Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Wakacje 2024 - sprzedaż idzie świetnie
Oferty na lato 2024 dostępne są od ponad dwóch miesięcy, a zainteresowanie nimi rośnie z tygodnia na tydzień w sieci wakacje.pl. Pierwsze podsumowania przedsprzedaży wskazują na kilka trendów. Wyjazdy nie tylko rezerwujemy wcześniej niż zazwyczaj, chętniej też latamy z lotnisk lokalnych. Dokąd? Głównie do Turcji, Grecji, Egiptu oraz Tunezji.
Touroperatorzy z programem na kolejne lato wyszli wcześniej niż zazwyczaj - o ile w poprzednich latach rezerwacje ruszały w połowie sierpnia, w tym roku sprzedaż została otwarta już w pierwszej połowie lipca.
Ten rok ponownie pokazał, że nie warto odkładać decyzji o zakupie wyjazdu letniego na ostatnią chwilę. Wiele osób zarezerwowało wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu skorzystało z szerokiego wyboru kierunków i hoteli. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku niektórych destynacji i terminów oferta last minute była mocno ograniczona, momentami w ogóle jej brakowało. Sukces przedsprzedaży skłonił touroperatorów, by z programem na Lato 2024 wyjść jeszcze wcześniej i widać, że turyści na ten moment czekali. Warto pamiętać, że przy podpisaniu umowy wpłaca się jedynie kilkunastoprocentową zaliczkę, pozostałą należność reguluje się zazwyczaj dopiero na miesiąc przed wylotem mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl.
Trend do wcześniejszego kupowania wyjazdów letnich ponownie zaczyna się utrwalać - przed pandemią był bardzo wyraźny, w latach 2020-2021 z oczywistych powodów klienci kupowali w ostatniej chwili, ale na tegoroczne lato znów rezerwowali z wyprzedzeniem. Potwierdza to raport Polskiej Izby Turystyki, którego jednym z partnerów były Wakacje.pl.
Które kierunki wybierane są najchętniej?
Z analizy sprzedaży Wakacje.pl wynika, że na ten moment tytuł lidera wśród krajów turystycznych trafia do Turcji. Na drugim miejscu, podobnie jak w tym roku, pojawia się Grecja, trzecią pozycję w przedsprzedażowym rankingu zajmuje Egipt, a czwartą Tunezja. Kolejne tygodnie pokażą, czy i jak te rankingi popularności będą się zmieniać.
W kończącym się sezonie letnim do Turcji można było polecieć ze wszystkich 12 lotnisk Polski, w przyszłym sytuacja powinna wyglądać podobnie. Co więcej, touroperatorzy zapowiadają uruchomienie rejsów do lubianych kierunków z kolejnych portów regionalnych. I tak do Tunezji będzie można polecieć z dziewięciu lotnisk, w tym z Olsztyna-Mazur. Poza największymi portami kierunek w swoich rozkładach mają także Lublin, Łódź czy Rzeszów.
W tym roku Polacy chętnie latali na wakacje z portów lokalnych, znajdujących się blisko ich miejsca zamieszkania. Było to możliwe dzięki rozbudowanej ofercie touroperatorów, która opierała się zarówno na przelotach czarterowych, jak i realizowanych przez tanie i klasyczne linie lotnicze. Na przyszły rok biura znów stawiają na regiony - potwierdzają to przedstawione przez nich programy. Dla klientów oznacza to większą dostępność oferty i atrakcyjne ceny wyjaśnia Dominik Miłowski.
Tradycyjnie Wakacje.pl sprawdziły też poziom zainteresowania kierunkami w poszczególnych grupach klientów. Widać, że Turcja i Grecja królują zarówno wśród par, jak i rodzin z dziećmi. Nie ma w tym nic zaskakującego, to właśnie te kraje oferują najszerszą bazę noclegową obejmującą zarówno resorty z wieloma atrakcjami i bogatym programem all inclusive, jak i mniejsze, także butikowe hotele położone albo w oddaleniu od centrów miast, które pozwalają na spokojny wypoczynek, albo w ich pobliżu, dzięki czemu klienci mogą realizować wycieczki na własną rękę, korzystając przy tym z ochrony, jaką dają biura podróży.
W pierwszych kilkunastu tygodniach przedsprzedaży najwięcej osób zarezerwowało wyjazdy na czerwiec. To coraz popularniejszy miesiąc na letni wypoczynek - w tym czasie w basenie Morza Śródziemnego pogoda jest już gwarantowana, jednocześnie można skorzystać z nieco niższych cen niż w szczycie sezonu. Z każdym rokiem widać, że Polacy chętnie wyjeżdżają na urlop wiosną i jesienią. Korzyści są oczywiste - wówczas nie tylko ceny są niższe, łatwiej odwiedzić lokalne zabytki i atrakcje, bo gości jest mniej, można też wypocząć w spokojniejszej atmosferze. To trend dobry również dla kierunków, które mogą rozwijać się w zrównoważony sposób oraz dla przedsiębiorców, którym łatwiej zaplanować program i poprowadzić sprzedaż. Przed wakacjami podróżują zazwyczaj osoby dorosłe oraz rodzice z małymi dziećmi, którzy nie są tak bardzo uzależnieni od przerw szkolnych.
Pierwsze analizy potwierdzają też znajomy trend - największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy tygodniowe, na które, jak dotąd, zdecydowało się prawie 62 proc. klientów (+3,3 proc. rok do roku), na drugim miejscu pojawiają się pobyty na 8-13 dni - wybierze się na nie 27,5 proc. podróżnych (+0,5 proc. rok do roku), na trzecim na 14 dni (8,5 proc.). Znakomita większość, bo obecnie 95,2 proc. osób, które już kupiły wyjazd w Wakacje.pl na kolejny sezon letni, będzie wypoczywać w ramach opcji all inclusive.
Dane ze sprzedaży pokazują również, że w segmencie turystyki zorganizowanej rośnie znaczenie portów lokalnych. Nadal najszerszą ofertę mają Lotnisko Chopina w Warszawie i port w Katowicach i to właśnie one odpowiadają za ponad 50-procentowy udział w sprzedaży wyjazdów na Lato 2024, ale wzrost liczby klientów widać przy Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Oferta rozwijana jest systematycznie również w Łodzi, nie należy zapominać o Radomiu, który w tym roku po raz pierwszy obsługiwał klientów biur podróży, a w przyszłości ten segment ruchu chce mocniej rozwijać. Wśród nowości, jakie pojawiają się w rozkładach lotów z regionów, warto zwrócić uwagę na program poszczególnych touroperatorów z Gdańska, w którym (według bieżących rozkładów) znalazły się Szarm el-Szejk, Płw. Chalkidiki, Gruzja, Teneryfa, Fuerteventura i Gran Canaria. Rzeszów wzbogacił się o Fuerteventurę, Zielona Góra o Marsa Alam, a Wrocław o Szarm el-Szejk.
Klienci rezerwują z wyprzedzeniem, bo, po pierwsze, korzystają z dużego wyboru, dzięki czemu łatwiej znajdują ofertę dopasowaną do oczekiwań, także w zakresie budżetu. Po drugie, mają dostęp do dodatkowych korzyści, takich jak gwarancja najniższej ceny, niezmienności ceny - ta ostania zabezpiecza ich na wypadek wzrostu cen walut czy paliwa lotniczego, w zależności od promocji mogą też skorzystać z opcji elastycznej, czyli zmian w rezerwacji w zakresie kierunku, terminu, czy hotelu.
Polacy korzystający z biur podróży wiedzą, że planowanie wyjazdów z dużym wyprzedzeniem po prostu się opłaca. Potwierdzają to nie tylko obserwowane trendy rynkowe, ale też porównanie cen na przyszłe lato z ofertami last minute, które dostępne były w kończącym się sezonie. W zależności od kierunku oraz standardu hotelu sięgają one ponad 20 proc. na korzyść przedsprzedaży. Co więcej, widzimy, że część biur podróży obniżyła ceny proponowane w ramach wcześniejszej rezerwacji wobec zeszłego roku mówi Anna Podpora, head of product development w Wakacje.pl.
Analiza średnich cen dla czterech standardów obiektów pokazuje, że w przypadku pobytów w hotelach trzygwiazdkowych oferta na przyszły rok jest o 25 proc. tańsza od last minute dostępnego w sezonie Lato 2023 przy Albanii, dla Portugalii różnica wynosi -16 proc. Nieco taniej jest też w Grecji (-6 proc.) i w Hiszpanii (-2 proc.).
Przy zakwaterowaniu w czterech gwiazdkach największe różnice znów dotyczą Albanii (-20 proc.), ale też Grecji (-8 proc.), Portugalii (-7 proc.) i Chorwacji (-5 proc.). Przy obiektach o standardzie 4*+ na korzyść przedsprzedaży wobec zakupu w ostatniej chwili najlepiej wypadają Tunezja i Chorwacja (w obu przypadkach -21 proc.), Hiszpania (-10 proc.), Albania (-8 proc.), Portugalia i Bułgaria (odpowiednio -6 i -5 proc.). Jeśli ktoś planuje wypoczywać w hotelu pięciogwiazdowym, przy wcześniejszej rezerwacji zaoszczędzi wobec tegorocznego last minute średnio 17 proc. przy Włoszech, 16 proc. przy Grecji i Chorwacji, 14 proc. przy Tunezji, 10 proc. przy Albanii i 8 proc. przy Hiszpanii.
W tym roku na rynku pojawili się nowi touroperatorzy, którzy zaoferowali dodatkowe programy, poszerzając w znaczący sposób ofertę w szczególności do Turcji, Egiptu i Tunezji. Więcej propozycji to także większa konkurencja, a to zawsze dobra wiadomość dla klientów. Obserwujemy, że promocje na przyszłe lato są od kilkudziesięciu do kilkuset złotych od osoby atrakcyjniejsze niż przed rokiem. Dotyczy to wyjazdów wybranych touroperatorów do Grecji, Turcji, Tunezji czy Bułgarii. W tym roku znów, w większości przypadków, zastosowanie ma zasada, że wraz z upływem czasu od startu promocji ceny rosną, dlatego nie warto zwlekać i najlepiej już teraz zainteresować się przyszłorocznymi wakacjami
dodaje Anna Podpora.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Jednym z powodów, dla których klienci wstrzymują się z decyzjami o zakupie, jest obawa, że ich plany wyjazdowe mogą się w ostatniej chwili zmienić. Łatwo temu zaradzić - by nie stracić pieniędzy, wystarczy wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które w uzasadnionych przypadkach gwarantuje zwrot 100 proc. wpłaconych pieniędzy.
Wakacje.pl przygotowały bardzo szeroką ofertę ubezpieczeniową, o której z dumą możemy powiedzieć, że jest najlepsza na rynku. Poza polisami zabezpieczającymi klientów na wypadek rezygnacji, oferujemy również ubezpieczenia obejmujące zachorowania i skutki nieszczęśliwych wypadków nawet po spożyciu alkoholu czy będących konsekwencją chorób przewlekłych. Zdrowie to coś, na czym nie należy oszczędzać. Warto więc za cenę kilkunastu-kilkudziesięciu złotych w przeliczeniu na dzień zapewnić sobie beztroskie wakacje podsumowuje Edyta Gryczan-Kwiatkowska, product manager w Wakacje.pl.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Rzeszowscy restauratorzy ugoszczą bohaterów II wojny światowej
Airbnb usunie oferty z Zachodniego Brzegu Jordanu
Analitycy przewidują rozwój turystyki we wschodniej Afryce
Trwają przygotowania do kongresu turystyki religijnej
Co piąty zagraniczny turysta w styczniu był Niemcem
Ceny egzotycznych wyjazdów stabilizują się
Którzy przewoźnicy zostali wyróżnieni przez APEX?
Lufthansa obsłużyła w Polsce rekordową liczbę pasażerów
Ryanair nie da wyboru pasażerom
Festiwal koktajli w 6 miastach
Ile Polacy mieli wydać na wakacje
Polacy będą podróżować, ale oszczędniej
Polskie stoisko najlepsze na targach FITUR
Płatny wstęp na jedną z najpiękniejszych włoskich plaż
MerlinX: szczyt sprzedaży już za nami
Sfinks aktualizuje strategię do roku 2022
Wiadomości TVP1 Poszukujemy osób poszkodowanych przez linie lotnicze
Biuro podróży Oskar z Poznania
Wiadomości TVP1 Poszukujemy osób poszkodowanych przez linie lotnicze