Ogłoszenia
Ogłoszenia
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
- Sprzedawca wycieczek luksusowych
- Szukasz partner? MICE EXPO!
- Specjalista/ka ds turystyki (Warszawa)
- Specjalista ds turystyki
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Skórzewo...
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Białystok
- Przewodnik Kulinarny/ Gdańsk
- Lokal W CH Nowa Sukcesja
- pilot PRAGA 6.12.2024
W listopadzie ceny wyjazdów zimowych na najważniejszych kierunkach wzrosły
Na których kierunkach, ceny zimowych wyjazdów turystycznych rosną, a na których maleją?
Przygotowane przez Instytut Traveldata zestawienie obejmuje trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2019/20 definiowanym jako drugi pełny tydzień lutego 2020 roku (10.02-16.02.2020), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego zebranych 14 listopada z cenami dla tego samego tygodnia z 7 listopada, a w porównaniach rok do roku z cenami z 15 listopada 2018 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wobec poprzedniego tygodnia spadły o 12 złotych (w poprzednich zestawieniach rosły o 10, spadły o 3 i rosły o 121 złotych). Największe zniżki cen wystąpiły w Portugalii - o 92 złote oraz na Dżerbie (ponownie) i Gran Canarii - o 79 i 71 złotych. Największe zwyżki odnotowano na Lanzarote i Malcie (poprzednio na tych kierunkach były duże spadki) - o średnio 87 i 50 złotych oraz kolejny raz na Fuerteventurze - o 44 złote. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek spadły oraz wrosły o odpowiednio 4 i 11 złotych.
W minionym tygodniu ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich zmieniły się stosunkowo niewiele, czyli spadły o średnio 34 i wzrosły o 18 złotych, ale w okresie dwóch tygodni, czyli zawierającym też zwykle istotniejsze zmiany występujące na przełomie miesięcy na obu tych kierunkach odnotowano już całkiem znaczące wzrosty - w Egipcie o 115 złotych, a na Wyspach Kanaryjskich o 234 złote. Na pozostałych kierunkach zmiany cen w tym okresie były wyraźnie mniejsze.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 259 złotych (w poprzednich zestawieniach ceny były wyższe o 96, 266 i 255 złotych). W tym samym okresie przed rokiem zanotowano wzrost cen wycieczek rok do roku o 6 złotych, a przed dwoma laty spadek, który wyniósł 100 złotych.
Poprzednie przejściowe duże obniżenie się skali wzrostu cen w porównaniu rocznym (z 266 do 96 złotych) wynikało ze znacznego podwyższenia bazy odniesienia sprzed roku, które było w przeważającej mierze skutkiem ówczesnych znacznych zwyżek cen na kierunkach egipskich i kanaryjskich w biurze TUI Poland, zaś obecnie sytuacja wróciła już do obserwowanej wcześniej normy.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut zabezpieczanych przez organizatorów turystyki, to sytuacja w porównaniu z okresem sprzed roku tym razem kolejny raz sprzyjała organizatorom. Ceny paliwa lotniczego utrzymały się na znacząco niższym poziomie niż przed rokiem, gdyż w minionym tygodniu wyniosły 2,63 zł/litr wobec 2,88 zł/litr przed rokiem, a zatem spadły o 8,7 procent (przed tygodniem i dwoma tygodniami spadki wyniosły 12,0 i 12,3 procent). W relacji wobec euro i amerykańskiego dolara złoty tym razem słał się nieco słabszy rok do roku o około 0,4 procent (przed tygodniem i dwoma tygodniami był silniejszy o 0,5 i 0,2 procent). W łącznym rezultacie ich wspólny wpływ na przeciętną zmianę kosztów cen wycieczek pozostawał nadal korzystny dla organizatorów i wyniósł w przybliżeniu minus 25/minus 35 złotych (w poprzednich tygodniach -55/-65, -70/-80, -45/-55, - 30/-40 oraz plus 10/plus 20 i +70/+80 złotych). Należy też pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek są w zależności od touroperatora mniej lub więcej osłabione i opóźnione (m. in. poprzez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych.
Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) nieco większy wzrost cen rok do roku wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 o średnio 177 złotych, podczas gdy przed rokiem były wyższe o 234 złote, a przed dwoma laty niższe o 243 złote - głównie z powodu wpływu bezprecedensowo głębokiej (około 50 procent) dewaluacji egipskiej waluty. W skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Marsa Alam - o średnio 277 złotych, a w najmniejszym stopniu na Synaju - o średnio 83 złote.
Na Wyspach Kanaryjskich średni roczny wzrost średnich cen wycieczek wyniósł 152 złote, natomiast w dwóch sezonach poprzednich ceny na tym kierunku rosły niewiele, czyli o 24 i 31 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku znaczne roczne wzrosty cen notowano na Fuerteventurze i Teneryfie - o średnio 250 i 202 złote, a jedyny i to nieduży spadek cen w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii - o średnio 24 złote.
Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku - o 838 złotych, a wyraźnie mniejsze, chociaż i tak bardzo znaczne na Cyprze i Malcie - o przeciętnie 527 i 476 złotych. Znacznie bardziej umiarkowane były tym razem zwyżki średnich cen na Tureckiej Riwierze i w Portugalii - o średnio 242 i 145 złotych, a symboliczny spadek cen odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 2 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie średnie ceny wycieczek do Egiptu podniosły się o 411 złotych, a na Wyspach Kanaryjskich o 176 złotych. Na mniej masowych kierunkach największe dwuletnie zwyżki odnotowano w Maroku - o 972 złote, znacząco mniejsze na Malcie - o średnio 371 złotych, jeszcze mniejsze na Tureckiej Riwierze i Cyprze - o średnio 218 i 56 złotych, zaś w Portugalii w tym ujęciu miał miejsce spadek - o średnio 116 złotych.
W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyną i do tego bardzo niewielką zniżkę średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofercie biura TUI Poland - o około 10 złotych, zaś relatywnie nieduże wzrosty rocznych cen odnotowano w ofertach biur Prima Holiday i Best Reisen - o około 25 i 55 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w granicach od 115 (biuro Sun & Fun) do prawie 380 złotych.
W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to kolejny raz pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland - 15 ofert (poprzednio 16, przed rokiem też 16, a przed dwoma 12 ofert) przed biurami Rainbow - 13 ofert (poprzednio 10, przed rokiem 9, a przed dwoma też 9 ofert) oraz Exim Tours - 9 ofert (poprzednio też 9, przed rokiem 10, a przed dwoma również 10 ofert).
Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biuro Rainbow, dla hoteli czterogwiazdkowych biura Exim Tours i TUI Poland, zaś w ofercie hoteli pięciogwiazdkowych wyraźnie przodowało biuro TUI Poland.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Rainbow i Best Reisen (po 4 oferty) oraz biuro Prima Holiday (3 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura Rainbow i TUI Poland (po 6 ofert) oraz Itaka (4 oferty).
Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiada ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (Lanzarote, Dżerba i Fuerteventura 5*), co daje mu aż 7 wskazań (na ogólne 15) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow).
Analitycy Instytutu Traveldata przedstawiają tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W tym zestawieniu w pierwszej piątce biur podróży odnotowano tylko jedną zmianę wobec zestawienia sprzed dwóch tygodni. Jest nim zamiana pomiędzy biurami Exim Tours i Rainbow na pozycjach trzeciej i czwartej. Wynika ona z tego, że w tym okresie ceny w tym pierwszym biurze wzrosły w nieco mniejszym stopniu niż w drugim i w rezultacie Exim znalazł się oczko wyżej od konkurenta i tylko z nieznacznie korzystniejszym odchyleniem od przekrojowej średniej. Na czele całego zestawienia nadal widnieją biura Best Reisen i Sun & Fun, które swoje wysokie pozycje zawdzięczają korzystnym ofertom na kierunkach egipskich, zaś Best Reisen dodatkowo na Malcie (cztery gwiazdki). Większe zmiany w zestawieniach powinny mieć miejsce w miarę zbliżania się do badanego okresu wylotów, którym jest - tak jak to zaznaczano na początku materiału 10-16 lutego 2020 roku.
Dla porównania przedstawiono też tabelę sprzed roku, w której największą różnicą było zajmowanie pozycji lidera przez biuro Coral Travel (obecnie piąte) oraz niższe wówczas pozycje biur Best Reisen (pozycja trzecia - obecnie pierwsza), Sun & Fun (pozycja czwarta - obecnie druga), Exim Tours (pozycja piąta - obecnie trzecia).
LCC - ceny przelotów na kierunkach turystycznych w Ryanair (Buzz) i w Wizzair przeważnie w górę
Przebieg zmian cen w liniach Ryanair (Buzz) przedstawiają poniższe wykresy.
Przewoźnik zmniejszył liczbę połączeń rejsowych na kierunkach kanaryjskich. Obecnie w miejsce sześciu połączeń przed rokiem (Teneryfa z Warszawy, Krakowa i Wrocławia) funkcjonują jedynie dwa pierwsze (z Krakowa jedynie raz w miesiącu), a zlikwidowane zostały połączenia na Gran Canarię z Warszawy i Krakowa oraz z Warszawy na Fuerteventurę. Łączna częstotliwość lotów na tym kierunku uległa zmniejszeniu z dziewięciu do trzech tygodniowo.
W okresie wakacji ceny przelotów na wyspy Kanaryjskie przebywały na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, ale po tym okresie widoczny był wyraźny wzrost cen podczas gdy przed rokiem trend był odwrotny. Przed czterema tygodniami ceny spadły, a roczna różnica cen bardzo się zmniejszyła z powodu równoległego ich wzrostu przed rokiem. Następnie po przejściowym niedużym wzroście ceny ponownie odnotowały spadek lecz jego skala była znacznie mniejsza niż w tym samym okresie przed rokiem (rozrost czerwonego pola).
Na pozostałych kierunkach turystycznych w tym sezonie zimowym przewoźnik również zmniejszył liczbę połączeń. Wypadło ich osiem - Majorka, Lizbona, Porto, Cagliari i Saloniki z Warszawy oraz Ateny z Poznania, Marrakesz z Krakowa i Lizbona z Wrocławia. Na razie dodano pięć nowych, czyli Katanię, Palermo, Bari i saloniki z Krakowa oraz Palermo z Wrocławia.
Ceny na pozostałych kierunkach, których dotychczasowy przebieg generalnie przypominał trend na połączeniach kanaryjskich, ponownie wzrosły, a zatem zachowały się podobnie jak ceny przed rokiem. W tym przypadku należy brać pod uwagę fakt, że osiągają one już poziom niewiele niższy od cen zeszłorocznych obserwowanych w następnych tygodniach.
W ostatnich dwóch tygodniach ponownie w największym stopniu podniosły się ceny przelotów rok do roku na kierunkach portugalskich - średnio o 262 złote, a w wyraźnie mniejszym stopniu zdrożały ceny na kierunkach włoskich, greckich i hiszpańskich - odpowiednio o 85, 84 i 75 złotych.
Kolejne wykresy przedstawiają przebieg zmian cen w liniach Wizzair
W tym sezonie zimowym w rozkładzie tych linii przybył jeden rejs tygodniowo z Katowic na Teneryfę (teraz są dwa) oraz nowe połączenie na Fuerteventurę (raz w tygodniu też z Katowic), które nie daje jeszcze możliwości porównań cen rok do roku. Ceny na tym kierunku są stabilne oraz znacznie niższe niż przed rokiem zapewne z powodu dwukrotnie wyższego oferowania oraz relatywnie mniejszej liczby miejsc rezerwowanych przez organizatorów turystyki. Ostatnio ceny nieco się obniżyły, choć nadal są relatywnie wysokie, co może oznaczać kolejne ich spadki.
Dla pozostałych kierunków w drugiej połowie października wykres pokazuje niewielką obniżkę średnich cen przelotów, ale w skali mniejszej niż w okresach poprzednich. W okresie dwóch ostatnich tygodni ceny przelotów dość wyraźnie wzrosły, ale należy też brać pod uwagę, że w kolejnych tygodniach przed rokiem występował znaczący ich spadek.
W liniach Wizzair w dość dużym stopniu podniosły się średnie ceny rok do roku rejsów na kierunkach włoskich - o średnio 206 złotych, a mocno spadły na kierunkach hiszpańskich - o średnio 532 złote, co jednakże miało związek z coraz większą roczną ujemną różnicą cen na kierunku kanaryjskim (Teneryfa). Podobnie jak miało to już miejsce w poprzednim sezonie zimowym z zestawiania zniknęły kierunki portugalskie, z których Wizzair zrezygnował (połączenia do Lizbony i Porto zarówno z Warszawy jak również z Katowic).
Przebiegi cen bieżących i ich porównań rok do roku mogą w najbliższych sezonach zimowym i letnim przebiegać nieco inaczej niż dotąd bowiem, tak jak wyprzedzająco informowaliśmy już od wielu miesięcy, tani przewoźnicy przejściowo ograniczają tempo ekspansji na naszym rynku w zakresie rejsów na kierunkach turystycznych i na niektórych kierunkach liczba rejsów uległa i może nadal ulegać zmniejszaniu. Widoczne jest również zjawisko skupiania podaży w miesiącach największego ruchu turystycznego (trend widoczny w sezonie letnim). Najistotniejszą relatywną zmianą w tym sezonie zimowym jest redukcja liczby połączeń rejsowych na Wyspy Kanaryjskie z 8 tygodniowo w sezonie 2018/19 do jedynie 6 w sezonie obecnym, choć skala redukcji jest w tym sezonie mniejsza niż miało to miejsce przed rokiem, gdy liczba rejsów na tym kierunku spadła w większym stopniu, czyli z 12 do 8 tygodniowo.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Starsze aktualności:
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Kraków Airport podsumowuje miniony
Niezły wynik lotniska w
Boeingi 737 MAX 9 uziemione w
Chorwacja z delikatnym wzrostem przyjazdów z
McDonalds zakończy działalność w Rosji
Kurtka przeciwdeszczowa, która sprawdzi się w trudnych warunkach. Sprawdź nasze rady!
Ile płacą w Polsce piwowarzy tytułem akcyzy?
Projekt ustawy o imprezach turystycznych na najbliższym posiedzeniu Sejmu
eSky chwali się tanimi pakietami na majówkę
Wielkopolscy kandydaci do Certyfikatu POT
Sprzedam dobrze prosperujące biuro(IATA, Klienci,Portal www)
Google wdroży zmiany w eSky.pl
Koleje Dolnośląskie wzmacniają tabor
Nowe ministerstwo dla turystyki?
Tunezja wpuści zaszczepionych podróżnych bez testów
Zakaz lotów ponownie przedłużony
Gwiazda styczniowego newslettera Ecco
Air Astana odbiera kolejnego Embraera
Nowe technologie zmieniają branżę hotelarską
Wizz Air przedstawia nowych ambasadorów
Jet Airways na krawędzi bankructwa?
Dyrektor Small Planet Airlines rezygnuje z stanowiska
Przyjmę zlecenia na pilotaż SYLWESTRA
Ukazał się polsko-niemiecki przewodnik turystyczny "Odwiedzi