Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Ceny egzotycznych wyjazdów stabilizują się
Widać stabilizację w średnich cenach wyjazdów egzotycznych - przekonują analitycy Instytutu Traveldata.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 30 grudnia i porównane z cenami z 23 grudnia tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 30 grudnia 2020 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 14 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu ceny spadły o 150 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych wystąpiły zwyżki cen, które wyniosły 33, 13, 101, 18 i 100 złotych.
W minionym tygodniu ceny imprez turystycznych najbardziej spadły w Maroku - o średnio 150 złotych, a nieco mniej obniżyły się na Tureckiej Riwierze i w Hurghadzie - o 107 i 91 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny na obu tych kierunkach istotnie się podniosły).
Największe wzrosty cen w minionym tygodniu wystąpiły w Portugalii - o średnio 93 złote oraz na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Gran Canarii - o 59 i 56 złotych.
W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek wzrosły o 29 i spadły o zaledwie jeden złoty.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zmieszczonym poniżej wykresie.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia - 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 726 złotych (poprzednio ceny także były wyższe o 532, 461, 453, 335, 359 i 263 złote). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów na Gran Canarię - o średnio aż 1668 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i do Hurghady - o średnio 1165 (czyli identycznie jak w poprzednim zestawieniu) i o 807 złotych.
W minionym tygodniu nie odnotowano żadnego kierunku, na którym odnotowano spadek cen w porównaniach rocznych.
W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 748 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty dziewiąty z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, chociaż skala ich negatywnego wpływu weszła ostatnio w wyraźny trend spadkowy. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,02 zł/litr wobec 2,03 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 48,8 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 50,7 procent, a przed dwoma o 53,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była tym razem nadal słabsza, ale w wyraźnie mniejszej skali niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło około 3,3 procent, podczas gdy przed tygodniem polska waluta była słabsza o 4,7 procent, a przed dwoma tygodniami o 6,3 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był nadal negatywny dla organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +205/+215 złotych, czyli wyraźnie mniej niekorzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł +240/+250 złotych, a zwłaszcza przed dwoma tygodniami, gdy wynosił jeszcze +285/+295 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach zimowych obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 871 złotych, podczas gdy w sezonie poprzednim ceny wycieczek spadły w dość podobnej skali, czyli o 932 złote.
Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Gran Canarii i Lanzarote - o 1668 i 1165 złotych, a znacznie mniejsze na Teneryfie i Fuerteventurze - o 475 i 177 złotych.
Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 701 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 428 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie - o średnio 807 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam - o średnio 595 złotych.
Na mniej popularnych kierunkach w zakresie dostępnych rocznych porównań cen odnotowano tylko jeden kierunek, a mianowicie Portugalię, gdzie ceny wzrosły o średnio 195 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019/2020 dla wylotów pierwszym tygodniu lutego 2022) na dwóch wiodących kierunkach zimowych ceny wycieczek, to wzrosły one wyraźnie w Egipcie - o średnio 273 złote, a w niedużym stopniu obniżyły się na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 61 złotych.
Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach jedyny dostępny odczyt dwuletniej zmiany cen pobytu miał miejsce w Portugalii, w której obniżyły się one w tym okresie o 531 złotych.
Stabilizacja średniej ceny wycieczek egzotycznych
Nieco niższe ceny paliwa mogły być jedną z przyczyn stopniowego osłabienia presji na wzrost cen wyjazdów egzotycznych. W okresie ostatniego tygodnia ceny wyjazdów na tych kierunkach spadły o średnio 23 złote, podczas gdy w poprzednim zestawieniu spadek wyniósł 43 złote, a we wcześniejszych ceny wzrastały o 30 i 221 złotych. Zniżki cen pobytu miały miejsce w Kenii - o 336 złotych, na Dominikanie - o 119 złotych i na Kubie - o 99 złotych, natomiast w nieznacznej skali podniosły się ceny wyjazdów na do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o 22 złote, a znacznie większej do Meksyku - o średnio 418 złotych.
W ujęciu rocznym średnie ceny były wyższe o 771 złotych, przed dwoma i czterema tygodniami średnie roczne zwyżki wyniosła niemal tyle samo - 771 i 761 złotych, ale przed sześcioma tygodniami roczne ceny były wyższe o aż 1169 złotych. Tym razem znacznie niższe niż przed rokiem były ceny pobytu jedynie na Kubie - o średnio 1641 złotych. Na pozostałych kierunkach roczne ceny wzrosły, w mniejszym stopniu w Meksyku i na Dominikanie - o 170 i 399 złotych, a bardziej zdecydowanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kenii - o średnio 779 i 965 złotych.
W siódmym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym ceny wyjazdów wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły się w biurze Coral Travel - o średnio około 680 złotych, a w mniejszym stopniu w biurach Exim Tours i Best Reisen - o średnio około 220 i 150 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 500 do aż prawie 1250 złotych.
W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera raczej nieoczekiwanie zajęło biuro Rainbow z liczbą 15 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 6, a przed dwoma 9 ofert), które wyprzedziło niemal "etatowego" lidera, czyli biuro TUI Poland - 13 ofert (poprzednio 12 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma 18 ofert) oraz buro Coral Travel - 8 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 6, a przed dwoma 2 oferty).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 6 ofert i Rainbow - 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 8 ofert oraz Itaka - 7 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wzmocniło swoją pozycją zarówno w Egipcie, jak i na Wyspach Kanaryjskich, zaś TUI Poland utrzymało ją w Egipcie, a nieznacznie osłabiło na Wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawia również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W siódmym zestawieniu w tym sezonie zimowym w skład tabeli w okresie minionych dwóch tygodni pozostał taki sam, a zmiany dotyczyły jedynie kolejności zajmowanych pozycji. Po raz kolejny na dwóch pierwszych pozycjach wymieniły się miejscami biura Coral Travel (nowy lider) i Best Reisen. Ponadto awans z pozycji 5 na 3 odnotowało biuro Sun & Fun przesuwając tym samym o jedną pozycję w dół biura Exim Tours (z 3 na 4) i Rainbow (z 4 na 5).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Ile Polacy mieli wydać na wakacje
Polacy będą podróżować, ale oszczędniej
Fałszywe oskarżenie o terroryzm spowodowało duże zamieszanie w Rzymie
Egipt wprowadza nowe ograniczenia
Jak POT zamierza promować Polskę w 2018 roku?
Ceny w biurach podróży niewiele wyższe niż przed tygodniem
Sfinks aktualizuje strategię do roku 2022
Północna Izba Gospodarcza: Tarcza Finansowa to żadna bazooka
Czarnogóra - Polacy na 8-mym miejscu
Małopolska rozpoczyna nowy projekt turystyczny
Bezpieczeństwo komputerów gości też jest ważne
Siedziba agenta czy organizatora decyduje o właściwości miejscowej sądu?
Jest decyzja w sprawie przejęcia Condora
Biuro podróży Oskar z Poznania
Bułgarscy restauratorzy naciągali turystów?
Traveldata: kierunki włoskie dużo tańsze niż przed rokiem
Rok z pandemią - weź udział w badaniu
Optymistyczny początek nowego roku w biurach podróży
Nowe połączenia Wizz Air Abu Zabi
HOTREC: goście coraz rzadziej rezerwują noclegi bezpośrednio w hotelach