Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. Incentive
- Przewodnik - Oliwiarnia ( Grecja Kreta )
- BIURO PODRÓŻY - REZERWACJA USŁUG TURYSTYCZNYCH /...
- Pilot-przewodnik USA
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
- MANAGER DZIAŁU OPERACYJNEGO
- STARSZY SPECJALISTA D/S TURYSTYKI - dział...
- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
- Doradca Klienta d/s turystyki PRUSZKÓW
- Specjalista ds. turystyki Gdańsk
Wyjazdy nieco droższe niż przed tygodniem
W minionym tygodniu średnie ceny wyjazdów turystycznych, odbywających się w środku sezonu nieco wzrosły, w porównaniu do wcześniejszego tygodnia - przekonują analitycy.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 maja 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 28 maja 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 10 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.
W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Sardynii i wyniósł średnio 72 złote (poprzednio ceny tam również zdecydowanie spadły), a mniej istotne zniżki miały miejsce na greckiej wyspie Korfu i na Malcie - o 66 i 52 złote. Największe zwyżki cen wyjazdów odnotowano w Maroku - o 238 złotych oraz w Albanii i na Cyprze - w obu tych przypadkach o 65 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 7 i 13 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu dla wszystkich wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wystąpił spadek cen wycieczek, pomimo że w ogólnym przekroju wszystkich kierunków łącznie ich ceny nieco się podniosły. Największe zniżki odnotowano w Bułgarii i w Turcji - o 26 i 23 złote, nieco mniejsze w Egipcie - o średnio 17 złotych, a najmniejsze na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 11 i 3 złote.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 119 złotych. W ostatnich dwunastu zestawieniach ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.
Zdecydowanie największe roczne spadki cen odnotowano w włoskiej Kalabrii - o średnio 443 złote, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce na Malcie i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz na - o średnio 368 i 359 złotych. Ponownie mniej znaczące były wzrosty cen wycieczek, z których największe znów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 183 złote, a nieco mniejsze ponownie w Albanii i na Majorce - o średnio 121 i 81 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 56 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,48 zł/litr wobec 1,61 zł/litr przed rokiem, co oznacza trzynasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 54,0 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 82,6 procent, a przed dwoma o 95,4 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza, ale już w daleko mniejszej skali niż w dwóch wcześniejszych tygodniach. W porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych wzmocnienie to wyniosło około 1,3 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem złoty był silniejszy o 3,9 procent, a przed dwoma o około 3,4 procent.
W sytuacji równoczesnego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz istotnie niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - pomimo nieco silniejszego złotego - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +90/+100 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to +75/85 złotych, a przed dwoma +100/+110.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym kolejny raz miały miejsce w Egipcie i w Turcji, gdzie średnie ceny były niższe o 238 i 197 złotych od cen sprzed roku, zaś niższa i bardzo podobna była skala rocznych przecen w Grecji, Bułgarii oraz na Wyspach Kanaryjskich, wyniosła odpowiednio 69, 67 i 61 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły na Malcie, w Maroku i Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio 368, 270, 268 złotych. W znacząco mniejszym stopniu staniały wyjazdy do Portugalii, Tunezji i na Cypr - o średnio 116, 109 i 78 złotych, a jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły, były Majorka i Albania ze wzrostami średnich cen o 48 i aż 182 złote.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największą obniżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Grecji - o średnio 224 złote, a nieco mniejszą w Turcji - o 163 złote. Jeszcze mniejsze były przeceny na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 110 złotych, a najmniejsze w Egipcie i Bułgarii, gdzie wyniosły zaledwie 78 i 60 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen wycieczek w ujęciu dwuletnim miał miejsce na Cyprze i Malcie - o 584, 537 złotych, a wyraźnie mniejsze w Maroku - o 314 złotych. Zdecydowanie mniejsza była skala zniżek cen wyjazdów na Majorkę do Tunezji i Portugalii - o średnio 87, 70 i 61 złotych, a zupełnie niewielka do Albanii - o zaledwie 20 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow, Sun & Fun i Best Reisen - o około 350, 345 i 220 złotych. Mniejsze ale również istotne były również roczne zniżki w biurach Coral Travel, Exim Tours i Prima Holidays - o około 165, 110 i 65 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 25 (biuro TUI Poland) do prawie 750 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio też 48 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 33 oferty).
Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 29 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 25 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 14 ofert).
Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 8 i 7 ofert, przed biurami Coral Travel i Rainbow - 6 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.
Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję cenową w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours w Grecji i w Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym dziewiątym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów pozostał bez zmian, ale niedużym zmianom uległa kolejność zajmowanych w niej pozycji. Na dwóch pierwszych pozycjach nastąpiła zamiana miejsc pomiędzy biurami Coral Travel (awansował na lidera), a biurem Exim Tours (spadł na pozycję wicelidera). W ostatnim tygodniu oba biura obniżyły nieco ceny, ale różnice odchyleń od cen referencyjnych były pomiędzy nimi były tak niewielkie, że wystarczyło to do zamiany pozycji. Podobna zamiana o jeden szczebel miała miejsce pomiędzy biurami Grecos (opuścił pozycję trzecią), a biurem TUI Poland, które awansowało na nią z pozycji czwartej.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Accor publikuje wyniki za 2023
Które polskie, zimowe kierunki najpopularniejsze w
KLM planuje więcej lotów z
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Chorwacja doceniona za osiągnięcia w rozwoju zrównoważonej
Czy przekierowanie lotu musi oznaczać obowiązek opłaty odszkodowania za opóźnienie?
Niemcy promują podróże kulturalne
Spadki cen w biurach podróży mniejsze niż się spodziewano
Turyści Itaki polecą Dreamlinerem z Katowic na Dominikanę
Wstrzymanie lotów - jakie obowiązki ma touroperator wobec turystów?
Co się działo podczas VI Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych?
Rozważania nad przywróceniem kwarantanny kolejnym problemem turystyki
Rząd zakaże lotów m.in. do Hiszpanii i na Maltę?
Rodos chce postawić na jakość, a nie ilość
Dlaczego nie popieramy zmian nazwanych ACTA2?
Minister zdrowia chce przedłużenia obostrzeń
Znany piłkarz ambasadorem odpowiedzialnej turystyki
PKP InterCity zostawia pasażerów na pastwę losu
Polska ureguluje wynajem mieszkań przez Airbnb
38 obiektów z Certyfikatami Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego
Nowy zakaz lotów opublikowany w Dzienniku Ustaw
Chorwacja chce jeszcze więcej turystów
Odwołane loty przez szalejący orkan Fryderyka
Francuska atrakcja turystyczna ewakuowana
ACI EUROPE publikuje wytyczne dot. obsługi pasażerów z niewidocznymi niepełnosprawnościami