Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Praga-Wiedeń-Bratysława
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent w EXIMTOURS w TUNEZJI
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
Polska coraz ważniejszym rynkiem źródłowym dla niemieckiej przyjazdówki
Zgodnie z oczekiwaniami niemiecka turystyka przyjazdowa poniosła ogromne straty w 2020 r. Jednocześnie wzrosło znaczenie europejskich rynków źródłowych, jak pokazuje szczegółowa analiza noclegów udostępniona przez Federalny Urząd Statystyczny.
Od stycznia do grudnia 2020 r. zarejestrowano łącznie 32 mln noclegów gości z zagranicy w hotelach i obiektach noclegowych z co najmniej dziesięcioma łóżkami - o 64,4 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że po dziesięciu rekordowych latach liczba noclegów spadła mniej więcej do tego samego poziomu, co bezpośrednio po zjednoczeniu Niemiec. W 2020 roku goście z Europy wykupili 27,2 mln noclegów. Zatem udział Europy wzrósł z 74 do 85 procent. Rynek amerykański z udziałem 6,3 procent i rynek azjatycki z 6 procentami były znacznie poniżej wartości porównawczych z poprzedniego roku.
Pandemia Covid-19 początkowo dotknęła w równym stopniu wszystkie rynki źródłowe i docelowe turystyki międzynarodowej. Udało nam się jednak ponownie powitać podróżnych z sąsiednich krajów podczas fazy ożywienia latem 2020 roku. Rosnący popyt na rynkach dalekich był hamowany przez obowiązujące ograniczenia w podróżowaniu i ograniczoną dostępność lotów - komentuje Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT).
Według analiz Forward Keys, dostępność lotów w 2020 roku była o 62 procent niższa od wolumenu z 2019 roku. Światowe przyloty do Niemiec spadły o 70,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadki na dużych rynkach dalekich były znacznie wyższe niż na 13 rynkach źródłowych UE.
Dziewięć sąsiadujących z Niemcami krajów wygenerowało 56,6 proc. wszystkich międzynarodowych noclegów w 2020 r. - w 2019 r. Ich udział wyniósł 42,5 proc.
Największym rynkiem źródłowym dla Niemiec jako celu turystycznego w 2020 roku była Holandia z 5,8 milionami noclegów i 18,1 procent udziału w rynku. Na drugim miejscu uplasowała się Szwajcaria z 3,1 mln noclegów (udział w rynku 9,8%). Polska awansowała z ósmego na trzecie miejsce w rankingu rynków przyjazdowych z 2,2 mln noclegów i 7,0% udziałem w rynku. Na kolejnych miejscach uplasowały się Austria (1,9 mln noclegów) i Dania (1,5 mln).
Najważniejszymi rynkami dalekimi w 2020 roku były Stany Zjednoczone (1,5 mln noclegów) oraz Chiny (0,4 mln noclegów).
Mimo znacznych strat w ruchu biznesowym, wynik 2,2 miliona noclegów i spadek tylko o 35% w stosunku do rekordowego roku 2019, uznajemy za sukces. Polacy bardzo szybko zaczęli znów podróżować do Niemiec. Bliskość, infrastruktura turystyczna i transportowa, dobra opinia o tym jak Niemcy poradziły sobie z pierwszą falą pandemii powodowały, że już w czerwcu i lipcu bardzo wielu Polaków decydowało się na zwiedzanie lub wypoczynek w Niemczech. Już w czerwcu rozpoczęliśmy intensywne działania marketingowe, w pierwszym etapie promując turystykę przygraniczną, co przyniosło pozytywne efekty. - komentuje Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.
Branża hotelarska - zwłaszcza w miastach - została bardziej niż przeciętnie dotknięta spadkami związanymi z pandemią w 2020 roku. Liczba noclegów turystów zagranicznych w miastach powyżej 100 000 mieszkańców spadła o 71,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Znajduje to również odzwierciedlenie w wynikach Berlina (minus 76,0 proc.) i Hamburga (minus 69,7 proc.) Jest to szczególnie znaczące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Niemcy są liderem na rynku wycieczek miejskich i kulturalnych dla Europejczyków. Jednocześnie spadek liczby noclegów zagranicznych na kempingach jest znacznie bardziej umiarkowany i wynosi minus 53,8%.
Wyniki dla branży hotelarskiej pokrywają się z analizami MKG Olakala: średnie obłożenie hoteli spadło z 72 proc. w 2019 r. do 29 proc. w 2020 r. Średnia cena za nocleg w hotelu (tylko wynajem pokoju) spadła z 94 do 84 euro.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Wyniki niemieckiej przyjazdówki
[2021-03-22 12:29 31.0.1.*]
Faktycznie liczba odwiedzających z Polski jest znacznie wyższa, gdyż statystyki, zgodnie z definicją, uwzględniają tylko osoby nocujące na terenie Niemiec. Takie znane ośrodki turystyczne, jak Berlin, Poczdam czy Drezno leżą ok. 100 km od polskiej granicy, a to znaczy, że znajdują się w zasięgu jednodniowych wycieczek (bądź też kilkudniowych z noclegiem / noclegami po polskiej stronie). Takie np. Słubice to zagłębie noclegowe położone ok. dwu godzin jazdy od centrum Berlina czy Poczdamu, a noclegi w Polsce są jednak tańsze od berlińskich, gdzie dodatkowo trzeba uiścić 5 % podatek noclegowy. Biorąc pod uwagę obiadokolację (min. 11 - 12 EUR - bez napojów, czyli przy obecnym kursie 50 - 55 zł) nocleg po polskiej stronie jest jeszcze korzystniejszy. Niemal wszystkie pilotowane przeze mnie wycieczki szkolne do stolic Niemiec, Brandenburgi czy Saksonii nocowały (do końca 2019) po naszej stronie. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Wyróżnienie dla Niemieckiej Centrali
Itaka podsumowuje przedsprzedaż sezonu letniego
Kolejny przewoźnik zmienia politykę bagażową
Polski rynek hotelowy coraz bardziej atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów
Turyści zapłacą za wejście na Gubałówkę
Koronawirus w wakacje: zakażeń przybywa, ale coraz mniej przypadków śmiertelnych
Rośnie liczba turystów odwiedzających Pragę
Nowe polskie wpisy na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości
W Krakowie powstaje nowy szlak turystyczny
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do Omanu
Wakacje.pl: Zainteresowanie wyjazdami większe, niż się spodziewaliśmy
Macedonia oferuje wsparcie dla touroperatorów. Jak z niego skorzystać?
Chińskie Hawaje dostępne bez wizy
Cypryjski MSZ spowodował zamieszanie na lotniskach
Gdzie Polacy szukali miejsc na wyjazd?
Kwatera prywatna i pokoje goscinne z wlasnymi lazienkami w Hajduszoboszló