Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Lato w środku zimy droższe niż przed rokiem
Ceny wyjazdów turystycznych na ferie zimowe są ciut niższe niż przed tygodniem, ale ciągle droższe niż rok temu - wynika z analizy przygotowanej przez Instytut Traveldata.
Zestawienie cen obejmuje szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2019/20 definiowanym jako drugi pełny tydzień lutego 2020 roku (10.02-16.02.2020), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego zebranych 13 grudnia z cenami dla tego samego tygodnia z 6 grudnia, a w porównaniach rok do roku z cenami z 13 grudnia 2018 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wobec poprzedniego tygodnia spadły o 5 złotych (w poprzednich zestawieniach spadły o 29 i 12 złotych, rosły o 10, spadły o 3 oraz rosły o 121 złotych). Największe zniżki cen wystąpiły w Portugalii - o 185 złotych (poprzednio był tam duży wzrost) oraz na Teneryfie (ponownie) i w Maroku - o 155 i 122 złote. Zdecydowanie największą zwyżkę średnich cen odnotowano na Malcie - o 438 złotych (poprzednio na tym kierunkach były największy spadek) oraz na Fuerteventurze (czwarty raz z rzędu) i Gran Canarii (odreagowanie poprzedniego dużego spadku) - o 59 i 32 złote. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek spadały o odpowiednio 18 i 3 złote.
W minionym tygodniu kolejny raz spadły ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o średnio 31 i 5 złotych, a w okresie ostatni dwóch tygodni na tych kierunkach zniżki wyniosły 10 i 56 złotych. Na pozostałych kierunkach zmiany cen w tym okresie były wyraźnie większe. W ostatnim tygodniu jedynym kierunkiem, na którym ceny rosły (oprócz pojedynczych wysp kierunku kanaryjskiego) była Malta, gdzie średnie ceny podniosły się o 438 złotych. Pomijając Portugalię i Maroko, gdzie średnie ceny spadły o 185 i 122 złote, obniżki na pozostałych kierunkach były nieduże i zawierały się w przedziale od 5 do 31 złotych. W okresie dwutygodniowym największa zwyżka cen również wystąpiła na Malcie - o 516 złotych, a na pozostałych kierunkach przeważały zniżki, z których największe również miały miejsce w Maroku i Portugalii - o odpowiednio 252 i 186 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 251 złotych (w poprzednich zestawieniach ceny były wyższe o 228, 259, 96, 266 i 255 złotych). W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty zanotowano spadki cen wycieczek rok do roku o 60 i 10 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz kursów głównych walut zabezpieczanych przez organizatorów turystyki, to sytuacja w porównaniu z okresem sprzed roku tym razem tym razem była dla organizatorów całkowicie neutralna.
Ceny paliwa lotniczego kształtowały się na tym samym poziomie jak przed rokiem i wyniosły po 2,60 zł/litr (w poprzednich dwóch zestawieniach spadki cen wyniosły 3,3 i 8,7 procent). Rzadko spotykanym zbiegiem okoliczności również złoty w relacji wobec euro i amerykańskiego dolara złoty dla uśrednionych rozliczeń turystycznych przebywał na mniej więcej tym samym poziomie jak przed rokiem (w poprzednich dwóch zestawieniach był słabszy o 1,2 i 0,4 procent). W łącznym rezultacie wspólny wpływ obu tych czynników na przeciętną zmianę kosztów cen wycieczek był mniej więcej neutralny, czyli zawierał się w przedziale minus 5/plus 5 złotych (w poprzednich zestawieniach było to +5/+15, -25/-35, -70/-80, -45/-55 oraz plus 10/plus 20 złotych w pierwszym tygodniu października). Należy też pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek są w zależności od touroperatora mniej lub więcej osłabione i opóźnione (m. in. poprzez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych.
Na dwóch najważniejszych kierunkach zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) skala zmian rocznego wzrostu cen wobec poprzedniego zmieniła się w przeciwnych kierunkach. Kolejny raz zmniejszyła się ona w Egipcie, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 o średnio 80 złotych (poprzednio o 139 złotych), przed rokiem były wyższe wobec poprzedzającego sezonu o 278 złotych, a przed dwoma laty niższe o 359 złotych - głównie z powodu wpływu wyjątkowo głębokiej wówczas (około 50 procent) dewaluacji egipskiej waluty. W skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Hurghadzie - o średnio 310 złotych, a obniżyły się na Synaju - o średnio 61 złotych.
Na Wyspach Kanaryjskich średni roczny wzrost średnich cen wycieczek uległ natomiast zwiększeniu i wyniósł 100 złotych (przed dwoma tygodniami 71 złotych), natomiast w dwóch sezonach poprzednich ceny na tym kierunku spadały o 366 i rosły o 156 złotych.
Spośród wysp znaczne roczne wzrosty cen notowano na Lanzarote i Teneryfie - o średnio 487 i 343 złote, a zdecydowanie największy spadek spadek cen w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii - o średnio 342 złote.
Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku - o 847 złotych, a mniejsze, chociaż i tak bardzo znaczące na Tureckiej Riwierze i Malcie - o przeciętnie 506 i 451 złotych. Nieco niższy był średni roczny wzrost cen wyjazdów do Portugalii - o 405 złotych, a wyraźnie niższy na Cypr oraz tunezyjską Dżerbę - o średnio 263 i 151 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie średnie ceny wycieczek do Egiptu podniosły się o 358 złotych, a na Wyspach Kanaryjskich spadły o 266 złotych. Na mniej masowych kierunkach największe dwuletnie zwyżki nadal notowano w Maroku - o średnio 974 złote, mniejsze na Malcie i Tureckiej Riwierze - o średnio 715 i 469 złotych, zaś w Portugalii i na Cyprze w tym ujęciu nadal miały miejsce nawet nieduże spadki cen - o średnio 39 i 43 złote.
W szóstym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyne zniżki średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofertach biur TUI Poland i ETI - o około 90 i 55 złotych, zaś nieznaczny wzrost rocznych cen odnotowano w ofercie biura Best Reisen - o około 15 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w odniesieniu do ubiegłego roku w granicach od 110 (biuro Sun & Fun) do przeszło 460 złotych. Można zauważyć, że roczne zniżki lub najmniejsze wzrosty cen występują u tych organizatorów u których duża jest rola kierunków egipskich.
W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to kolejny raz pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland - 16 ofert (poprzednio 15, przed rokiem 20, a przed dwoma 10 ofert) przed biurami Rainbow - 9 ofert (poprzednio 12, przed rokiem 8, a przed dwoma 8 ofert) oraz Exim Tours - również 9 ofert (poprzednio 9, przed rokiem 7, a przed dwoma 11 ofert).
Wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura i Lanzarote 5*), co daje mu aż 8 wskazań (na ogólną liczbę 16) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow).
Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biura TUI Poland i Rainbow, wśród hoteli czterogwiazdkowych biura TUI Poland i Exim Tours, zaś w ofercie hoteli pięciogwiazdkowych wyraźnie przodowało biuro TUI Poland.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Best Reisen i Sun & Fun (po 5 ofert), na kierunkach kanaryjskich biuro Itaka (7 ofert) oraz biura Rainbow i TUI Poland (po 6 ofert), zaś na Tureckiej Riwierze TUI Poland i Prima Holiday - po 2 oferty.
Analitycy Instytutu Traveldata przedstawiają tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W tym materiale odchylenia od takiej średniej referencyjnej mogą być nieco mniej adekwatne niż zwykle, gdyż w momencie badania u niektórych istotnych organizatorów odnotowano mniejsza liczbę hoteli - ogółem było to około 860 wobec prawie tysiąca w poprzednich badaniach.
W tym zestawieniu w pierwszej piątce biur podróży skład jest podobny jak w zestawieniu sprzed dwóch tygodni. Zmiany w nim sprowadzają się do awansu biura Itaka z pozycji 6 (poza obrębem poprzedniego zestawienia) na pozycję trzecią na skutek znaczących obniżek cen (zwłaszcza w Marsa Alam i na Fuerteventurze) oraz przesunięcia biura Coral Travel z pozycji 4 poprzednio na pozycję 6 z powodu umiarkowanej (60 złotowej) zwyżki średniej ceny ofertowej u tego organizatora. Wśród zmian pozycji wewnątrz tabeli najistotniejszą jest przesunięcie biura Sun & Fun z pozycji 2 na 5, jako konsekwencja dość istotnej zwyżki cen w tym biurze.
Na czele całego zestawienia nadal widnieje biuro Best Reisen, które swoją pozycję zawdzięcza bardzo korzystnym ofertom na kierunkach, na których jest obecne (Hurghada, Synaj i Malta). Większe zmiany w zestawieniach powinny mieć miejsce w miarę zbliżania się do badanego okresu wylotów, czyli 10-16 lutego 2020 roku.
LCC - ceny przelotów na kierunkach turystycznych w Ryanair (Buzz) i w Wizzair najczęściej w dół
Przebieg zmian cen w liniach Ryanair (Buzz) przedstawiają poniższe wykresy.
Przewoźnik zmniejszył liczbę połączeń rejsowych na kierunkach kanaryjskich. Obecnie w miejsce sześciu połączeń przed rokiem (Teneryfa z Warszawy, Krakowa i Wrocławia) funkcjonują jedynie dwa pierwsze (z Krakowa jedynie raz w miesiącu), a zlikwidowane zostały połączenia na Gran Canarię z Warszawy i Krakowa oraz z Warszawy na Fuerteventurę. Łączna częstotliwość lotów na tym kierunku uległa zmniejszeniu z dziewięciu do trzech tygodniowo.
Na pozostałych kierunkach turystycznych w tym sezonie zimowym przewoźnik również zmniejszył liczbę połączeń. Wypadło ich osiem - Majorka, Lizbona, Porto, Cagliari i Saloniki z Warszawy oraz Ateny z Poznania, Marrakesz z Krakowa i Lizbona z Wrocławia. Na razie dodano pięć nowych, czyli Katanię, Palermo, Bari i Saloniki z Krakowa oraz Palermo z Wrocławia.
W okresie wakacji ceny zimowych przelotów na wyspy Kanaryjskie przebywały na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, ale po tym okresie ceny weszły w okres wahań na poziomie znacznie wyższym od ubiegłorocznego. Przed dwoma tygodniami ceny znacznie wzrosły, ale obecnie spadły do poziomu mniej więcej ubiegłorocznego. Ceny na pozostałych kierunkach, które wykazywały wahania na poziomie umiarkowanie wyższym od zeszłorocznego, tym spadły, a zatem zachowały się dość podobnie jak ceny przed rokiem. W przypadku tej grupy kierunków należy brać pod uwagę, że osiągają one już poziom zbliżony do cen w minionym sezonie obserwowanych w następnych tygodniach.
W ostatnich dwóch tygodniach w zdecydowanie największym stopniu podniosły się ceny przelotów rok do roku na kierunkach portugalskich - o średnio 205 złote, w dużo mniejszym stopniu zdrożały ceny na kierunkach włoskich i hiszpańskich - odpowiednio o 35 i 13 złotych, a w niewielkim stopniu spadły na kierunkach greckich - o 14 złotych.
Kolejne wykresy przedstawiają przebieg zmian cen w liniach Wizzair
W tym sezonie zimowym w rozkładzie tych linii na kierunkach kanaryjskich przybył jeden rejs tygodniowo z Katowic na Teneryfę (teraz są dwa) oraz nowe połączenie na Fuerteventurę (raz w tygodniu też z Katowic), które nie daje jeszcze możliwości porównań cen rok do roku.
Ceny na tym kierunku są w przyspieszającym trendzie spadkowym oraz znacznie niższe niż przed rokiem zapewne z powodu dwukrotnie wyższego oferowania (czyli odwrotnie niż w przypadku linii Ryanair) oraz relatywnie mniejszej liczby miejsc rezerwowanych przez organizatorów turystyki. Ostatnio ceny dość znacznie się obniżyły, ale nadal są na poziomie, który może oznaczać kontynuację ich spadków.
Dla pozostałych kierunków w liniach Wizzair ceny zmieniały się w umiarkowanym stopniu z przewagą tendencji zniżkowej i przebywając poniżej lub powyżej cen ubiegłorocznych. Po mocnym spadku sprzed dwóch tygodni, gdy ceny zeszły poniżej poziomu sprzed roku, nastąpiło ich umiarkowane odbicie na poziom ponownie wyższy od cen z poprzedniego sezonu.
W umiarkowanym stopniu podniosły się średnie ceny rok do roku rejsów na kierunkach włoskich - o średnio 65 złotych, a bardzo mocno spadły na kierunkach hiszpańskich - o średnio 336 złotych, co jednakże miało związek z nadal wyjątkowo dużą roczną ujemną różnicą cen na kierunku kanaryjskim (Teneryfa). Podobnie jak miało to już miejsce w poprzednim sezonie zimowym z zestawienia zniknęły kierunki portugalskie, z których Wizzair zrezygnował (połączenia do Lizbony i Porto zarówno z Warszawy jak również z Katowic).
Przebiegi cen bieżących i ich porównań rok do roku mogą w najbliższych sezonach zimowym, a zwłaszcza letnim przebiegać nieco inaczej niż dotąd bowiem tani przewoźnicy przejściowo z powodu z powodu wzmacniania swojej pozycji na lukratywnych rynkach zachodnioeuropejskich (przestrzeń do rozwoju biznesu po upadkach linii Air Berlin, Monarch i linii lotniczych Thomasa Cooka) ograniczają tempo ekspansji w zakresie rejsów na kierunkach turystycznych na naszym rynku i na niektórych z nich liczba rejsów uległa i może nadal ulegać zmniejszaniu. Sytuacja ta może się jednakże zmienić po przywróceniu do ruchu lotniczego uziemionych obecnie maszyn B737 Max, co może zwiększyć ogólne oferowanie na poziomie europejskim i przełożyć się również na jego wzrost na rynku polskim.
W tym sezonie zimowym uwzględniając obu przewoźników łącznie, redukcja liczby połączeń rejsowych na Wyspy Kanaryjskie oznacza zmniejszenie ich liczby z 8 tygodniowo w sezonie 2018/19 do jedynie 6 w sezonie obecnym. Skala redukcji jest zatem i tak wyraźnie mniejsza niż miało to miejsce przed rokiem, gdy liczba rejsów na tym kierunku spadła w większym stopniu, czyli z 12 do 8 tygodniowo.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
USA z zakazem podróży do Korei Północnej?
Rynek pracy w turystyce - najciekawsze wnioski
POT i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego razem dla rozwoju talentów rynku turystycznego
Targi Germany Travel Mart po raz pierwszy od dwóch lat odbędą się stacjonarnie
Join Up! Polska rozpoczęła loty do Turcji
Zarzuty UKOiK ostrzeżeniem dla branży?
Muzea w Stambule z ambitnym planem
Dlaczego Macedonia powinna być Twoim następnym celem podróży?
Co wybierają młodzi miłośnicy kawy?
POT przeszkoli pilotów z obsługi krajowych wycieczek
Dlaczego wiele osób w majówkę planuje dłuższy urlop?
Booking.com musi dostosować się do prawa UE
Heathrow wprowadza limit pasażerów