Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Ilu turystów odwiedzi Kraków w tym roku?
Podczas Forum Turystyki, które w tym roku zorganizowane było w formie online, poznaliśmy wstępne wyniki badań ruchu turystycznego w Krakowie w roku 2021. Jakie wnioski z niego płyną?
Witając uczestników Forum Turystyki, IV Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki, Anna Korfel-Jasińska zapowiadała, że pandemia nie powstrzyma starań o odbudowę turystyki. Turystyka jest bardzo ważnym sektorem rozwoju gospodarki naszego miasta. Przyjęta w tym roku Polityka Zrównoważonej Turystyki na lata 2021-2028 była wyrazem odpowiedzialności za całą branżę turystyczną, za jakość i poziom oferowanych usług turystycznych. Współpraca jest kluczem do odbudowy turystyki w Krakowie - mówiła wiceprezydent Krakowa, dodając, że na projekt Małopolska - cel podróży przekazano kolejne 8 mln złotych z kończącej się perspektywy finansowej.
Dr Krzysztof Borkowski, przewodniczący międzyuczelnianego zespołu ekspertów przy Małopolskiej Organizacji Turystycznej omówił wstępne wyniki badania ruchu turystycznego w Krakowie. Podkreślił, że trudno oszacować czwarty kwartał, ponieważ napięta sytuacja wzdłuż granicy z Białorusią, niepewność co do ewentualnego zaostrzenia konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą, a także ograniczenia wprowadzane w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa mogą także powodować, iż turyści odłożą wyjazd do Polski. Wedle szacunków zespołu pod kierunkiem dr Borkowskiego, Kraków w 2021 roku odwiedzi około 11,3 mln osób. to oznacza wzrost o około 20 proc., w porównaniu z rokiem 2020. Na tę liczbę składa się 4,285 mln turystów krajowych, 830 tys. turystów zagranicznych, 6,1 mln krajowych odwiedzających jednodniowych i 85 tys. odwiedzających jednodniowych z zagranicy.
Niepokojącą obserwacją jest wzrost liczby jednodniowych odwiedzających, co zdaniem prelegenta świadczy o tym, że Kraków staje się miastem tranzytowym.
Zdaniem dr. Borkowskiego, wpływy z turystyki w Krakowie wzrosną o miliard złotych, w porównaniu do roku wcześniejszego.
Głównymi rynkami źródłowymi dla krakowskiej turystyki są Wielka Brytania i Niemcy, skąd przyjechało po 15 proc. zagranicznych turystów. Na kolejnych miejscach znalazły się Francja (13,6 proc.), Holandia (10,7 proc.), Hiszpania (9,4 proc.) i Włochy (8,5 proc.).
Jeśli chodzi o turystykę krajową, to najwięcej osób przyjechało do Krakowa z województw: małopolskiego (15,8 proc.), śląskiego (14,6 proc.), mazowieckiego (9,8 proc.), pomorskiego (7,6 proc.), zachodniopomorskiego (6,3 proc.) i podkarpackiego (6,2 proc.). Osoby przyjeżdżające znad morza częściej decydowały się na dłuższe pobyty.
Najwięcej osób, bo aż 40 proc. samodzielnie zorganizowało sobie przyjazd do Krakowa. Prawie 34 proc. skorzystało z pomocy rodziny lub znajomych, a 7,3 proc. osób przyjechało z biurem podróży.
Najczęściej wymienianym powodem przyjazdu, zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych było zwiedzanie zabytków, co zadeklarowało prawie 30 proc. badanych. Na dalszych miejscach znalazły się rozrywka (prawie 17 proc.), wypoczynek (14 proc.), cele religijne (8,7 proc.). Przyjazd w celach biznesowych zadeklarowało tylko 1,9 proc. badanych.
Turyści krajowi najczęściej przyjeżdżali samochodami (39,4 proc.), samolotem (26,3 proc.), koleją (13,8 proc.), autobusem liniowym (10,2 proc.) i autokarem turystycznym (9,7 proc.) Zagraniczni turyści natomiast najczęściej wybierali samolot (41,3 proc.), samochód (25 proc.), pociąg (14,9 proc.), autobus liniowy (9,2 proc.) i autokar turystyczny (8 proc.).
Co czwarty krajowy turysta korzystał z noclegu u rodziny lub znajomych. W hotelach nocowało niewiele mniej, bo 23,2 proc. turystów z Polski wybrało nocleg w hotelach, 14,1 proc. nocowało w apartamentach, a niecałe 6 proc. w hostelach. Jeśli chodzi o zagranicznych turystów to przeszło 29 proc. z nich nocowało u rodziny, bądź znajomych, 22,5 proc. w hotelach, 14,6 proc. w apartamentach, a 7,8 proc. w hostelach.
Zdaniem Krzysztofa Borkowskiego wynika badania zadowolenia turystów z pobytu w Krakowie można uznać za dobre. Turyści najwyżej oceniali dworzec kolejowy, jakość usług przewodnickich, letnią ofertę turystyczną, udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz podróżujących z dziećmi, jakość obsługi turystycznej, a także dworzec autobusowy i lotnisko. Z kolei największe niezadowolenie wzbudzały kwestie dostępności do wi-fi, parkingów w mieście oraz toalet publicznych.
Marcin Augustynik z firmy Selectivv opowiadał o profilowaniu turystów w Krakowie pod względem behawioralnym. Okazało się, że wśród turystów krajowych dominowały kobiety (56,1) proc. Prawie 40 proc. turystów to osoby w wieku 30-44 lat, a 30 proc. to osoby w wieku 20-29 lat. Ponad 56 proc. turystów to osoby, których status materialny (na podstawie danych ze smartfonów, miejsc jakie odwiedzają itp.) można określić jako dobry, a 30 proc. przyjeżdżających - jako bardzo dobry.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
To będzie najlepszy sezon w historii greckiej turystyki?
Miliard złotych na inwestycje w Kraków Airport
Polski Holding Hotelowy zapowiada nowe przejęcia
Średnia cena letnich wycieczek wzrosła
Polskie lotnictwo zapewni ponad 65 tys. nowych miejsc pracy
do ludzi z branży- na kogo upadek stawiacie?
AmRest złożył wniosek o przejęcie sieci pizzerii
Grecja zacznie akceptować testy antygenowe?
Kwaterodawcy ruszają z inicjatywą, która ma przekonać turystów, że rezerwacje są bezpieczne
Francuscy turyści wrócili do Szarm el Szejk
Grecka turystyka musi się unowocześnić
Lotniska regionalne mogą spełniać rolę hubów?
Lato 2019 - kto jest liderem atrakcyjnych cen?
Air France ogłasza nową strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju
Stacje narciarskie wołają o pomoc
Turcja przyjęła rekordową liczbę turystów
Rainbow z wyższymi przychodami niż przed rokiem
Czy czeka nas załamanie rynku dzierżawy hotelowej i wynajmu krótkoterminowego?