Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
HOTREC: goście coraz rzadziej rezerwują noclegi bezpośrednio w hotelach
Nowe badanie przeprowadzone przez stowarzyszenie HOTREC pokazuje, że dominacja internetowych pośredników turystycznych, takich jak Booking.com i Expedia, stale rośnie od 2013 roku, podczas gdy udział rezerwacji bezpośrednich nadal spada.
Celem badania dystrybucji HOTREC jest monitorowanie rozwoju kanałów dystrybucji w europejskiej branży hotelarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem roli pośredników turystycznych online. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z University of Applied Sciences of Western Switzerland Valais i oparte na obserwacjach z ponad 2 800 hoteli w całej Europie zebranych przed wybuchem kryzysu COVID-19.
Z badania wynika, że w latach 2013-2019 udział w rynku internetowych pośredników turystycznych stale wzrastał w europejskim sektorze hotelarskim z 19,7% w 2013 roku do 29,9% w 2019 roku. W tym samym czasie udział rezerwacji bezpośrednich spadł w całej Europie o ponad 10 punktów procentowych z 57,6% w 2013 roku do 45,5% w 2019 roku. Trzema głównymi graczami na internetowym rynku pośrednictwa turystycznego pozostają Booking Holding, Grupa Expedia i w mniejszym stopniu HRS, z udziałem w rynku wynoszącym 92%.
Zdecydowanie najbardziej wpływowym graczem jest Booking.com, z udziałem 68,4% w rynku pośredników. Jego dominacja wzrosła w ciągu ostatnich 6 lat o ponad 8 punktów procentowych (14%), z 60,0% w 2013 r. do 68,4% w 2019 r. Expedia utrzymała swoje udziały w rynku w ciągu ostatnich 4 lat (16,3% w 2019 r., w porównaniu do 16,6% w 2017 r. i 16,8% w 2015 r.). HRS odnotował stały spadek udziałów rynkowych, z 16,6% w 2013 r. do 7,2% w 2019 r.
Jak wskazuje HOTREC, dominacja rynkowa tych trzech spółek powoduje silną zależność i konflikty w hotelach. Większość hotelarzy (56%) odczuwa presję na zaakceptowanie warunków platformy (np. dotyczących polityki anulowania rezerwacji, specjalnych zniżek), których w przeciwnym razie hotele dobrowolnie by nie oferowały. Prawie 60% hoteli nie zgadzało się z OTA i tylko jeden na cztery z nich (26%), w których wystąpiły konflikty, znalazł sprawiedliwe i skuteczne rozwiązanie.
Istotne jest, aby pomimo ogromnej nierównowagi pomiędzy różnymi graczami, warunki rynkowe stały się bardziej sprawiedliwe i zrównoważone, ze swobodą każdego z hotelarzy, aby móc swobodnie ustalać własne warunki dla swoich usług i być w stanie uczciwie negocjować warunki umów z każdym z partnerów dystrybucyjnych. Wejście w życie unijnego rozporządzenia w sprawie platformy biznesowej jest dla hotelarzy źródłem optymizmu, ponieważ oczekujemy, że będzie ono zawierać nadużycia ze strony pośredników internetowych wobec hotelarzy. Patrząc dalej w przyszłość, UE może działać na rzecz ograniczenia dominacji rynkowej takich podmiotów poprzez zapowiadaną ustawę o usługach cyfrowych. Uważamy, że byłby to kolejny krok we właściwym kierunku, podkreślił Markus Luthe, przewodniczący grupy roboczej ds. dystrybucji HOTREC i dyrektor generalny Niemieckiego Związku Hoteli (IHA).
Konsumenci mogą wiele zyskać, rezerwując zakwaterowanie bezpośrednio u hotelarza. A w czasach takich jak obecne, osobisty kontakt, który można uzyskać znacznie częściej, kontaktując się bezpośrednio z hotelem, robi ogromną różnicę. Dlatego HOTREC aktywnie zachęca gości do bezpośredniej rezerwacji. Ponadto, bezpośrednie rezerwacje będą również wspierać ożywienie w sektorze hotelarskim po pierwszej - i mamy nadzieję, że ostatniej - fali COVID-19 - dodaje Luthe.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
OTA dominują hotelowe rezerwacje
[2020-07-27 11:38 109.173.223.*]
Bo dla klienta mają ceny z księżyca. Sami się proszą aby portale rezerwacyjne ich czesały z kasy. odpowiedz »
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Ceny w biurach podróży niewiele wyższe niż przed tygodniem
Właścicielka upadłego biura skazana
Certyfikacja Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego
Przyjęto projekt ustawy o tachografach
Wypadek polskiego autokaru na Węgrzech
Jest decyzja w sprawie przejęcia Condora
Zapadła decyzja w sprawie kontroli na granicach
Włochy zmniejszają ograniczenia
Znamy datę i miejsce kolejnej edycji targów GTM
Andrzej Gut-Mostowy podaje się do dymisji
Grupa Żywiec sprzeda Browar Cieszyn
Polacy coraz chętniej zamawiają egzotyczne potrawy. Jakie kuchnie preferują?
Sąd wydał wyrok w sprawie strajku w LOT
Pasażer bez biletu również zawiera umowę przewozu?
Rozczarowanie turysty odbija się na opinii o branży
Emirates wdraża rozwiązanie mające usprawnić odprawę
Mało Polaków wyjechało turystycznie na Wielkanoc?
Korea Północna chce połączeń lotniczych z Koreą Południową