Turystyka rośnie, ale nie wszędzie
Norweskie lotniska nie mają najlepszych wyników. Czesi zadowoleni z ruchu turystycznego. W Zakopanem rośnie oficjalna baza noclegowa. Polskie hotele obłożone znacznie lepiej niż rok temu. Irlandia skarży się na brak turystów. W USA powrócił ruch turystyczny.
Ruch lotniczy w Norwegii nie dogonił jeszcze wyników z 2019 roku. Jak podał pasazer.com firma Avinor, zarządzająca norweskimi portami lotniczymi nadal nie osiąga wyników przewozowych sprzed pandemii. W tegorocznym maju z 43 lotnisk Avinoru w Norwegii skorzystało 4,3 mln pasażerów. To o 2 proc. więcej niż w maju 2022, ale nadal o 8 proc. mniej niż w maju 2019. Więcej: www.pasazer.com
Obłożenie czeskich hoteli w kwietniu było większe niż przez pandemią. Dokładnie kwiecień 2023 zamknął się z obłożeniem większym o 0,3% względem roku 2019 oraz o 24% większym niż w 2022 roku. Więcej: www-ttg-cz.translate.goog
W osiągnięciu tego wyniku bez wątpienia pomogła tu akcja wspierająca ruch turystyczny w Czeskiej Szwajcarii, dzięki której każdy zostający na co najmniej 2 noce mógł skorzystać z voucheru na ok. 400zł Więcej: podroze.wprost.pl
W Zakopanem rejestruje się coraz więcej miejsc w obiektach noclegowych. W 2022 roku pojawiły się 2754 nowe miejsca, gdzie przed pandemią w 2019 było to tylko 585 miejsc! Przyrost bazy z jednej strony może być dowodem rozwoju, ale z drugiej strony może też po prostu oznaczać, że więcej kwaterodawców zdecydowało się wyjść z szarej strefy. Oficjalny wpis do rejestru oznacza bowiem więcej formalności i konieczność odprowadzania opłaty klimatycznej za gości. Więcej: https://turystyka.wp.pl/zaskakujace-dane-z-zakopanego-nawet-przed-pandemia-nie-bylo-takiego-boomu-6906074971736576a
GUS podał dane o obłożeniu polskich obiektów noclegowych w I kwartale 2023 roku. Łącznie z obiektów skorzystało ponad 7 mln osób, co daje wzrost r/r na poziomie 19%, jednak te okresy są trudne do porównywania z uwagi na wybuch wojny w ubiegłym roku. Z samych obiektów hotelowych w 2023 Q1 skorzystało ponad 5,9 mln podróżnych. Statystyki obejmują obiekty od 10 pokoi z rozbiciem na kraje przyjazdu. Więcej: stat.gov.pl
Irlandia nie wróciła do statystyk sprzed pandemii. Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Irlandię w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku wciąż pozostaje o 16% niższa w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku, przed wybuchem pandemii. Więcej: londynek.net
Zagraniczni turyści w USA wydali 17,3 miliarda dolarów w samym tylko kwietniu. To stanowi 26% procentowy wzrost względem kwietnia 2022 roku. Dla równowagi Amerykanie wyjeżdżający poza USA wydali 17,2 mld dolarów. Więcej: https://eturbonews.com/international-visitors-spent-17-3-billion-on-us-travel-in-april/
Czy bezpiecznie jest stawiać na turystkę? Przed 2019 rokiem odpowiedź byłaby prosta, niestety teraz można na to spojrzeć inaczej. Rosnący ruch turystyczny jednak świadczy, że ten rok będzie przełomowy, jeśli chodzi o turystykę i znów wrócimy na stare tory.
Grecja w pierwszym kwartale tego roku miała o 75% więcej gości niż w 2022 roku, a szacuje się, że tegoroczny wkład sektora turystycznego do PKB Grecji może osiągnąć 20 procent. Choć ruch wzrósł, to spadły średnie wydatki na wizytę o 6%, czyli rośnie turystyka masowa. W Grecji wzrosła ilość turystów z UE o około 50%, ale jeszcze większy wzrost osiągnęły przyjazdy turystów spoza Unii (100%). Bardzo dużo Amerykanów wybrało Grecję na swój cel podróży (wzrost o 130%), oczywiście znacznie mniej jest Rosjan.
Także Chorwacja raportuje bardzo dobre wyniki ruchu turystycznego. Według systemu eVisitor do 27 maja do kraju wjechało 3,5 mln podróżnych, którym udzielono 10,7 mln noclegów - to oznacza 3% wzrost względem 2019 roku i to pomimo przyjęcia euro i obaw, iż wzrost cen związany ze zmianą waluty zmniejszy zainteresowanie wypoczynkiem w tym kraju. Jak podało Radio Zet od 1 stycznia do 30 maja Chorwację odwiedziło 101 271 gości z Polski, którzy zarezerwowali łącznie 440 234 noclegi. Takie wyniki oznaczają wzrost przyjazdów o 42,70 proc., a jednocześnie wzrost o 45,17 proc. w kontekście noclegów w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.
Natomiast Niemcy boleją nad kosztami wypoczynku u siebie w kraju. Niemiecki urząd statystyczny ocenił, że nawet w najdroższych na południu Włoszech restauracje i hotele były o 5% tańsze niż w Niemczech. W tym zestawieniu Chorwacja i Cypr miały być o 17% tańsze, a Hiszpania, Polska i Czechy o 18%. Natomiast w Grecji miało być 21% taniej, a w Portugalii i na Malcie o 28% taniej. Nie zaskakuje fakt, że są tańsze kraje od Niemiec. Jednak dziwi chęć porównywania cen tak różnych destynacji - nawet w ramach jednego kraju można spędzać urlop w zupełnie różny sposób. Więcej: www.dw.com
Drezno i Kraina Łaby (Dresden Elbland) to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Niemczech, ciesząca się zainteresowaniem zarówno w Niemczech jak i za granicą. Bilans roku 2022 pokazuje, iż pomimo ciągle trudnej sytuacji, przede wszystkim w wymiarze globalnym, destynacji udaje się osiągać ponownie wyniki zbliżone do okresu przed pandemią.
Stopniowo odrodził się ruch turystyczny z zagranicy. Wśród zagranicznych rynków źródłowych pozycję lidera utrzymuje Polska (86.672 noclegów, +68% do 2021, -8% do 2019), na drugim miejscu, z największym wzrostem w porównaniu do 2021 r., USA (62.225 noclegów), na trzecim Austria (53.797 noclegów). Kolejne pozycje zajmują Szwajcaria, Holandia i Czechy.
Jako destynacja turystyczna Drezno i Kraina Łaby cały bilans za 2022 r.: 2,2 mln przyjazdów (+78% w porównaniu do roku 2021) i 4,8 mln noclegów (+61% do roku 2021), co daje odbudowę ruchu turystycznego w porównaniu do okresu przed pandemią - 79 procent wyniku z 2019 r.
Zdecydowanie największym z rynków źródłowych, z 4,1 mln noclegów w 2022 r., są Niemcy. Mimo to turyści z zagranicy pozostają dla nas bardzo ważni, generują bowiem spory wolumen przyjazdów i zapewniają długoterminowy popyt na turystyczną ofertę destynacji, mówi Corinne Miseer, dyrektor zarządzająca Dresden Marketing GmbH.
Sukcesy w akwizycji kongresów i konferencji Szczególnie cieszy nas popandemiczne odrodzenie się sektora kongresów i konferencji. Jego odbudowa, czyli tzw. recovery rate, osiągnęła w 2022 r. poziom 86% wyniku z 2019 r. jeśli chodzi o liczbę wydarzeń oraz 76% w liczbie uczestników, co potwierdza sukces naszych starań w procesie akwizycji, kontynuuje Miseer. Podczas gdy w 2022 r. odbywały się przede wszystkim wydarzenia ze średnią liczbą 600 uczestników, tak na 2023 r. planowanych jest w Dreźnie szereg wydarzeń już od 1 do 7,5 tys. gości.
Celem sprowadzania do miasta kongresów, konferencji czy wyjazdów incentive w perspektywie zarówno krótko- jak i długoterminowej, DMG stawia na szeroko zakrojony marketing online, m.in. przez stronę dedykowaną branży MICE www.dresden-convention.com, czy akwizycję bezpośrednią. Jako Dresden Convention Service jesteśmy obecni na najważniejszych targach branży MICE jak IMEX w maju czy IBTM w listopadzie, dodaje Miseer.
Efekty przynosi także zacieśnianie współpracy z lokalnymi podmiotami, jak pokazało międzynarodowe branżowe wydarzenie "MCE Central & Eastern Europe 2023", które w styczniu 2023 r. odbyło się w Dreźnie. Wspólnie sprowadziliśmy to ważne wydarzenie sektora MICE do Drezna i również wspólnie udało nam się przekonać gości, iż jesteśmy wysoce profesjonalnymi gospodarzami wydarzeń, mówi Sebastian Klink, prezes Tourismusverband Dresden e.V. (Drezdeńskiej Organizacji Turystycznej).
Turystyka odżyła także na Litwie, która ponownie przyjmuje turystów po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią. W zeszłym roku przyjechało tam o 2,3 razy więcej turystów niż przed rokiem, a Polacy stanowili 10% wszystkich turystów, czyli 117 tysięcy osób. Chociaż ruch ten jest dwa razy większy niż w 2021 roku, to wciąż jest to tylko 61% ruchu z 2019 roku. Mniej Polaków wyjeżdża na Litwę w celach służbowych, a w ostatnich latach turyści preferują dłuższe wakacje zamiast weekendowych wypadów. Najczęściej odwiedzane miejsca to Wilno (gdzie Polacy stanowili 56% odwiedzających), Troki, Kowno i wybrzeże Bałtyku. Turyści doceniają łatwość dotarcia, dziedzictwo gastronomiczne i chętnie poznają lokalną kulturę.
Zdaniem międzynarodowej branży turystycznej niemiecka turystyka przyjazdowa wyraźnie odżyła. To wyniki najnowszych badań Panelu Ekspertów Branży Turystycznej DZT. Tym samym ocena bieżącej sytuacji biznesowej wzrosła z minus 40 do plus 25 (w skali od minus 100 do plus 100) od I do IV kwartału 2022 roku. Oczekiwania biznesowe na kolejne miesiące, które w pierwszej połowie roku 2022 po rozpoczęciu wojny na Ukrainie spadły z plus 74 do plus 55, teraz ustabilizowały się.
Poprawę wyników turystyki przyjazdowej do Niemiec można było zauważyć już w sezonie letnim 2022. Wolumen noclegów rezerwowanych przez zagranicznych gości osiągnął w III kwartale około 85 proc. poziomu sprzed kryzysu. Jeszcze lepsze wyniki w miesiącach letnich osiągał rynek polski. Wszystkie miesiące od maja 2022 były dla turystyki przyjazdowej z Polski rekordowe i lepsze niż w przedpandemicznym roku 2019. Z punktu widzenia DZT atrakcyjne, zrównoważone oferty i dalszy postęp w transformacji cyfrowej są niezbędne do umocnienia pozycji Niemiec jako celu podróży w coraz większej konkurencji między destynacjami.
Analitycy z Tourism Economics potwierdzają wysoką chęć do podróżowania i prognozują dalszy wzrost z 60 do 67 milionów noclegów gości zagranicznych w Niemczech w 2023 roku. Równocześnie 90 procent ankietowanych ekspertów branżowych DZT spodziewa się wzrostu cen w 2023 r. z powodu inflacji i wyższych kosztów energii. Ponad jedna trzecia top managerów twierdzi jednak, że umiarkowane podwyżki cen nie wpłynęłyby na popyt klientów na oferty turystyczne w Niemczech, 57 proc. spodziewa się niewielkiego spadku popytu z powodu podwyżek cen.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego liczba noclegów gości z zagranicy wzrosła od stycznia do września 2022 r. do 50,6 mln, co odpowiada 72 proc. tego samego okresu w 2019 r. Największymi rynkami źródłowymi dla Niemiec były Holandia, Szwajcaria, USA, Austria i Polska. Z rynku polskiego od stycznia do listopada 2022 roku odnotowano o 968 tysięcy noclegów więcej w stosunku do tego samego okresu 2021 roku (+40,5%).
Według informacji z Instytutu Turystyki agencji CzechTourism, opracowanej na podstawie danych z Czeskiego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w obiektach zbiorowego zakwaterowania w Czechach zatrzymało się 12,1 mln (62,2%) turystów krajowych i 7,3 mln (37,8%) zagranicznych.
To w sumie o 71 % więcej w porównaniu z 2021 rokiem, ale mniej niż przed pandemią. Najwięcej gości zagranicznych przybyło z Niemiec, Słowacji i Polski.
Z Niemiec przybyło w ubiegłym roku 1,8 mln turystów, ze Słowacji 780 tys., a z Polski 615 tys. Na kolejnych miejscach uplasowali się goście ze Stanów Zjednoczonych (372 tys.) i z Wielkiej Brytanii (316 tys.).
W 2022 roku turyści zagraniczni, podobnie jak Czesi, najliczniej odwiedzali Pragę i Kraj Południowomorawski. Na trzecim miejscu ulubioną destynacją gości zagranicznych był Kraj Karlowarski, natomiast turystów czeskich - Kraj Hradecki.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Czechy z ogromnym wzrostem ruchu turystycznego
[2023-03-02 21:08 109.241.32.*]
To, że 2022 turystyce przyjazdowej do Polski był trochę lepszy niż ostatnie lata 2020,2021 to fakt ale niestety nie był na tyle dobry, żeby móc się utrzymać z tej branży. odpowiedz »
Czechy z ogromnym wzrostem ruchu turystycznego
[2023-06-16 15:46 83.9.21.*]
skoro jest tak dobrze , to dlaczego jest tak źle proszę o statystyki z gastronomi, a zwłaszcza z Podlasia, nie z Krakowa,Zakopanego czy Warszawy. Gastronomia się zaraz zamknie , bo dojdziemy do absurdu, schabowy będzie kosztował 100zł, bo koszty rosną a kto na niego przyjdzie ? ludzie idą do biedronki i kupują najtańsze produkty, zostawiając nad jeziorami sterty śmieci. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Wizz Air zacznie latać z Rzeszowa
Nowi dyrektorzy w B&B HOTELS Polska
Letnia praca bez zapłaty - ciąg dalszy
Ryanair przeprasza się z Modlinem
Nowe połączenia z Katowice Airport
Nowe połączenie lotnicze do USA