Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Gdzie chcieliby polecieć Polacy?
Polacy coraz częściej podróżują poza sezonem, szukając egzotyki, niższych cen i większego komfortu. Najchętniej odwiedzają Azję i Ameryki. Dla rodaków ankietowanych przez GfK i eSky.pl motywacją do podróżowania jest nie tylko odpoczynek czy urozmaicenie codzienności, ale także poszerzanie horyzontów i spełnianie marzeń. W kontekście tych ostatnich najczęściej mówią o wyprawach do Azji i Oceanii (Japonia, Tajlandia), a także na południowoamerykański kontynent (Peru, Brazylia, Argentyna). Kuszą nas również Stany Zjednoczone i Meksyk, a w Afryce marzymy o Madagaskarze, Tanzanii i Seszelach.
Według badania, które agencja GfK zrealizowała na zlecenie internetowego biura podróży eSky.pl, w ciągu ostatniego roku samolotem za granicę podróżowało 34% ankietowanych Polaków, których pobyt w hotelu lub apartamencie wyniósł co najmniej 5 nocy. To wzrost o 6 p.p. r/r. - Jedną z jego przyczyn może być poziom inflacji, ponieważ od marca 2023 r. jej dynamika nieprzerwanie malała przez 13 miesięcy z rzędu. Część rodaków wykorzystała tę sytuację, by nadwyżkę w budżecie domowym przeznaczyć właśnie na odpoczynek za granicą - podkreśla Deniz Rymkiewicz z eSky.pl.
Niemal połowa badanych z tej grupy (45 proc.) rezerwowała wyjazdy poza sezonem, czyli w szczycie zainteresowania egzotycznymi wakacjami, co wskazuje na coraz większą popularność tego typu podróży. Obserwujemy trend "poszerzenia" okienka wyjazdowego poza standardowy okres wypoczynkowy. W ten sposób unikamy tłumów, upałów i zwiększamy komfort zwiedzania. Poza sezonem często można też skorzystać z lepszych ofert wyjazdów i niższych cen w miejscu wypoczynku. Takie podróżowanie mniej obciąża infrastrukturę turystyczną, wpływając pozytywnie na środowisko i lokalne społeczności wyjaśnia ekspert internetowego biura podróży.
Gdzie najchętniej podróżowali polscy respondenci? W Azji były to Tajlandia, Sri Lanka i Japonia: co piąta osoba (21 proc.) wyjechała do jednego z tych krajów. Kolejno uplasowały się Chiny, Indie i Korea Południowa, do których w analizowanym okresie wyruszyło łącznie 12 proc. polskich podróżników, zaś Malediwy i Zjednoczone Emiraty Arabskie odpowiadały razem za 6 proc. wyjazdów wśród badanych. Jeśli chodzi o odpoczynek w Afryce, to faworytem okazała się Tunezja, na którą postawił jeden na czterech ankietowanych (23 proc.). Zaraz potem znalazło się Maroko (12 proc.), a na odwiedzenie Madagaskaru zdecydowało się 3 proc. uczestników badania. Uwagę podróżników przykuły również Seszele i Tanzania - każdy kraj po 2 proc.
W ciągu ostatniego roku co drugi ankietowany, który odwiedził Amerykę Północną, wybrał się do Stanów Zjednoczonych. Natomiast jedna czwarta Polaków (25 proc.) zorganizowała dłuższą podróż do Meksyku. Z kolei na Kubę i Dominikanę wyjechało łącznie 12% osób. W Ameryce Południowej badani kierowali się przede wszystkim do Peru i Wenezueli: ich udział jest równy i wynosi razem 56%. Mniej, bo 15 proc. podróżników odwiedziło Boliwię, zaś Argentynę, Chile, Kolumbię oraz Trynidad i Tobago wybrało 28 proc. respondentów (po 7% każdy).
Polacy pytani o korzyści z podróżowania wymieniają najpierw możliwość zrelaksowania się, kolekcjonowania wspomnień i oderwania się od rutyny. Podkreślają również, że zagraniczne wyjazdy pozwalają poszerzać horyzonty i poznawać lokalną kulturę. Ważny jest też aspekt spełniania marzeń oraz pozytywny wpływ podróży na dobrostan. Który z kontynentów, zdaniem uczestników badania, dostarczyłby im najwięcej pozytywnych wrażeń?
Okazuje się, że Azja, a także Australia i Oceania pociągają rodaków najbardziej, odpowiadając łącznie za 42 proc. wszystkich wskazań. W równym stopniu dla respondentów atrakcyjne są obie Ameryki (każda po 17 proc.), zaś Afryka interesuje co dziesiątego ankietowanego. - Polacy jako naród coraz bardziej zamożny i mobilny zwiedzili wiele europejskich krajów, a teraz szukają nieco innych doznań. Poza tym, przez większą część roku pogoda w kraju nie rozpieszcza, dlatego spragnieni słońca kierujemy się często do ciepłych kierunków. Przyciągają nas nie tylko różnorodność kulturowa, ale także atrakcyjne ceny: dzięki szerszej siatce połączeń, zwłaszcza tanich linii, wyjazdy do dalekich krajów wcale nie są dużo droższe od tych w Europie - tłumaczy Deniz Rymkiewicz, ekspert internetowego biura podróży eSky.pl.
Listę kierunków marzeń w Azji otwiera Japonia z wynikiem 19 proc., za nią plasuje się Tajlandia z 14 proc. odpowiedzi, a trzecie miejsce zajmują ex aequo Chiny i Malediwy - po 9 proc. Natomiast do Wietnamu i Korei Południowej chciałoby wybrać się łącznie 14 proc. badanych. W przypadku Afryki połowa uczestników (47 proc.) najchętniej zorganizowałaby urlop na Seszelach, Madagaskarze czy w Tanzanii. Z kolei o wyjeździe do Tunezji, Kenii czy na Mauritius marzy jedna czwarta osób.
Choć w Ameryce Północnej i tak przeważnie podróżujemy do Stanów Zjednoczonych, to nadal ten kierunek pozostaje marzeniem dla 37 proc. rodaków. Wyjazd do Kanady czy Meksyku chciałaby zorganizować łącznie jedna piąta Polaków (22 proc.), podczas gdy wakacje na Bahamach czy Dominikanie zarezerwowałby co szósty (16 proc.) pytany. Jamajka zaś cieszy się 6-procentowym zainteresowaniem. W Ameryce Południowej oczy 56 proc. podróżników zwrócone są ku Peru, Brazylii lub Argentynie. Z wynikiem 11 proc. plasuje się Chile, a potem są Kolumbia i Boliwia, na które wskazuje razem 13 proc. uczestników.
Trzy czwarte uczestników ankiety (76 proc.) twierdzi, że jeszcze w tym roku wybierze się na urlop za granicę lub już to zrobiło. Najliczniejsza jest ta grupa osób, która w dłuższą, a nawet egzotyczną podróż wyruszy poza sezonem wakacyjnym lub w okresie jesienno-zimowym (56 proc.). Przy organizacji zagranicznej podróży z wyjazdu w opcji lot plus hotel skorzystałoby 72 proc. respondentów. W przeszłości podróż w formie pakietu dynamicznego zarezerwowała połowa ankietowanych. Świadczy to o szybkim rozwoju produktu pakietowego, który jest odpowiedzią internetowych biur podróży na rosnące wymagania konsumenta. Potrzebę tę zaspokaja produkt, który zamiast lotów czarterowych bazuje na siatce tysięcy połączeń realizowanych przez niskobudżetowych i regularnych przewoźników. Dodatkowo łączy je z milionami obiektów noclegowych na całym świecie i produktami dodatkowymi takimi jak ubezpieczenia czy transfery lotniskowe. Popularność wyjazdów w formie pakietu dynamicznego wynika również z oferty: to są wycieczki w świetle prawa, a więc w Polsce obejmuje je ochrona Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. W efekcie pakiety dynamiczne są elastyczną i dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta alternatywą dla statycznej oferty tradycyjnych touroperatorów - podsumowuje Deniz Rymkiewicz z eSky.pl.
Pełny raport:
Możesz także pobrać plik: turinfo_20241119_raport_gfk_i_esky.pl___egzotyczne_wakacje_-_o_tych_kierunkach_marz__polacy.pdf
Badanie metodą CAWI zrealizowane przez GfK w czerwcu 2024 roku w Polsce (N=600) na bazie wywiadów na grupie kobiet i mężczyzn w wieku 18-65 lat, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat podróżowali za granicę samolotem wraz z noclegiem w hotelu bądź apartamencie, a pobyt ten wynosił min. 5 nocy. Podobne badania na zlecenie internetowego biura podróży eSky.pl zostały przeprowadzone na takiej samej próbie i w tym samym czasie w latach 2022 i 2023.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział transport:
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Etykieta emisja lotniczych przyjęta przez Komisję
Skąd Polacy przylecą na
Harmony Polish Hotels świętuje
Sprawdź dlaczego warto sprawdzać poziom angielskiego!
TUgether: sytuacja branży spotkań przypomina pełzający lockdown
Rainbow zaprasza na Filipiny, do Wenezueli oraz na karaibską Margaritę
Biskupi podjęli decyzję w sprawie narodowych pielgrzymek
Tajfun uwięził turystów na Filipinach
KLM wprowadza nową usługę dla pasażerów
marzec-zamiast śniegu-rejs po Nilu
Interferie dołączyły do strony rezerwacyjnej Polskiego Holdingu Hotelowego
Polacy powrócili do biur podróży
Touroperatorzy wyprzedali już dużą część wyjazdów na ferie
Warto wiedzieć - informacje podatkowe z PIT
Zmiany w programie lojalnościowym Flying Blue
Będzie łatwiej o wizy do Algierii?