Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Obsługa klienta w biurze podróży
- Warszawa - project manager - incentive & event
- specjalista ds turystyki
- REZYDENT HOTELOWY - TUNEZJA
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
Ceny paliwa lotniczego rekordowo niekorzystne dla touroperatorów
Jak zmieniały się ceny zimowych wyjazdów w biurach podróży w minionym tygodniu?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 4 listopada i porównane z cenami z 28 października tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 4 listopada 2020 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 101 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach wzrosty wyniosły 100 i 18 złotych. W minionym tygodniu ceny imprez turystycznych najbardziej podniosły się na wyspie Lanzarote (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) - o 341 złotych, a mniejsze zwyżki odnotowano na Synaju i w Marsa Alam - o 230 i 149 złotych.
Największe spadki cen wystąpiły na wyspie Fuerteventura - o średnio 91 złotych oraz w Maroku i na Malcie - o 52 i 50 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek rosły o odpowiednio 61 i 10 złotych. Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia - 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 335 złotych (poprzednio ceny były wyższe o 359 i 263 złote). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Teneryfę - o średnio aż 777 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Cypr i Lanzarote - o średnio 753 i 723 złote.
Największy roczny spadek cen imprez turystycznych odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie - o 338 złotych, a wyraźnie mniejszy na Fuerteventurze - o średnio 77 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 304 złote, a zatem w dość zbliżonej skali do ich rocznych wzrostów w tygodniu obecnym.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty pierwszy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala ich negatywnego wpływu była rekordowo wysoka. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,21 zł/litr wobec 1,72 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 86,6 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 79,2 procent, a przed dwoma o 80,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta kolejny raz była nieco słabsza niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 1,1 procent, podczas gdy przed tygodniem polska waluta była silniejsza o około 0,1 procent, a przed dwoma tygodniami słabsza o 1,3 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był w serii czterdziestu jeden tygodni rekordowo negatywny dla organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +240/+250 złotych, czyli znacznie bardziej niekorzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł +190/+200 złotych, a tylko nieznacznie mniej korzystnym niż przed dwoma, gdy zawierał się w przedziale +235/+245 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 507 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 100 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu na Synaju - o średnio 688 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Hurghadzie i w Marsa Alam - o średnio 421 i 411 złotych.
Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był nieco mniejszy i wyniósł średnio 412 złotych, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny wycieczek spadły o 369 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Teneryfie i Lanzarote - o 777 i 723 złote, znacznie mniejszy na Gran Canarii - o 226 złotych, a na Fuerteventurze ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 77 złotych.
Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze i w Portugalii - o średnio 753 i 387 złote, mniejsze na Tureckiej Riwierze i Malcie - o 236 i 133 złote, a zupełnie nieznaczne w Maroku - o 11 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym w ujęciu rocznym ceny w ostatnim tygodniu wykazały spadek okazała się Dżerba, a wyniósł on średnio 338 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019/2020 dla wylotów pierwszym tygodniu lutego 2022 na dwóch wiodących kierunkach zimowych zmiany średnich cen wycieczek wzrosły, ale w znacznie różniącej się skali. Znaczny wzrost cen w tym ujęciu miał miejsce w Egipcie - o 407 złotych, a stosunkowo niewielki na kierunkach kanaryjskich - o średnio 43 złote.
Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach największy dwuletni wzrost cen pobytu miał miejsce na Cyprze - o 931 złotych, a zdecydowanie mniejsze były zwyżki na Tureckiej Riwierze i w Portugalii - o 49 i 34 złote. Na pozostałych kierunkach w ujęciu dwuletnim odnotowano przeceny, z których mniejsze wystąpiły w Tunezji i na Malcie - o 338 i 365 złotych, a zdecydowanie największa miała miejsce w Maroku, gdzie ceny spadły o średnio 1016 złotych.
Wysokie ceny paliwa i ponownie słabnący złoty w znacznym stopniu wspierają rosnące cen tzw. egzotyki. W okresie ostatniego tygodnia ceny wzrosły o średnio 80 złotych (poprzednio o 110 złotych). Największe zwyżki miały miejsce w Meksyku i na Kubie - o 131 i 113 złotych, nieco mniejsze w Kenii i w ZEA - o 69 i 60 złotych, w najmniejszej skali wzrosły średnie ceny wycieczek na Dominikanę - o 26 złotych.
W ujęciu rocznym ceny były wyższe o 743 złote, zaś przed dwoma tygodniami roczna zwyżka była mniejsza i wyniosła 504 złote. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek do Meksyku i na Dominikanę - o średnio 1482 i 1296 złotych (w ubiegłym sezonie spadły odpowiednio o aż 1635 i 1891 złotych), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i na Kubę - o 788 i 163 złote, a nieznaczny spadek cen imprez miał miejsce w ZEA - o 15 złotych.
W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym średnie ceny u wszystkich dużych i średnich organizatorów wzrosły. Najskromniejszy wzrost średnich cen odnotowano w biurze Itaka - o około 55 złotych, zaś większy, ale jeszcze poniżej średniej, w biurach Rainbow i Sun&Fun - o około 240 i 285 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 390 (biuro Coral Travel) do aż ponad 1850 złotych.
W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera ponownie zajmowało biuro TUI Poland z liczbą 11 ofert (poprzednio 12 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma 16 ofert), które wyprzedzało biura Itaka - 10 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma 7 ofert) oraz Exim Tours - też 10 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma 9 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Sun&Fun - 7 i 5 ofert, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland i Rainbow - 7 i 6 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a biura Itaka i Exim Tours utrzymały swoje pozycje.
Instytut Traveldata przedstawia również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W trzecim zestawieniu w tym sezonie zimowym w składzie pierwszej piątki nastąpiły w okresie minionych dwóch tygodni znaczne zmiany. Jej skład opuściły biura TUI Poland (spadek z pozycji 2 na 8), Exim Tours (z pozycji 3 na 6) oraz Oasis (z pozycji 5 na 13). Do czołowej tabeli awansowały biura Sun&Fun (z pozycji 6 na 3), Prima Holiday (z pozycji 7 na 4) oraz Itaka (z 11 na 5), a przyczynami tych przesunięć były zwykle istotne zwyżki lub obniżki cen ofertowych.
Na czele trzeciego w tym roku zestawienia dla sezonu zimowego znalazło się biuro Best Reisen, które awansowało na nie z pozycji czwartej w wyniku znaczącej obniżki cen ofertowych, przesuwając tym samym o jeden szczebel w dół poprzedniego lidera, czyli biuro Coral Travel.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Ecco Travel rozpoczyna WIELKĄ
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Marszałkowie trzech województw podpiszą listy intencyjne w sprawie Szlaku Kopernikowskiego
KFC zmienia model działania lokali
IGGP: obniżyć VAT na usługi gastronomiczne
Wspólny bilet dla kilku przewoźników kolejowych
Unia przygotowuje zmiany w systemie opłat drogowych
Pracownicy Ryanair planują protest
Norwegian zwiększa obecność na polskich lotniskach
W październiku więcej opóźnień na polskich lotniskach
Średnie ceny letnich wyjazdów wzrosły na wszystkich, najważniejszych kierunkach
AirHelp świętuje 10-lecie działalności
Wakacje.pl analizują preferencje wyjazdowe turystów
MyTravel ponownie z ofertą Rainbowa