Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro franchisingowe BP ITAKA.
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
Ceny lastów rosną coraz szybciej
Ceny wycieczek last minute drożeją w coraz szybszym tempie- wynika z analizy przygotowanej przez Instytut Traveldata.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje czterdzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 lipca 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 18 lipca, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 lipca 2023 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 85 złotych (poprzednio wzrosła o 48 złotych).
Zdecydowanie największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Sycylii - o 1003 złote, a również znaczne były spadki cen wyjazdów na Sardynię i Korfu - o średnio 590 i 559 złotych. Największa zwyżka średnich cen wycieczek miała miejsce na półwyspie Chalcydyckim - o 1220 złotych, a mniejsze odnotowano na Zakynthos oraz hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 684 i 621 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 10 i spadły o 3 złote.
.
W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków. Największe zwyżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 253 i 157 złotych, a mniejsze w Turcji, Egipcie i Bułgarii - o średnio 76, 71 i 23 złote.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 128 złotych (poprzednio była wyższa o 21 złotych).
Największą zniżkę cen wycieczek tym razem odnotowano w Marsa Alam - o 386 złotych, a niewiele mniejsze były spadki cen w Tunezji kontynentalnej i na Tureckiej Riwierze - o średnio 356 i 318 złotych. Największy roczny wzrost cen wyjazdów ponownie wystąpił na Malcie - o 1945 złotych oraz na Rodos i w Portugalii - o 1063 i 949 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 110 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja kształtowała się w dalszym ciągu na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale nadal w znacznie mniejszej skali niż w wielu miesiącach wcześniejszych. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,53 zł/litr wobec 3,58 zł/litr, czyli była o 1,4 procent niższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 0,6 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była wyższa o 5,1 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych - tym razem o ponad 3,0 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 2,5 procent, a przed dwoma tygodniami o 3,7 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz siedemdziesiąty pierwszy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -105/-115 złotych, a zatem nieco bardziej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -75/-85 złotych i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -95/-105 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji - o średnio 467 złotych, mniejsze na Wyspach Kanaryjskich - o 143 złote, a zniżki cen odnotowano w Egipcie, Turcji i Bułgarii - o 290, 221 i 187 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największą zwyżkę cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie o 1945 złotych, a również znaczące w Portugalii, we Włoszech - o 949 i 534 złote. W mniejszym stopniu wzrosły natomiast ceny wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej, Albanii i na Majorkę - o średnio 242, 166 i 72 złote. Obniżyły się ceny wycieczek do Tunezji i na Cypr - o 306 i 258 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 446 i 431 złotych, natomiast obniżyły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Turcji, Egiptu i Bułgarii - o średnio 174, 172 i 34 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek odnotowano na Malcie, w Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 2813, 2020 i 1684 złote, wyraźnie już mniejsze we Włoszech i Albanii - o 502 i 323 złote, natomiast spadły w tym ujęciu średnie ceny na Majorce i w Tunezji - o 457 i 333 złote.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Anex, Sun & Fun i Nekera - o odpowiednio około 880, 400 i 90 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 60 złotych (biuro Rainbow), aż do zwyżek o ponad 400 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w czterdziestym pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera znalazło się biuro Itaka z liczbą 57 ofert (poprzednio 52 oferty, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 48 ofert).
Organizator ten wyprzedził "etatowego" lidera, czyli biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 52 oferty, przed rokiem 47, a przed dwoma laty 43 oferty, oraz biuro Coral Travel z liczbą 50 ofert (poprzednio 52 oferty, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 44 oferty).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Joint Up oraz Itaka- 6 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Grecos - 11 ofert oraz Itaka i Rainbow - 9 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 6 ofert, a na tureckich biura Itaka i Coral Travel - po 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours - 4 oferty, a w Bułgarii biur Itaka - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Itaka poprawiło swoja pozycję w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Bułgarii, biuro TUI Poland w Tunezji, a biuro Coral Travel w Grecji i Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym pierwszym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nie nastąpiły żadne zmiany, miały natomiast miejsce przesunięcia odnośnie zajmowanych pozycji w zestawieniu, Z miejsca czwartego na drugie awansowało biuro Itaka, a o jedno oczko spadły biura Rego-Bis i Coral Travel. Na czele zestawienia z bardzo dużą przewagą pozostaje biuro Grecos, które wyprzedza biura Itaka i Rego-Bis.
Instytut Traveldata przedstawia zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku). Dziś Liderzy Cen wyjazdów do hoteli 3-3,5 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Ryanair popiera politykę zerowej
Długie weekendy w 2025 zachęcają do
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Dział aktualności dnia:
Długie weekendy w 2025 zachęcają do
Modlin inwestuje i zwiększy
Starsze aktualności:
Praca licencjacka - jak uniknąć
Turysta może pozwać organizatora przed sąd właściwy dla swojego miejsca
Marek Andryszak wraca do
Itaka przedłużyła okres wypowiedzenia umowy z
Nocowanie.pl: Nad morzem sporo turystów w weekendy, w środku tygodnia nieco
Ceny lastów rosną coraz
Stabilne wyniki Accor w pierwszym
Laris Hotels Group z nowym
Fru.pl bije swoje sprzedażowe
LOT udostępni internet na pokładzie
KLM przetestuje loty z napędem
Jak Polacy rezerwują loty na igrzyska
Problemy po upadku niemieckiego
Sezon lato 2019 rozbudził już kilka obaw
Podziemnej atrakcji turystycznej grozi zamknięcie?
Airbus podpisał kontrakt na dostawy samolotów do Chin
Które polskie, zimowe kierunki najpopularniejsze w Travelist.pl?
Znana sieć kawiarni zmieni właściciela
Turyści Rainbow polecą Dreamlinerem także z Poznania
Wzrasta zainteresowanie Polaków urlopem w kraju?
Organizator turystyki złożył oświadczenie o niewypłacalności
POT stworzyła zbiór zasad, jakich powinni przestrzegać turyści
Grecja spodziewa się dobrego roku dla turystyki
Podniebna taksówka rozpoczyna testy
Dobry lipiec na lotnisku Olsztyn-Mazury
ECK: najwięcej skarg na przewoźników lotniczych, ale i tak mniej niż rok wcześniej
Otwarcie greckich hoteli na horyzoncie?
Rusza Food Truck Stars Tour 2017. Pierwszy zlot w Krakowie
Ryanair rzuca wyzwanie Bookingowi
Polska Organizacja Turystyczna z nowym wiceprezesem
Trzymilionowy pasażerów we wrześniu w Gdańsku
Biura w Jeleniej Górze, proszę o opinię.