Ceny wrześniowych wyjazdów rosną trochę wolniej
Ceny wyjazdów turystycznych zaplanowanych na wrzesień nieco wyhamowały. Na niektórych kierunkach notowane są nawet spadki, w porównaniu z cenami sprzed tygodnia.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 4 września do 10 września 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 sierpnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 10 sierpnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 18 sierpnia 2022 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 4 września i 10 września 2023, spadła o 14 złotych. Zdecydowanie największe zniżki cen wystąpiły w Maroku - o średnio 1017 złotych oraz na Zakynthos i Sycylii - o 569 i 528 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 615 złotych oraz na Malcie i Rodos - o 316 i 300 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 21 i 22 złote.
W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 4 września - 10 września 2023 wzrosły na trzech z wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, czyli w Grecji, Turcji i Bułgarii - o średnio 59, 56 i 29 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w tym w największym stopniu na Wyspach Kanaryjskich - o 261 złotych, a w dużo mniejszym w Egipcie - o średnio 22 złote.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 311 złotych.
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1976 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce w Portugalii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 1574 i 1113 złotych. Największy spadek cen odnotowano na Synaju - o średnio 264 złote, a łagodniejsze w Marsa Alam i Hurghadzie - o 160 i 110 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 780 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dwudziesty czwarty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,14 zł/litr wobec 4,73 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty czwarty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 12,5 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 15,5 procent, a przed dwoma o 24,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była jeszcze nadal wyraźnie silniejsza niż przed rokiem - o około 5,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 6,6 procent, a przed przed dwoma o około 7,5 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty czwarty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania - choć niższa w wielu ostatnich tygodniach - była w minionym tygodniu nadal wysoka i zawierała się w przedziale -235/-245 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -285/-295 złotych, a przed dwoma tygodniami - 370/-380 złotych.
Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 627, 413 i 313 złotych, znacząco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii - o średnio 111 złotych, a wyraźnie obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu - o średnio 178 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o średnio 1574 złote, a mniejsze na Majorce, Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej średnio 629, 598 i 515 złotych. W niedużym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Włoch i Tunezji - o 56, 40 i 27 złotych, zaś staniały wycieczki do Albanii - o średnio 45 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek w Turcji i Grecji - o średnio 1293 i 1288 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o 1030 i 836 złotych, a w najmniejszej skali drożały wycieczki do Bułgarii - o średnio 312 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii, na Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej - o 2089, 1373 i 1344 złote oraz na Cyprze, Malcie - o 1186 i 1039 złotych. Mniejsze były zwyżki cen w Maroku, we Włoszech i w Tunezji - o 618,614 i 581 złotych, a najmniejsze w Albanii- o 350 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów we wrześniu 2023 spadek cen odnotowano jedynie w biurach ETI i Prima Holiday - o około 710 i 90 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Sun & Fun oraz Itaka - o około 80 i 90 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 160 złotych (biuro TUI Poland) do prawie 930 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycję lidera na dobre powrócił już "etatowy" lider, czyli biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 41 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 43 ofert (poprzednio 37 oferty, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 34 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 17 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join up i Coral Travel - 6 i 5 ofert. Na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 11 ofert oraz Grecos i Coral Travel - 8 i 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - 9 i 7 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 5 ofert oraz Itaka i Coral Travel 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Exim Tours - 5 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Tunezji i Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym szóstym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 (a w trzecim dla wyjazdów wrześniowych) skład biur podróży w tabeli uległ dwóm zmianom, a mianowicie weszły do niej biura Itaka (z pozycji dziewiątej na trzecią) i Rego-Bis (z pozycji dwunastej na piątą), a opuściły ją biura Best Reisen i Anex. Na pozycji lidera biuro Join Up zastąpiło biuro Grecos, które spadło na drugie miejsce w tabeli.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Wyjazdy na Teneryfę sporo tańsze niż przed tygodniem
Leo Express wzmacnia połączenie
Jak zmieniają się ceny w najpopularniejszych kierunkach turystycznych?
Brytyjska grupa turystyczna zakończyła działalność
Powraca wysoka dynamika sprzedaży imprez turystycznych
Konto na booking.com dobrym celem dla hakera
PHN i PHH podpisały umowę na zrefinansowanie zakupu hotelu Regent
Nadwiślańska Agencja Turystyczna zacznie otwierać hotele od połowy maja
Utrudniono wjazd do Unii Europejskiej?
Czeska stolica przyciąga coraz więcej turystów
Czego szukają turyści na Podkarpaciu?
Dwa biura tworzą wspólną markę
Najlepsza Sylwestrowa zabawa na jachcie w Chorwacji z OIS.pl!
Konsumenci chcą polskich produktów?
Klienci w dalszym ciągu chętnie pojawiają się w biurach?
Pracownicy PKP Intercity będą sprawdzani przez tajemniczych klientów
Kończą się czasy tanich noclegów w Hiszpanii?
Podhale traci turystów przez smog
Spółka AmRest blisko przejęcia Pizza Hut w Rosji