Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
VAT poróżni touroperatorów z agentami?
Relacje agentów z touroperatorami od dawna są trudne i skomplikowane. Z jednej strony, obie strony potrzebują siebie nawzajem, z drugiej agenci często zarzucają touroperatorom złe traktowanie i chęć przejęcia ich miejsca w kanale sprzedaży.
Teraz do tego ciągnącego się od lat sporu może dojść nowy element. Bardzo możliwe, że wielu agentów turystycznych niepotrzebnie odprowadzało podatek VAT. Dotyczy to wyjazdów, które, przynajmniej w części, odbywały się do krajów nienależących do Unii Europejskiej. Stawki podatku VAT dla usług turystyki świadczonych poza terytorium Unii Europejskiej regulują przepisy art. 119 ust. 7 - 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone zarówno na terytorium Unii Europejskiej, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Unii Europejskiej. Tego typu wyjazdy były często fakturowane z 23 procentową stawką podatku VAT, tak samo jak w przypadku imprez wewnątrzunijnych. Krajowa Administracja Skarbowa podkreśla, że przepisy te stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających świadczenie tych usług poza terytorium Unii Europejskiej.
Agenci zatem, w wielu przypadkach mogą wystawiać faktury korygujące i domagać się zwrotu niesłusznie zapłaconego podatku za okres ostatnich 5-ciu lat. Oczywiście, zależy to przede wszystkim od postanowień podpisanej umowy agencyjnej, sposobu naliczania prowizji itp. Niemniej sprawa jest poważna i dotyczy kwot idących w setki tysięcy złotych lub miliony dla największych agentów.
Korzyść finansowa dla agenta może wystąpić w momencie, gdy wynagrodzenie otrzymane od organizatora, czyli prowizję z 22/23% VAT, uzna on jako prowizję zapłaconą z 0% stawką VAT przy tej samej kwocie brutto. W takim przypadku problem ma organizator, który odliczył 23% VAT z takiej faktury, a obecnie musiałby skorygować swoje rozliczenia. Ważne tu będą zapisy umów agencyjnych i dokładne sformułowania mówiące o prowizji. Bowiem, jeśli w umowie prowizja jest wskazana w kwocie brutto i brak odniesień, iż organizator uważał za właściwe zastosowanie niezerowej stawki VAT, to agent ma prawo skorygować fakturę, pozostawiając niezmienioną kwotę brutto. Jeśli jednak w umowie wskazano prowizję netto i np. "oraz podatek 23% VAT" to w przypadku skorygowania stawki VAT do zera, organizator miałby prawo żądać zwrotu wpłaconego podatku VAT.
Czy agenci skorzystają z możliwości korekt zależy od wielu czynników, jak choćby obawa przed wzmożonymi kontrolami, czy chęć potrzymania dobrych relacji z touroperatorami. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, duża ilość korekt faktur przedsiębiorcy nie stanowi samodzielnej przesłanki wszczęcia kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej. Podstawę typowania podmiotów do kontroli stanowi złożona analiza ryzyka. Efektem procesu analitycznego jest identyfikacja i ocena wystąpienia ryzyka nieprawidłowości w zakresie rozliczeń podatkowych, które uzasadniają podjęcie decyzji o wytypowaniu analizowanego podmiotu do kontroli.
Sytuacja jest trudna i będziemy pytać MSiT oraz TFG, czy zamierza w tej sprawie podjąć jakieś kroki, bowiem nagła destabilizacja finansów wielu organizatorów naraz może rodzić obawy. Wszystkich zachęcamy do spokojnego podejścia do sprawy i przypominamy, że sądy w Polsce nie uznają zasady precedensu, więc każdy musi dowieść swojej racji z osobna.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
VAT kością niezgody?
[2018-12-18 15:02 83.12.119.*]
'duża ilość korekt' wynika z szacunkowego wyliczania VAT-u i konieczności odprowadzania go PRZED wykonaniem usługi. Gdyby US chciały z tego powodu robić kontrole, musiałyby robić WSZYSTKIM organizatorom ! odpowiedz »
VAT kością niezgody?
[2018-12-18 15:11 89.25.186.*]
agenci w sprzedazy wycieczek nie sa potrzebni odpowiedz »
VAT kością niezgody?
[2018-12-18 16:07 80.55.71.*]
tak samo nie są potrzebne sklepy np. piekarzom, producentom odzież ... Po co komu np. developer - możesz kupić dom u p. Heńka - murarza. W sumie wszystko możesz kupić w necie ... odpowiedz »
VAT kością niezgody?
[2018-12-19 08:28 83.30.111.*]
No nie wszystko ale wycieczki jak pokazuje życie można. Dlaczego mam chodzić i "włączać telewizor ręcznie jak mam pilota". Analogicznie po co mi agent stacjonarny jak to kupię online u operatora lub bezpośrednio w obiekcie czy w linii lotniczej. odpowiedz »
VAT kością niezgody?
[2018-12-21 16:37 83.4.229.*]
Oczywiście masz rację i zapewne chętnie kupujesz w necie. Płacz będzie dopiero wówczas gdy okaże się, że Twoje stanowisko pracy lub Twoja firma też nie są potrzebne - bo w necie możesz kupić wszystko, nawet jako bezrobotny. odpowiedz »
VAT kością niezgody?
[2018-12-19 09:14 83.12.119.*]
a ktoś ci każe kupować u agentów ? odpowiedz »
VAT kością niezgody?
[2018-12-19 11:57 5.173.41.*]
Nie pisz nie na temat, to jest o podatkach odpowiedz »
VAT kością niezgody?
[2018-12-18 16:10 79.185.112.*]
A od kiedy to usługa agencyjna świadczona de facto na rzecz touroperatora jest usługą "dla bezpośredniej korzyści turysty"? Ktoś tu wciska ciemnotę. odpowiedz »
VAT kością niezgody?
[2018-12-18 18:18 79.190.72.*]
bzdura odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział prawo i podatki:
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Etykieta emisja lotniczych przyjęta przez Komisję
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Podkarpacie przyciąga coraz więcej turystów
Travelist: Polacy nie chcą odwoływać rezerwacji
Limit wypełnienia miejsc w samolotach zostanie zniesiony
Szwajcarskie lotnisko zamknięte do odwołania
Konferencja New Trends in Tourism powraca
POL-FOL, SINDBAD, JANOSIK- UWAGA NA TE FIRMY !!!!!!!!!!!!!!!
Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzają współpracę z EL AL
Uruchomiono nowy prom z Polski do Szwecji
AmRest notuje wzrosty w pierwszym kwartale
UNWTO: Trzeba znaleźć równowagę pomiędzy troską o zdrowie a wsparciem turystyki
Honorowy Konsulat Szwecji w Radisson Blu Hotel Kraków
Nie wszystkie dzieci będą mogły skorzystać z bonu turystycznego?
Żegnamy Mouzenidis Travel Poland
POL-FOL, SINDBAD, JANOSIK- UWAGA NA TE FIRMY !!!!!!!!!!!!!!!