Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Praga-Wiedeń-Bratysława
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Projekt/Event Manager
Spadki cen w biurach podróży mniejsze niż się spodziewano
Skala spadków cen w biurach podróży jest mimo wszystko relatywnie znacznie mniejsza, co wydaje się świadczyć o mniejszej skali nierównowagi rynkowej. Jej podstawą mogą być obawy turystów wywołane sytuacjami jakie wystąpiły w pierwszym okresie rozwoju pandemii. Turyści chcą mieć pewność wsparcia, opieki i w miarę niezakłóconego powrotu w razie wystąpienia jakiś nieprzewidzianych okoliczności. Obecnie w dużo większym stopniu sytuację taką zapewnia uczestnictwo w imprezie zorganizowanej przez biuro podróży niż wyjazd turystyczny zorganizowany przez turystę samodzielnie - uważają analitycy z Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.
Przygotowane przez Instytut Traveldata zestawienie obejmuje po raz trzydziesty czwarty w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), zebranych w dniu 16 lipca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 9 lipca 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 18 lipca 2019 roku.
W obecnym okresie mamy już do czynienia z cenami last minute, gdyż do wylotu pozostało mniej więcej trzy tygodnie. Na niektórych kierunkach występują większe niż zwykle wahania cen, a liczba obiektów ulega pewnemu zmniejszeniu. Dodatkowo jeden z wiodących touroperatorów TUI Poland stosujący zazwyczaj niskie ceny wycofał się ze sprzedaży wycieczek do Turcji, Egiptu i na Dżerbę według zapowiedzi do końca sierpnia. Czynniki te powodują, że porównania cen mogą być w takim wypadku nieco mniej adekwatne niż w okresach poprzednich.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 84 złotych. Poprzednio ceny spadły o 59 złotych, wcześniej wzrosły o 2 złote, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych spadały o 28 i 56 złotych.
Największe zniżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu w Portugalii (poprzednio notowano tam duży spadek) - 432 złote oraz na Lanzarote (ponownie) i Fuerteventurze - o 418 i 244 złote. Najbardziej podniosły się średnie ceny wyjazdów na Chalkidiki i Majorkę - o średnio 129 i 120 złotych oraz na Korfu - o 48 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 77 i 24 złote.
Trzeci tydzień lipca dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przyniósł na najważniejszych kierunkach wyłącznie spadki cen wycieczek oferowanych przez biura podroży. Najłagodniej obniżyły się ceny wyjazdów do Grecji - o średnio 5 złotych, nieco mocniej do Egiptu i Turcji - o 17 i 28 złotych, a jeszcze wyraźniej do Bułgarii - o średnio 107 złotych. Ponownie największe obniżki cen imprez turystycznych odnotowano na Wyspach Kanaryjskich - o średnio aż 218 złotych (poprzednio o 205 złotych). Kluczowy wpływ na taka sytuacje miały znacznie atrakcyjniejsze ceny zaoferowane przez biura Rainbow i TUI Poland.
W wyniku ostatniej fali obniżek po raz pierwszy od kliku sezonów wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie stały się mniej kosztowne niż do Grecji i równocześnie zdecydowanie najtańsze w tym sezonie. Tanie stały się także wycieczki do Bułgarii, których ceny spadły do najniższych wartości od początku roku. Do znacznej skali przeceny przyczyniły się znaczne zniżki cen w biurach Rainbow (ponownie) oraz TUI Poland i Prima Holiday.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 317 złotych, podczas gdy w tygodniach wcześniejszych była niższa o 144, 74, 69 i 37 złotych, zaś przed pięcioma tygodniami roczna zmiana cen wyniosła jeszcze +51 złotych. Obecna roczna przecena o 317 złotych to zdecydowanie największa zniżka średnich cen wycieczek w obecnym sezonie, zaś dotychczasowy największy roczny wzrost średnich cen wyjazdów wystąpił 31 tygodni temu i wyniósł 224 złote.
Tak znaczny wzrost przeceny wycieczek w relacji z poprzednim tygodniem miał swoje źródło nie tylko w dużej bieżącej zniżce cenowej, ale również we wzroście średniej ceny (o 77 złotych) w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
W minionym tygodniu zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek trzeci raz z rzędu odnotowano na Malcie - o średnio 941 złotych, a również bardzo znaczne były obniżki na Lanzarote i w Portugalii - o 642 i 622 złote. Największe roczne wzrosty średnich cen (i jedyne oprócz Tunezji kontynentalnej i Chalkidiki) wystąpiły na kierunkach egipskich, przy czym najmocniejszy z nich miał miejsce na Synaju - o 196 złotych, a nieco słabsze w Marsa Alam i Hurghadzie - o 157 i 61 złotych.
Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek odpowiednio rosły o 204 i spadały o 248 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz piętnasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, choć skala znaczna skala wcześniejszych pozytywnych korzyści uległa w ostatnich kilku tygodniach znacznemu zmniejszeniu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,83 zł/litr wobec 2,65 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 30,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 30,2 procent, a przed dwoma o 31,4 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta w ostatnim tygodniu była w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych w podobnym stopniu słabsza, czyli o około 4,9 procent, wobec około 4,7 i 5,2 procent w dwóch zestawieniach poprzednich.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale -15/-25 złotych, a zatem w nieznacznie korzystniejszym stopniu wobec tygodnia poprzedniego, gdy było to -10/-20 złotych i nieco większym wobec okresu sprzed dwóch tygodni, gdy zawierał się w przedziale 0/-10 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
W minionym tygodniu nadal jedynym z wiodących kierunków o wyższych cenach wycieczek niż przed rokiem był Egipt - droższy o średnio 138 złote, natomiast na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych spadały. W relatywnie umiarkowanej skali obniżyły się one w Turcji - o średnio 61 złotych, a w zdecydowanie większej w Grecji i w Bułgarii - o 388 i 448 złotych. Największej rocznej przecenie uległy, podobnie jak przed tygodniem, Wyspy Kanaryjskie - o 610 złotych.
Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Maltę - o 941 złotych. Bardzo znaczną roczną zniżkę cen odnotowano w Portugalii - o średnio 622 złote, a niewiele mniejsze na Cyprze, Majorce i w Albanii - o odpowiednio 528, 523 i 469 złotych. Jedyny wzrost cen w skali rocznej odnotowano w Tunezji - o średnio 30 złotych, a w Maroku brak adekwatnych danych nie pozwolił na ustalenie rocznej skali wzrostu cen.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 381 złotych. W mniejszym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji i Tunezji - o średnio 194 i 148 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w perspektywie dwóch lat uległy obniżeniu. W Grecji spadły o średnio 120 złotych, a w znacznie większym stopniu w Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich - o 354 i 493 złote.
Wśród mniej masowych kierunków jedyny wzrost średnich cen wycieczek w ujęciu dwuletnim wystąpił na Cyprze - o średnio 15 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były z reguły znacznie niższe. Stosunkowo najmniejszy spadek cen wycieczek miał miejsce w Albanii i na Majorce - o 197 i 331 złotych, większy w Portugalii - o 484 złote, a już niemal tradycyjnie zdecydowanie największy na Malcie, która tym razem była tańsza w ujęciu dwuletnim o średnio 825 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach TUI Poland i Exim Tours - o około 685 i 620 złotych. Wzrost skali przeceny w tym pierwszym biurze wynikał z ostatniej głębokiej obniżki cen znacznie większej niż dokonana w tym samym czasie przed rokiem. W drugim sytuacja była odwrotna, czyli ostatnia średnia zwyżka cen wycieczek była mniejsza niż dokonana w tym samym okresie w ubiegłym sezonie.
Znaczną skalę rocznych spadków cen prezentuje też oferta biura ETI - o średnio 550 złotych, jak również biura Grecos - o około 375 złotych, Wyraźnie mniejsza była roczna skala przecen w biurach Itaka i Prima Holiday - po około 90 złotych, a jeszcze mniejsza w biur biurach Coral Travel i Rainbow - o około 60 i 40 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 230 do 320 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 33 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 17 ofert). Wyprzedziło ono biura Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 4, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Itaka z liczbą 17 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 30 ofert).
Bardzo znaczny spadek liczby najatrakcyjniejszych ofert w biurze TUI Poland w porównaniu do okresu sprzed dwóch tygodni (z 49 do 33) wynika z braku wyjazdów na kierunkach egipskich, tunezyjskich i tureckich, które zostały odwołane do końca sierpnia.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biur Coral Travel i Exim Tours - 6 i 3 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland i Rainbow - 13 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 11 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i Rainbow - 5 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowało biuro Exim Tours - 6 ofert, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji i w Bułgarii, biuro Exim Tours w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Tunezji i Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W trzydziestym czwartym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 skład i kolejność pierwszej piątki organizatorów pozostały prawie takie same jak przed tygodniem. Jedyna zmiana to zastąpienie na pozycji piątej Itaki przez biuro Grecos z powodu nieco większej w nim bieżącej obniżki cen ofertowych. W zakresie kolejności miejsc w tabeli wystąpiła zmiana na pozycjach 2 i 3. W rezultacie dość istotnej zwyżki średniej ceny w biurze Exim Tours przesunęło się ono za biuro ETI, w którym ceny w tym samym czasie nieznacznie spadły.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Dlaczego nie popieramy zmian nazwanych ACTA2?
Minister zdrowia chce przedłużenia obostrzeń
Znany piłkarz ambasadorem odpowiedzialnej turystyki
PKP InterCity zostawia pasażerów na pastwę losu
Polska ureguluje wynajem mieszkań przez Airbnb
Wyniki branży turystycznej mogą zostać osłabione
Chorwacja chce jeszcze więcej turystów
Odwołane loty przez szalejący orkan Fryderyka
Francuska atrakcja turystyczna ewakuowana
ACI EUROPE publikuje wytyczne dot. obsługi pasażerów z niewidocznymi niepełnosprawnościami
Polregio uruchamia dodatkowe trasy na wakacje
Turcja uruchomiła program certyfikacji sanitarnej dla branży turystycznej
Turyści Itaki polecą Dreamlinerem z Katowic na Dominikanę
Wstrzymanie lotów - jakie obowiązki ma touroperator wobec turystów?
Co się działo podczas VI Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych?
Rozważania nad przywróceniem kwarantanny kolejnym problemem turystyki
Komisja Europejska robi krok w stronę likwidacji zmiany czasu
Zachodniopomorskie żeglarstwo docenione przez branżę