Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki wakacje.pl Łódź CH M1
- Specjalista ds. turystyki, Albatros Travel...
- Sprzedam agencję turystyczną w Kielcach
- KIEROWNIK DZIAŁU CALL CENTER
- ZAKOPANE Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Specjalista ds. Turystyki
- Organizator imprez / Specjalista d.s. turystyki...
- Praca na Wyspach Kanaryjskich
- Specjalista ds. turystyki
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
Restrukturyzacja szansą dla zadłużonych przedsiębiorców?
Nie od dziś wiadomo, że dla wielu przedsiębiorców wprowadzenie przez rząd tzw. bonu turystycznego nie będzie skuteczną pomocą, pozwalającą w dłuższym okresie uchronić branżę turystyczną przed falą upadłości.
W przestrzeni publicznej praktycznie nie mówi się natomiast o zmianach w przepisach, które dla wielu przedsiębiorców mogą okazać się ratunkiem. O zmianach w prawie restrukturyzacyjnym rozmawiamy z Janem Hamburą - licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym oraz mec. Lechem Obarą z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów "Lech Obara i Współpracownicy".
Czym jest restrukturyzacja?
W dużym uproszczeniu to rodzaj postępowania, przewidziany przepisami prawa, którego najważniejszym celem jest ratunek przedsiębiorcy przed upadłością. W postępowaniu takim dąży się do zawarcia układu pomiędzy dłużnikiem, a wierzycielami, który może określać m.in. odroczenie terminu płatności, rozłożenie zaległych płatności na raty (plan spłat) czy umorzenie części należności i odsetek - mówi Jan Hambura.
W związku z wybuchem pandemii Covid-19 wielu przedsiębiorców w całej Polsce z dnia na dzień znalazło się w dramatycznej sytuacji, zwłaszcza jeżeli chodzi o turystykę, hotelarstwo czy transport. Oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem, jednak dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której tysiące przedsiębiorców nie ze swojej winy zmaga się z potężnymi problemami finansowymi - proces restrukturyzacji może być dla nich szansą na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej - dodaje mec. Lech Obara.
W jaki sposób przebiega postępowanie restrukturyzacyjne?
Wprowadzone Tarczą 4.0 uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest przede wszystkim dużo mniej sformalizowane. Po zgłoszeniu się do nadzorcy układu i dokonaniu przez dłużnika obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym następuje otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Od tego momentu z mocy prawa (przy umiejętnym sformułowaniu propozycji układowych) dochodzi do zawieszenia wszystkich postępowań egzekucyjnych na okres 4 miesięcy, a nowe nie mogą zostać wszczęte. Jest to czas, w którym dłużnik wraz z nadzorcą układu ma dążyć do zawarcia układu z wierzycielami. Co ważne, w tym okresie wierzyciele nie mogą również wypowiadać istotnych dla przedsiębiorcy umów np. umowy dzierżawy, najmu nieruchomości czy umowy kredytu. Po zawarciu układu następuje jego zatwierdzenie przez sąd - wyjaśnia Jan Hambura.
Warte podkreślenia jest, że wcześniej to sąd decydował o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, przez co na samo otwarcie, a co za tym idzie zawieszenie egzekucji trzeba było czekać nierzadko wiele miesięcy. Dziś od ręki decyduje o tym doradca restrukturyzacyjny. Dlatego też wprowadzone zmiany należy ocenić jako zdecydowanie korzystne - ocenia mec. Lech Obara.
Kto może skorzystać z restrukturyzacji?
Jak wyjaśnia Jan Hambura - restrukturyzacji może poddać się każdy przedsiębiorca. Podstawową przesłanką wskazaną w ustawie, uzasadniającą przeprowadzenie restrukturyzacji jest niewypłacalność przedsiębiorcy lub nawet samo zagrożenie niewypłacalnością, czyli sytuacja, w której przewidywana jest możliwość zaprzestania spłaty zadłużenia w niedalekiej przyszłości.
Cały sens restrukturyzacji polega na tym, że po zatwierdzeniu układu przez sąd przedsiębiorca dalej może prowadzić swoją działalność gospodarczą, z której to część przychodów przeznacza na spłatę w ratach swoich wierzycieli. Wierzyciele natomiast, w wyniku realizowania przez dłużnika planu spłat, stopniowo uzyskują zaległe wierzytelności, co nie udaje się często w przypadku ogłoszenia przez dłużnika upadłości. W pewnym sensie można więc mówić o korzyściach płynących z procesu restrukturyzacji dla obu stron - podsumowuje mec. Lech Obara.
Zapraszamy do skorzystania z infolinii na temat restrukturyzacji: tel. 536 514 106 lub 536 514 052.
Komunikat firmy. Serwis nie odpowiada za treści nieredakcyjne.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Coraz większy ruch na greckich granicach
Itaka nagrodziła
UNWTO: Młodzi nadzieją na przezwyciężenie kryzysu
PHN i PHH podpisały umowę na zrefinansowanie zakupu hotelu Regent
Nadwiślańska Agencja Turystyczna zacznie otwierać hotele od połowy maja
Utrudniono wjazd do Unii Europejskiej?
Czeska stolica przyciąga coraz więcej turystów
Ceny wrześniowych wyjazdów rosną trochę wolniej
Konsumenci chcą polskich produktów?
Klienci w dalszym ciągu chętnie pojawiają się w biurach?
Pracownicy PKP Intercity będą sprawdzani przez tajemniczych klientów
Kończą się czasy tanich noclegów w Hiszpanii?
Podhale traci turystów przez smog
Spółka AmRest blisko przejęcia Pizza Hut w Rosji
Najlepsza Sylwestrowa zabawa na jachcie w Chorwacji z OIS.pl!
Wyjazdy na Teneryfę sporo tańsze niż przed tygodniem
Leo Express wzmacnia połączenie
Jak zmieniają się ceny w najpopularniejszych kierunkach turystycznych?
Brytyjska grupa turystyczna zakończyła działalność
Powraca wysoka dynamika sprzedaży imprez turystycznych