Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Obsługa klienta w biurze podróży
- Warszawa - project manager - incentive & event
- specjalista ds turystyki
- REZYDENT HOTELOWY - TUNEZJA
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
Zobacz także
Bułgaria i Rumunia wchodzą do strefy Schengen
Rada UE przyjęła rozporządzenie w sprawie wynajmu krótkoterminowego
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni powietrznej
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży Turystycznej
Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu w Unii Europejskiej. Sprawdź!
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy turystycznej
Rada Unii Europejskiej przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy o imprezach turystycznych, która ma zwiększyć skuteczność ochrony podróżnych i uprościć niektóre aspekty dyrektywy z 2015 r.
Nowelizacja ma na celu wzmocnienie praw podróżnych i doprecyzowanie obowiązków organizatorów imprez turystycznych w takich kwestiach jak zwrot kosztów, ochrona na wypadek niewypłacalności lub korzystanie z bonów. Wydarzenia takie jak upadłość przedsiębiorstwa Thomas Cook w 2019 r. i pandemia COVID-19 wywarły znaczący wpływ zarówno na branżę turystyczną, jak i na podróżnych. Wydarzenia te ujawniły słabości modeli biznesowych i mechanizmów ochrony podróżnych w obowiązującej dyrektywie w sprawie imprez turystycznych.
Stanowisko Rady precyzuje zakres stosowania dyrektywy w sprawie imprez turystycznych,zmieniając definicję "imprezy turystycznej" i wyłączając z tego zakresu tzw. "powiązane usługi turystyczne" ze względu na pewność prawa. Wprowadza ona obowiązek informacyjny, który muszą spełniać przedsiębiorstwa turystyczne. Rozszerza również prawo podróżnych do odwoływania imprez turystycznych bez uiszczania opłat za rozwiązanie umowy, ustanawia przepisy dotyczące korzystania z bonów jako alternatywy dla zwrotu kosztów oraz wzmacnia ochronę podróżnych w przypadku niewypłacalności organizatora imprez turystycznych.
Imprezy turystyczne cieszą się dużą popularnością. W przypadku takich imprez organizator łączy różne usługi podróżne lub turystyczne, takie jak loty, transfery, posiłki, zakwaterowanie, wycieczki itp. Mogą być one nabywane zarówno przez internet, jak i poza nim, i mogą być oferowane przez organizatorów turystyki, biura podróży, przewoźników i innych operatorów. Fakt, że na imprezę turystyczną składa się szereg różnych produktów i usług wykonywanych przez różne podmioty (zarówno samych organizatorów, jak i innych usługodawców), utrudnia podróżnym odzyskanie płatności, gdy na przykład impreza turystyczna lub jej część zostaje odwołana w przypadku nieoczekiwanych sytuacji, takich jak epidemia, wojna lub klęska żywiołowa. Upadłość dużego przedsiębiorstwa turystycznego, takiego jak Thomas Cook w 2019 r., oraz kryzys związany z COVID-19 wyraźnie pokazały, że należy wzmocnić ochronę podróżnych na wypadek poważnych nieoczekiwanych zdarzeń. W październiku 2023 r. Komisja przedstawiła przegląd dyrektywy w sprawie imprez turystycznych z 2015 r., w którym postulowała zwiększenie ochrony podróżnych. A oto czego dotyczą proponowane w projekcie środki. -można przeczytać w komunikacie Rady UE.
Mandat negocjacyjny Rady wspiera główne cele projektu Komisji, ale wprowadza pewne ulepszenia, precyzując zakres dyrektywy z 2015 r. oraz wzmacniając ochronę i prawa podróżnych.
W szczególności mandat Rady ogranicza zakres dyrektywy dzięki jaśniejszej definicji "imprezy turystycznej" oraz wyłączeniu z zakresu stosowania dyrektywy tzw. "powiązanych usług turystycznych" , aby zwiększyć pewność prawną tekstu.
Stanowisko Rady zwiększa ochronę podróżnych, którzy są zachęcani do zawarcia dodatkowej umowy dotyczącej innego rodzaju usług turystycznych (np. wynajmu samochodu lub transferu) przy ich zakupie przez internet. W takich przypadkach przedsiębiorca ma obowiązek poinformować podróżnego w jasny i widoczny sposób przed zawarciem nowej umowy, że druga rezerwacja stanowi (lub nie) imprezę turystyczną.
Mandat negocjacyjny wzmacnia również prawa podróżnych, którzy decydują się odwołać swój udział w imprezie turystycznej z powodu nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności, które zaistniały w miejscu wyjazdu lub w miejscu docelowym. W takich przypadkach podróżni powinni mieć możliwość odwołania udziału w imprezie turystycznej bez uiszczania opłaty za rozwiązanie umowy.
Jeśli chodzi o bony, w swoim stanowisku Rada szczegółowo opisuje ich kwoty i zasady ich wykorzystania, tak aby zwiększyć ich atrakcyjność i zharmonizować odnośne przepisy na szczeblu UE. Ponadto państwa członkowskie muszą dopilnować, aby w przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy podróżni zostali poinformowani o tym, że zwrot zostanie dokonany najpóźniej dziewięć miesięcy po zaistnieniu takiej okoliczności. Poszczególne państwa członkowskie mogą zdecydować się na skrócenie tego okresu. Dyrektywa przewiduje również publikację informacji o organizatorach, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków w zakresie ochrony na wypadek niewypłacalności.
Co dalej?
Uzgodniony mandat negocjacyjny to formalne stanowisko negocjacyjne Rady. Na jego podstawie prezydencja Rady rozpocznie rozmowy z Parlamentem Europejskim, gdy tylko przyjmie on swoje stanowisko.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
W poniedziałek rozpoczynają się ferie
Śmierć trójki Polaków na
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Ecco Travel rozpoczyna WIELKĄ
Dział przewodnicy i piloci:
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Rozpoczęto starania o nowy, polski wpis na listę
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000
Małopolska rozpoczyna nowy projekt
Rzeczniczka MŚP apeluje o podniesienie kwoty limitu zwolnienia z
Dział hotele, pensjonaty:
W poniedziałek rozpoczynają się ferie
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Starsze aktualności:
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Etykieta emisja lotniczych przyjęta przez Komisję
Nowa manager w Leonardo Boutique Kraków City
Jakie trendy w europejskich
Skąd Polacy przylecą na
Wakacje.pl doceniają
Grecja spodziewa się rekordowych zysków z
Kolejny przewoźnik pod lupą
Bułgaria i Rumunia wchodzą do strefy
Polski touroperator rozpoczyna działalność na Litwie
Travelist: turyści zwracają się w stronę zagranicznych wyjazdów
Kulinaria zaczynają odgrywać coraz większą rolę w promocji turystycznej
Kędzierzyn-Koźle wprowadza nową aplikacje dla turystów
Kwarantanna w gwiazdkowych hotelach
Lockdown rozszerzony o Pomorskie, Mazowieckie i Lubuskie
Turyści wszystkich biur podróży. Ecco Holiday, Itaka, Scan Holiday, Tui i inne
WTTC: zagrożone miliony miejsc pracy w turystyce
Rada UE postuluje przywrócenie ograniczeń podróży dla Ukrainy i Singapuru
Ostatni tydzień roku w biurach podróży
Rosną ceny wycieczek na popularnych kierunkach
Inicjatywa Gdańskiej Organizacji Turystycznej powalczy o prestiżowe wyróżnienie
Kilkadziesiąt pociągów opóźnionych przez awarię na dworcu Kraków Główny