Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Ceny wyjazdów do Portugalii zanotowały spore obniżki
W minionym tygodniu najbardziej potaniały wyjazdy do Portugalii, porównując ceny do analogicznego okresu roku wcześniejszego - przekonuje Instytut Traveldata.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste czwarte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22 kwietnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 15 kwietnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 kwietnia 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 4 złote. W dwóch poprzednich zestawieniach ceny spadły o 13 i 25 złotych, we wcześniejszym wzrosły o 86 złotych, a w trzech jeszcze wcześniejszych spadły o 2, 3 i 10 złotych.
W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił w Malcie i wyniósł średnio 132 złote. Znacznie mniejsze zniżki miały miejsce w na Sardynii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 52 i 50 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze - o 76 złotych oraz w Portugalii i ponownie na Gran Canarii - o 45 i 35 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 5 i wzrosły o 92 złote.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie nie uległy większym zmianom. Nieco większe wzrosty odnotowano na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 14 i 11 złotych, w stopniu minimalnym podniosły się ceny wycieczek do Turcji i Egiptu - o 5 i 3 złote, a spadły na kierunkach greckich - o średnio12 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 162 złote. W ostatnich już dwunastu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 158, 166, 132, 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.
Największe roczne spadki cen odnotowano w Portugalii - o średnio 538 złotych, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce w Maroku i na Cyprze - o średnio 390 i 294 złote. Mniej znacząca był skala wzrostów cen wycieczek, z których największe odnotowano na Lanzarote - o 134 złote, a dużo mniejsze na wyspach Kos i Malta - o średnio 39 i 27 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 11 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz siedemnasty z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,44 zł/litr wobec zaledwie 1,38 zł/litr przed rokiem, co oznacza już ósmy z rzędu roczny wzrost, tym razem o 76,8 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 64,8 procent, a przed dwoma o 68,8 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o około 1,8 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 1,4 procent, a przed dwoma o około 1,6 procent.
W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek był po raz siedemnasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Tym razem osiągnął on druga najbardziej niekorzystną wielkość i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +105/+115 złotych, podczas gdy w poprzednich trzech tygodniach utrzymywał się on na jednakowym poziomie +100/+110.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce w Turcji i Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe o 188 i 140 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 99 i 92 złote, a najmniejsza ponownie w Grecji - o 79 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Portugalii, we Włoszech i w Maroku - o średnio 538, 467 i 390 złotych (kierunki te w dużym stopniu oferowało biuro Rainbow). Znaczne były też roczne przeceny na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej, które wyniosły 294 i 215 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Majorkę - o średnio 153 i 32 złote, zaś jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły były Albania i Malta ze wzrostami średnich cen o 10 i 27 złotych.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) kolejny raz najmniejszą obniżkę cen wycieczek odnotowano w Egipcie, w którym spadły one o średnio 19 złotych. Większe były dwuletnie zniżki na kierunkach tureckich i w Bułgarii - o średnio 49 i 53 złote, a najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 131 i 173 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w ujęciu dwuletnim miał miejsce na Cyprze i w Portugalii - o 580 i 455 złotych, a nieco mniejszy na Malcie i w Maroku - o 325 i 290 złotych. Znacznie mniejsze były zniżki cen wycieczek do Albanii i na Majorkę - o średnio 162 i 152 złote, a zdecydowanie najmniejszy dwuletni spadek cen miał miejsce w Tunezji - o 79 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurze Rainbow - o około 525 złotych. Znaczne były również roczne zniżki w biurach Sun & Fun i Best Reisen - o około 260 i 220 złotych. W niewiele mniejszej skali obniżyły się roczne ceny wycieczek w biurach Exim Tours i TUI Poland - o około 200 i 160 złotych, a w jeszcze mniejszej w biurze Grecos - o około 40 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 25 (biuro Coral Travel) do 710 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 50, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 33 oferty).
Organizator ten wyprzedzał biuro Itaka z liczbą 28 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz biuro Rainbow, które odnotowało również 28 takich ofert (poprzednio 29 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 28 ofert) a także biuro Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio też 27 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 11 ofert).
Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - po 8 ofert, przed biurami Itaka i Exim Tours - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours i TUI Poland - 3 i 2 oferty.
Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Grecji, na wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Egipcie, Grecji, w Tunezji i Turcji, biuro Itaka w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, Turcji i w Bułgarii.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym czwartym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów nie uległ zmianie, ale ponownie zaszła niewielka korekta w kolejności zajmowanych przez nich pozycji. Tym razem polegała ona na zamianie na pozycjach drugiej i czwartej. Drugą opuściło biuro Grecos przechodząc na pozycję czwartą, a na jego miejsce weszło biuro TUI Poland z pozycji czwartej. Zmiana ta wynikała z niedużego wzrostu cen wycieczek w pierwszym biurze oraz niewielkiej ich zniżki w biurze TUI Poland.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Inspekcja Handlowa: nieprawidłowości w większości firm cateringowych
Brexit ograniczy połączenia lotnicze?
Etyka turystyczna pojawi się w egipskich szkołach?
IATA: loty krajowe napędziły wrześniowy wzrost liczby podróży lotniczych
Koloseum dostępne dla turystów w całej okazałości
O czym dyskutowano na konferencji Bezpieczne Wakacje i Bezpieczny Autokar?
Kierunki greckie tańsze niż przed rokiem
Wzrost płacy minimalnej uderzy w hotelarstwo i gastronomię
Greckie hotele pod wzmożoną kontrolą
Lufthansa przedłużyła kontrakt prezesa
TUI zbliża się do wyników sprzed pandemii
Coral Travel Poland z nową umową czarteru
Wrzesień dał nadzieję hotelarzom
Wakacyjne wyjazdy droższe niż przed rokiem
Koronawirus może zahibernować sprzedaż na rynku condohoteli i apartamentów wypoczynkowych
Enter Air podpisał umowę z Coral Travel
Austria: koniec lockdownu dla zaszczepionych
Czym najlepiej podróżować po Anglii?