeń, w tym 41 niskokosztowych, 10 sieciowych oraz 7 czarterowych (czartery turystyczne rozwijają się w tym roku bardzo dynamicznie). Jeszcze nigdy zimowa oferta wrocławskiego lotniska nie była tak bogata.
Dodajmy, że Port Lotniczy Wrocław został uznany za jeden z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. Zajął 7 miejsce w rankingu "Anker Report", przygotowanym na podstawie danych serwisu Flight Global. Pod uwagę brano liczbę nowych kierunków wprowadzonych w ciągu roku. Pod tym względem wrocławskie lotnisko znalazło się wśród portów o globalnym znaczeniu, jak Moskwa, Berlin czy Paryż.
Port inwestuje w infrastrukturę
Jedną z kluczowych inwestycji lotniska w tym roku była rozbudowa istniejącej płyty do odladzania wraz z kompletną towarzyszącą infrastrukturą. Odladzanie to standardowa procedura przy temperaturze poniżej zera, opadach śniegu lub deszczu, a inwestycja była niezbędna w związku ze wzrostem ruchu lotniczego we Wrocławiu - o poranku, w tzw. szczycie operacyjnym, z wrocławskiego lotniska samolot startuje co kilka minut. Dodajmy, że port dysponuje już najnowocześniejszym systemem nawigacyjnym do prowadzenia operacji w trudniejszych warunkach atmosferycznych (ILS Cat. II). W planach na rok 2019 jest budowa hotelu przy lotnisku oraz rozpoczęcie przebudowy w terminalu pasażerskim.
Na lotnisku we Wrocławiu w październiku, ogromny wzrost odnotowały tanie linie, imponująco rośnie też ruch do największych europejskich portów przesiadkowych.
Z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało w październiku 2018 o 17,4% pasażerów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największy udział mieli w tym przewoźnicy niskokosztowi, ale tylko niewiele mniejszy wzrost odnotowali przewoźnicy sieciowi. W porównaniu do poprzedniego roku nadal obserwujemy wyraźne ożywienie ruchu w segmencie czarterów turystycznych - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Spektakularne wyniki tanich linii
W poprzednim miesiącu tanie linie przewiozły blisko 190 tys. podróżnych, co oznacza imponujący wzrost aż o 31,4% w porównaniu do października 2017. Co wpłynęło na ten wynik? Utrzymuje się duże zainteresowanie kierunkami południowymi. W przypadku najatrakcyjniejszych połączeń do Hiszpanii, Portugalii i Włoch w samolotach zajętych jest ponad 90% miejsc. Dotyczy to rejsów na Teneryfę, do Lizbony, Malagi, Madrytu, Rzymu Ciampino, Mediolanu Bergamo czy Bolonii. Tradycyjnie, ogromnym zainteresowaniem cieszą się też połączenia na Wyspy Brytyjskie, a z pozostałych kierunków Eindhoven, Paryż Beauvais czy Kijów Żuljany i Lwów.
Jeśli chodzi o kierunki wschodnie, to pod koniec października ruszyły nowe połączenia do Kijowa Boryspola (Ryanair) oraz Charkowa (Wizz Air). W porównaniu do ubiegłego roku, liczba połączeń na Ukrainę wzrosła dwukrotnie. Utrzymuje się również bardzo duże zainteresowanie połączeniem krajowym linii Ryanair do Gdańska.
Znakomite wyniki przewoźników sieciowych
Przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych odnotowali ponad 45 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 29,5% w porównaniu do października 2017. Największy udział w tym mają linie Lufthansa. Połączenia do Frankfurtu i Monachium, obsługiwane przez tego przewoźnika, już tradycyjnie cieszą się ogromną popularnością - skorzystało z nich łącznie ponad 30 tys. pasażerów. Mocne miejsce na podium zajmuje też uruchomione w tym roku (26 maja) połączenie Air France na główne lotnisko Paryża (Charles de Gaulle), skąd można kontynuować podróż samolotem lub pociągiem TGV.
Pasażerowie z Wrocławia korzystają też z międzynarodowych połączeń sieciowych do Kopenhagi (SAS), Zurychu (SWISS), Düsseldorfu i Stuttgartu (Eurowings, spółka Lufthansy) oraz Tel Awiwu (PLL LOT). Od 25 lutego 2019 r. polecimy też do Brukseli. Nowe połączenie uruchomią linie Brussels Airlines. Pasażerowie mają też do dyspozycji krajowe połączenie sieciowe na Lotnisko Chopina w Warszawie.
Wakacje jesienią i zimą
Ponad 16 tys. pasażerów, tj. o 73,5% więcej niż w październiku 2017, skorzystało z czarterów turystycznych. Różnorodna i atrakcyjna jest też oferta biur podróży na nowy sezon. Znalazło się w niej w sumie 7 kierunków, w tym egzotyczne nowości - Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj) i Oman. Ponadto nowością zimową będą również czarterowe loty do Turcji (Antalya). Podróżni preferujący wypoczynek jesienią i zimą mają też do dyspozycji Egipt i Wyspy Kanaryjskie oraz zeszłoroczny hit - Zanzibar.
Rozwój zgodnie z prognozami
Od początku roku wrocławskie lotnisko obsłużyło już 2,882 mln pasażerów, co przekłada się na wzrost o 17,6% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Od 1 stycznia do końca października 2018 w porcie zrealizowano blisko 28 tys. operacji lotniczych, czyli startów i lądowań (wzrost o 17,9%). Zgodnie z prognozami, do końca tego roku port obsłuży ponad 3,2 mln podróżnych.
Wrocław Airport: duży wzrost liczby pasażerów lotów czarterowych
We wrześniu mocno wzrosła liczba pasażerów lotów czarterowych, wylatujących z Portu Lotniczego Wrocław. A jak wyglądał ruch w innych segmentach?
We wrześniu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 350 tys. pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o prawie 30%, a przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych o blisko 25%. Lotnisko odnotowało też ponad 500 rejsów czarterowych, co pokazuje, że nadal dużym powodzeniem cieszyły się wakacje z biurami podróży.
W poprzednim miesiącu z wrocławskiego lotniska skorzystało o 19,6% pasażerów więcej niż we wrześniu 2017 roku. Uwagę zwraca fakt, że liczba pasażerów była zbliżona do rekordowych wyników wrocławskiego lotniska w lipcu i sierpniu tego roku (ponad 370 tys. pasażerów obsłużonych w lipcu czy sierpniu, 350 tys. pasażerów we wrześniu), czyli tradycyjnie najlepszych miesięcy w roku.
Patrząc na wyniki przewoźników niskokosztowych na kierunkach południowych oraz w segmencie połączeń czarterowych, można dojść do wniosku, że we wrześniu wakacje trwały w najlepsze. Ale warto podkreślić, że również w przypadku innych kierunków zainteresowanie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno połączeń do zachodniej i północnej Europy, jak i na Ukrainę. Sukcesywnie rośnie też segment sieciowych połączeń międzynarodowych - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Kierunki południowe na czele
Na trasach międzynarodowych tanie linie operujące z wrocławskiego lotniska odnotowały we wrześniu wzrost o 28,9%. Z ich oferty skorzystało blisko 189 tys. pasażerów. Największą popularnością cieszą się kierunki południowe - w przypadku wszystkich tych połączeń w samolotach zajętych we wrześniu było ponad 90% miejsc (tylko do Bari jest to 89,9%). Rekordy biją pod tym względem Lizbona (95%), a także Majorka (Palma), Teneryfa, Alicante, Malaga, portugalskie Faro, Podgorica w Czarnogórze oraz Kreta (Chania).
Tradycyjnie powodzeniem cieszą się połączenia do Anglii, Szkocji i Irlandii, a spośród innych kierunków najwięcej pasażerów wybiera: Eindhoven, Lwów, Paryż Beauvais i Brukselę, Kijów Żuljany, Oslo Torp i Reykjavik. Dodajmy, że we wrześniu dużym zainteresowaniem nadal cieszyło się też krajowe połączenie linii Ryanair do Gdańska.
Znakomite wyniki sieciowych przewoźników
Z połączeń sieciowych, na trasach międzynarodowych, skorzystało we wrześniu ponad 45 tys. pasażerów wrocławskiego lotniska. Oznacza to wzrost o 24,1% w porównaniu z wrześniem 2017. Na pierwszym miejscu, już tradycyjnie, znajduje się Frankfurt. Na tej trasie Lufthansa odnotowała bliska 18 tys. podróżnych. Zwiększenie liczby lotów, w stosunku do poprzedniego roku, przełożyło się na wzrost aż o 39,5%. Z kolei na równie popularnej trasie do Monachium, także obsługiwanej przez Lufthansę, liczba pasażerów wzrosła o 8,6%, przy podobnej liczbie rejsów co przed rokiem.
Utrzymuje się wysokie zainteresowanie połączeniem Air France na główne lotnisko Paryża, uruchomionym w maju tego roku. We wrześniu w samolotach na trasie z Wrocławia do stolicy Francji zajętych było 87,7% miejsc.
Pasażerowie z Wrocławia korzystają też z międzynarodowych połączeń sieciowych do Kopenhagi (SAS), Zurychu (SWISS), Düsseldorfu i Stuttgartu (Eurowings, spółka Lufthansy) i Tel Awiwu (PLL LOT). Od lutego 2019r. polecimy też do Brukseli. Nowe połączenie uruchomią belgijskie linie Brussels Airlines. Na trasie krajowej na Lotnisko Chopina w Warszawie, obsługiwanej przez PLL LOT, liczba pasażerów wzrosła o 5,9%. Łącznie skorzystało z niego blisko 24,5 tys. podróżnych.
Ponad 500 rejsów czarterowych
Z oferty biur podróży we wrześniu 2018 skorzystało blisko 87 tys. pasażerów, co przekłada się na wzrost aż o 57,1% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. W siatce na lato 2018 znalazło się w sumie 25 kierunków czarterowych, w tym cztery nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba. Już dostępna jest oferta przygotowana na sezon zimowy 2018, w tym nowości, czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Zanzibar.
Bilans po trzech kwartałach 2018
Od początku roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie ponad 2,6 mln pasażerów, czyli o 17,6% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Od stycznia do września 2018 na wrocławskim lotnisku zrealizowano ponad 25 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań). Zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku port obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów, co będzie oznaczało, że osiągnie nowy, historyczny rekord.
Najchętniej wybierane kierunki z wrocławskiego lotniska
Dokąd podróżni latali najczęściej? Które wakacyjne kierunki przodowały na wrocławskim lotnisku? W czerwcu, lipcu i sierpniu z wrocławskiego lotniska skorzystało 1,1 miliona osób. Najwięcej z nich wybrało Grecję.
Drugim i trzecim najpopularniejszym kierunkiem były Hiszpania i Turcja. Wśród tegorocznych nowości hitem okazały się Ateny i włoskie Bari. Od początku roku wrocławskie lotnisko obsłużyło łącznie ok. 2,35 mln pasażerów, czyli o 17,3% więcej niż w tym samym okresie 2017. To absolutny rekord w historii. Tylko latem z oferty 85 kierunków obsługiwanych przez tanie linie lotnicze i czartery skorzystało 1,1 mln podróżnych. Najwięcej z nich wybrało Grecję, która od lat niezmiennie znajduje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych letnich kierunków z wylotem z Wrocławia.
Najwięcej turystów tego lata udało się z Wrocławia na Kretę (Heraklion i Chania), Korfu, Rodos, Zakynthos i Kos. Strzałem w dziesiątkę okazały się również Ateny, tegoroczna nowość w siatce niskokosztowych połączeń. Wyniki pokazują, że nowe kierunki doskonale wpisują się w oczekiwania podróżnych - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. W siatce połączeń są jeszcze Kefalonia i Saloniki. Podróżni mają do wyboru w sumie 9 greckich kierunków z wylotem z Wrocławia.
Drugim najpopularniejszym krajem tych wakacji jest Hiszpania, gdzie od początku czerwca do końca sierpnia obsłużono ponad 81 tys. podróżnych. Oferta kierunków hiszpańskich jest równie bogata co greckich. Najwięcej turystów zdecydowało się na wakacje na Majorce. Na słoneczną wyspę dwa razy w tygodniu latają samoloty Ryanair oraz samoloty czarterowe. Wiele osób wybrało podróż tanimi liniami do Malagi, Barcelony Girony, Madrytu i nadmorskiego Alicante. Dużą popularnością cieszyły się również Barcelona oraz Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa, Fuerteventura i Lanzarote).
Do łask turystów wróciła w tym roku Turcja, która uplasowała się na trzecim miejscu zestawienia najpopularniejszych kierunków tego lata z wylotem z Wrocławia z liczbą blisko 70 tys. podróżnych. Antalya, Bodrum i Izmir są obsługiwane przez loty czarterowe.
Czwarte miejsce przypada Italii. Hitem okazała się największa wyspa na Morzu Śródziemnym - Sycylia. Do Palermo latają z Wrocławia zarówno tanie linie lotnicze, jak i czartery. Wysokie miejsce Włoch to również zasługa Bergamo pod Mediolanem, Neapolu, Bari, Rzymu i Neapolu.
Pierwszą piątkę najpopularniejszych kierunków zamyka Bułgaria (Varna i Burgas). W gronie najpopularniejszych kierunków z wylotem z Wrocławia znalazły się również: Egipt, Portugalia, Tunezja, Gruzja i Izrael. W bogatej ofercie wrocławskiego lotniska są także nieco chłodniejsze, ale równie atrakcyjne miejsca, takie jak Islandia, Norwegia czy Szwecja. Podróżni mają w czym wybierać. Wiosenno-letni rozkład lotów obowiązuje do końca października.
Najpopularniejsze kierunki lata 2018 na lotnisku we Wrocławiu (czerwiec, lipiec, sierpień):
Grecja (ok. 141,5 tys. obsłużonych pasażerów)
1. Kreta (Heraklion i Chania)
2. Korfu
3. Rodos
Hiszpania (ok. 81,2 tys. pasażerów)
1. Majorka
2. Malaga
3. Barcelona Girona
Turcja (prawie 70 tys. pasażerów)
1. Antalya
2. Bodrum
3. Izmir
Włochy (ok. 59 tys. pasażerów)
1. Palermo
2. Mediolan Bergamo
3. Neapol
Bułgaria (ok 45,2 tys. pasażerów)
1. Burgas
2. Varna
W sierpniu z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 22% pasażerów więcej niż przed rokiem. Tanie linie odnotowały wzrost o blisko 30%, a przewoźnicy sieciowi o 22%. Rosnącą popularnością cieszą się też wyjazdy z biurami podróży. Przez trzy wakacyjne miesiące port obsłużył łącznie ponad 1,1 mln podróżnych.
W sierpniu 2018 z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 373 tys. pasażerów, czyli o 22,1% więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Największy udział tradycyjnie mają w tym przewoźnicy niskokosztowi. Warto jednak podkreślić, że znaczny wzrost liczby podróżnych systematycznie odnotowujemy też w przypadku sieciowych połączeń międzynarodowych oraz rejsów czarterowych, gdzie odnotowaliśmy znakomity, bo znacznie przekraczający 50%, wzrost. Stabilny, zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla naszego portu - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Popularne kierunki tanich linii
Blisko 202 tys. pasażerów skorzystało z oferty tanich linii na trasach międzynarodowych. To oznacza wzrost o 29,2% w porównaniu z sierpniem poprzedniego roku. Wśród kierunków południowych najpopularniejsze są połączenia do Hiszpanii, Włoch, Portugalii. Np. na trasie do Alicante zajętych jest 95,4% miejsc, na Teneryfę 94,5%, do Lizbony 94,3%, do Malagi 94%, a ponad 93% do Palermo, Madrytu, Mediolanu, Barcelony i na Kretę. Podobną popularnością cieszą się też nowości tegorocznego sezonu letniego, w tym Ateny, Neapol, Faro i Porto, gruzińskie Kutaisi czy Podgorica w Czarnogórze.
Uwagę zwraca fakt, że samoloty niskokosztowych przewoźników są wypełnione w ponad 90% również na innych kierunkach. Dotyczy to aż 16 tras na Wyspy Brytyjskie, jak również połączeń do Paryża, Eindhoven, Bazylei czy na Ukrainę (Lwów i Kijów Żuljany). Duża popularność tego ostatniego kierunku powoduje, że przewoźnicy wprowadzają nowe połączenia. Już od najbliższego sezonu zimowego wystartują rejsy do Kijowa Boryspola (Ryanair) oraz do Charkowa (Wizz Air).
Rosną połączenia sieciowe
Z międzynarodowych połączeń sieciowych skorzystało w sierpniu 2018 łącznie blisko 40 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 22% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tradycyjnie, najwięcej podróżnych obsługują linie Lufthansa na trasach do Frankfurtu nad Menem (wzrost o blisko 30%) i do Monachium, na trzecim miejscu znajduje się połączenie Air France na główne lotnisko Francji (Charles de Gaulle w Paryżu).
Czarterowy sezon trwa
W tym roku szczególnie dynamicznie rozwija się segment połączeń czarterowych. Z oferty biur podróży skorzystało w sierpniu 2018 blisko 107 tys. podróżnych wrocławskiego lotniska, co oznacza wzrost o ponad 57% w porównaniu do sierpnia 2017. Dodajmy, że sezon wakacyjnych wyjazdów nadal trwa. W tym roku podróżni mają do wyboru łącznie ponad 25 kierunków, w tym nowości - Ateny, Izmir oraz wyspę Djerba w Tunezji. A już dostępne są nowości sezonu zimowego, czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Zanzibar - podkreśla Michał Kozak, dyrektor ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław.
Rekordowe wakacje
Od początku czerwca do końca sierpnia 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło łącznie ponad 1,1 mln podróżnych. Lipiec był w ogóle najlepszym miesiącem w historii portu (ponad 374 tys. pasażerów), a w sierpniu rekord został niemal wyrównany.
Od początku 2018 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie już ponad 2,25 mln pasażerów, czyli o 17,3% więcej niż w tym samym okresie 2017. Zgodnie z prognozami, do końca grudnia 2018 lotnisko obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów.
Coraz więcej pasażerów czarterów z Wrocławia
W lipcu padł kolejny rekord liczby obsłużonych pasażerów na wrocławskim lotnisku. Ilu podróżnych obsłużyło lotnisko? W jakich segmentach następowały największe zmiany?
W lipcu wrocławskie lotnisko obsłużyło o blisko 19% podróżnych więcej niż przed rokiem. To już drugi z rzędu rekordowy miesiąc w historii portu. Tanie linie odnotowały wzrost o ponad 27%, a przewoźnicy sieciowi o blisko 17%. Z wakacyjnej oferty biur podróży skorzystało już ponad 100 tys. podróżnych.
W lipcu 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło blisko 375 tys. pasażerów, o 18,8% więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Uwagę zwraca fakt, że to już drugi z rzędu najlepszy miesiąc w historii portu. Lipiec to tradycyjnie szczyt podróży wakacyjnych, ale warto podkreślić, że rekordowy jest cały tegoroczny sezon letni. Największy udział mają w tym przewoźnicy niskokosztowi, którzy stale wprowadzają nowe, atrakcyjne połączenia, w tym typowo wakacyjne kierunki południowe. Duże znaczenie ma też rosnące zainteresowanie ofertą biur podróży. Sukcesywnie rozwijają się także sieciowe połączenia międzynarodowe - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Pełne samoloty tanich linii
Ponad 200 tys. pasażerów skorzystało w lipcu tego roku z międzynarodowych połączeń tanich linii. To oznacza wzrost o 27,4% w porównaniu z lipcem 2017. Które kierunki południowe cieszą się największym powodzeniem? Np. w samolotach do Barcelony Girony zajętych jest średnio 96% miejsc, a tylko niewiele mniej do Alicante, na Teneryfę czy do Madrytu. Ponad 90% miejsc zajętych jest też na trasach na Kretę i Maltę, a także na niemal wszystkich kierunkach włoskich oraz portugalskich. Co ciekawe, strzałem w dziesiątkę okazały się wszystkie południowe nowości, w tym Faro i Porto, gruzińskie Kutaisi, Podgorica w Czarnogórze, Bari oraz Ateny. Na wyniki przewoźników niskokosztowych składają się również inne kierunki. Tradycyjnie bardzo popularne są połączenia na Wyspy Brytyjskie, ale ogromnym zainteresowaniem cieszą się też Rejkiawik, Sztokholm Skavsta, Eindhoven, Dortmund, Paryż Beauvais oraz Lwów i Kijów. Na tych trasach samoloty również wypełnione są w ok. 90%. Popularne jest też krajowe, sezonowe połączenie do Gdańska, obsługiwane przez linie Ryanair.
Coraz więcej pasażerów do hubów
Z międzynarodowych połączeń sieciowych skorzystało w lipcu 2018 łącznie ponad 41 tys. pasażerów, czyli o 16,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej podróżnych wybierało trasy do Frankfurtu (wzrost o 18,5%) oraz Monachium, obsługiwane przez Lufthansę. Utrzymuje się też bardzo duże zainteresowanie połączeniem na główne lotnisko Paryża, uruchomionym pod koniec maja tego roku przez Air France. W samolotach na tej trasie zajętych jest blisko 90% miejsc. Pasażerowie z Wrocławia mają do dyspozycji połączenia sieciowe również do Zurychu (SWISS), Dusseldorfu i Stuttgartu (Eurowings, spółka Lufthansy), Tel Awiwu (PLL LOT), a także krajowe do Warszawy (PLL LOT). Już od jesieni dojdzie kolejne nowe połączenie - do Brukseli. Będzie obsługiwane przez Brussels Airlines.
Czarterowe wakacje w pełni
Z biurami podróży poleciało w czerwcu i lipcu 2018 blisko 107 tys. osób, co oznacza wzrost o 55,2% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. W siatce na lato 2018 znajduje się w sumie 25 kierunków czarterowych z Wrocławia - od Grecji, Turcji czy Bułgarii, przez kurorty Egiptu, po Wyspy Kanaryjskie. Tegoroczne nowości to Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba. Przez siedem miesięcy tego roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie już ponad 1,87 mln pasażerów, czyli o 16,3% więcej niż w tym samym okresie 2017. Zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku lotnisko obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów.
Rekordowy czerwiec na wrocławskim lotnisku
Na wrocławskim lotnisku, w czerwcu zarówno tanie linie, jak i przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych odnotowali wzrosty o blisko 30%.
W czerwcu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 352 tys. pasażerów. Ponad 90 tys. podróżnych wybrało wakacje z biurem podróży. To rekordowy miesiąc w historii wrocławskiego portu. W czerwcu 2018 z lotniska skorzystało ponad 352 tys. pasażerów, tj. aż o 26,2% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Co składa się na tak znaczący wzrost? Uwagę zwracają bardzo dobre wyniki przewoźników sieciowych, w tym zwłaszcza nowego połączenia do Paryża. W ofercie tanich linii niezmiennie ogromną popularnością cieszą się kierunki południowe, tym bardziej że podróżni mają coraz bogatszy wybór atrakcyjnych połączeń. Sukcesywnie rośnie też zainteresowanie ofertą biur podróży. Teraz przed nami jest lipiec, czyli szczyt sezonu wakacyjnego. Dlatego możemy spodziewać się kolejnego rekordu - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Coraz więcej pasażerów tanich linii
Z niskokosztowych połączeń międzynarodowych skorzystało w czerwcu tego roku ponad 186 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 28,3% w stosunku do czerwca 2017. Na większości tras obsługiwanych przez tanie linie samoloty są wypełnione w ponad 90%, dotyczy to zwłaszcza połączeń na Wyspy Brytyjskie oraz kierunków południowych.
Wśród tych ostatnich ogromnym powodzeniem cieszą się słoneczne kierunki śródziemnomorskie, w tym Alicante (93,5% zajętych miejsc), Majorka, Barcelona Girona, Kreta czy Malta, jak również połączenia na Teneryfę, do Portugalii i do Włoch (93,6% zajętych miejsc na trasie do Mediolanu Bergamo). Pasażerowie chętnie wybierają też nowości, w tym Porto, Faro, Bari, gruzińskie Kutaisi czy Podgoricę w Czarnogórze. Wśród innych kierunków popularne są m.in. Eindhoven, Dortmund, Sztokholm Skavsta, Paryż Beauvais, Reykyavik oraz Kijów Żuljany i Lwów.
Sieciowe rekordy
W czerwcu z międzynarodowych połączeń sieciowych skorzystało łącznie ponad 44 tys. pasażerów, co oznacza wzrost aż o 28% w porównaniu z czerwcem 2017. Prawdziwym hitem jest najnowsze połączenie Air France na główne lotnisko Paryża, które ruszyło pod koniec maja. W czerwcu, w samolotach na tej trasie zajętych było blisko 90% miejsc. Bardzo dobre wyniki odnotowała również Lufthansa. Na trasie do Frankfurtu przybyło 24,6% podróżnych, a do Monachium 9,7%.
Pasażerowie z Wrocławia korzystają też z połączeń sieciowych do Kopenhagi (SAS), Zurychu (SWISS), Düsseldorfu i Stuttgartu (Eurowings, spółka Lufthansy), Warszawy i Tel Awiwu (PLL LOT). Dodajmy, że od jesieni polecimy też do Brukseli. Nowe połączenie uruchomią belgijskie linie Brussels Airlines.
Atrakcyjne czartery
Z oferty biur podróży skorzystało w czerwcu 2018 ponad 92 tys. podróżnych, co oznacza wzrost o 95,6% w stosunku do czerwca poprzedniego roku. Pasażerowie mają do wyboru ciekawe i zróżnicowane propozycje: od Wysp Kanaryjskich, przez egipskie kurorty nad Morzem Czerwonym, śródziemnomorskie kierunki w Turcji, Grecji, Tunezji czy na hiszpańskich wyspach, po czarnomorskie kurorty w Bułgarii. Bogata i atrakcyjna oferta bezpośrednio przekłada się na zainteresowanie podróżnych, co obserwujemy od początku tegorocznego sezonu - mówi Michał Kozak, menadżer ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław.
W siatce na lato 2018 znajduje się w sumie 25 kierunków czarterowych, w tym cztery nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba. Od początku roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie już ponad 1,5 mln pasażerów, czyli o 15,7% więcej niż przed rokiem. Zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku lotnisko obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów.
Już ponad milion pasażerów na wrocławskim lotnisku
Uwagę zwraca fakt, że na niemal wszystkich trasach na Wyspy Brytyjskie oraz na kierunkach południowych samoloty latają wypełnione w ponad 90%. Wśród tych ostatnich rekordy biją trasy do Hiszpanii, Portugalii i Włoch.
W maju 2018 z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 288 tys. pasażerów, czyli 18,3% więcej niż w maju 2017. Co złożyło się na tak znaczny wzrost? Niezmiennie ogromną popularnością cieszy się oferta przewoźników niskokosztowych, a wprowadzane przez nich nowe kierunki dobrze wpisują się w oczekiwania pasażerów. Systematycznie rozwija się też segment sieciowych połączeń międzynarodowych, podróżni zyskują nowe połączenia do kluczowych europejskich portów. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie ofertą biur podróży - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Od początku roku wrocławskie lotnisko obsłużyło 1,15 mln podróżnych. W maju największy wzrost, prawie o133%, odnotowały czartery. Zaraz po nich są tanie linie ze wzrostem o blisko 30%. Pasażerów przybyło na trasach obsługiwanych przez przewoźników sieciowych (wzrost o 17%). Dużym powodzeniem cieszą się nowe kierunki. Rekordy biją trasy do Hiszpanii, Portugalii i Włoch. W samolotach do Lizbony zajętych jest około 95% miejsc, na Teneryfę i do Malagi 94%, a niewiele mniej do Alicante, na Majorkę, do Rzymu czy Mediolanu.
Pasażerowie chętnie wybierają również tegoroczne nowości, w tym Ateny, Bari, Porto czy Kutaisi. Przewoźnicy niskokosztowi wprowadzili w tegorocznym sezonie letnim w sumie 8 nowych kierunków z Wrocławia. Oprócz wymienionych to także Bazylea Miluza, Göteborg, Faro i Podgorica.
Nowe połączenie wystartuje 29 października 2018 roku. Uruchomią je flagowe belgijskie linie Brussels Airlines.
Przewoźnik zapowiedział trzy rejsy w tygodniu. Samoloty na nowej trasie będą latały w poniedziałki - wylot z Brukseli o godz. 15.10 (16.10 we Wrocławiu), z Wrocławia o godz. 17.40 (19.30 w Brukseli), oraz w środy i piątki - wylot z Brukseli o godz. 9.30 (11.10 we Wrocławiu), z Wrocławia o godz. 12.00 (o 13.50 w Brukseli). Podróż potrwa niespełna 2 godz. Otwarcie połączenia z Wrocławia na główne lotnisko Brukseli ogłosiły linie Brussels Airlines.
To kierunek, na którym bardzo nam zależało, ponieważ ma ogromne znaczenie biznesowe i turystyczne. Pasażerowie zyskują bezpośrednie połączenie do jednej z najważniejszych metropolii Europy. Cieszymy się, że przewoźnicy sieciowi konsekwentnie rozwijają swoją ofertę z Wrocławia. Warto podkreślić, że nowe połączenia do kluczowych, największych europejskich portów dochodzą z każdym nowym rozkładem - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Główne lotnisko w stolicy Belgii w 2017 roku obsłużyło blisko 25 mln pasażerów. Operuje tam 76 linii oferujących łącznie 238 kierunków na całym świecie.
Wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 17% pasażerów więcej niż przed rokiem. W kwietniu dużym powodzeniem cieszyły się też nowe połączenia, m.in. do Bari, Göteborga, Kutaisi i Porto.
W kwietniu 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 255 tys. pasażerów. To o 17,3% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sukcesywny wzrost liczby pasażerów wynika z faktu, że przewoźnicy stale rozwijają i wzbogacają siatkę połączeń. W tym sezonie podróżni mają do dyspozycji już rekordowe 85 kierunków. Warto podkreślić, że znacząco rośnie liczba podróżnych zarówno na kierunkach południowych oraz na Wyspy Brytyjskie, jak i do europejskich hubów przesiadkowych i centrów biznesowych, a coraz większą popularnością cieszą się też kierunki wschodnie i północne - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
W szybkim tempie rozwija się segment niskokosztowych połączeń międzynarodowych. W kwietniu z oferty tanich linii skorzystało ponad 182 tys. pasażerów. W porównaniu do ubiegłego roku oznacza to wzrost o blisko 35 %. Już tradycyjnie, niezależnie od pory roku, ogromnym powodzeniem cieszą się kierunki południowe - wypełnienia samolotów lecących na Teneryfę, do Mediolanu, na Kretę (lotnisko Chania) czy do Malagi wyniosły ponad 90%. Podobnie było w przypadku połączeń do Anglii, Szkocji oraz Irlandii.
Pasażerów przybywa również na innych kierunkach. Ogromny wzrost odnotowały linie Wizz Air na tych trasach, na których znacząco zwiększyły liczbę rejsów: do Lwowa (190,8% podróżnych więcej), Londynu Luton (39,3%) oraz holenderskiego Eindhoven (28,7%). O 22,7% wzrosła też liczba pasażerów na trasie do Kijowa. Przewoźnicy niskokosztowi wprowadzili w tegorocznym sezonie letnim 9 nowości. Linie Wizz Air wzbogaciły siatkę o połączenia do Bari, Porto, Kutaisi, Bazylei Miluzy i Göteborga, a Ryanair do Aten, Faro i Podgoricy. Warto podkreślić, że nowe kierunki z wrocławskiego lotniska okazały się strzałem w dziesiątkę. W kwietniu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem podróżnych.
Z sieciowych lotów międzynarodowych skorzystało w kwietniu 2018 roku blisko 38 tys. pasażerów, czyli o 25,1% więcej niż przed rokiem. Największy wzrost, o blisko 30%, odnotowały linie Lufthansa na trasie do Frankfurtu nad Menem. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie przewoźnik zwiększył liczbę rejsów na tej trasie aż o 50% w stosunku do ubiegłego roku. O ponad 4% wzrosła liczba pasażerów na innej bardzo popularnej trasie - do Monachium. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się też połączenie do Kopenhagi. O 9,4% wzrosła liczba pasażerów na obsługiwanej przez PLL LOT trasie na Lotnisko im. Chopina w Warszawie.
Systematycznie, i to jeszcze przed szczytem wakacyjnych wyjazdów, rośnie również zainteresowanie lotami czarterowymi. W kwietniu 2018 wypoczynek z biurem podróży wybrało blisko 10 tys. podróżnych wrocławskiego lotniska - to blisko 200% więcej niż w kwietniu 2017 roku. W tym sezonie w ofercie jest 25 wakacyjnych kierunków, w tym trzy nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba.
Udany pierwszy kwartał 2018 roku na wrocławskim lotnisku
Od stycznia do końca marca Port Lotniczy we Wrocławiu obsłużył ponad 600 tys. pasażerów. Wśród najbardziej popularnych kierunków pozostają miasta słonecznego południa - Teneryfa, Malta, Rzym. Oblegane są również rejsy na Wyspy Brytyjskie i do Kijowa.
W okresie od stycznia do marca ruch pasażerski w Porcie Lotniczym we Wrocławiu wzrósł o 8,8% (w marcu o 8,9%). Wpływ na ten wynik miał znaczny skok w każdym z kluczowych segmentów ruchu. W czołówce znalazły się linie niskokosztowe, z których usług skorzystało ponad 25,5% więcej podróżujących (w marcu 25,8%). Znaczący wzrost - o 17,1% (w marcu o 16%) - odnotowano również w segmencie sieciowych połączeń międzynarodowych. Sporym zainteresowaniem cieszyły się loty oferowane przez biura podróży - wzrost o prawie 160% (w marcu o 173,8%).
W tym sezonie proponujemy aż 85 kierunków, z czego 10 to nowości, m.in. Ateny, Faro, Bari, Podgorica, Kutaisi czy główne lotnisko w Paryżu - tłumaczy Dariusz Kuś, Prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu. - Spodziewamy się, że dzięki rosnącej siatce połączeń rok 2018 okaże się dla lotniska we Wrocławiu rekordowy - liczba obsłużonych pasażerów powinna przekroczyć 3,2 milionarelacjonuje Dariusz Kuś, Prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu.
W minionym kwartale znaczący wzrost zanotowali przewoźnicy niskokosztowi - wspólny wynik linii Ryanair i Wizz Air to ponad 417 tysięcy pasażerów, co oznacza skok o 25,5% w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku. Wśród najpopularniejszych kierunków niezmiennie królują Teneryfa, Malaga, Rzym i Lizbona - mówi Dariusz Kuś. Średnie wypełnienie na tych trasach w okresie styczeń-marzec sięgało, a nawet przekraczało 90%. W marcu dużą popularnością cieszyły się też pierwsze rejsy do Alicante i Barcelony Girony.
Wysokie, bo ponad 90-procentowe wypełnienie charakteryzuje również rejsy na Wyspy Brytyjskie. W pierwszej piątce najbardziej obleganych pozostają Dublin, Cork, East Midlands, Shannon oraz Doncaster. W odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie linie Wizz Air od tego sezonu (lato 2018) wprowadziły dodatkowe rejsy na najpopularniejszych trasach, m.in. do Londynu Luton, Eindhoven, Lwowa oraz Rejkiawiku.
Na uwagę zasługuje też trasa Wrocław-Kijów, na której za sprawą uczących się i pracujących we Wrocławiu Ukraińców średnie wypełnienie rejsów przekroczyło 90%. Już wiadomo, że od listopada trzecie połączenie na Ukrainę z Wrocławia, a drugie do Kijowa (na lotnisko Kijów Boryspol) zaoferuje Ryanair (do Lwowa i Kijowa Żuliany lata Wizz Air).
Statystyki za pierwszy kwartał 2018 w segmencie sieciowych lotów międzynarodowych pokazały wzrost o 17,1% przy liczbie ponad 95 tys. obsłużonych pasażerów. Do najpopularniejszych połączeń należał Frankfurt nad Menem (Lufthansa) oraz Düsseldorf (Eurowings). Od początku roku rośnie też zainteresowanie rejsami linii PLL LOT do Tel Awiwu.
Trend, by słoneczny wypoczynek z biurem podróży planować już zimą, przełożył się również na wzrost zainteresowania lotami czarterowymi. Tych w aktualnej ofercie wrocławskiego lotniska jest 26, z czego nowościami w porównaniu do ubiegłego roku są Tivat, Ateny, Izmir oraz wyspa Djerba. W pierwszym kwartale 2018 roku wzrost w segmencie połączeń czarterowych wyniósł blisko 160% przy ponad 20 tysiącach obsłużonych pasażerów.
W lutym na wrocławskim lotnisku zanotowano bardzo duży wzrost pasażerów korzystających z ofert biur podróży. Ilu pasażerów obsłużył Port Lotniczy Wrocław w drugim miesiącu roku?
W lutym Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 189 tys. pasażerów. To o 6,8% więcej niż rok temu. Pod koniec zimy dużym zainteresowaniem cieszą się loty na południe Europy - hitem są Teneryfa, Rzym i Lizbona.
W lutym Port Lotniczy Wrocław odnotował wzrosty we wszystkich kluczowych segmentach ruchu. Ogromną popularnością cieszyły się międzynarodowe połączenia niskokosztowe (wzrost o 23,7%), a także loty do największych europejskich portów przesiadkowych (14,8%). Więcej osób skorzystało również z wypoczynku z biurem podróży - tutaj wzrost wyniósł 137,1%.
Luty przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z połączeń niskokosztowych na południe Europy. Jest to widoczne zwłaszcza w średnich wypełnieniach samolotów latających do Hiszpanii, Włoch czy Portugalii. Do najpopularniejszych kierunków należały: Teneryfa (średnie wypełnienie 95,4%), Rzym (92,6%) i Lizbona (91,1%). Wszystkie wymienione połączenia realizują linie Ryanair. Wśród tanich połączeń cały czas dużą popularnością cieszą się loty na Wyspy Brytyjskie. W lutym wypełnienia samolotów lecących do Dublina wyniosły średnio 94,8%, Liverpoolu - 92,6%, a East Midlands - 92,5%.
Wzrosło zainteresowanie podróżnych ofertą sieciowych połączeń międzynarodowych. W lutym do najpopularniejszych połączeń należał Frankfurt nad Manem (Lufthansa), Tel Awiw (PLL LOT) oraz Zurych (zimowa nowość debiutujących we Wrocławiu linii SWISS).
W lutym podróżni bardzo chętnie korzystali też z ofert biur podróży. Pasażerów było blisko 6 tys. - to o 137% więcej niż w ubiegłym roku. Czarterowe lato 2018 ruszy pod koniec marca. Nowościami będą Tivat, Ateny, Izmir i Djerba.
Dobry styczeń we Wrocławiu
Nowy rok dobrze rozpoczął się dla portu lotniczego we Wrocławiu. Które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem? Jakiego rodzaju połączenia były najpopularniejsze? Władze portu opublikowały miesięczne statystyki.
Nowy rok zaczął się bardzo dobrym wynikiem dla Portu Lotniczego Wrocław. W styczniu wrocławskie lotnisko obsłużyło 201 248 pasażerów. To przełożyło się na ogólny wzrost ruchu o ponad 10%. Na szczególną uwagę zasługuje sukces międzynarodowych połączeń niskokosztowych. Tanie linie lotnicze obsłużyły w styczniu ponad 142 tys. pasażerów, czyli o blisko 27% więcej niż przed rokiem - zauważa Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Wpłynęła na to rozwijająca się siatka połączeń, która przez ostatni rok powiększyła się między innymi o Agadir, Palermo, Neapol, Lizbonę, Rejkiawik czy Lwów. Każdy z tych kierunków jest inny
i właśnie ta różnorodność jest naszym atutem - dodaje.
Styczeń przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z połączeń na południe Europy. Hitem była Teneryfa - samoloty na tej trasie były wypełnione średnio w 92,5%. Bardzo dobre wyniki zanotowały także Lizbona i Malaga, w przypadku których średnie wypełnienie wyniosło 88%. Zimą podróżni chętnie planują krótkie wyjazdy w atrakcyjne miejsca. - mówi Dariusz Kuś. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przewoźnicy zaproponują nowe połączenia na południe, w tym Ateny, Bari, Porto czy Kutaisi - dodaje.
Dużą popularnością cieszy się również połączenie do Kijowa (91,8% obłożenia). Nie słabnie zainteresowanie kierunkami na Wyspy Brytyjskie. Na czele znajdują się Cork, Dublin, Doncaster, East Midlands z 89-procentowym wypełnieniem.
W ruchu sieciowym międzynarodowym wrocławskie lotnisko odnotowało 20-procentowy wzrost z łączną liczbą 28 663 pasażerów. Wpływ na to miała duża liczba połączeń do największych portów przesiadkowych w Europie. Do najpopularniejszych należy Frankfurt nad Menem, Monachium, Dusseldorf, a także nowość sezonu zimowego - Zurych obsługiwany przez linię SWISS. W maju w Porcie Lotniczym Wrocław zadebiutują francuskie linie Air France. Od 26 maja przewoźnik zabierze wrocławskich podróżnych na główne lotnisko w Paryżu im. Charles de Gaulle'a.
W styczniu podróżni bardzo chętnie korzystali z ofert biur podróży - było ich blisko 7 tys. To o 151% więcej niż w ubiegłym roku. W obecnym rozkładzie lotów zadebiutowały dwie czarterowe nowości, między innymi Zanzibar Itaki. Połączenie od początku cieszyło się ogromną popularnością. Co ciekawe, wśród pasażerów było nie tylko wielu mieszkańców Dolnego Śląska, ale i innych województw - mówi Dariusz Kuś. Sezonową nowością był również Turyn, który przyciągnął osoby poszukujące ciekawego pomysłu na spędzenie ferii zimowych - dodaje.
Komentarze
Tagi:
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział transport:
Gdzie chcieliby polecieć
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Nowi dyrektorzy w B&B HOTELS Polska
Letnia praca bez zapłaty - ciąg dalszy
Kopalnia Soli w Wieliczce pozostanie jednak państwowa
Turystyka: Niemcy i Brytyjczycy najbardziej nieokrzesani