Unijna weryfikacja podróżnych coraz bliżej
2025-03-06Unia Europejska planuje wprowadzenie nowego elektronicznego systemu rejestracji wjazdów i wyjazdów obywateli państw trzecich do strefy Schengen. System ten, znany jako Entry/Exit System (EES), będzie cyfrowo rejestrował dane podróżnych, w tym imię i nazwisko, dokument podróży, dane biometryczne oraz miejsce i datę przekroczenia granicy.
r e k l a m a
System ma także dokumentować odmowy wjazdu. Jego wdrożenie zostało uzgodnione przez ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli. Początkowo uruchomienie systemu planowano na listopad 2024 roku, jednak ze względu na opóźnienia ma on zacząć działać w październiku 2025 roku. Władze UE podkreślają gotowość do wprowadzenia systemu i liczą na jego szybkie wdrożenie. Nowy system zastąpi tradycyjne pieczątki w paszportach, wykorzystując rozpoznawanie twarzy oraz odciski palców. Jego celem jest usprawnienie kontroli granicznej, a także zwiększenie skuteczności w walce z przestępczością transgraniczną i terroryzmem.
Państwa członkowskie uzgodniły stopniowe wdrażanie systemu EES. W pierwszym miesiącu działania kraje UE będą rejestrować elektronicznie co najmniej 10% przekroczeń granicy. Po trzech miesiącach system powinien obejmować połowę przejść granicznych i rejestrować dane biometryczne, a pełne wdrożenie ma nastąpić po sześciu miesiącach. Nowe przepisy powinny zostać uchwalone przez Parlament Europejski i państwa członkowskie do końca 2025 roku, po czym nastąpi faza przejściowa.
Za techniczne wdrożenie systemu odpowiada unijny urząd ds. wielkoskalowych systemów informatycznych z siedzibą w Estonii. Niektóre kraje, takie jak Niemcy i Francja, wyrażają obawy dotyczące gotowości systemu i podkreślają konieczność zapewnienia jego bezpieczeństwa. Nowe rozwiązanie budzi kontrowersje, szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie istnieją obawy o wydłużenie procedur podróżnych. Strefa Schengen obejmuje 25 z 27 państw UE oraz Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię, ale nie należą do niej Cypr i Irlandia. Jednak trzeba będzie lat jego działania i bieżącej współpracy wszystkich państw, aby ukazała się pełna skuteczność rozwiązań mających uniemożliwić dotarcie niepożądanych osób do krajów Unii.
Komentarze
Tagi:
Dział prawo i podatki:
Komisja Europejska chce wesprzeć
Tajlandia zmieni przepisy
Karta pokładowa może wystarczyć do wykazania potwierdzonej rezerwacji na
Starsze aktualności:
Rego-Bis rozpoczyna serię
Pomorze Zachodnie zadowolone z
LOT uruchamia nowe połączenie z
Ruszył drugi hotel Mövenpick w
Stradom House Autograph Collection w Krakowie z nową
ECTAA: Projekt reformy dyrektywy turystycznej oderwany od
Jak Kraków przepalał
PLL LOT publikuje wyniki
Turystyka w Zachodniopomorskiem złapała oddech. Przedsiębiorcy boją się czwartej fali pandemii
Parking przy lotnisku - ważne udogodnienie
Prawnicy doradzą branży turystycznej co robić w obliczu koronawirusa
Nowe zasady opłat za bagaż w easyJet
Ruszył nabór partnerów do siódmej edycji akcji Polska zobacz więcej
Branża piwowarska przeciwna podniesieniu akcyzy aż o 10 proc.
Tańsze kierunki w ofensywie - zagraniczne wakacje Polaków 2018
Wizz Air chce stworzyć nową linię lotniczą
Hotele wciąż ze znacznie mniejszym obłożeniem niż przed pandemią
Zakopane straci miliony, turyści zyskają
OTI Holding otwiera nowy hotel w Egipcie
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał decyzję w sprawie przejęcia Condora
Znamy zwycięzców I edycji konkursu kulinarnego Spotkanie z SelfCookingCenter