Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Praga-Wiedeń-Bratysława
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Projekt/Event Manager
Średnie ceny letnich wyjazdów wzrosły na wszystkich, najważniejszych kierunkach
Rosną ceny letnich wyjazdów.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 5 maja 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 28 kwietnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 6 maja 2021 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 150 złotych. W poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły o 10, 27, 28 i 167 złotych, w zestawieniach wcześniejszych ceny spadły o 10 i 31 złotych, a w jeszcze wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.
W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano na Sycylii - o 260 złotych, a w niewiele mniejszej skali na Półwyspie Chalcydyckim i w Maroku - o średnio 247 i 243 złote. Największy spadek cen wystąpił na Malcie (poprzednio ceny tam najbardziej wzrosły) - o średnio 82 złote, a znacznie mniejsze na Hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 14 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 77 i 10 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych. Najbardziej znaczące zwyżki miały miejsce w Grecji i Turcji - o 184 i 171 złotych, nieco mniejsze w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o 144 i 103 złote, a w najmniejsze w Bułgarii - o 65 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 736 złotych, co jednocześnie oznacza największy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022. W poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 679, 692, 649, 635, 435, 499, 533, 467, 423, 383 i 343 złotych.
Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz - o średnio 1276 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen na półwyspie Chalcydyckim i na Synaju - o 1147 i 1128 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 101 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz sześdziesiąty piąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okesu sprzed roku.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,35 zł/litr wobec 2,47 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 116,6 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 102,4 procent, a przed dwoma o 98,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nieco silniejsza niż w poprzednim tygodniu. Tym razem skala osłabienia wyniosła około 6,0 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 6,4 procent, a przed dwoma o około 4,5 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a skala ich negatywnego wpływu z powodu słabszego złotego znacznie się zwiększyła. Tym razem zawierał się on w rekordowo wysokim przedziale +550/+560 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +510/+520, a przed dwoma +440/+450 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 992 złote oraz na Wyspach Kanaryjskich - o 868 złotych. Nieco skromniejsze były zwyżki cen w Grecji i Bułgarii - o 653 i 623 złotych, a najmniejsze w Turcji - o 555 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku - o 1117 i 924 złote. Zwyżki w mniejszej skali wystąpiły we Włoszech, w Portugalii i na Cyprze - o 838, 819 i 781 złotych, a w jeszcze mniejszej w Albanii, Tunezji i na Majorce - o odpowiednio 655, 534 i 452 złote. Kierunkiem, na którym odnotowano zdecydowanie najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 116 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o 951 i 855 złotych. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Grecji i Bułgarii - o 626 i 552 złote, a najmniej w okresie 2 lat podniosły się ceny wypoczynku w Turcji - o średnio 396 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków wyraźnie największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, w której wyniósł średnio 740 złote. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Albanii, Portugalii i Maroka - o 641, 616 i 593 złote, a jeszcze mniejsze na Cypr, Majorkę, do Włoch i Tunezji - o średnio 527, 525, 461 i 426 złotych. Jedynym kierunkiem gdzie ceny wycieczek w tym ujęciu spadły była Malta, na której dwuletnia obniżka cen wyniosła 38 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen, Prima Holiday i ETI - o około 570, 575 i 580 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 625 złotych (biuro Grecos) do ponad 870 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 ofert (poprzednio 52 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 25 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 30 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 23 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 30 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 5 ofert, a na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 6 ofert oraz biura Grecos, Itaka, Rainbow i Exim Tours - wszystkie po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 5 ofert, a w Bułgarii biur TUI Poland i Neckera - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a biuro Exim Tours w Egipcie.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym trzecim zestawieniu dla sezonu lato 2022 skład pierwszej piątki pozostał taki sam jak w zestawieniu poprzednim, a jedyną zmianą w kolejności miejsc zajmowanych przez poszczególne biura pozycji była zamiana na pozycjach 4 i 5 pomiędzy biurami Grecos (awansowało), a Best Reisen (przesunęło się z miejsca 4 na 5).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Wystartowała emisja akcji Real Food
Piwa bezalkoholowe szybko zwiększają swój udział w rynku
Tatry odwiedzane częściej niż rok temu
Sylwester i Święta last minute - gdzie są wolne miejsca?
Co pasażerowie sądzą na temat bezpieczeństwa w samolocie?
Wspólny bilet dla kilku przewoźników kolejowych
Unia przygotowuje zmiany w systemie opłat drogowych
Niemcy będą się promować przez kuchnię
Wrocławskie lotnisko z unijnym certyfikatem
Zdrojowa Hotels nawiązuje współpracę z Teslą
Słynny kucharz zamknie sieć swoich restauracji?
Jak rozpocząć organizowanie imprez neutralnych dla klimatu?
AirHelp świętuje 10-lecie działalności
Wakacje.pl analizują preferencje wyjazdowe turystów
MyTravel ponownie z ofertą Rainbowa
Czy zagraniczne podróże motywują do ubezpieczania się?
Wizz Air otwiera szóstą bazę we Włoszech
Opinie o hotelach są dla Polaków ważne
biuro podóży Mysłowice Futura travel