Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Zobacz także
Projekt opłaty turystycznej niepokoi branżę hotelarską
TFP zacznie wypłacać pieniądze, zamiast je pożyczać?
PIG: Miało być wsparcie dla turystyki i gastronomii, a jest miesiąc milczenia
Muzeum Westerplatte dostało więcej dotacji niż potrzebowało?
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie konsultacji
Jednak więcej firm będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z ZUS?
W poniedziałek, 23 marca, odbyła się, zorganizowana przez Krakowską Izbę Turystyki, e-Konferencja Turystyczno-Transportowa. W jej trakcie, minister Andrzej Gut-Mostowy przekazywał informacje dotyczące postępów w pracach nad pomocą dla przedsiębiorców, a także odpowiadał na pytania. Pojawiały się m.in. wątki związane ze składkami na ZUS, czy zwrotami za rezygnacje z imprez turystycznych.
Jak przekonywał, priorytetem dla ministerstwa są działania, które mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw., m.in. wprowadzenie szybkich linii kredytowych, czy umarzanie składek na ZUS. Wskazał, że w przygotowywanej specustawie, wprowadzającej tzw. "tarczę antykryzysową" zostanie wprowadzone odroczenie skuteczności rozwiązania umów o imprezy turystyczne o 180 dni. Trzeba przyznać, że od strony prawnej, ta konstrukcja jest interesująca i sami jesteśmy ciekawi, jak na taką propozycję zareaguje Komisja Europejska. Dyrektywa turystyczna nakazuje zwrot wpłat w terminie 14 dni od rozwiązania umowy, zatem odroczenie skuteczności tegoż rozwiązania, na pierwszy rzut oka, zdaje się z nią nie kolidować. Przepisy specustawy - jak informował minister Gut-Mostowy, mają wprowadzić też możliwość wydawania voucherów o wartości wpłat, co jest zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, które precyzują, że jeżeli voucher nie zostanie wykorzystany przez rok, to wystawca będzie miał obowiązek zwrotu tej wpłaty klientowi. Jak wskazywał minister, vouchery nie będą dotyczyć wyłącznie imprez turystycznych, ale także np. biletów na koncerty, eventy itd. Z projektem ustawy można zapoznać się pod adresem orka.sejm.gov.pl
Wiceminister rozwoju wspominał też o możliwym "poszerzeniu bufora finansowego przez TFG", a także ewentualnym zawieszeniu pobierania opłat audiowizualnych, wskazując, że takie rozwiązanie wymaga konsultacji z Ministerstwem Kultury.
Ustawa jest obecnie na Radzie Dialogu Społecznego (stan na poniedziałek 23 marca) i najprawdopodobniej we wtorek 24 marca zostanie zatwierdzona przez Radę Ministrów, a pod koniec tygodnia będzie poddana głosowaniu w Sejmie.
Nieco optymizmu, w serca części przedsiębiorców może wlać deklaracja, ministra, że obiecywane przez prezydenta Dudę zawieszenie składek na ZUS dla mikroprzedsiębiorców, może zostać rozszerzone także na firmy zatrudniające 10-50 osób. Minister zapewnił, że złoży także propozycję, zmiany krytykowanego przez branżę rozwiązania, jakim było udokumentowanie min. 50 proc. spadku przychodów w marcu, w stosunku do lutego. Sam nazwał to rozwiązanie "ułomnym". Wśród propozycji ministra największe uznanie dyskutantów zyskało dokumentowanie spadku przychodów w stosunku do marca, roku wcześniejszego, choć trzeba zauważyć, że takie rozwiązanie nie będzie korzystne dla firm, które dopiero w tamtym roku rozpoczęły działalność. Dodatkowo, minister wskazywał, że dla małych firm, konieczne byłoby udokumentowanie przychodów o 70 proc. niższych. Przedstawiciele branży nie protestowali przeciw takiemu rozwiązaniu, twierdząc, że ich straty i tak są jeszcze wyższe.
Dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Rafał Szlachta, zaapelował, żeby nie koncentrować się wyłącznie na ustawie specjalnej, bowiem niektóre rozwiązania pomocowe mogą być wprowadzane także drogą rozporządzeń konkretnych ministrów. Jeżeli czegoś nie będzie w ustawie, to nie znaczy, że w ogóle tego nie będzie - przekonywał.
Prezes Jordan Group, Jacek Legendziewicz podkreślał, iż konieczne będzie doprecyzowanie kilku kwestii z zakresu podatku VAT. Chodzi o vouchery, opodatkowane według innych stawek niż usługi turystyczne i hotelarskie. Wystawiający je przedsiębiorca będzie musiał korygować faktury, zwracać VAT i ponownie wystawić fakturę za voucher.
Co do pomocy ze strony władz lokalnych, to wicemarszałek województwa małopolskiego, Tomasz Urynowicz, zapewniał, że ze strony urzędu marszałkowskiego jest wola współpracy, natomiast urzędnicy czekają konkretne przepisy i będą się dostosowywać do regulacji ogólnopolskich. Dodał, że urząd planuje rozpoczęcie dużej kampanii promocyjnej, ale oczywiście po zakończeniu kryzysu związanego z epidemią COVID-19.
Podczas dyskusji padł także temat banków. Krzysztof Dyla ze Strada Tour przekonywał, ze kredyty obrotowe są koniecznością, dodając, że zachowanie ze strony banków, szczególnie tych komercyjnych pozostawia wiele do życzenia. Także inni przedsiębiorcy skarżyli się na współpracę z bankami, które np.w przypadku chęci zawieszenia na pewien okres spłat rat leasingowych, naliczali opłaty za samo aneksowanie umowy. Minister Gut-Mostowy przyznał, że rozmowy z bankami nie były łatwe, a jego duże wątpliwości wzbudzał fakt, że banki, zamiast prolongaty starych umów, oferowały przedsiębiorcom podpisanie nowych, najczęściej na gorszych warunkach.
To co najbardziej cieszy, to otwarta postawa ministra Guta-Mostowego, który zobowiązał się do przedstawienia części propozycji, które zapadły w ministerstwie. Jakie będą tego efekty, przekonamy się już niebawem. Prezes Krakowskiej Izby Turystyki, Piotr Laskowski alarmował, że część firm jest w rozpaczliwej sytuacji i w najbliższych dniach będzie decydować o ewentualnych zwolnieniach pracowników, którzy w sytuacji obecnego zastoju, nie tylko w turystyce, mogą mieć spore problemy ze znalezieniem nowej pracy.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Co z pomocą dla firm?
[2020-03-24 15:48 83.12.119.*]
gadanie, gadanie, gadanie, a ... Niemcy już wprowadzili zwolnienia podatkowe, finansowane ze zgromadzonych oszczędności .... odpowiedz »
Dział gastronomia:
Długie weekendy listopadowe również
Sierpień będzie lepszy od
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
PLL LOT przedłużają umowę na obsługę techniczną rozrywki pokładowej dla Dreamlinerów
Powolne wzrosty globalnych przewozów lotniczych
Niższe ceny wody na Lotnisku Chopina?
UFG wypłacił ponad dwieście milionów złotych za wycieczki odwołane z powodu pandemii
Coraz silniejsza konkurencja cenowa w polskiej branży turystyki wyjazdowej
Policja zajmie się rzekomą dyskryminacją w restauracjach?
Czy pasażer to już turysta? Kto kogo nabija w butelkę?
Latem Gdańsk odwiedziło więcej osób niż w 2019 r.
Północna Izba Gospodarcza: niech wszyscy wiedzą, że w Polsce jest bezpiecznie
Nowa atrakcja dla turystów w Czechach