Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
ETC: powrót do wyników sprzed pandemii najwcześniej w 2024 r.
Międzynarodowe podróże powrócą do poziomu sprzed pandemii najwcześniej w 2024 roku - uważa Europejska Komisja Turystyki.
Pomimo silnego letniego odbicia, ETC prognozuje, że do końca 2021 r. liczba przyjazdów turystów międzynarodowych do Europy będzie o 60% niższa niż w 2019 r. Liczba przyjazdów turystów do Europy w połowie roku była nadal niższa o 77% w porównaniu z 2019 r. Wzrost liczby europejskich pasażerów lotniczych nabrał tempa w miesiącach czerwcu (-69%), lipcu (-57%) i sierpniu (-49%), ale to wszystko poziomy dużo niższe niż przed pandemią.
Najnowsza edycja kwartalnego raportu "European Tourism Trends & Prospects" przygotowanego przez Europejską Komisję Turystyki (ETC) monitoruje wpływ COVID-19 na sektor, badając jak aktywność turystyczna odbija się od obecnej fali infekcji i trwających programów szczepień.
Z naszego najnowszego kwartalnego raportu 'European Tourism Trends & Prospects' jasno wynika, że programy szczepień już odegrały kluczową rolę w pomocy w odbiciu się podróży. Wprowadzenie szczepionki na COVID-19 miało kluczowe znaczenie dla złagodzenia wymogów wjazdowych i zwiększenia atrakcyjności podróży w sezonie letnim. Same szczepienia jednak nie wystarczą. Nadchodzi zima i Europa musi koniecznie dążyć do dalszego przywracania swobody przemieszczania się poprzez wdrażanie bardziej całościowych i spójnych rozwiązań w zakresie podróżowania w obrębie UE i poza nią. - powiedział Luis Araujo, prezes ETC.
Europa ma obecnie najwyższy wskaźnik szczepień spośród wszystkich regionów świata, co ma umożliwić uwolnienie znacznego, niewykorzystanego popytu. W rzeczywistości europejskie ośrodki turystyczne już cieszyły się silniejszym niż oczekiwano sezonem letnim dzięki udanym programom szczepień. Ponadto stworzenie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID-19 miało zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpiecznego podróżowania w całym regionie i przyczyniło się do uproszczenia mobilności transgranicznej. W rezultacie odnotowano wzrost liczby podróży wewnątrzregionalnych, które w 2021 r. mają stanowić 85% europejskich przyjazdów międzynarodowych, w porównaniu z 77% w 2019 r.
Powrót działalności turystycznej był różny w zależności od miejsca docelowego, przy czym najchętniej wybierane były te miejsca, które wcześniej otworzyły swoje granice dla zaszczepionych podróżnych. Grecja, jako pierwszy kraj, który ponownie otworzył się na turystów, zapewniła najsilniejsze odbicie w zakresie noclegów (-19% w porównaniu z 2019 r.), chociaż przyjazdy zagraniczne były słabe. Najmniejszy spadek liczby przyjazdów w stosunku do 2019 r. odnotowano w Chorwacji (-37%), która była w stanie przedłużyć swój znakomity wynik poza sezonem, przyjmując 1,9 mln przyjazdów turystycznych we wrześniu. Z kolei w Czechach (-94%) odnotowano najostrzejszy spadek w związku z rozszerzeniem rygorystycznych środków COVID-19 na cały rok.
Wszystkie europejskie destynacje odnotowały tego lata wyższy poziom obłożenia hoteli w porównaniu z rokiem 2020, na podstawie danych za okres od lipca do września. W kilku miejscach odnotowano wskaźniki obłożenia bliskie 70%, w tym w Słowenii, Wielkiej Brytanii, Monako i Turcji.
Europejski wzrost liczby pasażerów lotniczych również nabrał tempa w miesiącach czerwcu (-69%), lipcu (-57%) i sierpniu (-49%) w porównaniu z rokiem 2019, chociaż globalny przychód z pasażerokilometrów (RPK) w sierpniu pozostał na poziomie o połowę niższym niż przed pandemią COVID-19. Względna poprawa w miesiącach letnich wynikała głównie z popytu na krajowe podróże lotnicze.
Mimo że w 2021 r. europejskie podróże poczyniły pozytywne postępy, przed nami jeszcze długa droga, ponieważ w połowie roku liczba turystów przybywających do Europy spadła o 77%. Wolniejsze wprowadzanie szczepionek w Europie Wschodniej i na niektórych dużych rynkach pozaeuropejskich może potencjalnie opóźnić ożywienie, co stanowi utrzymujące się ryzyko.
ETC zaobserwowała również zauważalną nieobecność podróżujących na długich dystansach, z przyjazdami z USA do Europy utrzymującymi się na poziomie 90% poniżej poziomów z 2019 r. w przypadku jednej trzeciej zgłaszanych miejsc docelowych. Nieobecność chińskich turystów była również dotkliwie odczuwalna w całej Europie, a wszystkie raportowane destynacje odnotowały spadki o ponad 90% w porównaniu do 2019 roku.
Ogólnie rzecz biorąc, przewiduje się, że do końca 2021 r. liczba przyjazdów turystów międzynarodowych do Europy będzie o 60% niższa niż w 2019 r., a wiele innych czynników nadal wpływa na ożywienie europejskiej turystyki. Należą do nich stale zmieniające się ograniczenia i polityka w zakresie COVID-19, ponowne wybuchy epidemii oraz zamieszanie wokół systemu ograniczeń oznaczanych kolorami w UE, który jest w różny sposób stosowany w różnych miejscach w Europie. Przyjęcie różnych systemów akceptacji szczepionek nieuznawanych przez EMA może również w dalszym ciągu wpływać na destynacje, które są w dużym stopniu uzależnione od podróży długodystansowych.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
MSiT chce 10 strategii dla
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Dział hotele, pensjonaty:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
30 lat Rego-Bis: będziemy świętowali wraz z naszymi klientami i partnerami
Polak zwycięzcą prestiżowego konkursu kulinarnego
Poznaliśmy datę przyszłorocznego Tour Salonu
Nielegalny organizator wyjazdów stanie przed sądem
Rzecznik MŚP zgłasza senatorom postulaty branży turystycznej
Lotniska będą potrzebować kilku lat na odbudowanie ruchu pasażerskiego
Lotnisko Chopina zostanie zamknięte
Za zamówienie w Pyszne.pl będzie można zapłacić kartą Sodexo
Nowa funkcja na stronie PKP Intercity
Coraz więcej turystów w Niemczech
Kto wygrał Turystyczne Mistrzostwa Blogerów?
Saksonia rozpoczyna nową kampanię promocyjną
Fru.pl bije swoje sprzedażowe rekordy
Mc Donalds wprowadza nową opcję dla klientów
Turyści poszkodowani w wyniku erupcji wulkanu
Długie weekendy listopadowe również popularne
Bilety POLREGIO dostępne poprzez platformę KOLEO
Nastroje konsumenckie nie wspierają turystyki wyjazdowej
Lot zainaugurował połączenie do Indii
Wyraźne ożywienie w turystyce przyjazdowej