Ruszyła szkoła zbudowana przy wsparciu Itaki
W mediach często mówi się o negatywnym wpływie turystyki na lokalne społeczności. Tym bardziej, warto wskazać na pozytywne przypadki takiego oddziaływania.
Niedawno, dzięki przekazanym przez Itakę środkom finansowym, UNICEF wybudował w Mahajanga (Madagaskar), szkołę z wielofunkcyjną klasą. W ciągu kolejnych 10 lat skorzysta z niej ok. 2000 dzieci. Pozyskane środki przeznaczone zostały również na szkolenia nauczycieli z regionu Boeny. Szkołę uruchomiono w lutym br.
Wybudowana szkoła posiada wielofunkcyjną klasę. Wybudowana nowa szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także bezpieczne schronienie, miejsce zabawy i serce lokalnej społeczności. Projekt pozwoli zapewnić edukację dla ponad 200 dzieci rocznie z regionu Boeny.
Boeny, region w północno-zachodniej części Madagaskaru, często nawiedzają cyklony i powodzie, dlatego szkoła została zbudowana z trwałych materiałów, odpornych na działanie klęsk żywiołowych. UNICEF buduje sale lekcyjne w taki sposób, aby ich stabilne fundamenty i solidna konstrukcja z cegły zapewniły przetrwanie budynku podczas cyklonu, a odpowiednia izolacja chroniła podczas powodzi. Duże okna i drzwi zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i światło. Cegły wykorzystane przy budowie szkoły, są wykonane z lokalnie dostępnej gliny, co czyni je tańszymi i łatwiejszymi do naprawy lub wymiany.
Podobna szkoła z wielofunkcyjną klasą, została wybudowana w Ampitilova. To pokazuje, jak ważne jest zapewnienie właściwych warunków edukacji oraz jak przekłada się to na wykształcenie najmłodszych na Madagaskarze.
Od czasu budowy nowej klasy odnotowaliśmy 85-procentowy wzrost liczby zapisanych uczniów, a liczba dzieci uczęszczających na zajęcia uzupełniające, aby mogły powrócić do przerwanej nauki, wzrosła prawie dwukrotnie - z 10 do 18 w roku szkolnym 2019/2020, - mówi z dumą dyrektor Jean Clovis Randriamalaza. Po wybudowaniu nowej klasy rodzice ponownie nabrali zaufania do szkoły, a nauczyciele bardziej się zaangażowali. Dzieci mają wreszcie szansę na naukę w odpowiednich warunkach z odpowiednimi materiałami. To niesamowite, jak wielu rodziców przychodzi teraz na zebrania szkolne. Wcześniej przychodziło może trzydzieścioro, teraz mamy po 70 osób, a czasem więcej. Dodatkowo fakt, że budowa szkoły łączy się z sadzeniem nowych drzew, jest dużym plusem. Nauczyciele i uczniowie od razu ustalili harmonogram opieki nad roślinami, za które odpowiadają - mówi dalej dyrektor Randriamalaza.
Wysoki poziom ubóstwa na Madagaskarze sprawia, że dzieci zamiast się uczyć - pracują. Dotyczy to aż 28% dzieci w wieku od 5 do 17 lat. Praca dzieci występuje częściej na obszarach wiejskich (24%) niż na obszarach miejskich (17%). Dla wielu rodzin opłaty szkolne są zbyt wysokie. Sytuację pogarszają częste klęski żywiołowe niszczące budynki szkolne, co dodatkowo utrudnia naukę. Nawet w normalnych warunkach 1 na 4 dzieci porzuca szkołę podstawową, a 1 na 5 dzieci porzuca gimnazjum.
UNICEF stara się zapewnić dostęp do wysokiej jakości edukacji w publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach poprzez budowę szkół, zapewnienie odpowiednich do wieku mebli oraz poprzez wspieranie szkoleń dla nauczycieli i zapewnienie nowych materiałów edukacyjnych. Wysiłki mają na celu zachęcenie dziewcząt i chłopców kończących szkołę podstawową do kontynuowania nauki w gimnazjum i jego ukończenia. Dzięki wsparciu hojnych darczyńców w 2019 roku ponad 4300 dzieci w 108 szkołach podstawowych i gimnazjach skorzystało z edukacji zapewnionej przez wyszkolonych nauczycieli w nowo wybudowanych klasach, przy wsparciu udostępnionych materiałów dydaktycznych. Co najmniej 51% uczących się dzieci stanową dziewczęta.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Dział dla turystów:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Ryanair uruchamia nowe trasy z Polski na Ukrainę
Itaka wzmacnia ofertę lotów w zimie
500 uczestników na warsztatach kulinarnych
Rusza konkurs Teraz Polska Turystyka
Trwa nabór partnerów do Poznania za pół ceny
Osłabienie marż organizatorów prawdopodobnie już minęło
Sfinks podpisał umowę na objęcie akcji spółki
Ilu turystów skorzystało z polskiej bazy noclegowej w 2019 r.?
Jakie ubezpieczenie na wyjazd w góry?
Na wyspie Uznam nie chcą turystów z Polski?
Machu Picchu ponownie otwarte dla turystów
Wakacje.pl kupiły kolejną markę
Polregio uruchamia nowy system sprzedaży i aplikację mobilną
SOIT rozpoczyna kampanię #OneVoice
Kolejne kraje zaczynają wymagać testów także od zaszczepionych
Polska Izba Turystyki organizuje Kongres w Egipcie
IGHP: prawie 40 proc. osób zatrudnionych w hotelarstwie straciło pracę
Ceny w biurach nieco wyższe niż przed tygodniem