Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Karta EKUZ do odbioru w Katowice Airport
Pasażerowie wybierający się na majówkę z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice już po raz trzeci będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tuż przed odlotem.
W dniach 23-26 kwietnia 2019 r. w godz. 9.00-14.00 mobilne stanowisko Śląskiego OW NFZ ponownie stanie w Terminalu B Katowice Airport.
W ubiegłym roku podczas trzydniowego dyżuru, pracownicy Śląskiego OW NFZ wydali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ponad 750 podróżującym. Dla pasażerów była to okazja do uzupełnienia bagażu o ten niezwykle ważny ze zdrowotnego punktu widzenia dokument.
To już nasza trzecia wizyta w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Katowicach-Pyrzowicach, Nowością tegorocznej edycji jest fakt, że od października ubiegłego roku karta dla większości uprawnionych jest ważna przez 18, a nie, jak wcześniej, 12 miesięcy. Cieszymy się, że tuż przed majówką możemy zatroszczyć się o komfort turystów, którzy zapomnieli o odebraniu EKUZ w naszej siedzibie- mówi Piotr Nowak, p.o. dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) EKUZ zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nastąpi konieczność skorzystania z pomocy medycznej, należy udać się do placówki działającej w ramach publicznego systemu opieki i okazać kartę. Zostaniemy wtedy potraktowani tak, jak osoby ubezpieczone danego państwa. Co najważniejsze, nie powinniśmy zostać obciążeni kosztami innymi niż te, które zgodnie z ustawodawstwem tego kraju ponoszą pacjenci - dodaje dyrektor.
Cieszy nas fakt, że już po raz trzeci Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w Katowice Airport, ważną i potrzebną, akcję wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej termin został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ koniec kwietnia to nieformalny początek sezonu czarterowego. Przed majówką, co roku obserwujemy znaczący wzrost liczby pasażerów obsługiwanych w tym segmencie. - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego Katowice Airport. Pyrzowickie lotnisko to świetne miejsce na przeprowadzenie takiej akcji. Po pierwsze to największy, polski port lotniczy w segmencie przewozów wakacyjnych, z 36% udziałem w rynku w 2018 roku i prawie dwoma milionami obsłużonych podróżnych czarterowych. Po drugie, jako miejsce, jest jednym z największych zakładów pracy w tej części województwa śląskiego. W ponad 50 firmach i instytucjach funkcjonujących na terenie Katowice Airport zatrudnionych jest ponad 3,5 tys. osób. Jestem przekonany, że zarówno pasażerowie, jak i zatrudnione tu osoby, chętnie skorzystają z możliwości szybkiego pozyskania karty EKUZ - dodaje.
Wyruszający w podróż pasażerowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach w dniach 23-26 kwietnia 2019 r. (w godz. 9.00-14.00) będą mogli odebrać EKUZ w stanowisku Śląskiego OW NFZ, które stanie w Terminalu B lotniska. Wystarczy wypełnić wniosek, okazać dowód osobisty lub paszport, potwierdzić uprawnienia do korzystania ze świadczeń i można pobrać EKUZ.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii) na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy tych krajów. EKUZ uprawnia do otrzymania świadczeń medycznych niezbędnych podczas pobytu czasowego.
Pacjenci z województwa śląskiego zwykle pamiętają o EKUZ. W 2016 roku Śląski OW NFZ wydał w sumie prawie 473 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, w 2017 r. - 593 tys., a w 2018 r. - ponad 564 tys. Co ważne, od października 2018 r. dokument dla znacznej grupy osób uprawnionych jest ważny nie rok, ale 18 miesięcy.
Komentarze
Tagi:
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział transport:
Gdzie chcieliby polecieć
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Ile zarobiła Grupa Novaturas w 2018 roku?
Strajk u przewoźnika nie musi być nadzwyczajną okolicznością
Enter Air odebrał pierwszego Boeinga 737 MAX 8
Michelin będzie recenzował hotele
Ceny paliwa lotniczego rekordowo niekorzystne dla touroperatorów
IGHP: Nie wszystkie condohotele działają sprzecznie z prawem
Andrzej Gut-Mostowy o terminie rejestracji do programu bonów turystycznych
ICAO aktualizuje wytyczne dotyczące bezpieczeństwa
Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, który może utrudnić pracę touroperatorom
KLM: nowe narzędzie dla pasażerów
Nieco niższe ceny wyjazdów turystycznych
Marszałkowie trzech województw podpiszą listy intencyjne w sprawie Szlaku Kopernikowskiego
KFC zmienia model działania lokali
IGGP: obniżyć VAT na usługi gastronomiczne
Emirates rozszerza siatkę połączeń w ramach code share
IATA: Powrót zasady 80-20 przedwczesny
SITE Poland: Incentive Travel w świetle ustawy
Turcja rozpoczyna program rejestracji szczepień dla pracowników branży turystycznej
Pracownicy Ryanair planują protest
Norwegian zwiększa obecność na polskich lotniskach
Seksturystyka, czyli wakacje z pieprzykiem