Wyjazdy do Egiptu sporo tańsze niż przed rokiem
Wyjazdy do Egiptu notują największe spadki średnich cen w porównaniu do roku wcześniejszego - przekonują analitycy. A jak wygląda sytuacja w innych popularnych kierunkach turystycznych?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 kwietnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 kwietnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 kwietnia 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 25 złotych. W poprzednim zestawieniu ceny wzrosły o 86 złotych, a w trzech wcześniejszych spadły o 2, 3 i 10 złotych.
W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił w Portugalii i wyniósł średnio 118 złotych. Nieco mniejsze zniżki miały miejsce na wyspach Dżerba i Zakintos - o 78 i 77 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Malcie - o 37 złotych oraz na Tureckiej Riwierze i ponownie na półwyspie Chalcydyckim - o po 32 złote.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 11 i wzrosły o 12 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu na prawie wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wykazały spadki, co mogło być odreagowaniem poprzednich znaczących wzrostów cen na początku miesiąca. Zdecydowanie najmniejsze zniżki miały miejsce w Grecji - o 12 złotych, zaś większe wystąpiły w Egipcie, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich - o odpowiednio 21, 33 i 35 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny wzrosły była Turcja - o średnio 21 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 166 złotych. W ostatnich jedenastu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 132, 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.
Największe roczne spadki cen dziewiąty raz z rzędu odnotowano w Maroku - o 761 złotych, a mniejsze na greckiej wyspie Korfu i w Portugalii - o 259 i 250 złotych. Najbardziej w skali rocznej kolejny raz z rzędu zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos - o 129 złotych oraz na półwysep Chalcydycki i do Albanii - o średnio 86 i 29 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 9 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz piętnasty z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,43 zł/litr wobec zaledwie 1,44 zł/litr przed rokiem, co oznacza już szósty od prawie roku wzrost, tym razem o 68,8 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 54,5 procent, a przed dwoma o 56,3 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o 1,6 procent (głównie z powody słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 0,8 procent, a przed dwoma złoty o około 1,5 procent.
W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek pozostał jednak bardzo znaczny i po raz piętnasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Tym razem osiągnął on czwartą najbardziej niekorzystną wielkość w sezonie i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +100/+110 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio również +100/+110 oraz +90/+100 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 179 i 174 złote od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Turcji - o średnio 91 i 86 złotych, a najmniejsza w Grecji - o 61 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - o średnio 761 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny w Portugalii, na Cyprze, Majorce i w Tunezji, które wyniosły 250, 247, 164 i 131 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Maltę - o średnio 69 złotych, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 29 złotych.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) wzrost cen wycieczek odnotowano jedynie w Egipcie, w którym podniosły się one o średnio 19 złotych. Najmniejsza 26-złotowa zniżka miała miejsce na kierunkach tureckich, zaś w większym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów do Bułgarii, na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - odpowiednio o 88, 133 i 172 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce w Maroku oraz na Cyprze i Malcie - o odpowiednio 659, 503 i 384 złote. Znacznie mniejsze zniżki były udziałem Majorki i Portugalii - o średnio 187 i 133 złote, a jeszcze mniejszy był dwuletni spadek cen w Albanii i Tunezji - o 90 i 26 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours - o około 480 i 315 złotych. Dość znaczne roczne spadki cen odnotowano również w biurach Sun & Fun i Best Reisen - o około 195 i 140 złotych, a w mniejszej skali w biurach Grecos i TUI Poland - o około 35 i 15 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 5 (biuro Coral Travel) do190 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio też 49, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 27 ofert).
Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z odnotowaną liczbą 27 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 12 ofert), biuro Itaka z odnotowaną liczbą 26 ofert (poprzednio też 26 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz biuro Rainbow, które odnotowało również 26 takich ofert (poprzednio też 26 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma laty 25 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Polnd i Exim Tours - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland - 9 ofert przed biurami Rainbow - 6 ofert oraz Crecos, Itaka i Exim Tours - wszystkie po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.
Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie, w Grecji, w Turcji i Tunezji, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Rainbow w Grecji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym drugim zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów nie uległ zmianie, ale zaszła niewielka korekta w kolejności zajmowanych przez nich pozycji. Polegała ona na zamianie na pozycjach trzeciej i czwartej. Tę pierwszą opuściło biuro Coral Travel przechodząc na pozycję czwartą, a na jego miejsce weszło biuro TUI Poland. Zmiana ta wynikała z umiarkowanego wzrostu cen wycieczek w tym pierwszym biurze oraz z umiarkowanej ich zniżki w biurze TUI Poland.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Które narody podróżują najwięcej?
SGTiH Vistula wyróżniła Kompasami
Koronawirus nie wpłynie na ITB
Dlaczego doszło do katastrofy w Katmandu?
Gdzie Polacy polecieli na długi weekend?
Turcja chce przyciągnąć 50 mln turystów w przyszłym roku
Emirates podpisuje umowę code-share z Royal Air Maroc
Przedsiębiorcy zniecierpliwieni brakiem konkretów odnośnie Krajowego Planu Odbudowy
Letnia siatka połączeń z Kraków Airport
Uzdrowiska walczą o finansowanie rehabilitacji ozdrowieńców
Małopolska turystyka straciła ponad 5 miliardów przez lockdown
Zamieszanie wokół kolejki na Kasprowy
Wakacje na Mazurach najbardziej korzystne cenowo?
OK. SERVICES!!!!!! TOTALNA PORAŻKA I KOSZMAR!!!!WARTO WIEDZIEĆ I PRZECZYTAĆ!