Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Kierunki greckie tańsze niż przed rokiem
Jak zmieniają się ceny wyjazdów na najpopularniejszych turystycznych kierunkach? Które wyjazdy drożeją, a które tanieją
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020. Porównanie obejmuje pierwszy tydzień września, czyli okres od 31 sierpnia do 6 września 2020. Ceny zostały zebrane w dniu 13 sierpnia 2020 i porównane z cenami dla tego samego okresu zebranymi w dniu 6 sierpnia 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 15 sierpnia 2019 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 sierpnia i 6 września 2020 spadła o 195 złotych. Poprzednie zniżki średnich cen były mniejsze i wyniosły 59 i 14 złotych. Największe spadki średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu odnotowano na Fuerteventurze - o średnio 433 złote oraz na Cyprze (poprzednio ceny tam znacznie spadły) i na Korfu - o 316 i 274 złote. Najbardziej w ubiegłym tygodniu podniosły się średnie ceny wyjazdów na Gran Canarii(poprzednio dwukrotnie odnotowano tam znaczne spadki cen) - o średnio 240 złotych oraz w dużo mniejszym stopniu na wyspach Lanzarote i Kos - o 25 i 16 złotych.
Niespodziewanie duży wzrost średniej ceny wyjazdów na Gran Canarię wynika nie tyle z ogólnego spadku cen hoteli na tej wyspie, ale z braku w dniu badania oferty biura TUI Poland, która ze względu na swój niski poziom cenowy wpływała zaniżająco na ogólną średnią cen imprez na tym kierunku.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio wzrosły o 54 i spadły o 16 złotych.
Pierwszy tydzień sierpnia przyniósł dla wylotów w dniach 31 sierpnia - 6 września 2020 ponowne obniżki cen wycieczek na wszystkich najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. W najmniejszym stopniu spadły ceny wyjazdów do Turcji, Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o odpowiednio 61, 65 i 71 złotych, nieco więcej staniały wycieczki do Bułgarii - o 91 złotych, a największe spadki odnotowały kierunki greckie - o średnio 133 złote, których ceny obniżyły się w zeszłym tygodniu stosunkowo niewiele.
W ostatnim tygodniu ponownie dała się zauważyć generalna tendencja do obniżania cen przez wiodących organizatorów. Pewien dodatkowy wpływ, obok niedostatecznego popytu, mogły tu mieć korzystniejsze niż wcześniej ceny paliwa i kurs dolara.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 283 złote, podczas gdy przed tygodniem i dwoma różnica była istotnie mniejsza i wyniosła 129 i 24 złote. Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena dla wycieczek sierpniowych była jednak nieco większa i wyniosła 317 złotych.
W minionym tygodniu największy roczny spadek cen wycieczek wystąpił na Fuerteventurze - o średnio 947 złotych, a bardzo duże były też zniżki rocznych cen na Cyprze i na Malcie - o 824 i 791 złotych. Największy roczny wzrost średnich cen wystąpił w Maroku - o 188 złotych, a niewiele mniejsze na Synaju i w Marsa Alam - o 166 i 158 złotych.
Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek w ujęciu rocznym odpowiednio wrosły o 230 oraz spadły o 171 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewiętnasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści kolejny raz była bardzo wysoka.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,78 zł/litr wobec 2,54 zł/litr przed rokiem, co oznacza tym razem spadek o 29,9 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 33,7 procent, a przed dwoma o 31,3 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu nadal nieco słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale kolejny raz w skromniejszym stopniu niż w poprzednich dwóch tygodniach, czyli o około 0,3 procent, wobec odpowiednio około 0,6 i 1,2 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -95/-105 złotych, a zatem na podobnie korzystnym poziomie jak w poprzednich dwóch tygodniach, gdy wynosił -110/-120 oraz -90/-100 złotych.
Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika w dużej mierze ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro i w dalszej konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie względną stabilność), co może wynikać z kolejnych dyskusji o wspieraniu amerykańskiej gospodarki i łączącego się z tym zwiększaniem podaży tamtejszego pieniądza oraz co się z tym często łączy, tendencją do spadku jego ceny.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
W minionym tygodniu ponownie jedynym z wiodących kierunków o wyższych niż przed rokiem cenach dla wycieczek w wylotem w pierwszym tygodniu września był wyłącznie Egipt droższy o średnio 122 złote, zaś na pozostałych kierunkach ceny były dla turystów bardziej zachęcające niż w poprzednim sezonie. Umiarkowanie spadły ceny imprez turystycznych do Turcji - o średnio 154 złote, a już dość zdecydowanie do Bułgarii i do Grecji - o 307 i 339 złotych. Największe roczne zniżki cen, co stało się już normą w obecnym sezonie letnim, wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o 418 złotych, choć skala przeceny była tym razem mniejsza niż w zeszłym tygodniu, gdy wyniosła 469 złotych.
Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu i w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i na Maltę - o 824 i 791 złotych. Nieco mniejsza była skala rocznych przecen wycieczek do Portugalii i Albanii - o 644 i 599 złotych, a jeszcze mniejsza na Majorkę i do Tunezji - o średnio 206 i 125 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny przewyższały ubiegłoroczne było Maroko, gdzie podniosły się one o średnio 188 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu września) nadal zdecydowanie najwięcej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 343 złote. W znacznie mniejszym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji - o średnio 39 złotych, a w kosmetycznym stopniu do Tunezji - o 3 złote. Niewielki spadek cen w okresie dwóch lat zanotowała Grecja - o 8 złotych, większy Bułgaria - o 122 złote, a już tradycyjnie w tym sezonie letnim zdecydowanie największe zniżki cen miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 256 złotych.
Wśród mniej masowych kierunków największe dwuletnie spadki cen wycieczek miały miejsce na Malcie i na Cyprze - o średnio 643 i 561 złotych, a zniżki w mniejszej skali wystąpiły w Albanii i w Portugalii - o 378 i 280 złotych, a w jeszcze mniejszej na Majorce - o średnio 129 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny nadal są wyższe niż przed dwoma laty jest Maroko, gdzie z powodu dość niskiej bazy odniesienia wzrosły one w tym dwuletnim okresie o 520 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach TUI Poland, które w zeszłym tygodniu znacznie obniżyło ceny oraz ETI - o średnio około 760 i 740 złotych. Istotnie tańsze były też oferty w biurze Exim Tours - o około 390 złotych, a w umiarkowanie tańsze w biurach Itaka, Grecos i Rainbow - o odpowiednio około 150, 130 i 90 złotych. Nieznacznie niższe ceny niż przed rokiem oferowało biuro Coral Travel - o około 5 złotych, zaś u pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 45 do 160 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 39 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 22 oferty). Wyprzedziło ono biura Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty również 10 ofert).
Biuro Rainbow wysunęło się w tej klasyfikacji na pozycję wicelidera dzięki bardzo znacznemu uatrakcyjnieniu cen imprez turystycznych na wielu różnych kierunkach.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i ETI - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich biura TUI Poland - 11 ofert oraz Rainbow i Exim Tours - po 8 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 8 ofert oraz Rainbow i Itaka - 6 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i Itaka - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowały biura Sun & Fun i Coral Travel - 4 i 3 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, w Tunezji (Dżerba) i w Turcji, biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji i na wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
Trzydzieste ósme zestawienie dla sezonu letniego 2020 jest trzecim z kolei, które obejmuje sytuację w zakresie cen wycieczek z wylotami w pierwszym tygodniu września. W stosunku do poprzedniej tabeli skład pierwszej piątki organizatorów pozostał ten sam, a jedynymi zmianami są przesunięcia dotyczące kolejności zajmowanych przez nich miejsc. Na czele tabeli nastąpiła zamiana pozycji pomiędzy biurami TUI Poland i ETI. Bezpośrednią tego przyczyna była znaczna obniżka cen ofertowych w tym pierwszym biurze przy umiarkowanej ich zwyżce w biurze drugim. Podobna sytuacja miała miejsce na 4 i 5 pozycjach zestawienia. Wyraźne obniżki cen wycieczek w biurze Grecos pozwoliły wysunąć się przed biuro Exim Tours, w którym ceny w tym samym czasie nieco wzrosły.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Wakacyjne wyjazdy droższe niż przed rokiem
Koronawirus może zahibernować sprzedaż na rynku condohoteli i apartamentów wypoczynkowych
Enter Air podpisał umowę z Coral Travel
Austria: koniec lockdownu dla zaszczepionych
LOT rozbudowuje siatkę letnich połączeń
Baza pod Mount Everest zamknięta dla komercyjnych grup
Etyka turystyczna pojawi się w egipskich szkołach?
IATA: loty krajowe napędziły wrześniowy wzrost liczby podróży lotniczych
Koloseum dostępne dla turystów w całej okazałości
Jet Airways ogłasza zawieszenie operacji lotniczych
Coraz więcej rezerwacji dokonywanych za pośrednictwem OTA
Wzrost płacy minimalnej uderzy w hotelarstwo i gastronomię
Greckie hotele pod wzmożoną kontrolą
Lufthansa przedłużyła kontrakt prezesa
TUI zbliża się do wyników sprzed pandemii
Brytyjskie ministerstwo ostrzega przed konsekwencjami Brexitu bez porozumienia
Sieć fast food wchodzi na polski rynek