Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Kiedy turysta może bezkosztowo odstąpić od umowy? - komentarz Ministerstwa Rozwoju
Podróżny może bezkosztowo odstąpić od umowy dot. udziału w imprezie turystycznej, gdy w miejscu, do którego się wybiera odnotowano wiele przypadków zarażenia koronawirusem, loty do tego miejsca nie są realizowane, a taki rodzaj przewozu stanowił istotny element imprezy turystycznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju w komunikacie.
Zwrot poniesionych wpłat można otrzymać również w sytuacji, w której podstawowym elementem imprezy turystycznej jest udział w wydarzeniu kulturalnym (np. wizyta w muzeum) lub imprezie sportowej (np. meczu piłkarskim), które zostały odwołane z powodu odnotowanych przypadków zarażenia koronawirusem. Podróżny nie może natomiast bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej wyłącznie z powodu stwierdzonych w miejscu, do którego się wybierał, przypadków zarażenia koronawirusem.
Bezkosztowe odstąpienie od umowy oznacza otrzymanie 100% zwrotu wpłat. Jednak bez odszkodowania i zadośćuczynienia.
Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych oraz powiązanych usługach turystycznych zwrot wpłat można otrzymać, jeśli "wystąpią nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, które mogą znacząco wpłynąć na przewóz podróżnych i realizację imprezy turystycznej w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie". W przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie przez nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności należy rozumieć sytuację pozostającą poza kontrolą strony powołującej się na taką sytuację, której skutków nie można było uniknąć, nawet gdyby podjęto wszelkie rozsądne działania.
Preambuła dyrektywy turystycznej wskazuje, że nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności mogą obejmować przykładowo działania wojenne, inne poważne problemy związane z bezpieczeństwem, takie jak terroryzm, znaczące zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, takie jak wybuch epidemii poważnej choroby w docelowym miejscu podróży lub katastrofy naturalne, takie jak powodzie lub trzęsienia ziemi, lub warunki pogodowe uniemożliwiające bezpieczną podróż do miejsca docelowego uzgodnionego w umowie o udział w imprezie turystycznej.
Aby móc zatem skutecznie odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie należy wykazać, że okoliczności te: mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Ministerstwo tłumaczy, kiedy turysta może zrezygnować
[2020-03-09 11:24 31.186.201.*]
Komentować można wszystko..., najlepiej "umywać ręce" od problemu:
1/ może Ministerstwa Rozwoju wyda .. dekret zmuszający Linie Lotnicze do anulacji bez kosztów!
2/ "w miejscu, do którego się wybierał, przypadków zarażenia koronawirusem" prosimy o określenie precyzyjne "w miejscu", czy Włochy to miejsce, czy określone miasta, jakie?
3/ Polska już też jest "w miejscu" WAW też.
4/ a co jak lokalne hotele, poza miastami wyłączonymi z uwagi na koronawirus, odmawiają anulacji?
Takie uogólnienia nie pomagają nikomu! Trzeba się trochę więcej wysilić i napisać, więcej prawdy. Nikt nie jest winny, że "oryginalny produkt chiński" pojawił się w Europie, ale obciążanie wszystkim i zawsze organizatorów z Polski to działanie szkodliwe! Kto jest winny? Trzeba znaleźć, najłatwiej organizatora!
A może Kraje, Państwa, gdzie to wystąpiło, państwa które ogłaszają takie komunikaty, będą płacić!?
Czy organizator wywołał koronawirus? Państwo nie dopilnowało, terytorium Państwa zostaje zainekowane, Państwa nie zalecają wyjazdów
Proszę zapoznać się też z: dyrektywy 2302 UE, definicje NNO
Sytuacja jest trudna dla wszystkich, ale prosimy nie obciążać za wszystko organizatorów! Bo braknie im środków na wypłaty. Skąd maja brać? odpowiedz »Ministerstwo tłumaczy, kiedy turysta może zrezygnować
[2020-03-09 12:34 87.207.10.*]
Departament Turystyki Ministerstwa Rozwoju powinien jak najszybciej wpłynąć na linie lotnicze obsługujące polskie grupy aby umożliwiły przynajmniej bezkosztową zmianę dat lotów w obecnej sytuacji!!! To jest skrajnie nieodpowiedzialne ze strony władz zostawiać biura na pastwę losu z nadgorliwą interpretacją UOKiK aby wszystkim zawsze i wszędzie zwracać pieniądze - jeżeli władze pozostaną nadal bierne, będzie dużo upadłości. Kieszeni z gumy jako organizatorzy nie mamy a póki co wszystko uderza w nas. Samoloty latają w najlepsze, władze oficjalnych zakazów nie wydają a my mamy zwracać całość obawiającym się klientom - Koledzy i Koleżanki, apeluję o zjednoczenie branży!
Piszmy do Departamentu Turystyki Ministerstwa Rozwoju bo wielu tego nie przetrwa: turystyka@msit.gov.pl
Działajmy razem! odpowiedz »Ministerstwo tłumaczy, kiedy turysta może zrezygnować
[2020-03-09 12:54 78.8.240.*]
Ale dlaczego podatnik ma ponosić odpowiedzialność za branżę turystyczną? Każdy pracuje na własny rachunek i, zwłaszcza w turystyce, powinien się liczyć z ryzykiem. Miniony sezon i poprzednie były bardzo udane, trzeba było odłożyć pieniądze na czarną godzinę, a nie 'apelować o pomoc'. Rząd może pomóc np w taki sposób, aby znieść ustawę o płaceniu VAT od zaliczek, bo t nieporozumienie. Mimo to życzę nam wszystkim, aby udało się opanować sytuację z jak najmniejszymi stratami. odpowiedz »
Ministerstwo tłumaczy, kiedy turysta może zrezygnować
[2020-03-09 13:09 31.186.201.*]
Ktoś nie wie ile by trzeba mieć na tą (czarną godzinę)... to są kwoty przychodu, a nie zysku! A jak Państwo odkłada na czarną godzinę? bo będzie wszystkim ciężko, bardo ciężko! odpowiedz »
Ministerstwo tłumaczy, kiedy turysta może zrezygnować
[2020-03-09 17:07 31.186.201.*]
Jasno widać jakie jest podejście Ministerstwa! Już określili to wina branży turystycznej! A to może Państwa, źle chronią podatnika? Dlaczego mamy ten koronawirus w Europie i Polsce? ... wina branży turystycznej, tak? Można było postawić szlabany... OK! nikt nie jest winny, ale zwalanie znowu na branże turystyczną, jest ok? niech się martwią i płacą, za co? pytamy? A kto generuje 6% PKB, samo się robi? Jak nic nie da się pomóc, to przynajmniej prosimy nie pisać takich komentarzy, opinii do podatnika. Przynajmniej warto napisać, że straty musimy ponieść wszyscy solidarnie! odpowiedz »
Ministerstwo tłumaczy, kiedy turysta może zrezygnować
[2020-03-11 10:43 79.191.70.*]
największą odpowiedzialność i ryzyko to u nas ponosi rolnik.... co by sie nie wydarzyło to zawsze dostanie dotacje od państwa /czyli od nas podatników - bo rolnik nie jest podatnikiem/. I nikt nawet nie ma śmiałości powiedzieć rolnikowi, że wcale nie musi nim być. Jak tylko coś to blokują drogi, wysypują zboże i inne produkty - i zaraz dostają pieniądze. A dotacje maja na wszystko - na paliwo, na nawozy, na maszyny i ciągniki, na sadzonki, na ubezpieczenia i emerytury i co tylko sobie zamarzą..... kiedy to sie wreszcie skończy!!!!! odpowiedz »
Ministerstwo tłumaczy, kiedy turysta może zrezygnować
[2020-06-21 12:50 157.25.20.*]
ciekaw które biuro za ten artykuł płaciło. nei ma definicji nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności . UOKIK jasno mowi ze trzeba sie kierowac wytycznymi sanepidu,who it. a na dzien dzisiejszy wiekszosc krajow do ktorych chce sie polecicec ma roznego rodzaju ograniczenia ktore nie istnialy przed wykupieniem wycieczki. a tym samym jest to zmianna w warunkach umowy co daje mozliwosc rezygnacji. a to ze sam lot sie odbedzie to turysty nie interesuje bo on lotu nie kupowal. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział prawo i podatki:
MSiT chce 10 strategii dla
TSUE: Tożsamość płciowa klienta nie należy do danych niezbędnych do zakupu
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
UIA: więcej pasażerów niż przed rokiem
Wyciekły dane klientów sieci hotelowej
Z jakim wynikiem rok zakończyła grupa Sfinks Polska?
Cypr będzie miał odrębne ministerstwo turystyki
Przerwa w wydawaniu paszportów
Rząd: nowe zasady bezpieczeństwa
Nowa dyrektor regionalna IGHP w województwie warmińsko-mazurskim
Małopolska odzyskuje zagranicznych turystów
Funclub: Nowa strona www bardziej przyjazna dla agentów
Po tygodniach spadków w biurach podróży, coś drgnęło w góre
Wysoka kara dla kierowcy Ubera
Skandal na ITB - konieczna interwencja policji
Nowe ubezpieczenie od rezygnacji lub przerwania podróży
W poznańskim hotelu powstało izolatorium
Zadośćuczynienia w usługach turystycznych
Polska Rada Turystyki apeluje o odroczenie spłat na TFZ
Ministerstwo rozpisało konkurs na nowego prezesa POT
Grupa AmRest wykupi 42 restauracje we Francji
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu krótkoterminowego
Mapa skrzyżowań szlaków wodnych z liniami energetycznymi ma zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy
Cypr aktualizuje procedury, jakie będą obowiązywały przy przylotach
BIURO WITOURS !!!!!OSZUŚCI !!!!