Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Katowice Airport z rekordem
GTL SA, spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym "Katowice" imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, podsumowała rekordowe przewozy pasażerskie w 2023 roku.
W grudniu 2023 roku w Katowice Airport obsłużono 311 735 pasażerów, czyli o 57 845 więcej (+22,8%) w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Był to najlepszy dwunasty miesiąc w historii portu - poprzedni rekord pochodził z 2019 roku, kiedy na grudniowych połączeniach z oraz do katowickiego lotniska odnotowano 278 849 podróżnych.
Wraz z grudniem dobiegł końca 2023 rok, który był najlepszym rokiem kalendarzowym w historii Katowice Airport. W jego trakcie na katowickim lotnisku obsłużono w sumie 5 609 022 pasażerów, tj. o 1 189 931 więcej (+26,9%) niż w ciągu dwunastu miesięcy 2022 roku oraz o 765 133 więcej (+15,8%) niż w dotychczas rekordowym 2019 roku, podczas którego odnotowano w sumie 4 843 889 podróżnych. Warto zaznaczyć, że w piątek 3 listopada 2023 roku w Katowice Airport po raz pierwszy w historii portu przekroczono granicę 5 mln obsłużonych pasażerów w ciągu roku kalendarzowego.
W minionym roku pobity został także dobowy i miesięczny rekord liczby obsłużonych podróżnych. Nowy dobowy rekord to 29 426 pasażerów, zanotowano go 16 lipca 2023 roku. Najlepszy miesięczny wynik padł z kolei w sierpniu 2023 roku, kiedy to obsłużono 776 tys. podróżnych.
W trakcie dwunastu miesięcy 2023 roku linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti (przewoźnik realizuje połączenia na zlecenie niemieckiej linii Lufthansa) obsłużyły w ramach katowickiej siatki połączeń regularnych 2 954 350 pasażerów, czyli o 553 853 więcej (+23,1%) w porównaniu z 2022 rokiem i o 140 567 więcej (+5,0%) niż w 2019 roku. Największym zainteresowaniem cieszyły się połączenia rozkładowe do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Norwegii. Pasażerowie najczęściej podróżowali na tego typu rejsach z Katowice Airport do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Eindhoven oraz Frankfurtu.
Od stycznia do końca grudnia 2023 roku w ruchu czarterowym, czyli realizowanym na zlecenie biur podróży, obsłużono w Katowice Airport 2 634 524 pasażerów. Jest to wynik o 634 405 lepszy (+31,7%) od tego odnotowanego w tym samym czasie w 2022 roku, to także o 628 198 więcej (+31,3%) niż w 2019 roku. W minionym roku blisko 47% wszystkich osób podróżujących w ramach katowickiej siatki połączeń zdecydowało się na rejsy wakacyjne. Najczęściej latano na wczasy do Turcji, Egiptu, Grecji, Tunezji oraz Hiszpanii. Największym zainteresowaniem cieszyły się loty czarterowe łączące katowickie lotnisko z Antalyą, Hurghadą, Marsa Alam, Rodos oraz Heraklionem.
Od stycznia do końca grudnia minionego roku odnotowano 45 167 startów i lądowań samolotów - o 5 044 więcej (+12,6%) niż rok wcześniej i o 3 561 więcej (+8,6%) niż w 2019 roku.
Ruch pasażerski w minionym roku był lepszy niż prognozowaliśmy. Przekroczenie po raz pierwszy w historii portu granicy pięciu milionów pasażerów w roku kalendarzowym, to kolejny kamień milowy w rozwoju katowickiego lotniska. Spodziewamy się, że wzrostowy trend kontynuowany będzie w kolejnych latach. W 2024 roku powinniśmy obsłużyć około sześciu milionów podróżnych, a już w 2028 roku zbliżymy się do poziomu nawet ośmiu milionów pasażerów. Z rosnącym ruchem wiąże się konieczność rozwoju infrastruktury portu. Dlatego przygotowaliśmy duży program inwestycyjny, który realizować będziemy w latach 2024 - 2028, jego kluczowym punktem jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni 50 tys. m kw. Obiekt wyposażony będzie w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej katowickim lotniskiem.
Koleje Śląskie podsumowały grudniowe statystyki dotyczące linii S9, która zapewnia dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach. Od 10 do 31 grudnia na trasie łączącej Częstochowę i Tarnowskie Góry z usług przewoźnika skorzystało blisko 25 tys. pasażerów.
24 848 - to dokładna liczba pasażerów, którzy w grudniu podróżowali pociągami Kolei Śląskich na linii S9. - Dane pochodzą z liczników zamontowanych na pojazdach. Na sumę składają się wejścia do pociągu na poszczególnych dworcach, stacjach i przystankach - wyjaśnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich.
Najwięcej pasażerów wsiadło w grudniu na dworcu w Częstochowie - 6,4 tys., najmniej na przystanku w Mierzęcicach - 512. Na stacji Pyrzowice Lotnisko wsiadło 2,1 tys. pasażerów. Najbardziej oblegane godziny to z kolei 15:18 z Częstochowy i 12:01 z Tarnowskich Gór.
Codziennie, od 10 grudnia, kiedy uruchomiono połączenia na S9 (wraz z wejściem nowego, rocznego rozkładu jazdy pociągów), na tory między Częstochową a Tarnowskimi Górami wyjeżdża 10 par pociągów Kolei Śląskich. Linię S9 obsługują wyłącznie pojazdy 22WEd, czyli popularne "Elfy 2". Pociągi kursują średnio co 2,5 godziny.
Do 10 grudnia 2023 r. katowickie lotnisko było jedynym dużym polskim portem regionalnym, do którego nie można było dojechać koleją. - Uruchomienie połączenia przebiegającego przy lotnisku Katowice w Pyrzowicach to niezwykle ważny moment z perspektywy rozwoju transportu kolejowego w naszym województwie i dopełnienie oferty Kolei Śląskich. W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry - Katowice, będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami. Dzisiaj podróż z Katowic wymaga przesiadki w Zawierciu - mówił 10 grudnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.
Przewoźnik Wizz Air ogłasza uruchomienie lotów z lotniska Katowice Airport do portu Bruksela-Charleroi South. Nowa trasa nie tylko usprawni łączność między Polską a Belgią, ale także otwiera drzwi do fascynujących doświadczeń, jakie ma do zaoferowania Bruksela.
Połączenia będą się odbywać w czwartek i niedzielę, o 13:30 z Polski, a o 15:00 i 16:50 z Brukseli. Sasha Vislaus, managerka ds. komunikacji korporacyjnej w Wizz Air, powiedziała: Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy uruchomić dziś połączenia z Katowic do Charleroi, tworząc dla podróżnych jeszcze więcej możliwości, dzięki którym będą mogli odkrywać bogactwo kulturowe Brukseli. Wraz z nadejściem sezonu zimowego zachęcamy pasażerów, do skorzystania z okazji, aby odkryć świąteczny urok jarmarków bożonarodzeniowych i cieszyć się serdeczną gościnnością Brukseli.
Cieszę się, że dzięki linii lotniczej Wizz Air, ponownie można polecieć z Katowice Airport do Brukseli-Charleroi. Od wielu lat ściśle współpracujemy z linią Wizz Air, czego efektem jest rozwój siatki połączeń tego przewoźnika z katowickiego lotniska. Trasa do Charleroi to ważne ułatwienie dla szerokiego grona mieszkańców województwa śląskiego, którzy pracują w Belgii, m.in. w instytucjach Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że kierunek spotka się z dużym zainteresowaniem - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA
Ruszyły pociągi na lotnisko - na razie niestety z Katowic trzeba jechać z przesiadką w Zawierciu. Koleje Śląskie uruchomiły połączenie na linii S9. Codziennie na tory wyjedzie 20 pociągów relacji Częstochowa - Tarnowskie Góry. Pierwszy skład wjechał na stację Pyrzowice Lotnisko o godz. 1:14.
Uruchomienie połączenia przebiegającego przy lotnisku Katowice w Pyrzowicach to niezwykle ważny moment z perspektywy rozwoju transportu kolejowego w naszym województwie i dopełnienie oferty Kolei Śląskich mówi Patryk Świrski, prezes Spółki. Pociągi na linii S9 kursują przez siedem dni w tygodniu i zatrzymują się na stacjach i przystankach osobowych: Częstochowa, Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum oraz Tarnowskie Góry. W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry - Katowice, będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami. Dzisiaj podróż z Katowic wymaga przesiadki w Zawierciu dodaje prezes Kolei Śląskich.
Nie mniej ważne z długofalowej perspektywy, jest fakt, że lotnisko ma zatwierdzony przez Radę Nadzorczą program inwestycyjny na lata 2024-2030. Program obejmuje budowę nowego terminala pasażerskiego, terminala cargo, hangaru technicznego, multimodalnego węzła przeładunkowego oraz zmianę układu dojazdowego przed lotniskiem. Terminal pasażerski o powierzchni 50 tys m2 oraz zmiana układu komunikacyjnego przed lotniskiem otworzą możliwości rozbudowy infrastruktury. Dalsza rozbudowa usprawni komunikację i dzięki lepszemu połączeniu z przystankiem kolejowym oraz połączeniu z dużym autobusowym centrum przesiadkowym rozszerzy bazę potencjalnych podróżujących. Według planów lotniska w 2028 będzie z niego korzystać 7,5 mln pasażerów (gdzie na ten rok jest już pewne przekroczenie planu 5,5 mln pasażerów).
Koleje Śląskie będą wozić pasażerów do lotniska Katowice w Pyrzowicach. Pierwszy pociąg wyruszy już 10 grudnia 2023 roku.
Uruchomienie połączenia kolejowego do lotniska Katowice w Pyrzowicach to rozwiązanie, które ułatwi mieszkańcom dotarcie do portu lotniczego w komfortowych warunkach i zwiększy potencjał samego lotniska. To większa dostępność i lepsza komunikacja, ale także szansa na rozwój gospodarczy, w kontekście usprawnienia transportu towarowego. Wierzę, że siatka połączeń z lotniskiem w Pyrzowicach będzie się w kolejnych latach rozwijać - podkreśla marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.
Województwo Śląskie, jako organizator publicznego transportu zbiorowego, zdecydowało się zlecić realizację przewozów spółce Koleje Śląskie. Uruchomienie połączenia kolejowego to efekt wieloletnich starań i realizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycji polegającej na modernizacji linii kolejowej nr 182.
Wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2023/2024 zostanie uruchomionych 10 par pociągów relacji Częstochowa - Pyrzowice Lotnisko - Tarnowskie Góry i z powrotem kursujących codziennie przez siedem dni w tygodniu i zatrzymujących się na stacjach i przystankach osobowych: Częstochowa, Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum, Tarnowskie Góry. W przyszłości po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry - Katowice będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami.
Umowa Województwa Śląskiego z Kolejami Śląskimi o świadczenie usług kolejowych przewozów pasażerskich zostanie zawarta na okres od 10 grudnia 2023 roku do 14 grudnia 2030 roku.
W trakcie 31 pełnych dni października 2023 roku w Katowice Airport obsłużono 500 178 podróżnych, tj. o 96 816 więcej (+24,0%) w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Jest to najlepszy październik w historii katowickiego lotniska. Dotychczasowy rekord pochodził z października minionego roku i wynosił 403 tys. odprawionych pasażerów.
Z siatki połączeń regularnych, obsługiwanych w Katowice Airport przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, skorzystało w ubiegłym miesiącu 270 578 podróżnych, czyli o 19 257 więcej (+7,7%) niż rok wcześniej. Najchętniej podczas dziesiątego miesiąca 2023 roku podróżowano z Katowice Airport do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven.
Na lotach czarterowych, obsługiwanych na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, w październiku bieżącego roku odnotowano 228 310 pasażerów, czyli o 77 454 więcej (+51,3%) w porównaniu z tym samym czasem w 2022 roku. Najczęściej podróżowano na wakacje do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Sharm El Sheikh oraz na wyspę Rodos.
Podczas dziesiątego miesiąca 2023 roku w Katowice Airport odnotowano 4 122 startów i lądowań samolotów, o 502 więcej (+13,9%) niż rok wcześniej. Wyniki Katowice Airport pokazują istotną rolę, jaką w systemie transportowym Polski pełnią porty regionalne. Tylko w Katowicach w trakcie dziesięciu miesięcy bieżącego roku obsłużono prawie 5 mln pasażerów. Wszystkie polskie porty regionalne zanotują w bieżącym roku w sumie rekordowe ok. 33 mln podróżnych, a ich udział w całości obsługiwanego ruchu pasażerskiego w Polsce wzrośnie do ok. 64%. Prognozy wskazuję, że ruch pasażerski w portach regionalnych nadal będzie rósł, dlatego w Katowicach będziemy realizować program inwestycyjny, którego celem jest znaczące zwiększenie przepustowości. Chcemy go osiągnąć m.in. poprzez budowę głównego terminalu pasażerskiego" mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Od stycznia do końca października 2023 roku w Katowice Airport obsłużono w sumie 4 984 770 pasażerów, czyli o 1 060 631 więcej (+27,0%) niż podczas pierwszych dziesięciu miesięcy minionego roku. Katowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. Prognoza na 2023 rok zakłada obsłużenie ponad 5,5 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.
W piątek 3 listopada 2023 roku w Katowice Airport po raz pierwszy w historii portu został obsłużony pięciomilionowy pasażer w roku kalendarzowym. Wyjątkową podróżną została pani Aleksandra, która przyleciała do Pyrzowic z Dortmundu na pokładzie Airbusa A320 linii lotniczej Wizz Air.
Pięciomilionową pasażerkę obdarowano prezentami. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, spółka zarządzająca Katowice Airport, ufundowało voucher umożliwiający bezpłatne skorzystanie z saloników business lounge, przejścia fast track i parkingu. Linia lotnicza Wizz Air przekazała bon na zakup biletów lotniczych w ramach siatki połączeń tego przewoźnika. Zestaw upominków podarowała również Baltona SA.
Po raz pierwszy w historii portu powitaliśmy pięciomilionowego pasażera w roku kalendarzowym, to ważny moment w rozwoju Katowice Airport. Cieszę się, że wydarzyło się to na rejsie linii lotniczej Wizz Air, szczególnie, że w maju przyszłego roku świętować będziemy 20 rocznicę pierwszego komercyjnego lotu w historii Wizz Air, a tak się składa, że odbył się on właśnie z naszego lotniska. Kończący się powoli 2023 rok będzie dla katowickiego lotniska rekordowy, zamkniemy go znakomitym wynikiem ponad 5,5 mln obsłużonych pasażerów. Prognoza na przyszły rok zakłada poprawienie tego wyniku, spodziewamy się ponad 6 mln podróżnych. Korzystając z okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy tak chętnie podróżują w ramach siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
To wielka przyjemność dla WIZZ być częścią tak ważnego wydarzenia dla Portu Lotniczego Katowice Airport jakim jest obsłużenie 5-milionowego pasażera. Tym bardziej cieszymy się, że szczęśliwa pasażerka przyleciała do Katowic na pokładzie najnowocześniejszego samolotu linii Wizz Air. W imieniu Wizz Air życzymy jeszcze więcej wspaniałych przygód i podróży, których mamy nadzieję być częścią. Gratulujemy Katowice Airport świetnych wyników i już dziś nie możemy doczekać się wspólnego świętowania kolejnych kamieni milowych powiedziała Sasha Vislaus, managerka ds. komunikacji korporacyjnej w Wizz Air
Po raz pierwszy milionowy pasażer w roku kalendarzowym skorzystał z Katowice Airport w 2005 roku, dwumilionowy w 2008, trzymilionowy w 2015, a czteromilionowy w 2018 roku.
Prognozy ruchu pasażerskiego dla Katowice Airport zakładają dalszy duży wzrost ruchu pasażerskiego. GTL SA spodziewa się, że w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów zostanie przekroczona w okolicy 2033 roku.
W związku z prognozowanym wzrostem ruchu GTL SA przygotowało program inwestycyjny, którego realizacja potrwa do 2030 roku. Jego podstawowym celem jest zwiększenie przepustowości oraz standardu infrastruktury terminalowej i parkingowej. Najważniejsze zaplanowane inwestycje to budowa głównego terminalu pasażerskiego wyposażonego w rękawy i połączonego tunelem ze stacją kolejową, stworzenie pomiędzy stacją o nowym terminalem multimodalnego centrum przesiadkowego oraz wybudowanie nowego układu drogowego ze strefą kiss&fly. W planach jest także rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego.
W niedzielę 29 października br. w branży lotniczej w życie wchodzi zimowy rozkład lotów, który będzie obowiązywał do ostatniej soboty marca 2024 roku włącznie. Siatka połączeń Katowice Airport w sezonie zima 2023/2024 to 67 tras regularnych i czarterowych do 35 państw.
W ruchu rozkładowym, który w Katowice Airport obsługują takie linie jak Wizz Air, Ryanair, Lufthansa i PLL LOT, w sezonie "Zima 2023/2024" dostępnych jest 38 kierunków, w tym 4 nowości. Wszystkie nowe trasy to oferta linii lotniczej Wizz Air. Już 17 października br. w Katowice Airport zadebiutowało połączenie do Alicante w Hiszpanii. Kierunek jest obsługiwany z częstotliwością trzech rejsów tygodniowo - we wtorki, czwartki i soboty. Dzień później, 18 października, zainaugurowano trasę do duńskiej Kopenhagi. Loty na tym kierunku odbywają się we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. W grudniu br. Wizz Air planuje z kolei rozpocząć loty z katowickiego lotniska do Akaby w Jordanii oraz do Brukseli-Charleroi w Belgii. Pierwszy rejs do Akaby ma odbyć się w środę 13 grudnia 2023 roku. Kierunek będzie dostępny dwa razy w tygodniu - w środy i niedziele, a od 1 kwietnia do 6 maja 2024 r. w poniedziałki oraz piątki. Dzień po inauguracji lotów do Jordanii, tj. w czwartek 14 grudnia 2023 roku, Wizz Air rozpocznie obsługę połączenia między Katowice Airport a belgijskim lotniskiem Bruksela-Charleroi. Loty będą realizowane dwa razy w tygodniu: w czwartki i niedziele. Począwszy od kwietnia 2024 r. trasa do Belgii będzie dostępna w środy oraz niedziele.
Pozostałe 34 trasy w ruchu regularnym to dobrze znane i popularne kierunki. Najwięcej tras, bo w sumie 27 (w tym wspomniane już nowości), zaoferuje Wizz Air. Na pięciu kierunkach Wizz Air będzie latał z Katowice Airport do Hiszpanii, są to Alicante, Barcelona, Fuerteventura, Malaga i Teneryfa, a na czterech trasach do Wielkiej Brytanii, to jest Bristol, Leeds-Bradford, Liverpool, Londyn-Luton. Przewoźnik oferuje trzy trasy do Włoch: Katanię, Neapol, Rzym-Ciampino, oraz dwie do Norwegii, to jest Bergen i Oslo-Torp. W sezonie "Zima 2023/2024" Wizz Air będzie latać z Katowic także do Brukseli-Charleroi, Larnaki na Cyprze, Kopenhagi, Aten w Grecji, Kutaisi w Gruzji, Eindhoven w Holandii, na Islandię do Reykjaviku, do Tel Avivu w Izraelu, Akaby w Jordanii, na Maltę, do Dortmundu w Niemczech, na portugalską wyspę Maderę oraz do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czyli do Abu Zabi. Drugi bazowy przewoźnik w Katowice Airport, czyli irlandzki Ryanair, w rozkładzie "Zima 2023/2024" oferuje z Pyrzowic dziewięć kierunków: trzy połączenia do Włoch, to jest Forli, Katanię i Mediolan-Bergamo, oraz loty do Pafos na Cyprze, Aten, Dublina, Dortmundu w Niemczech, Oslo-Gardermoen w Norwegii oraz na londyńskie lotnisko Stansted w Wielkiej Brytanii. Po jednym kierunku obsłużą Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Air Dolomiti. Narodowy polski przewoźnik zrealizuje krajowe rejsy między Katowice Airport a Warszawą, a samoloty Air Dolomiti połączą - na zlecenie linii Lufthansa - Pyrzowice z niemieckim Frankfurtem.
Katowice Airport, jako największe lotnisko w segmencie czarterów w Polsce, w sezonie "Zima 2023/2024" oferuje bogatą siatkę połączeń realizowanych na zlecenie biur podróży, która obejmuje aż 29 kierunków do 20 państw, w tym siedem nowości, tj. Akabę w Jordanii, Maskat w Omanie, Kolombo w Sri Lance, Margaritę w Wenezueli, Phu Quoc w Wietnamie, Boa Vistę na Wyspach Zielonego Przylądka oraz Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To, co wyróżnia katowickie lotnisko na tle pozostałych polskich portów regionalnych, to bogata oferta bezpośrednich dalekodystansowych tras czarterowych. Z Pyrzowic możemy polecieć bez międzylądowania na wakacje do Dominikany (Puerto Plata), na Kubę (Varadero), do Meksyku (Cancun), Tajlandii (Bangkok, Phuket), na wenezuelską wyspę Margarita oraz do Wietnamu (Phu Quoc). Wymienione wyżej trasy obsługiwane będą Boeingiem 787-8 "Dreamliner" Polskich Linii Lotniczych LOT lub Airbusem A330-200 hiszpańskiego przewoźnika Plus Ultra. W rozkładzie "Zima 2023/2024" z katowickiego lotniska dostępne są także cztery trasy czarterowe do Egiptu, to jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm el-Szejk i Taba, oraz cztery z wysp kanaryjskich, mowa o Fuerteventurze, Gran Canarii, Lanzarote i Teneryfie. Ponadto w trakcie sezonu zimowego możemy wybrać się na wakacje z Katowice Airport do Omanu (Salala, Maskat), do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Ras al-Chajma, Dubaj), oraz, w ramach pojedynczych kierunków, do Gambii (Bandżul), Jordanii (Akaba), Kenii (Mombasa), Maroka (Agadir), Portugalii (Madera), Sri Lanki (Kolombo), na Zanzibar, do Tunezji (Djerba), Turcji (Antalya) i na Wyspy Zielonego Przylądka (Boa Vista).
Spodziewamy się najlepszego sezonu zimowego w historii portu. Prognozujemy, że od listopada do marca z siatki połączeń katowickiego lotniska skorzysta ponad 1,5 mln podróżnych. Osiągnięcie tak dobrego wyniku będzie możliwe dzięki nowym połączeniom linii lotniczej Wizz Air z Katowic Airport do Akaby, Alicante, Brukseli-Charleroi i Kopenhagi, i zwiększeniu rotacji na innych popularnych południowych trasach regularnych, takich jak Neapol, Ateny, Malta, Barcelona, Teneryfa, Fuerteventura, Madera, Abu Zabi. Taki wynik będzie również możliwy dzięki najbogatszej zimowej siatce połączeń czarterowych w historii lotniska. Do tej pory w ruchu czarterowym w sezonie zimowym odprawiano w Katowice Airport około 50 tys. podróżnych miesięcznie. Prognozujemy, że w tym sezonie zimowym w segmencie czarterów wartość ta wzrośnie prawie dwukrotnie, do około 90 tys. pasażerów miesięcznie - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Rok 2023 w Katowice Airport stoi pod znakiem licznym rekordów. Zanotowano najlepszy dobowy wynik w historii, 16 lipca br. obsłużono aż 29 426 podróżnych. Z kolei sierpień br. z wynikiem 776 tys. odprawionych podróżnych był najlepszym miesiącem w dziejach Katowice Airport. Bieżący rok katowickie lotnisko zamknie rekordowym wynikiem ponad 5,5 mln obsłużonych podróżnych. Prognoza na rok 2024 zakłada odprawienie ponad 6 mln pasażerów.
Lotnisko w Katowicach podsumowało przewozy pasażerskie za dziewiąty miesiąc i trzy kwartały bieżącego roku.
Wrzesień 2023 roku był najlepszym dziewiątym miesiącem roku w historii portu, w tym czasie z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało aż 706 036 podróżnych, tym samym pobity został dotychczasowy rekord z września 2018 roku, kiedy to na katowickim lotnisku obsłużono 603 017 pasażerów.
W minionym miesiącu z siatki połączeń regularnych, obsługiwanej w Pyrzowicach przez takie linie lotnicze jak Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, skorzystało 278 975 podróżnych. Podczas dziewiątego miesiąca 2023 roku najczęściej z katowickiego lotniska podróżowano do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven.
We wrześniu 2023 roku w ramach siatki połączeń czarterowych, obsługiwanych na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, w Pyrzowicach odnotowano 426 048 pasażerów. Najchętniej podróżowano z Katowice Airport na wakacje do Antalyi, Hurghady, na Rodos, do Marsa Alam oraz na Zakynthos.
Podczas dziewiątego miesiąca 2023 roku na katowickim lotnisku odnotowano 5 200 startów i lądowań samolotów.
Od stycznia do końca września bieżącego roku w Katowice Airport obsłużono 4 484 592 podróżnych. Czteromilionowego pasażera odprawiono 10 września - nigdy wcześniej w historii lotniska nie odnotowano takiej liczby pasażerów w tak szybkim czasie. Wcześniej granicę czterech milionów podróżnych w skali roku przekroczono na katowickim lotnisku trzykrotnie: 2 października 2018 roku, 6 października 2019 roku oraz 10 listopada 2022 roku.
W trakcie pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku z siatki połączeń regularnych Katowice Airport skorzystało 2 248 607 osób. Najczęściej w ramach tego rodzaju ruchu latano z lotniska w Pyrzowicach do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Einhoven oraz Frankfurtu. Na połączeniach czarterowych odnotowano z kolei 2 220 157 podróżnych. Najchętniej w tym czasie podróżowano na połączeniach wakacyjnych do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, na Rodos oraz Heraklion.
Od stycznia do września br. statki powietrzne wykonały w Katowice Airport 35 647 startów i lądowań.
Za nami sezon wakacyjny, który w tym roku trwał od maja do końca września. W tym czasie z siatki połączeń katowickiego lotniska skorzystało rekordowe 3,36 mln podróżnych, z tego 1,96 mln pasażerów w ruchu czarterowym. W pierwszej połowie listopada, po raz pierwszy w historii portu, obsłużymy pięciomilionowego pasażera w skali roku. Cały 2023 rok zamkniemy świetnym wynikiem ok. 5,5 mln odprawionych podróżnych, a w przyszłym roku spodziewamy się przekroczenia granicy 6 mln pasażerów - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Wizz Air zapowiedziała, że w grudniu 2023 roku zacznie latać z Katowice Airport na dwóch nowych kierunkach regularnych do Akaby (Jordania) oraz Brukseli-Charleroi (Belgia).
Zgodnie z zapowiedziami przewoźnika, w środę 13 grudnia 2023 roku odbędzie się pierwszy rejs do Akaby. Kierunek będzie dostępny dwa razy w tygodniu - w środy i niedziele. Z kolei od 1 kwietnia do 6 maja 2024 r. trasa będzie obsługiwana w poniedziałki oraz piątki.
Dzień po inauguracji lotów do Jordanii, tj. w czwartek 14 grudnia 2023 roku, Wizz Air rozpocznie obsługę połączenia między Katowice Airport a belgijskim lotniskiem Bruksela-Charleroi. Loty będą realizowane dwa razy w tygodniu: w czwartki i niedziele. Począwszy od kwietnia 2024 r. trasa będzie dostępna w środy oraz niedziele.
Od prawie 20 lat, na wielu różnych płaszczyznach, trwa dobra współpraca Katowice Airport i linii Wizz Air. Cieszymy się, że nasz biznesowy partner cały czas dba o rozwój siatki połączeń ze swojej katowickiej bazy. Zarówno Bruksela-Charleroi, jak i Akaba to trasy, które z pewnością spotkają się z dużym zainteresowaniem pasażerów - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Sierpień 2023 roku w segmencie przewozów pasażerskich był najlepszy miesiącem w historii Katowice Airport. W trakcie trzydziestu jeden sierpniowych dni z siatki połączeń katowickiego lotniska skorzystało aż 776 052 pasażerów, tym samym o prawie 20 tysięcy podróżnych pobity został dotychczasowy miesięczny rekord, który pochodził z lipca br. i wynosił 756 559 pasażerów.
W sierpniu 2023 roku z siatki połączeń regularnych obsługiwanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa skorzystało 302 448 pasażerów, a z oferty połączeń czarterowych 472 210 osób. W ruchu regularnym największym zainteresowaniem cieszyły się loty do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu i Eindhoven. W ramach kierunków wakacyjnych najczęściej latano do Antalyi, Hurghady, Burgas, na Djerbę i do Marsa Alam.
Od stycznia do końca sierpnia 2023 roku w Katowice Airport obsłużono 3 778 556 podróżnych, w tym 1 969 632 pasażerów skorzystało z siatki połączeń regularnych, a 1 794 109 czarterowych.
Przewozy pasażerskie w Katowice Airport rosną zgodnie z prognozą. W połowie września obsłużymy czteromilionowego pasażera w 2023 roku. Z kolei w listopadzie - po raz pierwszy w historii portu - odnotujemy pięciomilionowego podróżnego w skali roku. W kolejnych latach spodziewamy się dalszych znaczących wzrostów ruchu pasażerskiego, granicę sześciu milionów podróżnych powinniśmy przekroczyć już w przyszłym roku, siedmiu i pół miliona cztery lata później, a dziesięciu milionów około 2033 roku. Dane te wskazują na potrzebę rozbudowy infrastruktury, stąd nasze plany związane z budową głównego terminalu pasażerskiego, który powstanie najpóźniej do 2030 roku - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.
Biuro podróży Rainbow rozpoczęło sprzedaż zimowego kierunku wakacji na wenezuelskiej wyspie Margarita z bezpośrednim wylotem z Katowice Airport. To nowość w siatce połączeń czarterowych katowickiego lotniska. Oferta dostępna będzie w sezonie "Zima 2023/2024". Pierwszy lot zaplanowano na piątek 10 listopada 2023 roku, a ostatni na piątek 29 marca 2024 roku. Kierunek obsługiwany będzie co tydzień, za pomocą 299 miejscowego Airbusa A330-200 hiszpańskiej linii lotniczej Plus Ultra.
W sezonie "Zima 2023/2023", podobnie jak w dwóch poprzednich sezonach zimowych, Rainbow ma z Katowice Airport bogatą ofertą egzotycznych wakacji. Biuro prowadzi sprzedaż na aż sześciu dalekodystansowych kierunkach wakacyjnych z bezpośrednim przelotem z Pyrzowic, są to: Varadero na Kubie, Cancun w Meksyku, Phu Quoc w Wietnamie, Puerto Plata w Dominikanie, Bangkok w Tajlandii i tegoroczna nowość, czyli Margarita w Wenezueli. Trasy do Cancun, Puerto Platy i Bangkoku obsługiwane będą za pomocą 252-miejscowego Boeinga 787-8 Dreamliner PLL LOT. Z kolei na Margaritę, do Phu Quoc oraz do Varadero turyści z katowickiego lotniska polecą szerokokadłubowym Airbusem A330-200 linii lotniczej Plus Ultra.
Wenezuelska wyspa Margarita jest niekwestionowaną królową nadchodzącej zimy. Ogromne zainteresowanie tym karaibskim kierunkiem w ogóle nas nie dziwi - klientów przyciągają rozległe białe plaże otoczone bujną zielenią, egzotyczna kuchnia, atrakcyjne obiekty hotelowe, a wszystko to w bardzo dobrej cenie. Ze względu na tak duże zainteresowanie Margaritą zdecydowaliśmy się uruchomić nowe połączenie: Katowice - Porlamar, dzięki czemu jeszcze więcej klientów będzie miało szanse zakochać się w Wenezueli. Egzotyczna siatka połączeń z Katowice Airport wygląda bardzo imponująco - poza Wenezuelą latamy przecież do Dominikany, Meksyku, Wietnamu, Tajlandii i na Kubę - mówi Maciej Szczechura, prezes Zarządu Rainbow Tours SA.
Coraz chętniej i coraz dalej latamy zimą na wakacje. Cieszy nas fakt, że oferta dalekodystansowych czarterów z wylotem z Katowice Airport spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem klientów i dzięki temu jest sukcesywnie rozwijana, tutaj zdecydowanym liderem jest Rainbow. Katowickie lotnisko to największy port w Polsce w segmencie przewozów czarterowych. Aktualna prognoza przewiduje, że tylko w tym roku na 5,4 mln pasażerów w ruchu ogółem, rekordowe 2,3 mln będą stanowili klienci biur podróży - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA - spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym "Katowice" im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach - podsumowało przewozy pasażerskie za lipiec 2023 roku.
W trakcie siódmego miesiąca bieżącego roku na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach obsłużono rekordowe 756 559 podróżnych. Był to najlepszy lipiec oraz miesiąc w historii katowickiego lotniska - pobito nie tylko wynik z lipca 2018 roku, kiedy w Katowice Airport odprawiono 694 415 pasażerów, lecz także, po raz pierwszy w historii portu, obsłużono ponad 750 tys. osób podczas jednego miesiąca. Ponadto w niedzielę 16 lipca ustanowiony został nowy dobowy rekord liczby obsłużonych pasażerów w Katowice Airport, zanotowano dokładnie 29 426 podróżnych.
W lipcu 2023 roku z siatki połączeń regularnych obsługiwanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa skorzystało 296 382 pasażerów, a z oferty połączeń czarterowych 457 800 osób. W ruchu regularnym największym zainteresowaniem cieszyły się loty do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven, podczas gdy w ramach kierunków wakacyjnych najczęściej latano do Antalyi, Hurghady, Burgas, Heraklionu oraz na Djerbę.
Od stycznia do końca lipca 2023 roku w Katowice Airport obsłużono 3 002 504 podróżnych. Trzymilionowego pasażera odnotowano w poniedziałek 31 lipca. To najszybciej osiągnięte trzy miliony podróżnych w skali roku w historii portu - pobity został rekord z 2019 roku, kiedy taki wynik zanotowano 15 sierpnia. Podczas pierwszych siedmiu miesięcy 2023 roku z siatki połączeń regularnych Katowice Airport skorzystało 1 667 184 podróżnych, a na lotach czarterowych odnotowano 1 321 899 osób.
Lipiec był kolejnym z rzędu rekordowym miesiącem w Katowice Airport. Liczba pasażerów rośnie zgodnie z naszą aktualną prognozą, jeśli nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, to bieżący rok zamkniemy rezultatem około 5,4 mln obsłużonych podróżnych. Będzie to najlepszy wynik w historii katowickiego lotniska i dobry prognostyk na 2024 rok, w którym spodziewamy się kontynuacji wzrostowego trendu i odprawienia około 6 mln pasażerów - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.
Prognoza na 2023 rok zakłada obsłużenie ponad 5 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.
Rekordowy czerwiec także na lotnisku w Katowicach
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice podsumował przewozy pasażerskie za czerwiec oraz pierwsze sześć miesięcy 2023 roku.
Podczas szóstego miesiąca bieżącego roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotniska imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach skorzystało 658 972 pasażerów. Był to najlepszy czerwiec w historii portu, pobity został wynik z czerwca 2019 roku, kiedy to w Katowice Airport odprawiono 583 443 podróżnych. W minionym miesiącu z oferty połączeń regularnych obsługiwanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa skorzystało 269 202 pasażerów, a z oferty połączeń czarterowych 388 682 podróżnych.
Wraz z czerwcem dobiegła końca pierwsza połowa 2023 roku. W trakcie sześciu miesięcy w Katowice Airport obsłużono 2 245 945 pasażerów i było to najlepsze pierwsze półrocze w roku w historii lotniska. Do tej pory rekordowy wynik za okres od stycznia do czerwca zanotowano w 2019 roku, kiedy to w Pyrzowicach obsłużono 2 027 927 podróżnych. W pierwszym półroczu 2023 roku z siatki lotów regularnych Katowice Airport skorzystało 1 370 802 podróżnych, a w przypadku połączeń czarterowych było ich 864 099. Między styczniem a końcem czerwca 2023 roku największym zainteresowaniem cieszyły się loty regularne do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Eindhoven oraz Frankfurtu. Z kolei w ruchu czarterowym najczęściej podróżowano na wakacje do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, na Rodos oraz do Heraklionu.
W przewozach pasażerskich rok 2023 będzie bez wątpienia najlepszym w historii Katowice Airport. Linie lotnicze, jak i biura podróży, cały czas zwiększają oferowanie z wylotem z Pyrzowic, dotyczy to zarówno trwającego sezonu letniego, jak i rozkładu "Zima 2023/2024". Dlatego tegoroczny wynik liczby odprawionych podróżnych w Katowice Airport, może być lepszy od rekordowych prognoz z początku roku, kiedy to przewidywaliśmy około 5,3 mln pasażerów - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Koniec objazdów do Katowice Airport. Nowy układ drogowy przy lotnisku w Pyrzowicach został oddany do użytku - informują władze lotniska.
W czwartek 16 czerwca br. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach oddał do użytku nowy układ drogowy przy Katowice Airport. Nowa infrastruktura została udostępniona na dwa tygodnie przed terminem. Składa się na nią bezkolizyjne skrzyżowanie linii kolejowej nr 182 z drogą wojewódzką nr 913 oraz nowe rondo, z którego ruch kołowy rozprowadzany jest do poszczególnych stref lotniska - na zachód do strefy terminali pasażerskich, a na wschód do strefy MRO (hangary) oraz cargo city.
W przedsięwzięcie, obok ZDW w Katowicach, zaangażowane były PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA.
W maju 2023 roku z siatki przewozów regularnych i czarterowych na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach skorzystało w sumie 471 444 pasażerów, tym samym znacząco pobity został rekord z maja 2019 roku, kiedy w Katowice Airport odnotowano 429 315 podróżnych.
Z połączeń regularnych obsługiwanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti (Lufthansa) skorzystało 253 893 osób. W maju 2023 roku, na trasach regularnych, najczęściej podróżowano z Pyrzowic do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven. W ramach siatki połączeń czarterowych, czyli realizowanych na zlecenie biur podróży, odprawiono 216 462 pasażerów. Najczęściej w tym czasie podróżowano z Katowice Airport na wakacje do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Rodos oraz Heraklionu. W maju bieżącego roku w Pyrzowicach odnotowano 3 928 operacji startów i lądowań statków powietrznych.
Od stycznia do końca maja 2023 roku w Katowice Airport obsłużono już 1 586 973 pasażerów, to najlepsze pierwsze pięć miesięcy w roku w historii portu. Do tej pory najlepszy wynik od stycznia do maja został osiągnięty w 2019 roku, kiedy to z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 1 444 484 podróżnych.
Przewozy pasażerskie na pyrzowickim lotnisku rosną zgodnie z pozytywnym wariantem prognozy na 2023 rok. Aktualnie zakładamy, że w tym roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta około 5,3 mln podróżnych, tym samym o ponad 400 tysięcy poprawimy wynik z dotychczas rekordowego 2019 roku - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Co z pewnością pomoże w biciu rekordów Wizz Air uruchomił 5 nowych połączeń z Katowic na wakacje. Teraz można polecieć tą linią na Ibizę, Korfu do Burgas, do Splitu i Podgoricy. Te połączenia będą działać tylko w okresie wakacyjnym do końca października.
W maju roku wystartowała budowa nowego asfaltobetonowego parkingu. Nowa infrastruktura zlokalizowana będzie przy nowym rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182.
Na powierzchni 2,6 ha powstanie 757 miejsc postojowych. Parking będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy, zintegrowany z panelem sprzedażowym dostępnym na stronie internetowej portu. Zarządzający lotniskiem zapewni bezpłatny transfer pomiędzy nowym parkingiem a terminalami pasażerskimi, w tym celu wykorzystywane będą busy z napędem elektrycznym. Nowa infrastruktura spełniać będzie najwyższe standardy związane z ochroną środowiska. Zamontowane urządzenia umożliwią retencjonowanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, oczyszczanie wód opadowych i roztopowych. Wartość inwestycji to ok. 15 mln zł brutto. Głównym wykonawcą jest firma Drogopol sp. z o.o. Przewidywany termin oddania parkingu do użytku to czerwiec 2024 roku.
Aktualnie w Katowice Airport dostępnych jest około 5 tys. miejsc parkingowych, w tym ponad 2 tys. na parkingu P1, który znajduje się przed terminalami pasażerskimi. Pozostałe miejsca znajdują się na terenie parkingu P2, z którego najczęściej korzystają podróżujący czarterami.
W najbliższych latach GTL SA przeprowadzi szereg inwestycji, których celem będzie podniesienie standardu infrastruktury z której korzystają pasażerowie, m.in. stopniowo likwidowany będzie parking P2, który zostanie zastąpiony nową infrastrukturą parkingową, w tym parkingiem wielopoziomowym. Zależy nam na nieustannym podnoszeniu standardu oferowanej infrastruktury, stąd też decyzja o budowie nowego parkingu. Nowa infrastruktura pozwoli nam również zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych, a jest to jeden z naszych celów na najbliższe lata. W tym roku zaprezentujemy kompleksowy plan rozbudowy parkingów oraz przebudowy układu drogowego wraz z koncepcją nowego głównego terminalu pasażerskiego - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach podsumowała przewozy pasażerskie za czwarty miesiąc 2023 roku.
W kwietniu 2023 roku na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach obsłużono w sumie 320 524 podróżnych, czyli o 69 314 więcej (+27,6%) w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Jednocześnie był to najlepszy czwarty miesiąc w roku w historii pyrzowickiego lotniska, pobity został rekord z kwietnia 2019 roku, kiedy to w Katowice Airport odnotowano 302 783 pasażerów.
W ramach siatki połączeń regularnych oferowanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa odprawiono 236 782 pasażerów, tj. o 43 469 więcej (+22,5%) niż podczas czwartego miesiąca minionego roku. W tym czasie najpopularniejsze okazały się loty do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Eindhoven oraz Warszawy.
W kwietniu br. z połączeń czarterowych realizowanych na zlecenie biur podróży skorzystało z kolei 81 633 osób, czyli o 24 877 więcej (+43,8%) w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. Najczęściej latano na wakacje do Antalyi, Marsa Alam, Hurghady, Fuerteventury oraz Gran Canarii.
W minionym miesiącu odnotowano 2 994 startów i lądowań samolotów, o 108 więcej (+3,7%) niż przed rokiem.
W trakcie pierwszych czterech miesięcy 2023 roku w Katowice Airport obsłużono już 1 115 529 pasażerów, czyli o 397 733 więcej (+55,4%) w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Były to najlepsze cztery pierwsze miesiące roku w historii pyrzowickiego lotniska. Do tej pory najlepszy wynik w okresie od stycznia do kwietnia pochodził z 2019 roku, wtedy w Katowice Airport odnotowano 1 015 169 podróżnych.
Pierwszy pełny miesiąc obowiązywania rozkładu "Lato 2023" był rekordowy dla Katowice Airport. Pasażerowie bardzo chętnie latają z Pyrzowic zarówno w ruchu regularnym, jak i czarterowym, korzystając z bogatej letniej siatki połączeń, która w szczycie sezonu obejmuje 107 tras do 29 państw, w tym 58 połączeń czarterowych - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Linia lotnicza Wizz Air zapowiedziała uruchomienie dwóch nowych tras z Katowice Airport, tj. Kopenhagi i Alicante. Inaugurację obydwu kierunków zaplanowano w sezonie Zima 2023/2024.
Połączenie do Kopenhagi wystartuje 29 października br. Loty realizowane będą cztery razy w tygodniu, we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Pierwszy rejs do Alicante zaplanowano na 31 października br. Kierunek obsługiwany będzie z częstotliwością trzech rejsów tygodniowo - we wtorki, czwartki i soboty.
Rejsy do Kopenhagi obsługiwane będą za pomocą 239-miejscowego Airbusa A321neo, a do Alicante przy wykorzystaniu 180-miejscowego Airbusa A320ceo.
Cieszymy się, że Wizz Air ciągle rozwija swoją siatkę połączeń z pyrzowickiego lotniska. W połowie maja minie 19 lat od pierwszego rejsu tej linii z Pyrzowic. W tym czasie na lotach z i do Katowice Airport Wizz Air przewiózł prawie 23,5 mln pasażerów. Rok 2023 będzie rekordowy dla pyrzowickiego lotniska, a to między innymi dzięki rozwojowi siatki połączeń regularnych. Prognozy wskazują, że ten rok kalendarzowy, po raz pierwszy w historii portu, zamkniemy wynikiem ponad pięciu milionów obsłużonych podróżnych mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
W nocy z 25 na 26 kwietnia br. na pyrzowickim lotnisku wylądował 339-miejscowy Boeing 777-300ER tureckiej czarterowej linii lotniczej Mavi Gök, który zabrał 325 pasażerów na wakacje do Antalyi w Turcji. Tym samym przewoźnik zadebiutował w Katowice Airport.
Linia Mavi Gök Airlines należy do tureckiego koncernu turystycznego Anex Tour. W sezonie "Lato 2023" samolotami Mavi Gök Airlines, na zlecenie polskiego oddziału grupy Anex, czyli biura podróży Orex Travel by Anex, będą obsługiwane rejsy czarterowe pomiędzy Pyrzowicami a turecką Antalyą. W tym celu przewoźnik będzie wykorzystywał zarówno maszyny szerokokadłubowe (Boeing 777-300ER), jak i wąskokadłubowe (Boeing 737-800/Boeing 757-300). Obsługę naziemną samolotów linii lotniczej Mavi Gök Airlines w Katowice Airport zapewnia firma handlingowa Welcome Airport Services sp. z o.o.
Od ponad 15 lat rozwijamy infrastrukturę pyrzowickiego lotniska m.in. po to, żeby móc sprawnie obsługiwać największe szerokokadłubowe statki powietrzne. Do tej pory, tej wielkości samoloty używane były z Pyrzowic do obsługi rejsów dalekodystansowych m.in. do Dominikany, Meksyku i Tajlandii. W tym roku szerokie kadłuby, które mogą zabrać na pokład około trzystu podróżnych, będzie można spotkać również na trasach do Turcji. Fakt ten znakomicie obrazuje, jak ogromną popularnością cieszą się wakacje w Turcji z wylotem z Katowice Airport. Jednocześnie to kolejny z licznych, dobrych sygnałów, które wskazują na to, że przed nami rekordowym sezon wakacyjny. Cały 2023 rok planujemy zamknąć liczbą ponad pięciu milionów obsłużonych podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii pyrzowickiego portu lotniczego - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej lotniskiem im. Wojciecha Korfantego.
W 2023 roku na kierunkach tureckich obsłużono w Katowice Airport 564 tysiące pasażerów, tym samym Turcja była najpopularniejszym państwem w siatce połączeń pyrzowickiego lotniska. W minionym roku odnotowano w Pyrzowicach 4,42 mln pasażerów, z tego 2,4 mln skorzystało z siatki połączeń regularnych, a prawie 2 mln czarterowej. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2022 roku Katowice Airport był największym polskim lotniskiem czarterowym.
Grupa Anex Tour, która została założona ponad 20 lat temu, to największy touroperatora w Turcji oraz jeden z większych touroperatorów w Niemczech. Aktualnie prowadzi biura w prawie 40 państwach na całym świecie. Grupa obok własnej linii lotniczej, dysponuje również siecią hoteli w Turcji. W Polsce grupa Anex obecna jest od 2015 roku.
Marzec 2023 roku był rekordowy w całym okresie istnienia lotniska. Liczba obsłużonych pasażerów osiągnęła 275 794 w ruchu ogółem, a tegoroczny marzec był najlepszym trzecim miesiącem roku w historii lotniska im. Wojciecha Korfantego. Pobity został rekord z marca 2018 roku, kiedy to z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 254 565 podróżnych.
Rekordowy był również pierwszy kwartał br. Od stycznia do marca 2023 roku w ruchu pasażerskim ogółem obsłużono w Pyrzowicach 794 965 pasażerów, czyli o 82 511 więcej (+11,6%) niż podczas, do tej pory najlepszego w historii portu, pierwszego kwartału 2018 roku. Z siatki połączeń regularnych Katowice Airport w pierwszym kwartale br. skorzystało 610 925 osób. Najchętniej latano z Pyrzowic do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Eindhoven oraz Warszawy. W ruchu czarterowym pierwszy kwartał 2023 roku pyrzowickie lotnisko zamknęło wynikiem 177 277 obsłużonych podróżnych. W tym czasie największym zainteresowaniem cieszyły się takie kierunki wakacyjne jak: Marsa Alam, Hurghada, Antalya, Fuerteventura oraz Gran Canaria. Od stycznia do końca marca bieżącego roku w Katowice Airport odnotowano 7 617 startów i lądowań statków powietrznych.
Rekordowe przewozy pasażerskie w pierwszym kwartale 2023 roku zbliżają Katowice Airport do tegorocznego celu, jakim jest przekroczenie, po raz pierwszy w historii, granicy pięciu milionów pasażerów obsłużonych w skali roku. Spodziewamy się rekordowych wyników w szczycie sezonu wakacyjnego, który tradycyjnie przypada na okres od czerwca do września. W osiągnięciu dobrych rezultatów pomoże bogata letnia siatka połączeń, która obejmuje 107 tras do 29 państw, w tym 58 połączeń realizowanych na zlecenie biur podróży - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Wizz Air, która miała uruchomić nowe połączenie z Katowic do Erywania pod koniec kwietnia, była zmuszona przesunąć inaugurację połączenia na początek lipca.
Ponownie powodem opóźnienia jest brak zgody ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Wizz Air wyraził rozczarowanie postawą ULC, który od stycznia 2023 roku zwleka z decyzją o zezwoleniu na uruchomienie połączenia do stolicy Armenii z Pyrzowic. W wyniku tej sytuacji polscy pasażerowie są ograniczeni w możliwości podróży, a rozwój polskich portów regionalnych zostaje wstrzymany.
Linia lotnicza zmuszona była przełożyć inaugurację połączenia na 2 lipca 2023 r. Z powodu braku decyzji administracyjnych ULC, linia Wizz Air nie może uruchomić nowego połączenia do Armenii.
Nie wiadomo, czy będzie to możliwe, bo ULC przekazał PAP swoje stanowisko, w który twierdzi, że w tej sprawie nie mają zastosowania przepisy Umowy o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Armenii, gdyż "umowa ta nie weszła w życie i nie może być tymczasowo stosowana". W takim wypadku obowiązuje umowa pomiędzy Polską, a Armenią, która precyzuje, że ma być po jednym przewoźników z każdego kraju do wzajemnych połączeń i jest to LOT latający z Warszawy wo Erywania.
W podobnych okolicznościach lotnisko w Pyrzowicach już wcześniej straciło prestiżowe połączenie, które miało być otwarte przez Turkish Airlines. Brak zgody oraz zwłoka ze strony ULC wydają się być narzędziem użytym w celu zmniejszenia rangi portu.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA - spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym "Katowice" im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach - podsumowało przewozy pasażerskie za drugi miesiąc 2023 roku.
W lutym 2023 roku z pyrzowickiej siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 252 093 pasażerów, czyli o 110 562 więcej (+78,1%) niż podczas drugiego miesiąca minionego roku. W ramach ruchu regularnego obsługiwanego przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT, Lufthansa (od 22 stycznia rejsy przewoźnika z Katowice Airport są realizowane przez Air Dolomiti) oraz KLM odprawiono 191 724 podróżnych, tj. o 94 966 więcej (+98,1%) niż rok temu. Pasażerowie najczęściej podróżowali do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Eindhoven oraz Warszawy. Z pyrzowickiej siatki połączeń czarterowych, realizowanych na zlecenie biur podróży, skorzystało łącznie 58 030 pasażerów, czyli o 13 660 więcej (+30,8%) niż w lutym 2022 roku. Największym zainteresowaniem cieszyły się loty wakacyjne do Marsa Alam, Hurghady, Antalyi, Fuerteventury oraz Gran Canarii. Podczas drugiego miesiąca bieżącego roku w Katowice Airport odnotowano 2 299 startów i lądowań samolotów, o 415 więcej (+22,0%) niż w tym samym okresie zeszłego roku.
Początek roku w Pyrzowicach można uznać za bardzo satysfakcjonujący. W lutym, podobnie jak w styczniu, zanotowaliśmy rekordowy wynik w segmencie przewozów realizowanych na zlecenie biur podróży. Do tej pory najlepszym drugim miesiącem roku w ruchu czarterowym był luty 2019, kiedy zanotowaliśmy prawie 48,5 tysiąca podróżnych. W minionym miesiącu wynik ten został poprawiony o prawie 10 tysięcy pasażerów. Spodziewamy się rekordowego sezonu wakacyjnego i m.in. dzięki temu, po raz pierwszy w historii Katowice Airport, rok kalendarzowy powinniśmy zamknąć wynikiem ponad 5 milionów obsłużonych podróżnych - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej lotniskiem im. Wojciecha Korfantego.
Od stycznia do końca lutego 2023 roku w Pyrzowicach obsłużono 519 171 podróżnych, czyli o 236 864 więcej (+83,9%) niż podczas pierwszych dwóch miesięcy minionego roku. W trakcie dwóch pierwszych miesięcy br. w Pyrzowicach odnotowano 4 788 operacji startów i lądowań samolotów - o 909 więcej (+23,4%) niż w 2022 roku.
Kto pozbawił Katowice połączenia? Czy jak ruszy CPK porty lokalne będą mieć w ogóle coś co powiedzenia? Teraz czujemy dopiero przedsmak tego co nadejdzie - polscy pasażerowie bez możliwości dogodnego połączenia do innego hubu przesiadkowego jakim jest Stambuł.
Operator lotniska Katowice Airport informuje, że planowane od dłuższego czasu i podane do publicznej wiadomości połączenie Stambuł - Katowice - Stambuł linii lotniczej Turkish Airlines prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. W dniu 10 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał Turkish Airlines zezwolenie eksploatacyjne na obsługę trasy Katowice - Stambuł, a 15 listopada 2022 r. zatwierdził rozkład zimowy dla tego połączenia (od 3 do 25 marca 2023 roku). Wydając decyzję ULC powołał się na zapisy umowy międzyrządowej o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją, zgodnie z którą Turkish Airlines może wskazać dwa polskie lotniska, z których chce latać (pierwszym była Warszawa, a drugim Katowice). Połączenie miało być wykonywane począwszy od dnia 3 marca 2023 r. pięć razy w tygodniu. W szczycie sezonu wakacyjnego trasa Katowice - Stambuł miała być obsługiwana z częstotliwością jednego lotu dziennie. Uruchomienie połączenia z Katowic do Stambułu miało być ważnym elementem rozwoju siatki połączeń naszego portu. Pasażerowie z województwa śląskiego zyskaliby nie tylko bezpośrednią rotację do Stambułu, ale także dostęp do licznych opcji przesiadkowych, przede wszystkim do Azji.
Wraz z decyzją ULC o zgodzie eksploatacyjnej dla połączenia Katowice - Stambuł i zatwierdzeniem rozkładu zimowego, wystartowała sprzedaż biletów, a Turkish Airlines, Katowice Airport oraz lokalne władze samorządowe rozpoczęły promocję trasy i przygotowania do jej uruchomienia. Pod potrzeby uruchamianej trasy podjęto szereg działań organizacyjnych, inwestycyjnych i operacyjnych. W działania te włączyły się m.in. Śląska Organizacja Turystyczna, miasto Katowice i GZM. W dniach 21-24 lutego 2023 r. do regionu przybyła delegacja managerów Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż m.in. w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA i Libanie. Większość działań wymagała znaczącego zaangażowania organizacyjnego i finansowego. Podkreślamy, że podstawą do rozpoczęcia promocji połączenia Katowice - Stambuł była administracyjna decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który wydał zgodę eksploatacyjną dla tej trasy i zatwierdził jej rozkład zimowy. Oznaczało to, że nie było żadnych przeszkód formalno-prawnych dla obsługi połączenia Katowice - Stambuł.
Ponadto, mając na uwadze konieczność zapewnienia ciągłości połączeń lotniczych, Turkish Airlines już w dniu 20 grudnia 2022 r. wystąpił do ULC o zatwierdzenie rozkładu lotów na trasie Katowice - Stambuł na sezon "Lato 2023" (od 26 marca do 28 października 2023 roku). Pomimo upływu kilku miesięcy, ULC do dnia dzisiejszego nie dokonał takiego zatwierdzenia. Swoje opóźnienie w wydanym komunikacie prasowym ULC motywował tym, że w dniu 12 stycznia 2023 r. również PLL LOT zgłosiły zamiar wykonywania połączeń lotniczych z Katowic do Stambułu (o czym nie poinformowały Katowice Airport). W związku z tym i zgodnie z polsko-turecką umową, obie strony miały uzgodnić pomiędzy sobą letni rozkład lotów przed zatwierdzeniem przez ULC rozkładu letniego dla połączenia Katowice - Stambuł. Naszym zdaniem uzgodnienie to ma charakter typowo techniczny i nie daje podstaw do odmowy zatwierdzenia planu lotów.
Powyższe działania ULC oraz PLL LOT spowodowały, że Turkish Airlines de facto nie mógł uruchomić planowanego połączenia z Katowice Airport, bowiem bez uzgodnienia rozkładu letniego przewoźnik ten mógłby operować w oparciu o rozkład zimowy jedynie przez 3 tygodnie. Z tego względu Turkish Airlines przesunął inaugurację połączenia z Katowice Airport z dnia 3 marca na 1 maja 2023 r., a w dniu 27 lutego 2023 r. z systemu rezerwacyjnego Turkish Airlines zniknęła możliwość rezerwacji lotów z Katowic do Stambułu.
W dniu 9 marca 2023 r. pojawiły się komunikaty prasowe PLL LOT informujące, że połączenie do Stambułu będzie realizowane z Krakowa we współpracy z Turkish Airlines w ramach partnerstwa sojuszu Star Alliance. W tym samym dniu został uruchomiony system rezerwacyjny na trasie Kraków - Stambuł. Uruchomienie takich połączeń z Krakowa oznacza faktyczne zaniechanie przez Turkish Airlines zamiaru operowania z Katowice Airport. Umowa międzyrządowa nie przewiduje bowiem możliwości uruchomienia przez Turkish Airlines połączenia do Stambułu z trzeciego lotniska z Polsce. Tym samym województwo śląskie i jego mieszkańcy prawdopodobnie utracili możliwość połączenia z jednym z największych lotnisk przesiadkowych na świecie.
Podkreślenia przy tym wymaga, że PLL LOT składając do ULC formalny wniosek o loty z Katowice Airport wstrzymał wydanie decyzji przez ULC o zatwierdzeniu planu lotów Turkish Airlines, następnie - z pominięciem umowy bilateralnej - pojawiło się ogłoszenie, że Turkish Airlines w sezonie letnim będzie latał z Krakowa.
Strona turecka w ub.r. przeanalizowała potencjał rynku w Katowice Airport i była zdeterminowana do otwarcia połączenia Katowice - Stambuł o czym świadczą przeprowadzone audyty operacyjne i bezpieczeństwa, prowadzenie kosztownych działań marketingowych i uruchomienie sprzedaży biletów jak również organizacja study tour oraz powołanie dyrektora placówki w Katowice Airport.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, firma zarządzająca Katowice Airport, jest profesjonalnym podmiotem rynku lotniczego, prowadząc sprawy Spółki w sposób etyczny, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami oraz interesem województwa i jednocześnie tego samego oczekuje od wszystkich pozostałych uczestników rynku lotniczego.
Zarząd GTL SA jest w stałym kontakcie z Zarządem Turkish Airlines. Zarówno port, jak i region, są nadal gotowe do uruchomienia i wspierania połączenia Turkish Airlines na trasie Katowice - Stambuł.
LOT będzie latał do Stambułu samolotem Embraer 195 od kwietnia. Rejsy Stambuł-Kraków będą się odbywać we wtorki, czwartki i niedziele (21:20 przylot 22:20) i Stambuł-Kraków (17:10 przylot 20:30). W porównaniu do planowanych na 5 razy w tygodniu, a potem 7 razy w tygodniu trasy z Katowic, która miała być obsługiwana samolotem A320, to przepustowość trasy jest o 60% mniejsza. Do tego lotnisko Krakowskie ma nieco gorsze położenie, jeśli chodzi o zebranie chętnych z południa Polski (większego udziału pasażerów chcących lecieć do Stambułu można spodziewać się z bogatszych regionów jakimi są Śląsk i Dolny Śląsk, a raczej mniejszego z Podkarpacia).
Turkish Airlines podjął decyzję o przesunięciu inauguracji połączenia Stambuł - Katowice z 3 marca 2023 r. na 1 maja 2023 wskazując na przyczynę w postaci braku zgody ULC.
W dniu 10 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję administracyjną zezwalającą Turkish Airlines na wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Stambuł - Katowice - Stambuł. Wydając decyzję ULC powołał się na zapisy ustawy prawo lotnicze oraz umowy o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją. Zgodnie z polsko-turecką umową przewoźnik z Turcji może latać do Polski w ruchu rozkładowym na dwa lotniska, tj. do Warszawy oraz do drugiego portu wskazanego przez stronę turecką - aktualnie są to Katowice. W dniu 15 listopada 2022 r. ULC zatwierdził bez uwag rozkład zimowy (od 3 do 25 marca 2023 r.) dla połączenia Stambuł - Katowice - Stambuł.
W związku z powyższym z zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że Urząd Lotnictwa Cywilnego odmawia dokonania technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł - Katowice na sezon "Lato 2023" (od 26 marca do 28 października 2023 r.). Na zatwierdzenie rozkładu letniego nasz kontrahent czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł - Katowice - Stambuł. Powyższa sytuacja wpływa na decyzyjność Turkish Airlines w zakresie uruchomienia połączenia Stambuł - Katowice, które pierwotnie zaplanowano na 3 marca 2023 roku, ponieważ bez akceptacji rozkładu "Lato 2023", linia mogłaby operować na tej trasie zaledwie trzy tygodnie, tj. do 25 marca 2023 roku. Dlatego w związku z przeciągającym się oczekiwaniem na zatwierdzenie rozkładu letniego, przewoźnik zdecydował się na przesunięcie terminu inauguracji połączenia na 1 maja 2023 r. oraz na czasowe wstrzymanie sprzedaży biletów.
Katowice Airport jest gotowe do przywitania Turkish Airlines w województwie śląskim. Port zakończył budowę biura przewoźnika, które znajduje się na pierwszym piętrze terminalu pasażerskiego B. Ponadto pod potrzeby linii dostosowaliśmy fast track i salonik biznesowy w terminalu A. Już w grudniu 2022 r. rozpoczęły się intensywne przygotowania do inauguracji połączenia. W województwie śląskim gościły delegacje Turkish Airlines, m.in. w dniach 21-24 lutego br., na zaproszenie miasta Katowice i Śląskiej Organizacji Turystycznej, do regionu przybyła delegacja managerów Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż m.in. w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA i Libanie. W planach są kolejne takie wizyty. Pyrzowickie lotnisko, podobnie jak i Turkish Airlines, jest w każdej chwili gotowe do obsługi pierwszej rotacji na trasie Stambuł - Katowice - Stambuł.
Stambuł jest silną konkurencją dla lotniska w Warszawie, czy przyszłego CPK. Biorąc pod uwagę rosnące koszty linii lotniczych w UE w związku z koniecznością zakupu ETS (pisaliśmy o tym Koniec ery taniego latania), więc można podejrzewać, że przewoźnikom wyprowadzającym ruch z Polski będzie coraz ciężej.
Linia lotnicza Wizz Air zapowiedziała uruchomienie nowego połączenia z Katowice Airport do Erywania - stolicy Armenii. Pierwszy rejs zaplanowano na sobotę 29 kwietnia 2023 roku.
Kierunek obsługiwany będzie dwa razy w tygodniu, początkowo w każdą środę i sobotę, a od drugiej połowy czerwca br. w środy i niedziele. Trasę zaplanowano jako całoroczną.
Cieszymy się, że Wizz Air ciągle rozwija swoją ofertę z pyrzowickiego lotniska. Katowice Airport będą jedynym portem regionalnym w Polsce z trasą do stolicy Armenii. Warto podkreślić, że to drugie połączenie Wizz Aira z Pyrzowic na Kaukaz. Od maja 2013 roku przewoźnik oferuje z naszego lotniska loty do Kutaisi w Gruzji. Jestem przekonany, że trasa do Erywania będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem m.in. wśród Ormian mieszkających i pracujących w Polsce - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
GTL SA - spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym "Katowice" im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach - podsumowało przewozy pasażerskie za pierwszy miesiąc 2023 roku.
W styczniu bieżącego roku w Katowice Airport obsłużono 267 078 pasażerów, czyli o 126 302 więcej (+89,7%) niż w tym samym okresie 2022 roku. Wynik za pierwszy miesiąc 2023 roku, to 92% ruchu z rekordowego stycznia 2020 roku, kiedy to w Pyrzowicach odprawiono 290 tys. podróżnych. W styczniu bieżącego roku z siatki połączeń regularnych obsługiwanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT, Lufthansa (od 22 stycznia rejsy przewoźnika z Katowice Airport są obsługiwane przez Air Dolomiti) oraz KLM skorzystało łącznie 202 210 pasażerów, czyli o 112 554 więcej (+125,5%) niż tym samym okresie w minionym roku.
Najpopularniejsze kierunki regularne w styczniu 2023 roku to: Dortmund (31 320 pasażerów), Londyn-Stansted (18 573), Londyn-Luton (16 695), Eindhoven (10 367) i Warszawa (7 458).
W ramach siatki połączeń czarterowych, czyli realizowanej na zlecenie biur podróży, w styczniu 2023 roku w Katowice Airport odnotowano 61 704 pasażerów, czyli o 11 374 więcej (+22,6%) niż podczas pierwszego miesiąca minionego roku. Największym powodzeniem cieszyły się następujące kierunki: Marsa Alam (12 366 pasażerów), Hurghada (11 352), Antalya (4 219), Fuerteventura (3 753) i Gran Canaria (3 370).
W styczniu 2023 roku w Katowice Airport miało miejsce 2 489 startów i lądowań statków powietrznych, tj. o 494 więcej (+24,8%) w porównaniu z pierwszym miesiącem 2022 roku.
Rok 2023 zaczęliśmy od rekordu. W styczniu w ruchu czarterowym zanotowaliśmy prawie 62 tysiące podróżnych, jest to najlepszy styczniowy wynik w tym segmencie w historii pyrzowickiego lotniska. Pobity został rekord ze stycznia 2022 roku, kiedy to w ruchu czarterowym obsłużyliśmy 50 tysięcy pasażerów - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Katowice Airport w liczbach
Pyrzowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Pandemia koronawirusa, która wywoła największy kryzys w historii branży lotniczej, w latach 2020-2021 zahamowała prognozowany wzrost przewozów pasażerskich. W 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało 1,44 mln podróżnych, a w 2021 roku 2,32 mln. Miniony rok stał pod znakiem odbudowy przewozów pasażerskich, w Pyrzowicach odnotowano 4,42 mln pasażerów. Prognoza na 2023 rok zakłada obsłużenie ponad 5 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach komercyjnego cargo.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział transport:
LOT wprowadza odroczone
Nowe połączenie z Katowice
Enter Air powiększa bazę
Emirates wprowadzają nowe uniformy dla obsługi pasażerów premium i
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
LOT poleci na drugie lotnisko w Pekinie
Rainbow przewiduje kolejny udany sezon?
Miniony rok udany dla hotelarzy
Ośrodek wypoczynkowy Zagroń przejdzie gruntowną modernizację
Ryanair zapowiada nowe połączenia z polskich lotnisk
Wystartowały 3 nowe kierunki czarterowe z Pyrzowic
Amazonia Paradise - Wycieczki do Amazonii
Krakowskie lotnisko otrzymało prestiżową nagrodę
A&O otwiera nowy obiekt w Kopenhadze
Makarun otwiera lokal poza Europą
MSZ zaktualizowało ostrzeżenie przed wyjazdami do Izraela
Komunikat MSZ w sprawie wyjazdów na Sri Lankę
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
SUPER OKAZJA!! BEATYFIKACJA - 28.04 - 03.05 - POTWIERDZONA!!
PLL LOT z nową trasą w sezonie letnim
Uniwersytet chce kształcić pilotów wycieczek i przewodników
Końcówka roku udana dla Kraków Airport
Mniej pasażerów na lotnisku w Poznaniu
Nowa trasa z łódzkiego lotniska
Ruch w Pyrzowicach zbliżony do wyników z 2019 roku
Nowe targi turystyczne w Krakowie??? -pytanie do branzy
Zarządca ośrodka wczasowego, szkoleniowego, dużego pensjonat