Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Turystyka zarażona koronawirusem. Kto zapłaci za odwołane wyjazdy?
Koronawirus od paru tygodni wywołuje niepokój u większości ludzi. Pojawiają się pytania o anulacje imprez turystycznych, lotów, czy noclegów w hotelach. Poniżej publikujemy komentarz dr. Piotra Kociszewskiego, prodziekana Wydziału Turystyki i Rekreacji w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.
Odwołane loty, strach i zamknięte strefy.
Aktualna sytuacja globalna związana z rozprzestrzenianiem się występowania zachorowań na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) wywołuje bardzo duży niepokój w wielu dziedzinach życia społeczno-ekonomicznego. Informacje, które docierają za pośrednictwem mediów, w tym społecznościowych mają także wpływ na nastroje związane z podróżowaniem, a przez to konkretne zachowania konsumentów. Mówiąc dosłownie - zawieszeniu w wielu przypadkach ulegają plany wyjazdowe Polaków, a branża turystyczna stoi przez ryzykiem poważnych problemów i wielu niejasności. W praktyce wiąże się to z m.in. wstrzymaniem lotów przez linie lotnicze czy odwołaniem wycieczek. Pojawiające się najczęściej pytanie ze strony konsumentów dotyczy ewentualnej rezygnacji i odzyskania wpłaconych zaliczek lub wręcz całych kwot.
Kiedy możemy odstąpić od umowy z biurem podróży?
W tej sytuacji, w przypadku klientów, którzy wykupili pakiety turystyczne biur podróży swoje zastosowanie mogą znaleźć zapisy Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. 2017 poz. 2361). W artykule 47 ust. 4 przywołanej ustawy zapisano bowiem, że "Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie."
Podróże do Chin i północnych Włoch
Tak stanowi prawo, natomiast idąc krok dalej - sporą dyskusję wywołuje interpretacja zacytowanych powyżej zapisów. Nie ma bowiem wątpliwości, że zapisy te dotyczą niewątpliwie Chin i rejonu Wuhan, gdzie rozpoczęła się globalna ekspansja koronowirusa czy północnych Włoch - regionu Lombardii, gdzie również przez władze formalnie zostały odizolowane niektóre rejony. Znajduje to również swoje potwierdzenie w działaniach poszczególnych podmiotów - m.in. w odwołaniu połączeń przez PLL LOT do Pekinu i możliwości odzyskania pieniędzy za bilety lub ich przebukowania przez klientów czy anulacji wycieczek biur podróży, analogicznie - z możliwością pełnego zwrotu dla konsumentów.
Wyjazdy w regiony z pojedynczymi przypadkami zachorowań
W przypadku jednak wielu innych miejsc regionów, z których poprzez media płyną komunikaty o występowaniu pojedynczych przypadków zarażenia koronawirusem, sytuacja dotycząca prawa do rezygnacji i wyjazdu i automatycznego odzyskania całej wpłaconej kwoty pozostaje bardziej złożona.
Warto bowiem zauważyć, że nie ma oficjalnego stanowiska np. rządu RP poprzez wytyczne MSZ lub władz danych krajów o formalnym zakazie wjazdu do miejsc, gdzie wystąpiły przypadki zachorowania koronawirusem. Do chwili obecnej nie pojawiły się bowiem formalne ogłoszenia o epidemii lub nie zostały w praktyce zamknięte granice. Ponadto od organów sanitarno-epidemiologicznych (w przypadku Polski Głównego Inspektora Sanitarnego) płyną komunikaty dla podróżujących (aktualizowane codziennie, na podstawie danych EDCC oraz WHO), mające jednak charakter ewidentnie doradczy, a nie wartość decyzji formalnej. Użyte w nich sformułowanie brzmi "GIS nie zaleca podróżowania . Ponadto w przypadku niektórych destynacji - dotyczy on nie jednoznacznie całego kraju, lecz szczególności wybranych regionów - tak jak ma to miejsce w przypadku Włoch, gdzie rekomendowane jest powstrzymanie się od podróży do przede wszystkim regionów północnych.
Co na to biura podróży?
Jak zatem może zostać rozwiązany sytuacja pojawiających się w ostatnich dniach zapytań klientów o możliwości rezygnacji z wycieczek do wielu innych miejsc? Jak zaznaczono powyżej - jest ona złożona i wręcz w pewnym momencie może stać się dosłownie "walką na argumenty". Z perspektywy organizatora turystyki może pojawić się stanowisko, iż nie zachodzą wystarczające przesłanki do automatycznego anulowania całej wycieczki. Sytuacja klienta jest zatem określona przez tzw. "ogólne warunki uczestnictwa" każdego organizatora, stanowiące integralną część umowy z biurem podróży. Klient ma zawsze prawo do anulacji/rezygnacji z imprezy turystycznej, tylko pojawia się pytanie - jakie ma to konsekwencje w praktyce? W ramach poszczególnych zapisów organizatorzy turystyki wskazują konkretne graniczne terminy rezygnacji i wynikające z tego konsekwencje finansowe, na ogół wyrażone za pomocą procentowych potrąceń. Czy biura podróży uznają racje klientów i np. przychylą się do pozytywnej odpowiedzi poprzez zwrot całościowy kosztów lub zmianę terminu wyjazdu? To pytanie na tę chwilę wydaje się mocno subiektywne, bowiem zapewne każda sytuacja będzie rozpatrywana oddzielnie, biorąc pod uwagę konkretne warunki brzegowe itd.
Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy Klient ma wykupione ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w formie konkretnej polisy. W tym przypadku za każdym razem należy weryfikować także zapisy "ogólnych warunków uczestnictwa" pod kątem zawarcia właśnie epidemii/sytuacji kryzysowych wśród wystarczających powodów do uznania roszczenia.
Dwie dodatkowe uwagi warte wspomnienia o charakterze praktycznym:
Może w tym kontekście potrzebna jest dyskusja o nie tylko zabezpieczeniu interesu klientów, ale i właśnie organizatorów turystyki od takich sytuacji, na wzór np. pomocy państwowej dla ofiar klęsk żywiołowych itd.?
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Komentarz w sprawie koronawirusa
[2020-03-03 10:13 37.47.226.*]
wreszcie ktoś zadał pytanie, które powinno paść dawno, UOIK już reklamuje, że zmienią przepisy i jak tylko klient wyrazi wolę to organizator ma mu natychmiast dawać całą kasę za wycieczkę. z tego co słyszałam hotele nie chcą zwracać kasy a sądzenie się ze wszystkimi to czas, pieniądze i to duże plus sądy za granicą więc niekorzystne dla organizatora, ubezpieczalnie umywają ręce bo wiadomo, są od brania kasy a nie jej wydawania co najlepiej widać na sytuacjach w Europie gdzie zmuszają wręcz klientów aby korzystali z karty ubezpieczeniowej EKUZ obciążającej nas wszystkich jako Polaków a nie z polis, za które zapłacili klienci, mam to na co dzień latem więc
mówię fakty, teraz jak zawsze organizatorzy maja płacić a skąd wezmą pieniądze jak hotele nie oddadzą zaliczek? przy tak małych marżach branzy jest to bez szans a raczej gwarancja upadłości, jestem agentem a nie organizatorem i nie chcę tracić klientów przez następne upadki w branży bo to odbija się na nas, zawsze ubezpieczyciele stawali na rzęsach i chcieli jak najwięcej kasy za ubezpieczenia, odkąd jest fundusz już nie chcą tylko zmniejszają patrząc na beneficjenta vzyli fundusz, który ma płacić za upadki biur podróży odpowiedz »Komentarz w sprawie koronawirusa
[2020-03-03 12:00 83.5.215.*]
i słusznie zwłaszcza ,że hotele chcą zadatek który jest niezwracalny a nie zaliczkęa bilety lotnize nie podlegają niejako ustawie odpowiedz »
Komentarz w sprawie koronawirusa
[2020-03-03 12:48 188.146.134.*]
Jestem agentem turystycznym i przedsiębiorcą i tak naprawdę nikt o nas się nie martwi ,że my znów tracimy pieniądzę,nasz czas . Każdy martwi się o klienta albo touroperatora. A w rzeczywistości to my mamy największy kontkat z klientem i nam się najbardziej zawsze obrywa od klientów i finansowo , ponieważ jak biuro ogłosi upadłość to nam nikt nie wypłaca pieniędzy za naszą wykonaną pracę. w sutuacji ,która jest teraz każdy z nas się martwi co z naszymi klientami oraz co z naszymi prowizjami . Jeśli dalej będzie tak jak jest wszyscy splajtujemy. Mam dość ciągle dokładać do swojego interesu i tracić pieniądzę.
Agenci i touroperatorzy skąd mają brac pieniądzę i oddawać klientom jeśli hotele czy linie lotnicze nie będą chciały zwracać zaliczek .
Powinno być także zmienione prawo i ułatwienie pracy dla agentów jak i organizatorów. Wkońcu jest nas dość sporo na rynku i dajemy zatrudnienia. Rząd powinien się losem także takich osób zainteresować . Zwłaszcza w takich sytuacjach jest nasz los niepewny a żaden ubepzieczyciel nie ubezpieczy nas od takich sytuacji. Zadbhamy o turyste ale także o agnetow i organizatorów. odpowiedz »Subskrypcja newsletterów TUR-INFO.PL
[2020-03-05 17:05 5.172.232.*]
Tez jestem agentem. A skąd pieniądze na lokal, ZUS, jeśli w biurze w ogóle nie ma Klientów , pomijając tych , którzy przychodzą anulować imprezy. UOKi K przeciwko nam, Prezes Agentów też gada bzdury.
Touroperatorzy też nie końca szanują Agentów. Odnoszę wrażenie,że najchętniej pozbyliby się tej grupy. Prowizję coraz niższe.
Klienci przesadzają.
Jeden wielki bałagan.
Trzeba szukać pracy. odpowiedz »Subskrypcja newsletterów TUR-INFO.PL
[2020-03-12 17:55 83.4.105.*]
Drogi Agencie. Jeśli chcesz być szanowanym to MUSISZ mieć duuużą sprzedaż i jeszcze więcej pieniędzy aby pokazać plecy komuś kto Ciebiie w biznesie nie szanuje. Ale w Polsce co 3-cia osoba to biznesmen (biurko i telefon) bez żadnego zaplecza (często na bezzwrotnej pożyczce z Urzędu Pracy) bo tak nawołuje władza - Polacy bogaćcie się, otwierajcie biznesy. Więc nic dziwnego że WIELCY urządzili sobie agencyjne wyścigi szczurów a Agenci to pokornie zaakceptowali. Nie szukaj więc Agencie ani szacunku, ani perspektyw (a tym bardziej pomocy). odpowiedz »
Komentarz w sprawie koronawirusa
[2020-03-13 13:18 85.11.113.*]
Jak to kto zapłaci? :) Turyści, którzy teraz rezygnują z wyjazdów, a za trzy miesiące kupią je po odpowiednio wyższej cenie. Ja teraz wyhaczyłam Grecję na lipiec i nie mam zamiaru z niej rezygnować. odpowiedz »
Turystyka zarażona koronawirusem. Kto zapłaci za odwołane wyjazdy?
[2020-03-14 15:43 89.64.74.*]
Teraz to tak, ale co z sens odwoływać wakacje na lato? To za kupę czasu, a ponadto w razie gdyby się coś jeszcze działo można bezpłatnie zmienić rezerwację. A potem będzie płacz że drogie wczasy. Sami sobie robimy ziaziu i naszym portfelom odwołując wakacje na czerwiec - lipiec. odpowiedz »
Turystyka zarażona koronawirusem. Kto zapłaci za odwołane wyjazdy?
[2020-03-14 19:31 213.76.39.*]
https://prawoturystyka. wordpress. com/2020/03/14/koronawirus - odwolanie - imprezy - to - zwrot - pieniedzy/ odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Szybciej z Krakowa do Warszawy?
Słowacja zaostrza covidowe restrykcje
Polska Organizacja Turystyczna znów nagrodzona
Dodatkowe dofinansowanie dla Kolei Dolnośląskich
Którzy przewoźnicy zostali wyróżnieni przez APEX?
Lufthansa obsłużyła w Polsce rekordową liczbę pasażerów
Wiadomości TVP1 Poszukujemy osób poszkodowanych przez linie lotnicze
KLM zapowiada kolejne połączenie do USA
Koleje Dolnośląskie wprowadzają wagony rowerowe
Właścicielka biura podróży doprowadzona do prokuratury
W województwie kujawsko-pomorskim powstanie nowa atrakcja turystyczna
Wakacje 2024 - sprzedaż idzie świetnie
Polskie stoisko najlepsze na targach FITUR