Komisja Europejska zatwierdziła kolejny polski program pomocowy
2020-04-22Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 500 mln złotych (około 110 mln euro), który ma wesprzeć gospodarkę w kontekście pandemii wywołanej przez koronawirusa.
r e k l a m a
Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 19 marca 2020 r., a następnie zmienionych w dniu 3 kwietnia 2020 r.
Polski program o wartości 110 mln euro ułatwi udzielanie gwarancji publicznych w odniesieniu do pożyczek oraz pożyczek z dopłatami do oprocentowania w celu wsparcia całej polskiej gospodarki w okresie pandemii. Około 3 tys. krajowych przedsiębiorstw działających w Polsce będzie w stanie zaspokoić bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować swoją działalność w tych trudnych czasach. W dalszym ciągu ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, aby zapewnić, by krajowe środki wsparcia mogły pomóc w ograniczaniu skutków gospodarczych pandemii koronawirusa - powiedziała, odpowiedzialna za politykę konkurencji, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager.
Po zatwierdzeniu przez Komisję programu gwarancji w dniu 3 kwietnia br. oraz programu pożyczek i gwarancji w dniu 8 kwietnia Polska zgłosiła Komisji nowy program wsparcia dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa na podstawie tymczasowych ram prawnych. Nowy program będzie finansowany dzięki ponownemu wykorzystaniu zasobów wypłaconych przedsiębiorstwom w ramach różnych instrumentów finansowych w okresie programowania 2007-2013 w odniesieniu do funduszy strukturalnych UE, które zostały zwrócone państwu.
W ramach zatwierdzonego dzisiaj programu polskie władze będą mogły udzielać wsparcia polskim przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami pandemii wywołanej przez koronawirusa, przyznając im pomoc na utrzymanie płynności finansowej w formie gwarancji na zabezpieczenie pożyczek i dopłat do oprocentowania pożyczek.
Komisja uznała, że program zgłoszony przez Polskę jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. W szczególności, kwotę pożyczki przypadająca na przedsiębiorstwo ograniczono do tego, co jest niezbędne do zaspokojenia jego potrzeb związanych z płynnością w najbliższej przyszłości, opłaty gwarancyjne i stopy procentowe odpowiadają minimalnym poziomom określonym w tymczasowych ramach, gwarancje i pożyczki będą udzielane do końca bieżącego roku, na okres nieprzekraczający sześciu lat oraz pomoc może zostać przyznana wyłącznie tym przedsiębiorstwom, które nie znajdowały się w trudnej sytuacji w dniu 31 grudnia 2019 r., lecz których w znacznym stopniu dotknęły skutki pandemii koronawirusa.
Polska szacuje, że w ramach programu około 3 tys. przedsiębiorstw skorzysta z pożyczek o wartości około 350 mln złotych (około 77 mln euro) i gwarancji o wartości 150 mln złotych (około 33 mln euro).
Komisja uznała, że zgłoszony przez Polskę środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach.
W związku z tym Komisja zatwierdziła środek na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Dział hotele, pensjonaty:
Turystyka budzi się nad
Uhonorowano nowych Ambasadorów Kongresów
Starsze aktualności:
McDonald`s przegrał przed Sądem
Czego boją się Polacy na
Jakich wakacji szukano w
Dofinansowania wycieczek dla szkół za 70 mln
Nowe kierunki w ofercie EXIM
Wenecja idzie dalej z
Prezes Polskiej Grupy Lotniczej
Grecja próbuje odzyskać marmury z
Duży touroperator
Światowe Forum Ekonomiczne o rozwoju sektora
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
Podsumowanie akcji Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny
UNWTO i IATA oddają nowe narzędzie dla podróżujących
Tatry Super Ski ze zniżkami na otwarcie
Zdalna praca niszą dla touroperatorów?
Orbis wybuduje nowy hotel na Pomorzu Zachodnim
Spowolnienie ożywienia ruchu lotniczego
Senatorowie przygotowali projekt ustawy udostępniającej państwowe hotele na potrzeby uchodźców
Najlepsze prace magisterskie wybrane
Turystyka w tym roku może zarobić niewiele mniej niż przed pandemią
PIH: bez otwarcia granic hotele będą mieć ogromne problemy
Jakie nastroje ma pomorska branża turystyczna?
Drożeją noclegi w obiektach hotelowych
Turyści będą mieć utrudniony dostęp do wieży Eiffla