TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Lotnisko w Radomiu podsumowuje rok 2024

2024 rok był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania Lotniska Warszawa-Radom po jego ponownym otwarciu w kwietniu 2023 r.


W ubiegłym roku port lotniczy obsłużył w tym czasie 112 610 pasażerów, czyli więcej o ponad 9% w porównaniu do wyniku na koniec 2023 roku, kiedy to z usług lotniska skorzystało 103 418 podróżnych. W samym grudniu z usług portu skorzystało 2 977 pasażerów.

Obecnie Lotnisko Warszawa-Radom oferuje regularne połączenia do Rzymu obsługiwane przez PLL LOT oraz do Larnaki na Cyprze realizowane przez Wizz Air. Trwają rozmowy z przewoźnikami i biurami podróży w celu rozszerzenia siatki połączeń o nowe regularne kierunki oraz połączenia wakacyjne.

Lotniska, zwłaszcza regionalne, należy traktować jako elementy infrastruktury publicznej, podobne do dróg czy dworców. Zapewniają one mobilność mieszkańcom i przyczyniają się do wzrostu wartości regionu. W Radomiu wciąż widzimy potencjał na rozwój i chcemy, aby lotnisko odgrywało coraz ważniejszą rolę w regionalnym ekosystemie transportowym. Rozmawiamy z przedstawicielami Radomia i przewoźnikami, by ogłosić kolejne, atrakcyjne dla pasażerów kierunki. Mimo ograniczonej siatki połączeń, Lotnisko Warszawa-Radom obsługuje w sezonie letnim około 20 tys. pasażerów miesięcznie. Port ma potencjał, by w przyszłości stać się alternatywą dla coraz bardziej obciążonego Lotniska Chopina, szczególnie w kontekście przewidywanych braków slotów po 2026 roku - powiedział Marcin Danił, członek zarządu PPL ds. sprzedaży i finansów.

Starsze informacje 2024-09-24


Flyport by Baltona to multimedialne centrum edukacyjno-rozrywkowe o lotnictwie i kosmosie, które działa w terminalu Lotniska Warszawa-Radom. To nowatorskie połączenie wystawy, muzeum, centrum edukacyjnego i rozrywki stanowi atrakcję dla całej rodziny.

Flyport by Baltona jest dostępny dla każdego, znajduje się w strefie ogólnodostępnej terminala Lotniska Warszawa-Radom. Za jego stworzenie odpowiada polska firma Baltona, która od wielu lat stawia na nowoczesność, współpracując m.in. z regionalnymi portami lotniczymi.





Ekspozycja jest podzielona na 4 części i każda z nich dotyczy innego aspektu związanego z historią i osiągnięciami lotnictwa oraz podbojem kosmosu. Zwiedzający mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat początków lotów człowieka w przestworzach, funkcjonowania lotnisk i ruchu lotniczego oraz dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed ludzkością w przestrzeni kosmicznej teraz i w niedalekiej przyszłości.

Koszty wstępu wynoszą: 39zł bilet normalny, 30zł ulgowy, rodzinny 2+2 120zł, grupowy 28zł/os. Bilety są dostępne w każdy dzień poza świętami w godzinach 10-16 co dwie godziny. Rezerwacja: bilety.flyport.pl

Wizualną atrakcją jest z pewnością drzewo multimedialne, widoczne w całej przestrzeni hali lotniska. Na ekranach LED wyświetlane są treści edukacyjne i promocyjne. Turystom, pasażerom lotniska w Radomiu oraz gościom Flyportu drzewo LED służy również jako atrakcyjne tło do pamiątkowych zdjęć.





Osoby chcące odpocząć od kosmicznych wrażeń mogą skorzystać ze strefy relaksu i scenograficznej fotobudki z silnikiem, gdzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z włączonym nawiewem imitującym działanie wiatru. Najmłodsze dzieci pod opieką opiekunów mogą spędzać czas na zabawie w przygotowanej dla nich strefie - Parku Zabaw.





Flyport by Baltona ma być miejscem przyjaznym dla rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych. Jest to również atrakcyjna lokalizacja dla grup zorganizowanych, w tym docelowe miejsce dla wycieczek szkolnych, kolonii zimowych i letnich. Wraz z otwarciem centrum edukacyjno-rozrywkowego Flyport by Baltona, swoją działalność rozpoczęło również Flyport Bistro. To nowoczesne miejsce gastronomiczne, które oferuje szeroki wybór dań dla całej rodziny. Flyport Bistro znajduje się w strefie ogólnodostępnej terminala Lotniska Warszawa-Radom, dzięki czemu każdy może skorzystać z jego oferty, niezależnie od planów podróży. Bistro serwuje zarówno szybkie przekąski, jak i pełne posiłki, które zadowolą zarówno dzieci, jak i dorosłych.





Wybrane atrakcje Flyport by Baltona dla miłośników lotnictwa i kosmonautyki:

Żyroskop - lotniczy przyrząd pozwalający na kształtowanie orientacji przestrzennej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Przekonaj się osobiście, jak zawodowi piloci i kosmonauci trenują zmysł równowagi w sytuacji zakłóceń orientacji przestrzennej.

Łazik księżycowy - stanowisko multimedialno-interaktywne. Zdalne sterowanie pojazdami księżycowymi nie jest takie łatwe! Zostań astronautą programu Apollo i kieruj jednym z dwóch modeli łazików, wykonując szereg pozornie prostych poleceń.

Symulator samolotu - stanowisko multimedialno-interaktywne. Symulator pozwoli zwiedzającym wcielić się w rolę pilota - zasiądź za sterami samolotu i doświadczaj podniebnych emocji. Podejmuj decyzje jak prawdziwy pilot.

Dokowanie stacji kosmicznej - stanowisko multimedialno-interaktywne. Zapoznaj się
z podstawowymi sekwencjami dokowania pojazdu kosmicznego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zasiądź w fotelu i wykonuj polecenia związane z dokowaniem do ISS.

Drzewo LED - multimedialna konstrukcja LED w kształcie drzewa, która stanowi ciekawe tło do pamiątkowych zdjęć z wizyty we Flyport by Baltona.

Kontrola bagażu - stanowisko multimedialno-interaktywne. Przeprowadź kontrolę bagażu, jeden z najważniejszych etapów bezpieczeństwa na lotniskach i w czasie lotu. Skanując przykładowe walizki podróżne, upewnij się, że nie zawierają przedmiotów zabronionych lub materiałów niebezpiecznych.

Radar - stanowisko multimedialno-praktyczne. Zapoznaj się z zasadami pracy radaru. To jedno z najważniejszych urządzeń ułatwiających podniebną nawigację oraz sterowanie ruchem lotniczym. Przenosząc obiekty w pole działania radaru, obserwuj ich wygląd oraz naucz się je rozpoznawać.

Winda na orbitę - stanowisko multimedialno-interaktywne. Doświadczaj emocji towarzyszących kosmonautom w drodze na orbitę. Wzbijaj się w przestworza za sprawą pomieszczenia imitowanego na windę, na którego ścianach wyświetla się sugestywna animacja kolejnych warstw atmosfery.

Starsze informacje 2024-06-07


Lotnisko Warszawa-Radom od początku roku odprawiło już ponad 31 tys. pasażerów, a w czerwcu w Radomiu pojawi się nowy przewoźnik.

Od czerwca do końca września pasażerowie będą mieli możliwość podróżować z lotniska w Radomiu na sześciu trasach.

W maju Lotnisko Warszawa-Radom obsłużyło 5.802 podróżnych. Łącznie od początku roku z radomskiego portu skorzystało 31.207 osób.

23 czerwca na lotnisku w Radomiu pojawi się nowy przewoźnik - Air Montenegro. Rejsy do Podgoricy, obsługiwane przez czarnogórską linię lotniczą, oferuje biuro podróży Rego-Bis.

Rozwój zawsze był i będzie dla nas ważny. Cieszymy się z nowych możliwości oraz poszerzenia współpracy z Air Montenegro. Skrupulatnie wybieraliśmy partnera do obsługi tych połączeń. Air Montenegro oferuje jakość, z jaką chcemy być kojarzeni. - powiedziała Gabriela Mańka-Sokullu, prezes i właścicielka biura Rego-Bis.

Kolejny rok współpracujemy z Rego-Bis, co pozwala nam wspólnie promować Czarnogórę jako atrakcyjną destynację turystyczną oraz pomaga umacniać pozycję lidera Rego-Bis na rynku bałkańskim - dodaje Michał Wichrowski, prezes PMA Aviation reprezentujący Air Montenegro w Polsce.

Loty odbywać będą się raz w tygodniu, w niedzielę, aż do końca września.

Air Montenegro to kolejny przewoźnik, który będzie operować na Lotnisku Warszawa-Radom. Bardzo cieszymy się, że pasażerowie naszego portu będą mieli możliwość podróży do wyjątkowej Czarnogóry - mówi Anna Dermont, rzecznik prasowy PPL, zarządzającego Lotniskiem Warszawa-Radom.

Pasażerowie mogą już planować swoje letnie podróże z radomskiego lotniska. W okresie urlopowym rejsy z Radomia będą odbywać się codziennie. Pierwsze wakacyjne loty wystartowały już 25 maja. W ofercie Lotniska Warszawa-Radom znajdują się połączenia czarterowe do: Antalyi, Tirany i wspomnianej wcześniej Podgoricy. W siatce lotów nie zabraknie też rejsów regularnych do Larnaki obsługiwanych przez Wizz Air. Na pokładzie maszyn PLL LOT w te wakacje z Radomia polecieć będzie można do: Rzymu, Tirany i Prewezy.

Starsze informacje 2024-05-07


Jaki los czeka lotnisko w Radomiu? Pusta siatka połączeń i brak linii lotniczych chętnych z niego latać sprawia, że przyszłość lotniska jawi się w ciemnych barwach.

Idea triportu (Okęcie-Modlin-Radom) na papierze się wydaje akceptowalna, ale dopóki nie okaże się, że głosują klienci. Gdyby jeszcze lotnisko w Radomiu mogło subsydiować loty i zachęcić przewoźników tak jak kiedyś Modlin skusił Ryanaira, to miało by szansę. Jednak dziś, gdy z Warszawy niewiele dalej jest lotnisko w Łodzi (zamiast ok. 114km, to ok. 157km), które może liczyć na klientów z aglomeracji łódzkiej (ok. 600 tys. samych mieszkańców miasta) zamiast stosunkowo małego Radomia z ok. 200 tys. mieszkańców miasta, oczekiwanie, że linie lotnicze utworzą połączenia z mało rentownego obszaru jest nierealne.

Obecnie z Radomia lata LOT (Rzym FCO 2x, Preweza, Grecja i Tirana, Albania od czerwca), Wizz Air (Larnaka LCA 2x) oraz chartery do Antalya, Turcja (Coral Travel, Itaka i TUI) i Podgorica, Czarnogóra (Rego-Bis) od czerwca.

Brak logiki widać już w opisach sytuacji w której podnoszone są argumenty, że lotnisko miało dać pracę na miejscu, gdyż jest tam bezrobocie. Jeśli mówimy o bezrobociu, to kto miał latać? Stawiana jest też teza, że siatka połączeń nie jest dostosowana do potrzeb mieszkańców Radomia i okolic, bo są to loty wakacyjne, a im potrzeba tanich lotów na zachód do pracy. Uwzględniając taką argumentację i możliwości finansowe, to w Radomiu powinien być zbudowany raczej duży całoroczny np. park rozrywki, a nie międzynarodowe lotnisko. Dałoby to dużo więcej korzyści dla regionu.

Co będzie z lotniskiem teraz? Na początek lotnisko próbuje uzyskać niezbędne pozwolenia do operowania w nocy. Nie jest to pozbawione sensu, gdyż Okęcie ma w tym zakresie spore utrudnienie - w godzinach 23:30, a 5:30 nie są planowane żadne operacje lotnicze (nie obejmuje to lądowań awaryjnych, humanitarnych i opóźnień z przyczyn nadzwyczajnych). Obecnie dyrekcja radomskiego lotniska stara się rozszerzyć swoje możliwości działania Inwestor wnioskuje o zwiększenie liczby operacji lotniczych, zarówno w ciągu dnia, jak i o uruchomienie operacji lotniczych w nocy podała Agata Antonowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Jednak w dokumentach przedstawionych przez PPL są luki i problemy, które muszą zostać usunięte i PPL ma czas na to do końca czerwca. Dziwne, że te działania są podejmowane tak późno. W dobie, gdy przewoźnicy starają się, aby samoloty stały jak najmniej na ziemi, możliwość wykonania nocnego lądowania i odlotu mogłaby kusić linie z Okęcia do otwarcia lotów z Radomia.

Jeśli nie powiedzie się rozruszanie ruchu pasażerskiego na lotnisku, zostaną tylko scenariusze awaryjne - zmiana lotniska w port skupiający się na cargo lub też na lotnisko wojskowe. Obie te opcje mają sens, jednak w ich przypadku zbędne były koszty terminala pasażerskiego ok. 280 mln złotych, a konieczne są inwestycje w inną infrastrukturę np. przeładunkową, czy zwiększoną płytę postojową. Presja na zmianę funkcji na wojskową może rosnąć z uwagi na planowany remont pasa startowego w Rzeszowie, jednak brak dobrej drogi na wschód może zniechęcać i do tej opcji.




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
3 Radom lotnisko dalsze losy zmiana loty PLL LOT Wizz Air




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję