Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
ULC: polskie lotniska obsłużyły prawie 46 mln pasażerów
W 2018 roku polskie lotniska obsłużyły aż o 14 proc. więcej pasażerów niż w roku ubiegłym - dokładnie 45,7 mln - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To o 3 mln więcej niż zakładały prognozy ULC.
Liderem wśród krajowych portów lotniczych jest niezmiennie Lotnisko Chopina w Warszawie, które obsłużyło aż o 2 mln więcej pasażerów niż w 2017 roku. Na pierwszym miejscu pod względem przewiezionych pasażerów jest w dalszym ciągu Ryanair ale najszybciej rosną Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły ponad 2 mln pasażerów więcej, niż w 2017 roku osiągając 24 procentową dynamikę wzrostu.
Ruch lotniczy w Polsce rośnie szybciej niż oczekiwano. "Głównym motorem tak dynamicznego wzrostu jest m.in. nadrabianie zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Mimo iż Polacy latają znacznie rzadziej niż statystyczny Europejczyk, to polski rynek lotniczy odnotowuje z roku na rok lepsze wyniki. Największe nasycenie ruchu występuje w głównych lotniskach Polski centralnej, co w przyszłości może powodować problemy z przepustowością" - mówi Piotr Samson Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Kolejny dobry rok dla portów lotniczych i przewoźników
Wśród portów lotniczych liderem jest Lotnisko Chopina w Warszawie, z którego usług w 2018 roku skorzystało ponad 17,7 mln pasażerów. Port odnotował wzrost o 13 proc. i osiągnął najlepszy wzrost ilościowy spośród portów w Polsce - obsłużył o ponad 2 mln pasażerów więcej, niż w 2017 roku. Drugim lotniskiem pod względem wzrostów ilościowych było Katowice-Pyrzowice z 0,95 mln pasażerów więcej, niż w roku ubiegłym (dynamika wzrostu 24 proc.). W dalszej kolejności bardzo dobre wyniki osiągnęły porty Kraków-Balice (930 tys. pasażerów więcej i 16 proc. wzrostu), Poznań-Ławica (ponad 622 tys. pasażerów więcej i aż 34 proc. wzrostu) oraz Wrocław-Strachowice (488 tys. pasażerów i 17 proc. wzrostu).
Dobre statystyki odnotowały również porty lotnicze obsługujące poniżej 1 mln pasażerów rocznie. Najlepsze wyniki osiągnął w tej grupie port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo (79 tys. pasażerów więcej i 25 proc. wzrostu), a następnie Rzeszów-Jasionka (77 tys. pasażerów więcej i 11 proc. wzrostu) oraz Port Lotniczy Lublin (24 tys. pasażerów więcej i 6 proc wzrostu - należy jednak zauważyć, że port odnotował spadki w drugiej połowie roku, ze względu na zamknięcie bazy Wizz Air). W 2018 roku spadek zanotowano tylko w przypadku Portu Lotniczego Radom-Sadków.
Wśród przewoźników lotniczych w 2018 roku ponownie największą dynamikę wzrostu osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły w tym czasie ponad 2 mln pasażerów więcej, niż w roku ubiegłym i osiągnęły 24 procentową dynamikę wzrostu. Największym przewoźnikiem w Polsce pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje niskokosztowy Ryanair. Drugi wynik pod względem przewiezionych pasażerów należał do Wizz Air - ponad 1 mln pasażerów więcej i 14 proc. dynamika wzrostu, trzecim wynikiem pod względem wzrostu liczby pasażerów może z kolei pochwalić się Ryanair Sun (+592 tys. pasażerów). Spośród innych linii lotniczych, które osiągnęły dobre wyniki w 2018 roku wyróżnić należy czarterową linię Enter Air, która przewiozła o ponad 430 tys. pasażerów więcej, niż w poprzednim roku i osiągnęła dynamikę wzrostu w wysokości 28 proc.
Przewozy krajowe i międzynarodowe
Przewozy międzynarodowe w polskich portach lotniczych w 2018 roku odnotowały 18 proc. dynamikę wzrostu w stosunku do 2017 roku. To o ponad 11 punktów procentowych więcej od portów zrzeszonych w ACI Europe. Liczba operacji w tym okresie wzrosła zaś o 16 proc. Tak dobry wynik został osiągnięty dzięki przewozom regularnym, w ramach których przewieziono niemal 5 mln pasażerów więcej, niż w roku 2017, a także przewozom czarterowym, w ramach których przewieziono prawie 1,4 mln pasażerów więcej, niż w roku poprzednim. Wśród przewoźników w tym segmencie liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair, jednakże ponownie wyższą dynamikę wzrostu odnotował PLL LOT (+1,7 mln pasażerów i 31 proc.).
Przewozy krajowe zanotowały spadek przewiezionych pasażerów aż o 14 proc. w 2018 roku. Polskie porty osiągnęły wynik o 18 punktów procentowych gorszy, niż porty ACI Europe. Najwięcej pasażerów w tego typu ruchu przewiózł PLL LOT, który osiągnął również wzrost ilościowy w wysokości 325 tys. pasażerów (11 proc.) w stosunku do 2017 roku.
Znaczna poprawa wyników w przewozach czarterowych
W 2018 roku liczba pasażerów podróżująca w ramach przewozów czarterowych z/do polskich portów lotniczych wzrosła o 34 proc., czyli o prawie 1,4 mln osób. Najbardziej popularnymi kierunkami były Grecja, a następnie Turcja i Hiszpania, przy czym najwyższy wzrost ilościowy odnotowała Turcja (o ponad 0,5 mln pasażerów więcej i 140 proc. w porównaniu do 2017 roku). Grecja również odnotowała bardzo dobry wzrost - 407 tys. pasażerów i 33 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Egipt ze wzrostem 149 tys. pasażerów i 52 proc.
Natomiast wśród kierunków typowo wakacyjnych znajdujących się w ofercie przewoźników niskokosztowych najbardziej popularne okazały się Hiszpania, Włochy i Malta. Tego typu ruch odnotował w 2018 roku wzrost o 22 proc., przy czym największy ruch na tych kierunkach osiągnął Ryanair, a następnie Wizz Air.
Wśród portów lotniczych największy wzrost pasażerów w ruchu czarterowym odnotował port Katowice-Pyrzowice z wynikiem +525 tys. pasażerów i 36 proc. wzrostu w porównaniu z 2017 rokiem. Znaczny wzrost pod względem liczby pasażerów odnotował również port Poznań-Ławica z 318 tys. pasażerów, co dla tego portu oznacza wzrost o 66 proc. Trzeci w kolejności był port lotniczy Wrocław-Strachowice z wynikiem +202 tys. pasażerów i 73 proc. wzrostu. Niewielki spadek w przewozach czarterowych odnotował jedynie Port Lotniczy Lublin.
Wśród przewoźników najwięcej pasażerów w 2018 roku przewiózł Enter Air, a następnie Small Planet Airlines i Travel Service. Największym wzrostem może jednak pochwalić się Ryanair Sun, który przewiózł w tym okresie 591 tys. pasażerów. Pod względem dynamiki wzrostu liczby pasażerów drugi był Onur Air (+259 tys. pasażerów), a następnie Enter Air (+223 tys. pasażerów).
Dobry rok w ruchu regularnym
Przewozy regularne osiągnęły w 2018 roku wzrost w wysokości 12 proc., czyli o ponad 4,3 mln pasażerów więcej, niż w roku ubiegłym. Najbardziej popularnymi kierunkami były Wielka Brytania, Niemcy i Włochy, przy czym największe wzrosty pod względem liczby przewiezionych pasażerów zaobserwowano w przypadku Ukrainy (+541 tys. pasażerów i 72 proc.), a następnie Niemiec (450 tys. pasażerów i 11 proc.) i Izraela (+319 tys. pasażerów i 65 proc. wzrostu). Do największych spadków doszło zaś w przypadku Irlandii, po wycofaniu się przewoźnika Aer Lingus z lotów do Dublina.
Największe wzrosty ilościowe w 2018 roku odnotowało Lotnisko Chopina w Warszawie (ponad 1,8 mln pasażerów i 13 proc.), a następnie port Kraków-Balice (+926 tys. pasażerów i 16 proc.) i Katowice-Pyrzowice (+423 tys. pasażerów i 17 proc.). Spadki odnotowały jedynie porty Radom-Sadków i Łódź-Lublinek.
Największą dynamikę wzrostu wśród przewoźników osiągnął PLL LOT, który przewiózł w ruchu regularnym w 2018 roku ponad 2 mln pasażerów więcej, niż w 2017 roku. Na pierwszym miejscu pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje natomiast Ryanair. Przewoźnicy niskokosztowi w rynku przewozów regularnych mają udział w wysokości 56 proc., a przewoźnicy sieciowi 42 proc. udziału. Pozostałe 2 proc. należy do przewoźników czarterowych, którzy również oferują w ostatnim czasie tego typu przewozy. Porównując te wyniki z 2017 rokiem należy zauważyć, że udział przewoźników sieciowych w tym rynku wzrósł o 2 punkty procentowe, co odbyło się kosztem udziału przewoźników niskokosztowych.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Dział aktualności dnia:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Kto został Touroperatorem Roku?
Touroperator kwestionował czy brak odpowiedzi na reklamację w terminie oznacza jej słuszność
Bułgaria: do restauracji, czy hotelu tylko z certyfikatem covidowym
LOT Mazowsza Zachodniego z dofinansowaniem. Na co przeznaczy pieniądze?
Prezydent podpisał dwie ustawy, które będą mieć wpływ na turystykę
Turystyka z dużym wpływem na zatrudnienie w Grecji
Europejskie Centrum Konsumenckie o cenach wakacji w serwisach internetowych
Władze Krakowa zamykają postój dorożek na Rynku Głównym
Turyści zaatakowani na hotelowej plaży w Hurghadzie
Poznań wyróżniony w Convention Cities Index 2021
Polacy poszkodowani w wypadku autokaru
Opóźnienia w wakacyjnych lotach
POTRZEBUJĘ Tłumacza Polsko - Czeskiego!!!!