TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Które letnie kierunki najbardziej drożeją?

Jak zmieniają się ceny letnich wyjazdów? Które kierunki najmocniej drożeją? M.in. na te pytania stara się odpowiedzieć analiza cen przygotowana przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata.


Zestawienie obejmuje drugie w tym roku turystycznym porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 zebranych 7 listopada 2019 z cenami dla tego samego okresu zebranymi 31 października 2019, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 listopada 2018.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 26 złotych (poprzednio wzrosła o 6 i 4 złote). Największa zwyżka cen wystąpiła na Korfu - o średnio 109 złotych, a nieco mniej istotne wzrosty i miały miejsce w Maroku i Teneryfie - o 106 i 94 złote. Na pierwszym i ostatnim kierunku w poprzednim zestawieniu miały miejsce znaczne zniżki średnich cen wycieczek może to zatem oznaczać częściowe odreagowanie poprzednich zmian cen. Największe spadki cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Bułgarii i na Majorce - o po 29 złotych (na której w poprzednim zestawieniu notowano największy wzrost cen), a minimalnie mniejsze na Chalkidiki - o średnio 26 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem rosły o odpowiednio 17 i 27 złotych.





Miniony tydzień przyniósł kolejny tym razem nieco większy wzrost cen wycieczek dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 - o 26 złotych wobec 6 i 4 złotych w poprzednich zestawieniach. Najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o 45 i 36 złotych, mniejsza była skala zwyżek do Turcji i Egiptu - o 23 i 14 złotych, a obniżyły się średnie ceny imprez do Bułgarii - o średnio 29 złotych.

Skala wzrostu cen bieżących w okresie ostatnich trzech tygodni - łącznie 36 złotych - była istotnie niż w takim samym okresie roku ubiegłego (łącznie 77 złotych), co może być oznaką bardziej zrównoważonego rynku. Warto też zwrócić uwagę na znaczne zbliżenie się średnich cen wycieczek do Egiptu i Turcji, które wynika z istotnego wzrostu cen tych pierwszych. Podobna sytuacja miała miejsce w mniej więcej tym samym czasie przed rokiem, z tym że różnica w cenach wycieczek na tych kierunkach była wówczas większa.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 198 złotych (poprzednio ceny były dwa razy z rzędu wyższe od cen sprzed roku o 207 złotych). Największy wzrost cen wycieczek odnotowano na wyspie Kos - o 425 złotych, a również bardzo istotne zwyżki rocznych cen miały miejsce w Portugalii i w Hurghadzie - o średnio 416 i 276 złotych. Na żadnym z 24 badanych kierunków nie odnotowano spadku średnich cen wycieczek.

W porównywalnym okresie poprzedniego sezonu miał miejsce średni wzrost cen w ujęciu rocznym o 34 złote. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to sytuacja w porównaniu z okresem sprzed roku nadal była wyraźnie korzystna dla organizatorów.

Cena paliwa lotniczego utrzymuje się na znacząco niższych poziomach niż przed rokiem i w ubiegłym tygodniu wyniosła 2,61 zł/litr wobec 2,96 zł/litr przed rokiem, czyli spadła o 11,8 procent (w poprzednich zestawieniach była niższa o 12,3 i 12,9 procent). W relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty stał się w porównaniu rocznym w silniejszy o średnio o niecałe 0,5 procent (w poprzednich zestawieniach był silniejszy o 0,2 procent oraz słabszy o 0,8 procent). W rezultacie wspólny wpływ obu tych czynników na średni spadek kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu minus 55/minus 65 złotych, co dawało korzystniejszą sytuację niż w poprzednich zestawieniach, gdy wyniósł on -50/-60 oraz -30/-40 złotych, a zdecydowanie korzystniejszą niż w okresach wcześniejszych, w których wyniósł + 10/+20 oraz +70/+80 złotych.
Widać już wyraźnie, że zasadnicza przyczyna słabszego w złotego zwłaszcza we wrześniu, czyli obawy inwestorów o skutki powodowane wyrokiem TSUE w sprawie kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich przeminęły, jako że wcześniejszy znaczny niepokój związany z tą kwestią okazał się, jak to często bywa, wyraźnie przesadzony.

Należy pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).





Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszych tygodniach sierpnia 2019, zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egiptu i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 234 i 123 złote. Widoczne jest jednak, że w okresie ostatnich czterech tygodni skala rocznych zwyżek na tym kierunku wyraźnie maleje. Podobnie jak w drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami (ostatnio głównie już tylko z Egiptem) mocno konkuruje Grecja, gdzie tym razem roczne zwyżki wyniosły średnio 214 złotych.

Dość systematycznie rosnący i relatywnie duży roczny wzrost cen - w stosunku do rocznych zmian cen obserwowanych w poprzednim sezonie - notują w ostatnich tygodniach Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o 219 złotych, co stanowi obecnie wzrost ustępujący wielkością jedynie Egiptowi. Na obecną skalę wzrostu cen istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio 86 złotych.

Wyraźnie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen prezentuje obecnie Bułgaria (o zaledwie 60 złotych), w której wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland (podobnie było również przed rokiem).

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Portugalii - o średnio 416 złotych, w mniejszym stopniu, ale również znacząco podniosły się średnie ceny na Cyprze, w Maroku oraz na Malcie i Majorce - o odpowiednio 246, 218, 202 i 183 złote. Stosunkowo miarkowany wzrost rocznych cen odnotowano w Albanii i Tunezji - o 122 i 106 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu i Turcji - o 366 i 338 złotych. W mniejszej, ale również w istotnej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Grecji i Tunezji - o średnio 262 i 171 złotych. W stosunkowo najmniejszym stopniu zdrożały w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii i Na wyspy Kanaryjskie- o średnio 116 i 105 złotych, co może wynikać z dużej presji cenowej na tych kierunkach powodowanej relatywnie nisko wycenianą ofertą biura TUI Poland.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny te w najmniejszym stopniu wzrosły w biurach Best Reisen i Rainbow - o około 40 i 50 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 70 złotych (biura Prima Holiday i Sun & Fun) do około 310 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 29 ofert). Organizator wyprzedził biura Itaka z liczbą 26 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 16 ofert (poprzednio też 16, przed rokiem również 16, a przed dwoma laty 22 oferty). Biuro TUI Poland ponownie miało w tym ujęciu bardzo dużą i znacznie wyższą niż w poprzednim zestawieniu liczbę najbardziej atrakcyjnych ofert, gdyż po przejściowym braku propozycji w 13 przypadkach (5 kierunków w różnych kategoriach hoteli), wprowadziło je ponownie.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert i Sun & Fun - 3 oferty, na kierunkach greckich tym razem przodowały biura Itaka i TUI Poland - 11 i 9 ofert, przed biurem Grecos - 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i Itaka - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours - 5 ofert oraz TUI Poland i Coral Travel - po 3 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Turcji, zaś Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.

Analitycy Instytutu Traveldata przedstawiają tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Na czele trzeciego w tym sezonie letnim zestawienia widnieje ta sama trójka liderów, czyli biura TUI Poland, Grecos i Best Reisen, które w porównaniu do poprzedniego zestawienia niewiele zmieniły swoje ceny ofertowe w niedużym stopniu. Z tabeli z poprzedniego zestawienia wypadły biura ETI, Exim Tours i Rainbow, które dość istotnie skorygowały swoje ceny w górę, zaś zastąpiły je biura Itaka, Sun & Fun i Prima Holiday. Obniżyły one ceny w relatywnie niedużym stopniu, ale wystarczyło to do wejścia w skład pierwszej siódemki.





Dla porównania przedstawiono też tabelę sprzed roku, w której również zdecydowanie przodowało TUI Poland wyprzedzając obecnego wicelidera biuro Grecos. Istotną zmianą wobec sytuacji sprzed roku jest spadek o dwa szczeble odgrywających bardzo istotne role biur Coral Travel oraz Itaka i zajęcie opuszczonych pozycji przez znacznie mniejsze i o mało zróżnicowanej ofercie biura Best Reisen i Sun & Fun oferujące atrakcyjne propozycje na niewielu kierunkach, które są ich specjalizacją. W obecnej tabeli nie znalazł się Exim Tours (pozycja ósma poza obrębem zestawienia), a weszło do niej biuro Prima Holiday awansując z pozycji dziewiątej przed rokiem na siódmą obecnie.





LCC - ceny lata w Ryanair i w Wizzair wyraźnie stabilniejsze niż przed rokiem
Na wykresach grubsza linia generalnie oznacza średnie ceny przelotów w okresie ferii zimowych (m.in. w woj. mazowieckim) lub w wysokim sezonie letnim w obecnym roku turystycznym (czyli 2019/20), a cieńsza w poprzednim (czyli 2018/19). Gruba linia dotyczy cen ex post, czyli cen oferowanych we wcześniejszych datach dla sezonu 2019/20), ale cienka linia przedstawia też dodatkowo przebieg cen z w kolejnych tygodniach i miesiącach poprzedniego sezonu. Wraz z upływem czasu będą do niej odnoszone ceny tego sezonu reprezentowane przez linię grubszą z zielonymi lub czerwonymi polami tak jak było to czynione dotychczas. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (44 połączenia w Ryanair i 22 w Wizzair), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie. Przebieg zmian cen w liniach Ryanair przedstawiają poniższe wykresy.





Dla kierunków kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) widoczny był w październiku jedynie nieznaczny wzrost cen, które również w niedużym stopniu (o średnio 30 złotych) przewyższały poziom ubiegłoroczny, co uwidacznia bardzo wąskie czerwone pole. W pierwszej dekadzie listopada ceny minimalnie wzrosły, ale skala ich przewagi wobec cen sprzed roku uległa wyraźnemu zwiększeniu, co obrazuje wzrost wielkości czerwonego pola.

Na pozostałych kierunkach październikowe i listopadowe ceny były nieomal stabilne, co przy nieco rosnących cenach ubiegłorocznych październiku spowodowało zamianę niewielkiego pola czerwonego (ceny wyższe niż przed rokiem) na zielone oznaczające ceny niższe od ubiegłorocznych, ale w listopadzie sytuacja stała się odwrotna.
W relacji z poprzednim sezonem zdecydowanie najbardziej wzrosły ceny przelotów do Bułgarii i Portugalii - o średnio 265 i 243 złote. Wyraźnie mniejsze wzrosty wystąpiły na kierunkach hiszpańskich i greckich - o średnio 158 i 123 złote, a jeszcze mniejsze na kierunkach włoskich - o średnio 73 złote.

Przebieg zmian cen w liniach Wizzair przedstawiają poniższe wykresy.





Kierunki kanaryjskie reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę - dwa z Katowic i dwa z Warszawy oraz jeden na Fuerteventurę z Katowic. W tych dwóch ostatnich przypadkach nie ma jeszcze możliwości porównania cen rok do roku.

Ceny przelotów na tym kierunku nadal utrzymują relatywnie niski poziom, choć przed rokiem ceny o tej porze wykazały już bardzo istotny wzrost (wysoki zielony trójkąt), co mogło być spowodowane rezerwacją znacznych bloków miejsc w samolotach przez touroperatorów.

Na pozostałych kierunkach turystycznych wzrost średnich cen uległ zapewne przejściowemu zahamowaniu, a ich przewaga nad cenami ubiegłorocznymi nieco spadła. Dość prawdopodobny jest dalszy systematyczny wzrost cen według trajektorii bardzo zbliżonej do obserwowanej przed rokiem, co oznaczałoby powtórzenie bardzo wyraźnego trendu zmian sytuacji cenowej obserwowanej przez niemal cały sezon 2018/19.

W relacji z poprzednim sezonem najbardziej podniosły się ceny przelotów do Grecji, Włoch i Portugalii - o średnio 295, 293 i 268 złotych, wyraźnie mniejszy spadek cen wystąpił dla rejsów do Bułgarii - średnio o 78 złotych, natomiast dość istotny spadek cen zanotowano przy przelotach na kierunkach hiszpańskich - o średnio 96 złotych.
Obecnie widoczna jest dość wyraźna stabilizacja cen przelotów u tanich przewoźników oraz w biurach podróży. W okresach przyszłych możliwy jest jednak szybszy wzrost cen w tanich liniach, na co dodatkowo mogą wskazywać niższe niż przed rokiem ceny pokoi w hotelach na istotnych kierunkach turystycznych.. Może on być jednak częściowo hamowany przez ekspansję tych ostatnich spowodowaną zamiarami zajęcia przestrzeni biznesowej pozostawionej przez upadłe linie lotnicze, zwłaszcza Air Berlin, Monarch, a ostatnio z grupy Thomasa Cooka.




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży wyjazd cena wyspy kanaryjskie korfu Grecja Itaka Rainbow




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję