Polacy coraz chętniej zamawiają egzotyczne potrawy. Jakie kuchnie preferują?
Każdy rejon świata ma swój indywidualny charakter, o którym w dużej mierze decyduje mieszanka zapachów i barw popularnych lokalnych potraw. Już nie tylko moda i kultura, ale też trendy w jedzeniu są dla osób poszukujących i otwartych na doświadczenia istotną częścią życia. Choć według ilości zamówień w Polsce wciąż królują kebab i pizza, to pod względem atrakcyjności o kilka zamaszystych kroków wyprzedzają je kuchnie egzotyczne.
Dowód na zainteresowanie Polaków kuchniami świata? W ostatniej edycji dorocznego plebiscytu Pyszne.pl Nagrody Top Restauracje głosami użytkowników po raz pierwszy zwyciężyła kuchnia gruzińska w wykonaniu warszawskiej restauracji Batumi Na Różanej. Jakie jeszcze dania są z miesiąca na miesiąc coraz bardziej rozchwytywane nad Wisłą?
Kuchnia tajska zaliczyła swoje wielkie wejście w czerwcu 2017, kiedy to raptownie wzrosła liczba zamówień tom yum, pad thai, nam pla, mu pat, bami czy kaeng hang lay. W ciągu krótkich 10 miesięcy do marca 2018 dania kuchni tajskiej zwiększyły swój udział w całości zamówień kuchni egzotycznych z 43 do 52%, czyniąc ją najpopularniejszą spośród odległych tradycji kulinarnych w Polsce.
Kuchnia meksykańska traci popularność na rzecz potraw z innych regionów. W podobnym czasie, co w przypadku kuchni tajskiej, liczba zamówień latynoskich specjałów spadła z 50% do 39%. Największe zainteresowanie utrzymują spopularyzowane dania, takie jak chilli con carne, tacos, nachos z guacamole i tortilla, które bez wahania przemyciliśmy niegdyś do naszego jadłospisu.
Popularność kuchni gruzińskiej rośnie średnio o 9% miesięcznie, a największy skok nastąpił w lipcu 2017 r. Dostawy przysmaków takich jak chaczapuri, zupa charczo i chinkali stanowią 3% wszystkich zamówień kuchni egzotycznych. Być może sukces Batumi na Różanej spowoduje, że w przyszłym roku gruzińskie restauracje będą prowadzić w rankingu?
Tyle samo wynosi procentowy udział kuchni indonezyjskiej, której popularność rośnie o średnio 7% miesięcznie. Najwyraźniej coraz lepiej wychodzi nam wymawianie zawiłych nazw i zaczynamy rozróżniać powiązane z nimi metody przygotowania owoców morza. Na zupę laksa, rendang, sate ayam i sycące mie goreng najczęściej mieliśmy ochotę w marcu 2018 r.
Kuchnia hawajska za sprawą kolorowych poke bowl odnotowała 1,5% wzrost, stanowiąc obecnie 1% wszystkich zamówień egzotycznych potraw. Nie czyni to z niej jeszcze czarnego konia naszego zestawienia, ale lato może sprzyjać lekkim i zdrowym przekąskom wpływając na popularność trendu, który ostatnio dotarł aż do Skandynawii.
Przekonujemy się także do smaków odległej Azji. Dania koreańskie, choć obecnie stanowią niespełna 1% zamówień, z każdym miesiącem cieszą się wzrostem na poziomie 9%. Miłośnicy poke bowl na pewno skosztowaliby również koreańskiej wersji wzbogaconej o ryż i bulgogi, czyli bibimbap.
Kuchnia hiszpańska plasuje się w statystykach na tym samym miejscu, co koreańska. Swój najlepszy moment zaliczyła w sierpniu ubiegłego roku. Kraina corridy przypadła nam do gustu za sprawą prostych i popularnych potraw takich jak paella, tortilla de patatas, quesadilla oraz przekąsek w postaci tapas i chłodnego gazpacho, które może nam się kojarzyć z wielką bitwą na pomidory mającej miejsce co roku w Bunol.
Miłośnicy zupy pho i teriyaki pomogli kuchni wietnamskiej osiągać średnio 6% comiesięcznego wzrostu, choć wciąż potrawy wywodzące się z Półwyspu Indochińskiego nie przekroczyły progu 1% całości zamówień dań egzotycznych.
Warto zwrócić uwagę na kuchnię bliskowschodnią, ponieważ pomimo niewielkiego procentowego udziału w ogóle zamówień (poniżej 1%) odnotowuje ona comiesięczny wzrost o 15%, a we wrześniu 2017 r. zamówiliśmy ponad trzykrotnie więcej dań bliskowschodnich niż miesiąc wcześniej.
Wszystkie informacje oparte są na danych spółki Takeaway.com, której częścią jest serwis Pyszne.pl. Analizą objęte zostały zamówienia dań egzotycznych kuchni tajskiej, meksykańskiej, gruzińskiej, indonezyjskiej, hawajskiej, koreańskiej, hiszpańskiej, wietnamskiej i bliskowschodniej (z wyłączeniem kebaba), złożone w serwisie Pyszne.pl w okresie Czerwiec 2017 - Marzec 2018.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Grecja wprowadza nowe środki ostrożności
60 proc. Polaków zamierza zwiększyć wydatki na podróże
Przewodnik Michelin - więcej lokali z Polski
Oprócz rządowej pomocy lotniska potrzebują odpowiedniej polityki
Na dziś przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Miękkie lądowanie byłego prezesa POT
Prawnicy objaśnią przepisy Tarczy antykryzysowej - darmowe szkolenie
Specjalni goście na obozach BUT-a
ESky.pl: Polacy coraz więcej latają po kraju
Zmiana na stanowisku Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu na Polskę w RIU Hotels
NSA wydał wyrok w sprawie ograniczania liczby meleksów w parku kulturowym
Problem ze ściekami Hotelu Arłamów
Nowe atrakcje na zamku w Chęcinach
Branża turystyczna chce wspólnego systemu ograniczeń covidowych dla UE
Koleje Śląskie mają nowego prezesa
Osoby zaszczepione zwolnione z kwarantanny po przyjeździe
WizzAir chce stworzyć linię lotniczą na Bliskim Wschodzie
Tygodniowa sprzedaż powróciła do wzrostów
Kto Leci 18.08.08 do Tunezji(Sousse)??